25th Nike Maryand State Long Course Championships
Hosted by the Rockville-Montgomery Swim Club
and Sponsored by Nike Swim
May 31-June 2
Event Results for Finals
Event 1 Girls 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Record: * 4:43.14 1989 Janney Hooff, AYFF
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sarah Ramey 12 CUBU 5:29.67Y 4:53.81 20
2 Jennifer Kotonias 11 UNAT 5:40.14Y 5:00.04 17
3 Morgan Webb 12 RMSC 5:43.04Y 5:05.80 16
4 Sandra Lee 12 RMSC 5:35.70Y 5:07.17 15
5 Katie Russell 12 UNAT 5:35.05Y 5:07.33 14
6 Sarah Erickson 12 CUBU 5:48.48Y 5:07.68 13
7 Cortney Barry 12 FAST 5:45.23Y 5:08.79 12
8 Tana King 12 PM 5:52.79Y 5:09.77 11
9 Rachel Glasser 12 FAST 5:54.32Y 5:11.16 9
10 Chanele Molano 11 CUBU 5:46.36Y 5:13.63 7
11 Ashley Prescott 12 OCCS 5:39.20Y 5:16.43 6
12 Katherine Jones 11 PM 5:55.13Y 5:17.23 5
13 Kristie Hughes 12 RMSC 6:04.38Y 5:20.69 4
14 Sara Conner 11 FAST 5:59.38Y 5:21.64 3
15 Rachel Tagai 12 CUBU 5:49.82Y 5:21.77 2
16 Siobhan Collins 12 CUBU 6:06.21Y 5:22.10 1
17 Chelsie Adams 12 AVST 5:50.43Y 5:24.84
18 Courtney Gaddi 12 FAST 6:05.47Y 5:24.85
19 Caroline Wells 12 CUBU 5:57.40Y 5:25.15
20 Molly Lincoln 12 RMSC 5:59.51Y 5:26.52
21 Sara Dragacevac 11 RMSC 6:06.33Y 5:27.90
22 Julie Bell 11 FISH 6:05.99Y 5:28.64
23 Sarah Obarowski 12 YORK 6:01.59Y 5:30.33
24 Eileen Shi 12 RMSC 6:09.20Y 5:35.63
25 Lindsey Marchand 11 CUBU 6:06.55Y 5:36.80
26 Sarah Lynch 11 CUBU 6:08.45Y 5:36.86
27 Katie Kundrat 12 FAST 6:03.86Y 5:38.75
Event 3 Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Record: * 4:26.52 1998 Rachael Burke, RMSC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kate Ziegler 13 FISH 4:54.33Y 4:22.21* 20
2 Leslie Swinley 14 CUBU 4:50.73Y 4:26.85 17
3 Kristen Beales 14 UNAT 5:18.44Y 4:41.05 16
4 Colleen Law 14 CUBU 5:15.43Y 4:41.19 15
5 Elizabeth Kemp 14 CUBU 5:12.25Y 4:43.08 14
6 Amilee Smith 13 RMSC 5:20.00Y 4:45.76 13
7 Britney Richardson 14 RMSC 5:15.73Y 4:50.87 12
8 Christina Bowman 14 RMSC 5:32.12Y 4:51.20 11
9 Christine Currier 14 FISH 5:32.29Y 4:51.87 9
10 Katura Harvey 13 RMSC 5:33.48Y 4:54.44 7
11 Casey Gemunder 13 RMSC 5:32.92Y 4:54.74 6
12 Allison Stevens 14 FAST 5:37.50Y 4:55.40 5
13 Jill Hamilton 14 CUBU 5:35.48Y 4:56.76 4
14 Emily Kelly 13 RMSC 5:32.76Y 4:57.13 3
15 Whitney Broten 14 CUBU 5:30.34Y 4:59.70 2
16 Melissa Reynolds 13 TCSD 5:34.90Y 5:00.52 1
