FSSC Five Star Winter Carnival A/BB/C Meet
January 5-6, 2002
Lititz Community Center
Lititz, PA
Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
32.39 A
36.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Slevin, Angela 9 YORK-PV 32.30 31.12 A 17
BB - Division
1 Warren, Colleen 9 YORK-PV 35.12 32.94 BB 20
4 Monaghan, Kathleen 9 YORK-PV 36.12 36.04 BB 15
C - Division
5 Wolla, Kaitlin 9 YORK-PV 38.16 35.83 BB 14
7 Tutterow, Alyssa 9 YORK-PV 36.50 36.62 C 12
10 Layne, Jessica 9 YORK-PV 39.45 37.60 C 7
12 Larson, Tina 9 YORK-PV NT 38.60 C 5
19 Hyer, Leanne 9 YORK-PV 40.52 40.54 C
20 Benson, Jessica 9 YORK-PV 45.24 40.83 C
Girls 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:12.39 A
1:22.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Slevin, Angela 9 YORK-PV 1:15.78 1:11.80 A 20
4 Warren, Colleen 9 YORK-PV 1:20.42 1:19.17 BB 15
C - Division
1 Tutterow, Alyssa 9 YORK-PV 1:27.74 1:22.07 BB 20
4 Layne, Jessica 9 YORK-PV 1:30.57 1:25.49 C 15
8 Monaghan, Kathleen 9 YORK-PV 1:24.98 1:29.43 C 11
15 Benson, Jessica 9 YORK-PV NT 1:40.97 C 2
-- Larson, Tina 9 YORK-PV NT NS
Girls 9 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2:36.39 A
2:58.29 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Layne, Jessica 9 YORK-PV 3:08.99 3:03.85 C 17
4 Tutterow, Alyssa 9 YORK-PV NT 3:05.63 C 15
Girls 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
38.19 A
43.49 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Slevin, Angela 9 YORK-PV 39.56 36.80 A 20
4 Warren, Colleen 9 YORK-PV 39.18 39.14 BB 15
5 Wolla, Kaitlin 9 YORK-PV 41.24 40.73 BB 14
C - Division
2 Layne, Jessica 9 YORK-PV 44.53 43.27 BB 17
6 Tutterow, Alyssa 9 YORK-PV 45.89 45.11 C 13
9 Monaghan, Kathleen 9 YORK-PV 46.77 46.87 C 9
12 Larson, Tina 9 YORK-PV NT 48.89 C 5
14 Hyer, Leanne 9 YORK-PV 49.61 49.81 C 3
16 Benson, Jessica 9 YORK-PV 51.26 50.59 C 1
Girls 9 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:22.19 A
1:33.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Warren, Colleen 9 YORK-PV 1:27.28 1:25.09 BB 20
C - Division
1 Layne, Jessica 9 YORK-PV 1:34.83 1:35.25 C 20
2 Wolla, Kaitlin 9 YORK-PV 1:35.60 1:35.37 C 17
Girls 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
41.99 A
47.79 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
2 Slevin, Angela 9 YORK-PV 43.88 42.42 BB 17
C - Division
4 Wolla, Kaitlin 9 YORK-PV 49.95 50.58 C 15
6 Monaghan, Kathleen 9 YORK-PV 53.23 51.25 C 13
10 Tutterow, Alyssa 9 YORK-PV 52.23 51.88 C 6.5
12 Benson, Jessica 9 YORK-PV 55.31 53.15 C 5
13 Layne, Jessica 9 YORK-PV 52.36 54.74 C 4
-- Larson, Tina 9 YORK-PV NT NS
Girls 9 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:33.39 A
1:46.69 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
1 Slevin, Angela 9 YORK-PV 1:31.42 1:33.99 BB 20
BB - Division
3 Monaghan, Kathleen 9 YORK-PV 1:46.09 1:52.27 C 16
C - Division
1 Larson, Tina 9 YORK-PV NT 1:40.04 BB 20
3 Wolla, Kaitlin 9 YORK-PV NT 1:45.28 BB 16
8 Benson, Jessica 9 YORK-PV 1:59.99 1:53.66 C 11
10 Hyer, Leanne 9 YORK-PV NT 1:56.21 C 7
11 Layne, Jessica 9 YORK-PV 1:57.68 1:56.32 C 6
Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
37.29 A
42.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
3 Slevin, Angela 9 YORK-PV 37.13 35.98 A 16
C - Division
2 Warren, Colleen 9 YORK-PV NT 42.13 BB 17
3 Tutterow, Alyssa 9 YORK-PV 44.27 43.44 C 16
4 Monaghan, Kathleen 9 YORK-PV 46.87 43.94 C 15
6 Wolla, Kaitlin 9 YORK-PV 47.83 44.82 C 13
Girls 9 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:26.69 A
1:42.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Warren, Colleen 9 YORK-PV NT 1:40.41 BB 16
7 Hyer, Leanne 9 YORK-PV NT 2:04.33 C 12
Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
1:23.19 A
1:34.39 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Slevin, Angela 9 YORK-PV 1:23.45 1:20.97 A 20
2 Warren, Colleen 9 YORK-PV 1:27.88 1:25.95 BB 17
C - Division
3 Wolla, Kaitlin 9 YORK-PV 1:38.06 1:28.78 BB 16
5 Monaghan, Kathleen 9 YORK-PV 1:39.93 1:33.06 BB 14
8 Tutterow, Alyssa 9 YORK-PV 1:38.47 1:35.60 C 11
-- Benson, Jessica 9 YORK-PV NT DQ
-- Larson, Tina 9 YORK-PV NT NS
Girls 9 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
2:55.99 A
3:19.39 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Tutterow, Alyssa 9 YORK-PV 3:30.79 3:29.02 C 15
5 Layne, Jessica 9 YORK-PV 3:46.42 3:32.98 C 14
6 Hyer, Leanne 9 YORK-PV 3:56.87 3:42.16 C 13
Girls 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
32.39 A
36.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Gentsch, Katie 10 YORK-PV 39.43 36.49 C 15
11 Lee, Gloria 10 YORK-PV 41.39 38.28 C 6
16 Kaye, Chelsea 10 YORK-PV 41.06 39.27 C 1
17 Fulop, Kirsten 10 YORK-PV 41.17 39.75 C
22 Pawlukiewicz, Torr 10 YORK-PV 48.73 46.66 C
-- Ratcliff, Virginia 10 YORK-PV 37.77 NS
Girls 10 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:12.39 A
1:22.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
12 Ratcliff, Virginia 10 YORK-PV 1:22.07 1:22.48 C 5
C - Division
5 Gentsch, Katie 10 YORK-PV 1:31.45 1:23.77 C 14
10 Fulop, Kirsten 10 YORK-PV 1:29.93 1:31.48 C 7
12 Kaye, Chelsea 10 YORK-PV 1:33.07 1:34.53 C 5
-- Pawlukiewicz, Torr 10 YORK-PV NT NS
-- McGinley, Bridget 10 YORK-PV 1:32.14 NS
Girls 10 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2:36.39 A
2:58.29 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Kaye, Chelsea 10 YORK-PV NT 3:18.17 C 13
7 Lee, Gloria 10 YORK-PV NT 3:19.60 C 12
Girls 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
38.19 A
