The Robert Hogan Memorial Mini Meet
February 2-3, 2002
Frederick High School
Frederick, MD
Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
3 Strange, Jenna L 7 Avst-PV 17.91 18.07
9 Sarman, Anna C 7 Avst-PV 18.77 20.17
19 Shannon, Audrey E 7 Avst-PV 27.95 22.63
20 Pearson, Kylie A 7 Avst-PV 23.85 23.15
21 Atkinson, Tracey E 7 Avst-PV 21.91 23.46
Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Kain, Shauna R 7 Avst-PV 44.73 37.33
9 Strange, Jenna L 7 Avst-PV 42.09 43.02
11 Sarman, Anna C 7 Avst-PV 48.77 46.30
23 Atkinson, Tracey E 7 Avst-PV 1:04.37 54.06
27 Shannon, Audrey E 7 Avst-PV 1:02.38 59.75
Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Kain, Shauna R 7 Avst-PV 21.34 21.11
3 Strange, Jenna L 7 Avst-PV 22.59 22.49
7 Sarman, Anna C 7 Avst-PV 25.48 24.19
15 Atkinson, Tracey E 7 Avst-PV 26.94 26.80
22 Shannon, Audrey E 7 Avst-PV 25.65 28.14
Girls 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
4 Strange, Jenna L 7 Avst-PV 49.95 50.13
8 Shannon, Audrey E 7 Avst-PV 56.40 54.96
10 Pearson, Kylie A 7 Avst-PV 52.93 56.16
12 Atkinson, Tracey E 7 Avst-PV NT 57.46
Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Strange, Jenna L 7 Avst-PV 25.32 26.43
13 Shannon, Audrey E 7 Avst-PV 35.94 31.27
15 Atkinson, Tracey E 7 Avst-PV 29.31 33.71
16 Pearson, Kylie A 7 Avst-PV NT 33.95
-- Sarman, Anna C 7 Avst-PV 29.67 DQ
Girls 7 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
14 Atkinson, Tracey E 7 Avst-PV 1:11.05 1:09.23
-- Kain, Shauna R 7 Avst-PV 59.63 DQ
Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
3 Strange, Jenna L 7 Avst-PV 21.42 22.47
6 Sarman, Anna C 7 Avst-PV 27.70 24.22
14 Atkinson, Tracey E 7 Avst-PV 25.72 30.80
-- Shannon, Audrey E 7 Avst-PV NT DQ
Girls 7 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Kain, Shauna R 7 Avst-PV NT DQ
-- Strange, Jenna L 7 Avst-PV NT DQ
-- Sarman, Anna C 7 Avst-PV 2:02.53 DQ
Girls 7 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Sarman, Anna C 7 Avst-PV NT NS
Girls 7 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 1:30.02 1:30.87
Girls 7 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 1:40.23 1:47.22
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
5 Pasztor, Abby J 8 Avst-PV 18.36 17.73
13 Green, Kathryn L 8 Avst-PV 18.81 18.85
20 Kirby, Katrina R 8 Avst-PV 19.15 20.74
24 Bagley, Laura M 8 Avst-PV 24.00 21.82
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
11 Pasztor, Abby J 8 Avst-PV 41.82 39.94
23 McCann, Emily M 8 Avst-PV 44.91 43.52
31 Bagley, Laura M 8 Avst-PV 48.39 47.39
33 Kirby, Katrina R 8 Avst-PV 45.93 50.16
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
15 Bagley, Laura M 8 Avst-PV 25.16 23.25
17 Pasztor, Abby J 8 Avst-PV 23.53 23.53
21 McCann, Emily M 8 Avst-PV 25.42 24.79
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
18 Green, Kathryn L 8 Avst-PV NT 50.26
20 Pasztor, Abby J 8 Avst-PV NT 51.91
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
13 Green, Kathryn L 8 Avst-PV 27.68 26.02
15 Kirby, Katrina R 8 Avst-PV 25.90 26.99
17 Pasztor, Abby J 8 Avst-PV 26.82 28.17
19 Bagley, Laura M 8 Avst-PV 33.23 28.93
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
11 McCann, Emily M 8 Avst-PV 58.30 57.64
15 Kirby, Katrina R 8 Avst-PV NT 1:01.60
-- Pasztor, Abby J 8 Avst-PV NT DQ
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
8 Pasztor, Abby J 8 Avst-PV 20.16 20.36
17 Kirby, Katrina R 8 Avst-PV 22.23 23.96
27 Bagley, Laura M 8 Avst-PV NT 30.60
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
13 Pasztor, Abby J 8 Avst-PV NT 50.23
17 Kirby, Katrina R 8 Avst-PV 55.16 57.23
-- Green, Kathryn L 8 Avst-PV NT DQ
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
21 Kirby, Katrina R 8 Avst-PV 1:57.58 2:04.31
25 Bagley, Laura M 8 Avst-PV 2:13.93 2:11.78
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
2 Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 1:12.95 1:26.47
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
2 Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 1:27.95 1:33.74
Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Basel, Megan M 9 Avst-PV 32.37 31.27
26 Jensen, Emily V 9 Avst-PV 38.69 39.03
Girls 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Basel, Megan M 9 Avst-PV 1:12.11 1:08.84
