AAC v. FBST So Other Children Can Eat
Held at Wakefield High School
Saturday January 12, 2002
PVD-02-0112-1
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Litts, DJ B 6 Sharks-PV 26.57 25.60 20
2 Place, Alexander P 6 AAC-PV 27.19 28.04 17
3 Phillips, Charles 6 AAC-PV NT 39.02 16
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Litts, DJ B 6 Sharks-PV 26.53 25.76 20
-- Place, Alexander P 6 AAC-PV 31.15 NS
Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Litts, DJ B 6 Sharks-PV NT 43.03 20
-- Place, Alexander P 6 AAC-PV NT NS
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Culligan, James J 8 Sharks-PV 18.62 17.63 20
2 Ortmayer, Torey T 8 AAC-PV 19.23 18.16 17
3 Mattis, Mark J 8 Sharks-PV NT 18.42 16
4 Finnell, Evan T 8 AAC-PV 24.88 24.11 15
5 Connor, Jonathan 8 Sharks-PV NT 24.41 14
-- King III, Jack F 8 Sharks-PV 21.50 NS
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Moyer, Andrew P 8 AAC-PV NT 23.54 20
2 Mattis, Mark J 8 Sharks-PV 25.01 23.69 17
3 Finnell, Evan T 8 AAC-PV 24.83 26.31 16
4 Connor, Jonathan 8 Sharks-PV NT 34.16 15
-- Culligan, James J 8 Sharks-PV NT DQ
-- Dewine, Darby J 8 Sharks-PV 24.09 NS
-- King III, Jack F 8 Sharks-PV NT SCR
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mattis, Mark J 8 Sharks-PV 24.09 26.58 20
2 Moyer, Andrew P 8 AAC-PV NT 28.54 17
-- King III, Jack F 8 Sharks-PV NT NS
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Daley, Patrick G 8 AAC-PV 23.76 25.36 20
-- Ortmayer, Torey T 8 AAC-PV NT NS
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Culligan, James J 8 Sharks-PV NT 1:47.76 20
-- Ortmayer, Torey T 8 AAC-PV NT DQ
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dow, Larry M 10 AAC-PV 31.04 32.43 20
2 Friday, Jason T 9 AAC-PV 41.90 36.50 17
3 Natoli, Carey T 9 AAC-PV 40.32 36.88 16
4 Brennan, William J 10 AAC-PV NT 38.87 15
5 LI, George * 9 AAC-PV NT 39.17 14
6 Volz, Carter G 10 AAC-PV 47.39 39.79 13
7 Von Kolnitz, Mikel 9 Sharks-PV 43.99 45.28 12
8 Chadwick, Parker S 9 AAC-PV NT 46.30 11
9 Boyle, Evan P 9 Sharks-PV NT 52.33 9
10 O'Hara, Jimmy 9 Sharks-PV NT 58.08 7
-- Doty, Will M 9 AAC-PV 39.74 NS
-- Dewine, Darby J 8 Sharks-PV 41.38 NS
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dow, Larry M 10 AAC-PV 36.79 35.30 20
2 Ham, Conor D 10 AAC-PV 38.89 40.00 17
3 Friday, Jason T 9 AAC-PV 47.74 43.04 16
4 Volz, Carter G 10 AAC-PV 53.50 43.71 15
5 Von Kolnitz, Mikel 9 Sharks-PV 1:00.21 46.02 14
6 Rudolph, Wren J 10 AAC-PV NT 46.88 13
7 Daley, Patrick G 8 AAC-PV 54.31 47.89 12
8 LI, George * 9 AAC-PV NT 50.10 11
9 Brennan, William J 10 AAC-PV NT 52.50 9
10 Chadwick, Parker S 9 AAC-PV NT 54.69 7
-- Doty, Will M 9 AAC-PV 50.27 NS
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Natoli, Carey T 9 AAC-PV 1:00.24 51.94 20
2 Friday, Jason T 9 AAC-PV NT 52.30 17
3 Brennan, William J 10 AAC-PV 51.00 52.34 16
4 Boyle, Evan P 9 Sharks-PV 54.81 53.34 15
5 Rudolph, Wren J 10 AAC-PV NT 57.36 14
6 Place, Kevin A 9 AAC-PV NT 59.13 13
7 Allen, Matthew T 9 AAC-PV 57.66 1:01.71 12
8 Daley, Patrick G 8 AAC-PV NT 1:03.81 11
9 O'Hara, Jimmy 9 Sharks-PV NT 1:11.22 9
-- Phillips, Henry T 9 AAC-PV NT DQ
-- Dewine, Darby J 8 Sharks-PV NT NS
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ham, Conor D 10 AAC-PV 47.40 39.46 20
2 Allen, Matthew T 9 AAC-PV 50.29 49.62 17
3 Place, Kevin A 9 AAC-PV NT 50.04 16
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dow, Larry M 10 AAC-PV 1:25.96 1:23.90 20
2 Ham, Conor D 10 AAC-PV 1:28.13 1:26.60 17
3 Allen, Matthew T 9 AAC-PV 1:52.45 1:48.50 16
4 Boyle, Evan P 9 Sharks-PV NT 2:08.91 15
5 Von Kolnitz, Mikel 9 Sharks-PV NT 2:10.75 14
6 O'Hara, Jimmy 9 Sharks-PV NT 2:17.09 13
-- Doty, Will M 9 AAC-PV 1:45.09 NS