43.49 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
-- Ratcliff, Virginia 10 YORK-PV 40.97 NS
C - Division
3 Lee, Gloria 10 YORK-PV 47.42 40.45 BB 16
13 Gentsch, Katie 10 YORK-PV 46.95 45.60 C 4
15 Kaye, Chelsea 10 YORK-PV 47.10 46.63 C 2
20 Fulop, Kirsten 10 YORK-PV 47.49 48.75 C
-- Pawlukiewicz, Torr 10 YORK-PV 53.09 DQ
Girls 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:22.19 A
1:33.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
8 Ratcliff, Virginia 10 YORK-PV 1:27.88 1:30.79 BB 11
C - Division
1 Lee, Gloria 10 YORK-PV NT 1:29.84 BB 20
8 Kaye, Chelsea 10 YORK-PV 1:46.79 1:45.99 C 11
-- McGinley, Bridget 10 YORK-PV NT NS
Girls 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
41.99 A
47.79 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
8 Gentsch, Katie 10 YORK-PV 46.98 44.64 BB 11
C - Division
1 Lee, Gloria 10 YORK-PV 48.49 46.51 BB 20
5 Ratcliff, Virginia 10 YORK-PV 50.09 49.20 C 14
-- Pawlukiewicz, Torr 10 YORK-PV 1:01.84 NS
Girls 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:33.39 A
1:46.69 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
5 Gentsch, Katie 10 YORK-PV 1:42.50 1:40.91 BB 14
7 Lee, Gloria 10 YORK-PV 1:46.33 1:41.26 BB 12
C - Division
7 Fulop, Kirsten 10 YORK-PV NT 1:48.20 C 12
17 Pawlukiewicz, Torr 10 YORK-PV NT 2:06.48 C
Girls 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
37.29 A
42.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Ratcliff, Virginia 10 YORK-PV 45.17 43.10 C 16
4 Gentsch, Katie 10 YORK-PV 47.65 43.17 C 15
7 Fulop, Kirsten 10 YORK-PV 46.08 45.23 C 12
9 Kaye, Chelsea 10 YORK-PV 50.16 48.88 C 9
-- Pawlukiewicz, Torr 10 YORK-PV 1:04.36 NS
-- McGinley, Bridget 10 YORK-PV 44.83 NS
Girls 10 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:26.69 A
1:42.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Gentsch, Katie 10 YORK-PV 1:58.72 1:52.59 C 17
3 Kaye, Chelsea 10 YORK-PV NT 1:54.05 C 16
-- Pawlukiewicz, Torr 10 YORK-PV NT NS
-- Ratcliff, Virginia 10 YORK-PV 1:44.29 NS
Girls 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
1:23.19 A
1:34.39 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
10 Ratcliff, Virginia 10 YORK-PV 1:32.44 1:30.51 BB 7
C - Division
4 Gentsch, Katie 10 YORK-PV 1:42.06 1:32.56 BB 15
10 Fulop, Kirsten 10 YORK-PV 1:42.76 1:37.54 C 7
-- Pawlukiewicz, Torr 10 YORK-PV NT NS
Girls 10 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
2:55.99 A
3:19.39 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
-- Ratcliff, Virginia 10 YORK-PV 3:17.21 NS
C - Division
-- Kaye, Chelsea 10 YORK-PV NT DQ
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 York Swim Club-PV 'A' 2:20.04 2:30.70 24
1) Slevin, Angela 9 2) Warren, Colleen 9
3) Monaghan, Kathleen 9 4) Wolla, Kaitlin 9
8 York Swim Club-PV 'B' 2:34.21 2:34.00 22
1) Gentsch, Katie 10 2) Lee, Gloria 10
3) Layne, Jessica 9 4) Tutterow, Alyssa 9
Girls 11 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
29.89 A
32.29 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
7 Aull, Carly 11 YORK-PV 31.09 31.54 BB 12
10 Pyle, Jane 11 YORK-PV 31.29 31.98 BB 6.5
10 Glasner, Samantha 11 YORK-PV 31.87 31.98 BB 6.5
-- Esposito, Ally 11 YORK-PV 32.14 NS
C - Division
2 Thompson, Meghan 11 YORK-PV 32.34 30.64 BB 17
9 Patten, Kimberly 11 YORK-PV NT 32.74 C 9
10 Bugel, Jamie 11 YORK-PV NT 32.78 C 7
12 Williams, Laura 11 YORK-PV 34.24 32.90 C 5
18 Carter, Sara 11 YORK-PV 35.87 33.59 C
22 Demson, Erica 11 YORK-PV 35.17 34.87 C
23 Cavanaugh, Devon 11 YORK-PV 36.50 34.88 C
24 Demeri, Alysha 11 YORK-PV 35.56 34.97 C
-- McGrath, Kelley 11 YORK-PV 32.67 NS
Girls 11 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:05.19 A
1:10.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
8 Glasner, Samantha 11 YORK-PV 1:10.18 1:09.61 BB 11
11 Aull, Carly 11 YORK-PV 1:08.82 1:11.07 C 6
-- Esposito, Ally 11 YORK-PV 1:07.19 NS
C - Division
9 Pyle, Jane 11 YORK-PV 1:12.84 1:14.90 C 9
10 McGrath, Kelley 11 YORK-PV 1:12.95 1:15.43 C 7
16 Carter, Sara 11 YORK-PV 1:25.96 1:19.89 C 1
17 Cavanaugh, Devon 11 YORK-PV 1:28.39 1:20.23 C
-- O'Brien, Caitlin 11 YORK-PV 1:17.39 NS
-- Patten, Kimberly 11 YORK-PV NT NS
-- Thompson, Meghan 11 YORK-PV 1:13.80 NS
-- Bugel, Jamie 11 YORK-PV NT NS
Girls 11 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2:20.19 A
2:31.79 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Glasner, Samantha 11 YORK-PV 2:39.72 2:31.14 BB 15
Girls 11 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
34.29 A
37.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Aull, Carly 11 YORK-PV 34.78 34.65 BB 20
-- Esposito, Ally 11 YORK-PV 36.18 NS
C - Division
4 Thompson, Meghan 11 YORK-PV 37.60 37.72 C 15
5 Glasner, Samantha 11 YORK-PV 37.58 38.48 C 14
9 Demeri, Alysha 11 YORK-PV 39.92 39.38 C 9
12 Pyle, Jane 11 YORK-PV 38.04 40.32 C 5
15 Demson, Erica 11 YORK-PV 41.92 40.50 C 2
19 Williams, Laura 11 YORK-PV 42.03 41.29 C
20 Cavanaugh, Devon 11 YORK-PV 45.07 42.08 C
22 Patten, Kimberly 11 YORK-PV NT 42.39 C
27 Bugel, Jamie 11 YORK-PV NT 43.57 C
28 Carter, Sara 11 YORK-PV 43.42 43.66 C
-- McGrath, Kelley 11 YORK-PV 39.74 NS
Girls 11 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:14.89 A
1:21.89 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Aull, Carly 11 YORK-PV 1:15.54 1:13.69 A 20
C - Division
5 Thompson, Meghan 11 YORK-PV 1:24.06 1:24.33 C 14
11 Demson, Erica 11 YORK-PV 1:27.90 1:30.58 C 6
12 McGrath, Kelley 11 YORK-PV 1:30.27 1:32.50 C 5
-- Esposito, Ally 11 YORK-PV NT NS
-- Demeri, Alysha 11 YORK-PV 1:27.96 NS