28 Marron, Kelsey C 9 Avst-PV 1:48.01 1:28.50
Girls 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
5 Basel, Megan M 9 Avst-PV 52.63 38.82
17 Kain, Alissa R 9 Avst-PV 40.40 42.56
21 Jensen, Emily V 9 Avst-PV 45.45 42.72
28 Newport, Elizabeth H 9 Avst-PV 47.89 46.07
33 Marron, Kelsey C 9 Avst-PV 51.20 48.73
Girls 9 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Basel, Megan M 9 Avst-PV 1:22.43 1:20.06
20 Jensen, Emily V 9 Avst-PV 1:40.01 1:37.94
Girls 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Basel, Megan M 9 Avst-PV 41.82 42.19
10 Kain, Alissa R 9 Avst-PV 48.01 47.43
30 Jensen, Emily V 9 Avst-PV 55.48 52.95
31 Newport, Elizabeth H 9 Avst-PV 54.08 53.00
33 Marron, Kelsey C 9 Avst-PV 59.34 54.12
Girls 9 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Basel, Megan M 9 Avst-PV 1:34.17 1:33.14
14 Newport, Elizabeth H 9 Avst-PV 1:56.72 1:55.64
Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
19 Newport, Elizabeth H 9 Avst-PV 46.84 47.05
24 Jensen, Emily V 9 Avst-PV 48.38 49.77
Girls 9 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Basel, Megan M 9 Avst-PV NT 1:26.48
Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
5 Kain, Alissa R 9 Avst-PV 1:28.70 1:26.76
25 Jensen, Emily V 9 Avst-PV 1:42.02 1:40.09
32 Marron, Kelsey C 9 Avst-PV 1:53.09 1:46.97
-- Newport, Elizabeth H 9 Avst-PV 1:41.68 DQ
Girls 9 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Basel, Megan M 9 Avst-PV 3:06.28 2:56.02
Girls 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
35 Atkinson, Kelsey M 10 Avst-PV 35.85 36.43
39 Million, Shelby L 10 Avst-PV 36.79 36.62
Girls 10 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
16 Fowler, Kathryn E 10 Avst-PV 1:15.22 1:13.68
39 Million, Shelby L 10 Avst-PV NT 1:21.78
Girls 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
10 McDaniel, Emily H 10 Avst-PV 38.69 38.89
17 Fowler, Kathryn E 10 Avst-PV 38.39 40.18
41 Million, Shelby L 10 Avst-PV 47.66 46.12
Girls 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
11 McDaniel, Emily H 10 Avst-PV 1:25.81 1:22.79
19 Atkinson, Kelsey M 10 Avst-PV 1:28.50 1:27.46
Girls 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
8 McDaniel, Emily H 10 Avst-PV 41.12 42.64
20 Fowler, Kathryn E 10 Avst-PV 45.98 47.29
31 Million, Shelby L 10 Avst-PV 47.26 49.22
Girls 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
8 McDaniel, Emily H 10 Avst-PV 1:29.28 1:30.64
24 Million, Shelby L 10 Avst-PV 1:44.57 1:45.45
-- Atkinson, Kelsey M 10 Avst-PV 1:40.31 NS
Girls 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
35 Million, Shelby L 10 Avst-PV NT 48.24
-- Atkinson, Kelsey M 10 Avst-PV 38.13 DQ
Girls 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
14 McDaniel, Emily H 10 Avst-PV 1:26.51 1:25.04
15 Fowler, Kathryn E 10 Avst-PV 1:25.03 1:25.55
42 Million, Shelby L 10 Avst-PV NT 1:37.78
Girls 10 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
11 McDaniel, Emily H 10 Avst-PV 2:59.65 3:00.82
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
3 Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 2:13.76 2:12.11
-- Ashburn Village Swim Team-PV 'B' 2:37.84 DQ
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
5 Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 2:34.72 2:39.26
Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
20 Johnson, Cory C 7 Avst-PV 21.46 23.17
26 Price, Garrett F 7 Avst-PV 25.57 30.64
Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
26 Price, Garrett F 7 Avst-PV 28.56 29.40
Boys 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
20 Johnson, Cory C 7 Avst-PV NT 1:09.61
Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
11 Johnson, Cory C 7 Avst-PV 30.34 34.41
-- Price, Garrett F 7 Avst-PV 33.86 DQ
Boys 7 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Price, Garrett F 7 Avst-PV NT DQ
Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
17 Price, Garrett F 7 Avst-PV 37.60 37.18
Boys 7 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Johnson, Cory C 7 Avst-PV NT NS
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Price, Carter L 8 Avst-PV 15.31 15.29
-- McCauley, Peter J 8 Avst-PV 21.45 NS
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Price, Carter L 8 Avst-PV 33.22 33.15
15 Royer, Matthew W 8 Avst-PV 44.27 44.96