Girls 11 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
37.99 A
41.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
2 McGrath, Kelley 11 YORK-PV 39.29 39.09 BB 17
C - Division
1 Pyle, Jane 11 YORK-PV 42.02 39.72 BB 20
2 Glasner, Samantha 11 YORK-PV 41.21 41.34 C 17
3 Bugel, Jamie 11 YORK-PV NT 41.83 C 16
5 O'Brien, Caitlin 11 YORK-PV 44.68 42.31 C 14
8 Thompson, Meghan 11 YORK-PV 43.31 42.47 C 11
10 Cavanaugh, Devon 11 YORK-PV 45.17 42.86 C 7
15 Williams, Laura 11 YORK-PV 46.36 44.20 C 2
20 Demson, Erica 11 YORK-PV 47.40 45.76 C
24 Carter, Sara 11 YORK-PV 48.58 47.54 C
-- Patten, Kimberly 11 YORK-PV NT NS
-- Demeri, Alysha 11 YORK-PV 48.35 NS
Girls 11 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:22.19 A
1:29.29 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
5 Glasner, Samantha 11 YORK-PV 1:29.13 1:29.95 C 14
-- McGrath, Kelley 11 YORK-PV 1:25.91 NS
C - Division
2 Pyle, Jane 11 YORK-PV 1:33.82 1:30.22 C 17
3 Thompson, Meghan 11 YORK-PV 1:35.63 1:31.90 C 16
4 Bugel, Jamie 11 YORK-PV NT 1:31.92 C 15
10 Cavanaugh, Devon 11 YORK-PV 1:43.55 1:36.46 C 7
15 Demson, Erica 11 YORK-PV 1:38.13 1:40.19 C 2
17 Demeri, Alysha 11 YORK-PV 1:43.58 1:43.39 C
18 Patten, Kimberly 11 YORK-PV NT 1:43.84 C
-- Aull, Carly 11 YORK-PV 1:33.61 NS
Girls 11 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
32.69 A
35.39 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Thompson, Meghan 11 YORK-PV 37.73 35.95 C 14
6 Aull, Carly 11 YORK-PV 36.38 36.57 C 12.5
13 Pyle, Jane 11 YORK-PV 37.71 38.15 C 4
14 O'Brien, Caitlin 11 YORK-PV 39.63 40.59 C 3
15 Glasner, Samantha 11 YORK-PV 40.92 40.83 C 2
17 Williams, Laura 11 YORK-PV 41.31 41.18 C
18 Demson, Erica 11 YORK-PV 40.39 41.31 C
21 Carter, Sara 11 YORK-PV 41.18 41.66 C
24 McGrath, Kelley 11 YORK-PV 41.64 43.41 C
26 Cavanaugh, Devon 11 YORK-PV 43.44 44.08 C
-- Patten, Kimberly 11 YORK-PV NT NS
-- Esposito, Ally 11 YORK-PV 50.13 NS
-- Demeri, Alysha 11 YORK-PV 39.52 NS
Girls 11 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:14.09 A
1:21.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Thompson, Meghan 11 YORK-PV NT 1:25.69 C 20
-- McGrath, Kelley 11 YORK-PV NT NS
-- Esposito, Ally 11 YORK-PV NT NS
Girls 11 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
1:14.39 A
1:20.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
8 Aull, Carly 11 YORK-PV 1:18.23 1:17.88 BB 11
C - Division
4 Glasner, Samantha 11 YORK-PV 1:20.77 1:17.25 BB 15
13 O'Brien, Caitlin 11 YORK-PV 1:23.26 1:22.35 C 4
17 Pyle, Jane 11 YORK-PV 1:24.72 1:23.27 C
22 Williams, Laura 11 YORK-PV 1:26.15 1:24.58 C
25 McGrath, Kelley 11 YORK-PV 1:22.18 1:25.87 C
26 Bugel, Jamie 11 YORK-PV NT 1:26.19 C
29 Cavanaugh, Devon 11 YORK-PV 1:30.05 1:27.85 C
31 Demson, Erica 11 YORK-PV 1:29.31 1:29.93 C
32 Carter, Sara 11 YORK-PV 1:54.16 1:30.53 C
-- Thompson, Meghan 11 YORK-PV 1:23.16 DQ
-- Patten, Kimberly 11 YORK-PV NT NS
-- Esposito, Ally 11 YORK-PV 1:31.96 NS
-- Demeri, Alysha 11 YORK-PV 1:33.44 NS
Girls 11 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
2:38.89 A
2:52.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Thompson, Meghan 11 YORK-PV NT 2:51.12 BB 16
4 Glasner, Samantha 11 YORK-PV 2:53.97 2:51.55 BB 15
-- Aull, Carly 11 YORK-PV NT X2:51.74
-- Esposito, Ally 11 YORK-PV 3:22.96 NS
-- McGrath, Kelley 11 YORK-PV 3:11.63 NS
Girls 12 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
29.89 A
32.29 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
13 Levine, Sarah 12 YORK-PV 28.38 29.88 A 4
BB - Division
9 Wolla, Kristen 12 YORK-PV 30.06 30.14 BB 9
10 Welsh, Sarah 12 YORK-PV 30.39 30.39 BB 7
13 Demson, Ana 12 YORK-PV 32.14 31.62 BB 4
C - Division
2 Zapple, Stephanie 12 YORK-PV NT 30.07 BB 17
3 Gleason, Erin 12 YORK-PV 32.34 30.87 BB 16
6 Griffin, Kristen 12 YORK-PV 33.22 32.17 BB 13
8 Holly, Melissa 12 YORK-PV 32.65 32.50 C 11
9 Viets, Julia 12 YORK-PV NT 32.95 C 9
Girls 12 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:05.19 A
1:10.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
13 Levine, Sarah 12 YORK-PV 1:04.74 1:04.25 A 4
BB - Division
7 Welsh, Sarah 12 YORK-PV 1:06.60 1:06.94 BB 12
13 Zapple, Stephanie 12 YORK-PV 1:08.76 1:10.26 BB 4
14 Holly, Melissa 12 YORK-PV 1:08.94 1:10.87 C 3
16 Wolla, Kristen 12 YORK-PV 1:08.81 1:11.83 C 1
C - Division
12 Huycke, Suzanne 12 YORK-PV 1:12.71 1:13.87 C 5
13 Demson, Ana 12 YORK-PV 1:13.65 1:14.40 C 4
14 Griffin, Kristen 12 YORK-PV 1:19.10 1:14.94 C 3
-- Patten, Christina 12 YORK-PV NT NS
Girls 12 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2:20.19 A
2:31.79 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
2 Levine, Sarah 12 YORK-PV 2:21.60 2:22.13 BB 17
C - Division
2 Welsh, Sarah 12 YORK-PV 2:34.42 2:23.93 BB 17
7 Zapple, Stephanie 12 YORK-PV 2:36.50 2:31.39 BB 12
8 Holly, Melissa 12 YORK-PV 2:38.04 2:31.90 C 11
Girls 12 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
34.29 A
37.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
12 Levine, Sarah 12 YORK-PV 36.96 36.96 BB 5
C - Division
3 Griffin, Kristen 12 YORK-PV 38.43 37.43 C 16
5 Gleason, Erin 12 YORK-PV 37.91 38.20 C 14
8 Wolla, Kristen 12 YORK-PV 37.49 38.96 C 11
9 Holly, Melissa 12 YORK-PV 40.42 40.73 C 9
Girls 12 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:14.89 A
1:21.89 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Levine, Sarah 12 YORK-PV 1:22.26 1:19.01 BB 16
4 Huycke, Suzanne 12 YORK-PV 1:25.65 1:20.59 BB 15
5 Wolla, Kristen 12 YORK-PV 1:23.15 1:22.28 C 13.5
5 Zapple, Stephanie 12 YORK-PV 1:24.19 1:22.28 C 13.5
10 Griffin, Kristen 12 YORK-PV 1:36.76 1:24.62 C 7
11 Gleason, Erin 12 YORK-PV NT 1:25.25 C 6
12 Holly, Melissa 12 YORK-PV 1:30.40 1:26.46 C 5
13 Demson, Ana 12 YORK-PV 1:37.24 1:27.61 C 4
-- Patten, Christina 12 YORK-PV NT NS
Girls 12 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
37.99 A
41.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
6 Welsh, Sarah 12 YORK-PV 35.42 36.81 A 13
BB - Division
4 Wolla, Kristen 12 YORK-PV 38.22 37.52 A 14.5
7 Griffin, Kristen 12 YORK-PV 38.56 37.76 A 12
C - Division
4 Huycke, Suzanne 12 YORK-PV 41.38 39.78 BB 15
10 Gleason, Erin 12 YORK-PV 42.50 41.37 C 7
16 Demson, Ana 12 YORK-PV 50.63 44.72 C 1
-- Patten, Christina 12 YORK-PV NT NS
Girls 12 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:22.19 A
1:29.29 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
4 Welsh, Sarah 12 YORK-PV 1:17.54 1:22.23 BB 15
BB - Division
4 Wolla, Kristen 12 YORK-PV 1:28.92 1:24.86 BB 15
6 Griffin, Kristen 12 YORK-PV 1:27.10 1:26.65 BB 13
C - Division
4 Levine, Sarah 12 YORK-PV 1:34.13 1:29.32 C 15
6 Gleason, Erin 12 YORK-PV 1:49.10 1:31.57 C 13
8 Zapple, Stephanie 12 YORK-PV NT 1:32.99 C 11
14 Viets, Julia 12 YORK-PV NT 1:42.12 C 3
Girls 12 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
32.69 A
35.39 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
-- Levine, Sarah 12 YORK-PV 31.46 NS
BB - Division
4 Welsh, Sarah 12 YORK-PV 35.01 33.90 BB 15
6 Zapple, Stephanie 12 YORK-PV 35.10 34.47 BB 13
C - Division
6 Huycke, Suzanne 12 YORK-PV 39.73 37.68 C 13
7 Gleason, Erin 12 YORK-PV 39.23 37.97 C 12
10 Griffin, Kristen 12 YORK-PV NT 39.98 C 7
11 Holly, Melissa 12 YORK-PV 39.58 42.06 C 6
-- Patten, Christina 12 YORK-PV NT NS
Girls 12 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:14.09 A
1:21.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
2 Levine, Sarah 12 YORK-PV 1:14.83 1:15.54 BB 17
4 Zapple, Stephanie 12 YORK-PV 1:19.50 1:21.77 C 15
C - Division
1 Welsh, Sarah 12 YORK-PV 1:23.63 1:16.33 BB 20
6 Demson, Ana 12 YORK-PV NT 1:29.70 C 13
7 Gleason, Erin 12 YORK-PV 1:32.67 1:36.71 C 12
9 Griffin, Kristen 12 YORK-PV NT 1:41.57 C 9
-- Holly, Melissa 12 YORK-PV 1:40.92 DQ
Girls 12 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
1:14.39 A
1:20.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
5 Welsh, Sarah 12 YORK-PV 1:14.84 1:14.30 A 14
7 Wolla, Kristen 12 YORK-PV 1:15.48 1:14.65 BB 12
10 Zapple, Stephanie 12 YORK-PV 1:20.06 1:17.32 BB 7
C - Division
5 Levine, Sarah 12 YORK-PV 1:21.51 1:17.28 BB 14
9 Huycke, Suzanne 12 YORK-PV 1:24.73 1:19.46 BB 9
10 Gleason, Erin 12 YORK-PV 1:23.46 1:20.67 C 7
21 Demson, Ana 12 YORK-PV 1:27.53 1:27.27 C
Girls 12 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
2:38.89 A
2:52.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
5 Welsh, Sarah 12 YORK-PV 2:43.80 2:41.24 BB 14
7 Levine, Sarah 12 YORK-PV 2:47.88 2:45.54 BB 12
C - Division
3 Holly, Melissa 12 YORK-PV 3:08.52 2:48.18 BB 16
6 Demson, Ana 12 YORK-PV NT 3:09.11 C 13
-- Wolla, Kristen 12 YORK-PV 2:53.49 NS
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 York Swim Club-PV 'A' 2:00.82 1:48.11 26
1) Welsh, Sarah 12 2) Zapple, Stephanie 12
3) Wolla, Kristen 12 4) Levine, Sarah 12
11 York Swim Club-PV 'B' 2:08.96 2:10.95 12
1) Thompson, Meghan 11 2) Demson, Ana 12
3) Aull, Carly 11 4) Gleason, Erin 12
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 York Swim Club-PV 'A' NT 2:15.03 28
1) Aull, Carly 11 2) Welsh, Sarah 12
3) Wolla, Kristen 12 4) Levine, Sarah 12
Girls 13 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
12 York Swim Club-PV 'A' 2:00.83 2:04.86 10
1) Mitchell, Lindsey 13 2) Kaye, Ashleigh 14
3) Wolf, Julie 13 4) Meyer, Jenna 13
Girls 13 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- York Swim Club-PV 'A' 2:21.45 NS
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:01.39 A
1:06.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
10 Mitchell, Lindsey 13 YORK-PV 1:04.03 1:04.36 BB 7
14 Meyer, Jenna 13 YORK-PV 1:05.96 1:05.43 BB 3
C - Division
7 Kaye, Ashleigh 14 YORK-PV 1:10.14 1:10.80 C 12
11 Legros, Marygrace 13 YORK-PV 1:11.74 1:11.74 C 6
14 Wolf, Julie 13 YORK-PV 1:10.99 1:12.41 C 3
18 Perez, Michelle 13 YORK-PV NT 1:19.49 C
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2:12.49 A
2:23.49 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Meyer, Jenna 13 YORK-PV 2:26.08 2:23.59 C 16
14 Wolf, Julie 13 YORK-PV 2:33.28 2:33.97 C 3
17 Kaye, Ashleigh 14 YORK-PV NT 2:39.62 C
20 Legros, Marygrace 13 YORK-PV NT 2:43.78 C
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:08.09 A
1:13.79 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
10 Mitchell, Lindsey 13 YORK-PV 1:17.69 1:16.85 C 7
11 Wolf, Julie 13 YORK-PV 1:18.06 1:17.24 C 6
14 Kaye, Ashleigh 14 YORK-PV 1:17.26 1:18.58 C 3
29 Pergolizzi, Sarah 13 YORK-PV 1:27.08 1:26.49 C
30 Perez, Michelle 13 YORK-PV 1:24.84 1:27.35 C
32 Legros, Marygrace 13 YORK-PV 1:28.73 1:29.00 C
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2:26.59 A
2:38.79 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
11 Wolf, Julie 13 YORK-PV NT 2:44.56 C 6
16 Perez, Michelle 13 YORK-PV NT 3:03.11 C 1
-- Kaye, Ashleigh 14 YORK-PV NT DQ
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:16.79 A
1:23.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Meyer, Jenna 13 YORK-PV 1:28.79 1:25.21 C 15
8 Mitchell, Lindsey 13 YORK-PV 1:27.57 1:27.28 C 11
14 Perez, Michelle 13 YORK-PV 1:35.13 1:30.58 C 3
20 Legros, Marygrace 13 YORK-PV 1:39.12 1:34.79 C