-- McCauley, Peter J 8 Avst-PV 49.97 NS
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Price, Carter L 8 Avst-PV 17.56 17.53
13 Royer, Matthew W 8 Avst-PV 23.93 24.04
-- Clendenin, William F 8 Avst-PV 24.75 NS
-- McCauley, Peter J 8 Avst-PV 24.09 NS
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Price, Carter L 8 Avst-PV 37.50 36.86
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- McCauley, Peter J 8 Avst-PV 38.92 NS
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Price, Carter L 8 Avst-PV 47.27 46.78
8 Royer, Matthew W 8 Avst-PV NT 58.45
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Clendenin, William F 8 Avst-PV 20.42 NS
-- McCauley, Peter J 8 Avst-PV 37.52 NS
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Price, Carter L 8 Avst-PV 41.15 37.54
-- McCauley, Peter J 8 Avst-PV 1:29.12 NS
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Price, Carter L 8 Avst-PV 1:36.62 1:24.18
-- Royer, Matthew W 8 Avst-PV 1:59.14 DQ
-- Clendenin, William F 8 Avst-PV 1:47.56 NS
Boys 8 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Price, Carter L 8 Avst-PV 3:51.64 3:01.41
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
-- Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 1:24.49 NS
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
-- Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 1:36.93 NS
Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Sarman, Mark C 9 Avst-PV 33.53 32.79
8 Lucas, Cameron R 9 Avst-PV 34.95 34.88
Boys 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Sarman, Mark C 9 Avst-PV 1:13.94 1:10.79
5 Lucas, Cameron R 9 Avst-PV 1:19.03 1:17.06
Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
3 Sarman, Mark C 9 Avst-PV 45.71 39.15
4 Lucas, Cameron R 9 Avst-PV 39.65 39.83
Boys 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sarman, Mark C 9 Avst-PV 39.99 42.18
2 Lucas, Cameron R 9 Avst-PV 43.63 43.95
16 McCann, Brian B 9 Avst-PV 54.90 57.43
Boys 9 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sarman, Mark C 9 Avst-PV 1:30.94 1:30.96
3 Lucas, Cameron R 9 Avst-PV 1:34.35 1:32.63
Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Sarman, Mark C 9 Avst-PV 36.44 35.73
5 Lucas, Cameron R 9 Avst-PV 41.14 41.65
Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Sarman, Mark C 9 Avst-PV 1:20.87 1:21.57
7 Lucas, Cameron R 9 Avst-PV 1:24.24 1:29.57
19 McCann, Brian B 9 Avst-PV 2:02.76 2:00.26
Boys 9 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
4 Lucas, Cameron R 9 Avst-PV 3:03.95 3:05.73
-- Sarman, Mark C 9 Avst-PV 3:24.68 DQ
Boys 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
14 Tram, Andrew R 10 Avst-PV 34.81 34.96
21 Bagley, Eric D 10 Avst-PV 41.55 43.02
-- Casey, Thomas J 10 Avst-PV 31.16 NS
Boys 10 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
12 Tram, Andrew R 10 Avst-PV 1:16.49 1:16.31
-- Casey, Thomas J 10 Avst-PV 1:06.96 NS
Boys 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
14 Tram, Andrew R 10 Avst-PV 41.80 41.42
24 Bagley, Eric D 10 Avst-PV 47.00 47.58
-- Casey, Thomas J 10 Avst-PV 34.80 NS
Boys 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
8 Tram, Andrew R 10 Avst-PV 1:28.32 1:26.26
-- Casey, Thomas J 10 Avst-PV 1:15.55 NS
Boys 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
16 Bagley, Eric D 10 Avst-PV 57.17 55.47
Boys 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
4 Tram, Andrew R 10 Avst-PV 1:34.10 1:34.34
Boys 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Casey, Thomas J 10 Avst-PV 34.24 NS
Boys 10 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Tram, Andrew R 10 Avst-PV 1:31.90 1:30.68
-- Casey, Thomas J 10 Avst-PV 1:17.99 NS
Boys 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
9 Tram, Andrew R 10 Avst-PV 1:25.50 1:27.64
18 Bagley, Eric D 10 Avst-PV NT 1:50.78
-- Casey, Thomas J 10 Avst-PV 1:16.69 NS
Boys 10 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
8 Tram, Andrew R 10 Avst-PV 3:00.78 3:04.19
-- Casey, Thomas J 10 Avst-PV 2:46.22 NS
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
3 Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 2:22.47 2:28.22
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
2 Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 2:28.69 2:46.86