24 Pergolizzi, Sarah 13 YORK-PV 1:37.06 1:37.66 C
25 Kaye, Ashleigh 14 YORK-PV 1:38.59 1:37.79 C
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:45.29 A
2:58.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
15 Mitchell, Lindsey 13 YORK-PV NT 3:13.85 C 2
17 Wolf, Julie 13 YORK-PV NT 3:15.47 C
19 Perez, Michelle 13 YORK-PV NT 3:19.33 C
20 Pergolizzi, Sarah 13 YORK-PV NT 3:28.18 C
21 Kaye, Ashleigh 14 YORK-PV 3:31.97 3:31.72 C
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:07.29 A
1:12.89 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
12 Meyer, Jenna 13 YORK-PV 1:20.64 1:17.73 C 5
25 Pergolizzi, Sarah 13 YORK-PV 1:30.98 1:26.44 C
26 Mitchell, Lindsey 13 YORK-PV 1:32.10 1:31.17 C
28 Perez, Michelle 13 YORK-PV NT 1:39.78 C
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2:27.29 A
2:39.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 Pergolizzi, Sarah 13 YORK-PV 3:27.35 3:27.21 C 12
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
2:28.59 A
2:40.89 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 Meyer, Jenna 13 YORK-PV 2:50.96 2:46.31 C 12
12 Mitchell, Lindsey 13 YORK-PV 2:47.37 2:51.51 C 5
18 Wolf, Julie 13 YORK-PV NT 2:54.06 C
22 Kaye, Ashleigh 14 YORK-PV 3:00.30 3:07.80 C
23 Pergolizzi, Sarah 13 YORK-PV 3:14.07 3:08.85 C
Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
31.89 A
35.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Botten, Alex 9 YORK-PV 35.94 34.67 BB 17
7 Land, Michael 9 YORK-PV NT 38.69 C 12
11 Pilcher, Luke 9 YORK-PV 47.21 47.11 C 6
12 Housman, Mitch 9 YORK-PV 51.11 50.63 C 5
13 Cheetham, Brian 9 YORK-PV 52.88 55.89 C 4
-- Howard, Steven 9 YORK-PV 37.91 DQ
-- Demson, Bobby 9 YORK-PV 37.43 NS
Boys 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:10.79 A
1:19.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Botten, Alex 9 YORK-PV 1:23.98 1:25.67 C 14
8 Howard, Steven 9 YORK-PV 1:33.88 1:29.32 C 11
11 Land, Michael 9 YORK-PV NT 1:32.62 C 6
14 Pilcher, Luke 9 YORK-PV NT 1:55.62 C 3
15 Cheetham, Brian 9 YORK-PV 1:50.84 2:07.57 C 2
-- Demson, Bobby 9 YORK-PV NT NS
Boys 9 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2:31.89 A
2:50.89 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Demson, Bobby 9 YORK-PV 3:10.84 NS
Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
38.49 A
43.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Botten, Alex 9 YORK-PV 44.45 44.44 C 16
5 Howard, Steven 9 YORK-PV 50.24 45.69 C 14
9 Land, Michael 9 YORK-PV 49.65 49.77 C 9
11 Housman, Mitch 9 YORK-PV 58.14 56.52 C 6
13 Pilcher, Luke 9 YORK-PV 1:01.69 1:01.90 C 4
14 Cheetham, Brian 9 YORK-PV 1:02.74 1:05.28 C 3
Boys 9 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:21.69 A
1:32.49 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Land, Michael 9 YORK-PV NT 1:46.10 C 16
4 Cheetham, Brian 9 YORK-PV NT 2:16.54 C 15
Boys 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
42.49 A
48.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Botten, Alex 9 YORK-PV 48.74 50.32 C 17
3 Howard, Steven 9 YORK-PV 50.22 50.46 C 16
13 Pilcher, Luke 9 YORK-PV 1:00.85 58.36 C 4
14 Cheetham, Brian 9 YORK-PV 1:00.65 1:00.10 C 3
-- Land, Michael 9 YORK-PV NT DQ
Boys 9 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:32.79 A
1:44.89 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Botten, Alex 9 YORK-PV 1:37.99 1:48.29 C 20
C - Division
3 Howard, Steven 9 YORK-PV 1:50.54 1:51.44 C 16
5 Pilcher, Luke 9 YORK-PV NT 2:03.19 C 14
6 Cheetham, Brian 9 YORK-PV 2:06.19 2:08.66 C 13
8 Housman, Mitch 9 YORK-PV 2:26.17 2:24.95 C 11
Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
36.69 A
41.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Botten, Alex 9 YORK-PV 52.24 45.11 C 16
8 Land, Michael 9 YORK-PV NT 56.58 C 11
10 Cheetham, Brian 9 YORK-PV 1:20.86 1:08.89 C 7
-- Demson, Bobby 9 YORK-PV 46.82 NS
Boys 9 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:25.69 A
1:40.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Botten, Alex 9 YORK-PV 2:01.05 2:00.32 C 17
-- Demson, Bobby 9 YORK-PV NT NS
Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
1:21.29 A
1:31.39 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Botten, Alex 9 YORK-PV 1:36.22 1:33.68 C 15
8 Howard, Steven 9 YORK-PV NT 1:40.49 C 11
12 Pilcher, Luke 9 YORK-PV NT 2:02.93 C 5
13 Cheetham, Brian 9 YORK-PV NT 2:12.08 C 4
-- Demson, Bobby 9 YORK-PV 1:41.36 NS
Boys 9 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
2:55.29 A
3:18.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Demson, Bobby 9 YORK-PV NT NS
Boys 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
31.89 A
35.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Hallock, Michael 10 YORK-PV 29.97 29.29 A 17
BB - Division
3 Wright, Scott 10 YORK-PV 34.61 33.31 BB 16
4 Shifflett, Chris 10 YORK-PV 32.82 33.39 BB 15
6 Ballen, Peter 10 YORK-PV 35.57 34.33 BB 13
7 Chestnut, Michael 10 YORK-PV 33.60 34.45 BB 12
9 Laird, Matthew 10 YORK-PV 35.33 35.61 C 9
C - Division
1 Clark, Carlos 10 YORK-PV NT 36.78 C 20
4 Zapple, Chris 10 YORK-PV 41.01 38.85 C 15
5 Kinney, Francis 10 YORK-PV NT 40.32 C 14
7 Levine, Brian 10 YORK-PV 37.91 43.48 C 12
9 Healy, Ryan 10 YORK-PV 45.64 43.81 C 9
10 Greene, Will 10 YORK-PV 40.54 45.36 C 7
Boys 10 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:10.79 A
1:19.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
2 Shifflett, Chris 10 YORK-PV 1:14.21 1:15.40 BB 17
C - Division
1 Wright, Scott 10 YORK-PV 1:20.13 1:18.37 BB 20
3 Levine, Brian 10 YORK-PV 1:29.17 1:32.54 C 16
4 Healy, Ryan 10 YORK-PV 1:43.94 1:37.55 C 15
5 Greene, Will 10 YORK-PV 1:36.56 1:37.63 C 14
-- Laird, Matthew 10 YORK-PV 1:21.65 NS
-- Clark, Carlos 10 YORK-PV 1:24.37 NS
Boys 10 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2:31.89 A
2:50.89 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Hallock, Michael 10 YORK-PV 2:39.30 2:30.37 A 20
3 Chestnut, Michael 10 YORK-PV 2:42.42 2:40.40 BB 16
C - Division
2 Levine, Brian 10 YORK-PV NT 3:24.40 C 17
3 Greene, Will 10 YORK-PV NT 3:31.26 C 16
Boys 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
38.49 A
43.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
1 Hallock, Michael 10 YORK-PV 36.38 35.04 A 20
BB - Division
2 Chestnut, Michael 10 YORK-PV 41.10 40.90 BB 17
3 Laird, Matthew 10 YORK-PV 42.44 41.78 BB 16
4 Ballen, Peter 10 YORK-PV 41.92 42.66 BB 15
5 Shifflett, Chris 10 YORK-PV 43.57 42.93 BB 14
C - Division
2 Wright, Scott 10 YORK-PV 44.32 42.50 BB 17
3 Clark, Carlos 10 YORK-PV 45.43 43.52 BB 16
5 Zapple, Chris 10 YORK-PV 44.41 44.17 C 14
6 Levine, Brian 10 YORK-PV 48.20 45.50 C 13
8 Greene, Will 10 YORK-PV 47.95 48.11 C 11
10 Healy, Ryan 10 YORK-PV 51.40 51.87 C 7
11 Kinney, Francis 10 YORK-PV NT 52.90 C 6
Boys 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:21.69 A
1:32.49 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Hallock, Michael 10 YORK-PV 1:18.46 1:18.37 A 17
BB - Division
4 Chestnut, Michael 10 YORK-PV 1:25.57 1:28.84 BB 15
5 Shifflett, Chris 10 YORK-PV 1:29.82 1:32.11 BB 14
-- Laird, Matthew 10 YORK-PV 1:30.01 NS
C - Division
1 Wright, Scott 10 YORK-PV 1:33.00 1:33.34 C 20
3 Levine, Brian 10 YORK-PV 1:39.18 1:44.49 C 16
4 Greene, Will 10 YORK-PV 1:42.40 1:47.56 C 15
5 Healy, Ryan 10 YORK-PV 1:47.93 1:55.93 C 14
-- Clark, Carlos 10 YORK-PV NT NS
Boys 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
42.49 A
48.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
1 Chestnut, Michael 10 YORK-PV 41.64 40.60 A 20
BB - Division
2 Hallock, Michael 10 YORK-PV 44.98 43.67 BB 17
3 Wright, Scott 10 YORK-PV 44.92 44.36 BB 16
-- Laird, Matthew 10 YORK-PV 47.08 NS
C - Division
1 Shifflett, Chris 10 YORK-PV 51.21 50.44 C 20
2 Kinney, Francis 10 YORK-PV NT 52.67 C 17
3 Healy, Ryan 10 YORK-PV 51.53 53.03 C 16
6 Zapple, Chris 10 YORK-PV 1:03.50 1:00.11 C 13
-- Clark, Carlos 10 YORK-PV 53.15 NS
Boys 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:32.79 A
1:44.89 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Chestnut, Michael 10 YORK-PV 1:29.26 1:32.93 BB 17
BB - Division
2 Hallock, Michael 10 YORK-PV 1:40.47 1:34.96 BB 17
3 Wright, Scott 10 YORK-PV 1:39.50 1:39.81 BB 16
4 Laird, Matthew 10 YORK-PV 1:44.64 1:41.43 BB 15
C - Division
1 Shifflett, Chris 10 YORK-PV 1:55.02 1:46.59 C 20
2 Healy, Ryan 10 YORK-PV 1:49.95 1:59.49 C 17
3 Greene, Will 10 YORK-PV 2:11.19 2:02.33 C 16
-- Kinney, Francis 10 YORK-PV NT DQ
-- Levine, Brian 10 YORK-PV 2:08.24 DQ
Boys 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
36.69 A
41.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Hallock, Michael 10 YORK-PV 35.98 34.50 A 17
BB - Division
5 Chestnut, Michael 10 YORK-PV 39.78 41.09 BB 14
6 Shifflett, Chris 10 YORK-PV 41.80 44.77 C 13
C - Division
2 Kinney, Francis 10 YORK-PV NT 45.88 C 17
3 Zapple, Chris 10 YORK-PV 43.66 46.94 C 16
4 Levine, Brian 10 YORK-PV 47.01 48.81 C 15
5 Greene, Will 10 YORK-PV 56.99 58.42 C 14
6 Healy, Ryan 10 YORK-PV 1:01.87 1:02.26 C 13
Boys 10 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:25.69 A
1:40.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Shifflett, Chris 10 YORK-PV 1:39.99 1:40.26 BB 20
C - Division
1 Levine, Brian 10 YORK-PV 1:56.47 1:59.60 C 20
2 Greene, Will 10 YORK-PV 2:27.48 2:06.73 C 17
Boys 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
1:21.29 A
1:31.39 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Hallock, Michael 10 YORK-PV 1:18.97 1:18.50 A 17
BB - Division
3 Chestnut, Michael 10 YORK-PV 1:23.17 1:23.62 BB 16
5 Wright, Scott 10 YORK-PV 1:30.11 1:26.71 BB 14
C - Division
1 Shifflett, Chris 10 YORK-PV 1:31.57 1:31.41 C 20
2 Zapple, Chris 10 YORK-PV NT 1:41.94 C 17
3 Levine, Brian 10 YORK-PV 1:41.82 1:45.17 C 16
4 Kinney, Francis 10 YORK-PV NT 1:46.29 C 15
5 Healy, Ryan 10 YORK-PV 1:47.07 1:47.35 C 14
6 Greene, Will 10 YORK-PV 1:47.39 1:49.89 C 13
Boys 10 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
2:55.29 A
3:18.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
1 Hallock, Michael 10 YORK-PV 2:50.22 2:50.49 A 20
BB - Division
1 Chestnut, Michael 10 YORK-PV 2:55.87 2:55.65 BB 20
2 Shifflett, Chris 10 YORK-PV 3:07.68 3:08.31 BB 17
C - Division
2 Levine, Brian 10 YORK-PV NT 3:47.67 C 17
3 Greene, Will 10 YORK-PV 3:55.41 3:52.64 C 16
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 York Swim Club-PV 'A' 2:11.00 2:15.45 34
1) Wright, Scott 10 2) Chestnut, Michael 10
3) Shifflett, Chris 10 4) Hallock, Michael 10
4 York Swim Club-PV 'B' 2:24.27 2:29.01 30
1) Laird, Matthew 10 2) Botten, Alex 9
3) Clark, Carlos 10 4) Ballen, Peter 10
Boys 11 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
28.69 A
31.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
C - Division
3 Perrot, Hunter 11 YORK-PV NT 31.25 C 16
6 Kearns, Chris 11 YORK-PV 35.34 31.88 C 13
10 Williams, Jeff 11 YORK-PV 37.80 32.36 C 7
16 Perez, Matt 11 YORK-PV 35.66 34.34 C 0.5
16 Parker, Robbie 11 YORK-PV 35.59 34.34 C 0.5
21 Heath, Thejs 11 YORK-PV 36.70 36.79 C
-- Cubeta, Robert 11 YORK-PV 31.75 NS
Boys 11 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:02.99 A
1:08.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Williams, Jeff 11 YORK-PV 1:10.96 1:09.13 C 15
10 Kearns, Chris 11 YORK-PV 1:17.50 1:14.57 C 7
-- Perrot, Hunter 11 YORK-PV 1:12.84 NS
-- Cubeta, Robert 11 YORK-PV 1:14.49 NS
Boys 11 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
33.99 A
37.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Williams, Jeff 11 YORK-PV 37.85 37.49 C 17
3 Kearns, Chris 11 YORK-PV 40.08 38.19 C 16
11 Perrot, Hunter 11 YORK-PV 43.20 41.09 C 6
12 Parker, Robbie 11 YORK-PV NT 41.74 C 5
13 Perez, Matt 11 YORK-PV 40.43 43.02 C 3.5
16 Heath, Thejs 11 YORK-PV 44.91 44.22 C 1
-- Cubeta, Robert 11 YORK-PV 37.76 NS
Boys 11 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:13.09 A
1:19.89 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Kearns, Chris 11 YORK-PV NT 1:22.60 C 14
11 Perez, Matt 11 YORK-PV 1:31.60 1:30.81 C 6
-- Cubeta, Robert 11 YORK-PV 1:22.64 NS
Boys 11 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
37.59 A
41.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
9 Perrot, Hunter 11 YORK-PV 45.95 44.64 C 9
10 Kearns, Chris 11 YORK-PV 48.30 44.90 C 7
11 Williams, Jeff 11 YORK-PV NT 45.62 C 6
15 Perez, Matt 11 YORK-PV 47.84 46.85 C 2
Boys 11 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:21.29 A
1:28.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Kearns, Chris 11 YORK-PV 1:45.58 1:36.72 C 14
11 Perrot, Hunter 11 YORK-PV NT 1:41.28 C 6
14 Heath, Thejs 11 YORK-PV 1:43.16 1:42.75 C 3
15 Perez, Matt 11 YORK-PV NT 1:44.68 C 2
16 Parker, Robbie 11 YORK-PV 1:53.15 1:45.84 C 1
Boys 11 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
32.39 A
35.49 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Williams, Jeff 11 YORK-PV 37.39 35.74 C 17
11 Perez, Matt 11 YORK-PV 41.78 42.49 C 6
-- Cubeta, Robert 11 YORK-PV 42.53 NS
Boys 11 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:12.49 A
1:19.69 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Williams, Jeff 11 YORK-PV 1:25.04 1:28.57 C 20
2 Parker, Robbie 11 YORK-PV NT 1:37.15 C 17
Boys 11 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
1:12.79 A
1:18.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Kearns, Chris 11 YORK-PV 1:30.04 1:21.52 C 15
8 Williams, Jeff 11 YORK-PV 1:40.52 1:24.01 C 11
13 Perrot, Hunter 11 YORK-PV NT 1:27.24 C 4
15 Perez, Matt 11 YORK-PV 1:31.62 1:28.85 C 2
-- Cubeta, Robert 11 YORK-PV 1:31.23 NS
Boys 11 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
2:36.69 A
2:50.49 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 Williams, Jeff 11 YORK-PV NT 3:12.87 C 12
9 Heath, Thejs 11 YORK-PV NT 3:28.81 C 9
Boys 12 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
28.69 A
31.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Selgas, Martin 12 YORK-PV 28.06 27.58 A 17
-- Lee, Chris 12 YORK-PV 27.47 NS
BB - Division
1 Doordan, Eric 12 YORK-PV 28.93 28.46 A 20
8 Nette, Kyle 12 YORK-PV 29.79 29.62 BB 11
9 Wright, Kevin 12 YORK-PV 30.92 29.84 BB 9
12 Ediger, Jacob 12 YORK-PV 28.76 30.57 BB 5
C - Division
4 Benson, Greg 12 YORK-PV 32.57 30.85 BB 15
8 Howard, William 12 YORK-PV 32.49 33.89 C 11
-- Larson, Nicholas 12 YORK-PV 39.85 NS
Boys 12 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:02.99 A
1:08.19 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Lee, Chris 12 YORK-PV 1:02.07 1:01.15 A 17
BB - Division
7 Nette, Kyle 12 YORK-PV 1:06.17 1:07.54 BB 12
-- Selgas, Martin 12 YORK-PV 1:04.68 NS
C - Division
1 Doordan, Eric 12 YORK-PV 1:15.76 1:03.05 BB 20
2 Benson, Greg 12 YORK-PV 1:09.98 1:05.71 BB 17
3 Wright, Kevin 12 YORK-PV 1:09.02 1:06.74 BB 16
16 Howard, William 12 YORK-PV 1:22.48 1:24.10 C 1
-- Mellor, Mitch 12 YORK-PV 1:22.19 NS
Boys 12 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2:16.89 A
2:28.29 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
6 Ediger, Jacob 12 YORK-PV 2:24.27 2:33.42 C 13
C - Division
1 Lee, Chris 12 YORK-PV 2:49.26 2:17.00 BB 20
2 Doordan, Eric 12 YORK-PV NT 2:18.02 BB 17
4 Benson, Greg 12 YORK-PV 2:46.53 2:26.81 BB 15
5 Wright, Kevin 12 YORK-PV 2:38.89 2:26.88 BB 14
10 Howard, William 12 YORK-PV 3:07.07 3:03.58 C 7
Boys 12 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
33.99 A
37.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Lee, Chris 12 YORK-PV 31.28 30.74 A 17
BB - Division
3 Selgas, Martin 12 YORK-PV 35.38 35.39 BB 16
4 Nette, Kyle 12 YORK-PV 35.40 35.78 BB 15
7 Benson, Greg 12 YORK-PV 37.02 36.89 BB 12
8 Ediger, Jacob 12 YORK-PV 34.73 37.78 C 11
C - Division
2 Doordan, Eric 12 YORK-PV 45.77 35.92 BB 17
6 Wright, Kevin 12 YORK-PV 40.71 40.22 C 13
8 Mellor, Mitch 12 YORK-PV 43.79 43.11 C 11
-- Larson, Nicholas 12 YORK-PV NT NS
Boys 12 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:13.09 A
1:19.89 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
-- Nette, Kyle 12 YORK-PV 1:16.69 DQ
C - Division
1 Benson, Greg 12 YORK-PV 1:30.33 1:19.81 BB 20
4 Wright, Kevin 12 YORK-PV 1:28.41 1:25.36 C 15
-- Larson, Nicholas 12 YORK-PV NT NS
Boys 12 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
37.59 A
41.09 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Lee, Chris 12 YORK-PV 35.40 34.98 A 17
3 Wright, Kevin 12 YORK-PV 36.53 35.99 A 16
-- Selgas, Martin 12 YORK-PV 36.34 NS
BB - Division
5 Nette, Kyle 12 YORK-PV 38.64 38.79 BB 14
C - Division
1 Doordan, Eric 12 YORK-PV 43.71 40.65 BB 20
3 Ediger, Jacob 12 YORK-PV 42.31 41.84 C 16
6 Benson, Greg 12 YORK-PV 47.96 42.42 C 13
7 Howard, William 12 YORK-PV 46.24 46.56 C 12
-- Mellor, Mitch 12 YORK-PV 45.64 NS
Boys 12 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:21.29 A
1:28.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Lee, Chris 12 YORK-PV 1:27.54 1:18.57 A 20
2 Selgas, Martin 12 YORK-PV 1:23.60 1:20.46 A 17
4 Wright, Kevin 12 YORK-PV 1:26.74 1:25.16 BB 15
5 Nette, Kyle 12 YORK-PV 1:24.21 1:26.35 BB 14
7 Doordan, Eric 12 YORK-PV 1:28.12 1:28.34 BB 12
C - Division
1 Ediger, Jacob 12 YORK-PV 1:35.52 1:31.34 C 20
3 Benson, Greg 12 YORK-PV 1:49.47 1:35.55 C 16
4 Mellor, Mitch 12 YORK-PV 1:36.65 1:36.60 C 15
6 Howard, William 12 YORK-PV 1:41.48 1:41.44 C 13
-- Larson, Nicholas 12 YORK-PV NT NS
Boys 12 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
32.39 A
35.49 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
-- Selgas, Martin 12 YORK-PV 31.85 NS
BB - Division
2 Nette, Kyle 12 YORK-PV 32.52 32.60 BB 17
6 Lee, Chris 12 YORK-PV 34.30 34.41 BB 13
8 Ediger, Jacob 12 YORK-PV 33.84 35.03 BB 11
C - Division
-- Larson, Nicholas 12 YORK-PV NT NS
Boys 12 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:12.49 A
1:19.69 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Selgas, Martin 12 YORK-PV 1:18.57 1:15.43 BB 20
2 Nette, Kyle 12 YORK-PV 1:19.65 1:19.95 C 17
3 Ediger, Jacob 12 YORK-PV 1:18.27 1:28.90 C 16
C - Division
2 Lee, Chris 12 YORK-PV NT 1:19.33 BB 17
4 Doordan, Eric 12 YORK-PV NT 1:22.50 C 15
Boys 12 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
1:12.79 A
1:18.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Lee, Chris 12 YORK-PV 1:12.83 1:08.95 A 20
3 Nette, Kyle 12 YORK-PV 1:14.30 1:12.88 BB 16
5 Doordan, Eric 12 YORK-PV 1:18.31 1:13.43 BB 14
-- Selgas, Martin 12 YORK-PV 1:17.06 NS
C - Division
3 Benson, Greg 12 YORK-PV 1:21.20 1:18.59 BB 16
4 Ediger, Jacob 12 YORK-PV 1:20.85 1:18.77 BB 15
10 Howard, William 12 YORK-PV 1:31.61 1:32.49 C 7
-- Mellor, Mitch 12 YORK-PV 1:28.82 NS
-- Larson, Nicholas 12 YORK-PV NT NS
Boys 12 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
2:36.69 A
2:50.49 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Nette, Kyle 12 YORK-PV NT 2:43.72 BB 16
5 Benson, Greg 12 YORK-PV 3:13.76 2:51.32 C 14
6 Ediger, Jacob 12 YORK-PV 2:59.12 2:58.58 C 13
7 Mellor, Mitch 12 YORK-PV 3:19.40 3:10.19 C 12
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 York Swim Club-PV 'A' 1:53.22 1:58.32 32
1) Nette, Kyle 12 2) Wright, Kevin 12
3) Doordan, Eric 12 4) Selgas, Martin 12
6 York Swim Club-PV 'B' 2:04.95 2:07.40 26
1) Kearns, Chris 11 2) Perrot, Hunter 11
3) Benson, Greg 12 4) Ediger, Jacob 12
Boys 13 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 York Swim Club-PV 'A' 1:51.90 1:55.57 30
1) Willess, Brent 13 2) Nette, Alex 15
3) Lamb, Justin 13 4) Pawlukiewicz, Alex 15
Boys 13 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- York Swim Club-PV 'A' 2:04.81 NS
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
55.39 A
59.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
-- Orr, Addison 14 YORK-PV 55.72 NS
C - Division
8 Pawlukiewicz, Alex 15 YORK-PV 1:03.43 1:01.98 C 11
14 Willess, Brent 13 YORK-PV 1:04.55 1:09.36 C 3
16 Lamb, Justin 13 YORK-PV NT 1:09.97 C 1
18 Willess, Adam 13 YORK-PV 1:11.93 1:13.74 C
-- Cubeta, Jeffrey 14 YORK-PV 1:15.75 NS
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2:00.79 A
2:10.89 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 Nette, Alex 15 YORK-PV NT 2:13.71 C 12
9 Pawlukiewicz, Alex 15 YORK-PV 2:31.58 2:18.88 C 9
13 Willess, Brent 13 YORK-PV 2:33.34 2:28.63 C 4
16 Willess, Adam 13 YORK-PV 2:38.36 2:47.82 C 1
-- Cubeta, Jeffrey 14 YORK-PV 2:52.27 NS
-- Orr, Addison 14 YORK-PV 2:11.62 NS
-- Lamb, Justin 13 YORK-PV 2:49.82 NS
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:01.79 A
1:06.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Nette, Alex 15 YORK-PV 1:10.90 1:08.50 C 13
23 Willess, Brent 13 YORK-PV 1:11.72 1:22.62 C
24 Willess, Adam 13 YORK-PV 1:21.75 1:23.05 C
-- Pawlukiewicz, Alex 15 YORK-PV 1:26.57 DQ
-- Cubeta, Jeffrey 14 YORK-PV 1:13.57 NS
-- Lamb, Justin 13 YORK-PV NT NS
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2:12.69 A
2:23.69 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Nette, Alex 15 YORK-PV 2:31.66 2:31.11 C 16
7 Willess, Brent 13 YORK-PV NT 2:51.68 C 12
10 Willess, Adam 13 YORK-PV NT 2:57.14 C 7
-- Cubeta, Jeffrey 14 YORK-PV 2:39.18 NS
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:09.19 A
1:14.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
4 Nette, Alex 15 YORK-PV 1:13.08 1:12.88 BB 15
C - Division
9 Lamb, Justin 13 YORK-PV 1:26.23 1:19.42 C 9
13 Pawlukiewicz, Alex 15 YORK-PV 1:22.67 1:22.24 C 4
14 Willess, Brent 13 YORK-PV 1:24.70 1:23.45 C 3
16 Willess, Adam 13 YORK-PV 1:30.72 1:30.57 C 1
-- Orr, Addison 14 YORK-PV 1:24.61 NS
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:30.09 A
2:42.59 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
4 Nette, Alex 15 YORK-PV 2:39.19 2:40.09 BB 15
C - Division
3 Pawlukiewicz, Alex 15 YORK-PV 2:52.01 2:53.11 C 16
5 Willess, Brent 13 YORK-PV NT 3:05.39 C 14
9 Willess, Adam 13 YORK-PV NT 3:13.30 C 9
-- Lamb, Justin 13 YORK-PV NT NS
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:00.79 A
1:05.89 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Cubeta, Jeffrey 14 YORK-PV NT NS
-- Orr, Addison 14 YORK-PV 1:08.60 NS
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
2:15.69 A
2:26.99 BB
-- C
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Lamb, Justin 13 YORK-PV NT NS
-- Cubeta, Jeffrey 14 YORK-PV NT NS
-- Orr, Addison 14 YORK-PV 2:33.04 NS