17 Lauren Jacoby 13 CUBU 5:26.14Y 5:01.32
18 Norah Quinn 13 RMSC 5:35.46Y 5:02.44
19 Heather Alvord 13 RMSC 5:36.40Y 5:02.67
20 Mihan Lee 14 CUBU 5:33.06Y 5:02.93
21 Kristen Haudenschild 13 QDD 5:29.03Y 5:04.94
22 Carly Gibson 13 CUBU 5:37.24Y 5:06.87
23 Christine Chuang 13 RMSC 5:32.26Y 5:09.34
Event 5 Girls Open 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Record: * 4:21.82 2000 Rachel Scibek, RMSC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rachael Burke 18 CUBU 4:45.13Y 4:23.75 20
2 Lindsey Ertter 19 CUBU 5:02.51Y 4:28.11 17
3 Amanda Burke 17 CUBU 4:55.96Y 4:30.52 16
4 Kassy Kugler 15 RMSC 5:07.81Y 4:32.03 15
5 Samantha White 17 RMSC 5:01.29Y 4:34.01 14
6 Julie O'Brien 15 CUBU 5:02.40Y 4:34.08 13
7 Erica Suguiyama 16 CUBU 5:03.24Y 4:35.04 12
8 Meghan Thiel 17 CUBU 4:51.20Y 4:36.21 11
9 Ashley Razo 18 OCCS 5:02.24Y 4:38.45 9
10 Jessica Brosch 18 RMSC 4:55.11Y 4:39.79 7
11 Christina Boland 18 CUBU 5:04.52Y 4:41.42 6
12 Elana McDermott 18 CUBU 5:06.05Y 4:41.89 5
13 Sara Berberich 17 RMSC 5:13.64Y 4:42.78 4
14 Kathryn Gold 17 RMSC 5:04.86Y 4:43.55 3
15 Jessica Case 18 CUBU 5:10.81Y 4:45.13 2
16 Katie Shipko 18 OCCS 5:08.23Y 4:45.61 1
17 Dana West 16 RMSC 5:08.24Y 4:46.01
18 Caryn Albert 16 RMSC 5:13.76Y 4:46.54
19 Christine Yurechko 15 TCSD 5:15.43Y 4:48.46
20 Roxanne Richardson 16 RMSC 5:11.39Y 4:49.89
21 Devin Carey 17 RMSC 5:14.71Y 4:52.57
22 Kimberly Magnanelli 19 CUBU 5:15.69Y 4:53.57
Event 7 Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Meet Record: * 2:32.32 2000 Jenny Basel, AVST
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Suzanne Schwee 12 AVST 1:04.55Y 2:38.39 20
2 Sandra Lee 12 RMSC 1:05.07Y 2:46.07 17
3 Lauren Wert 12 RMSC 1:11.88Y 2:49.04 16
4 Charlotte Floria 12 RMSC 1:09.76Y 2:49.72 15
5 Katherine Decrosta 12 TCSD 1:08.34Y 2:50.59 14
6 Laura Benevento 12 CUBU 1:07.86Y 2:51.66 13
7 Hillary Fritz 11 FISH 1:10.45Y 2:52.42 12
8 Megan Waters 12 RMSC 1:09.26Y 2:53.30 11
9 Lauren Leach 12 FAST 1:11.07Y 2:53.51 9
10 Sarah Obarowski 12 YORK 1:10.97Y 2:54.48 7
11 Ashley Fitzerald 12 OCCS 1:10.10Y 2:54.50 6
12 Lindsey Magaw 11 BAC 1:08.94Y 2:54.58 5
13 Cortney Barry 12 FAST 1:09.78Y 2:54.83 4
14 Julie Bell 11 FISH 1:10.10Y 2:57.28 3
15 Kristie Hughes 12 RMSC 1:12.74Y 2:57.56 2
16 Lucy Tamberrino 11 FISH 1:11.00Y 2:59.65 1
17 Cynthia Iselin 12 RMSC 1:13.72Y 3:00.47
18 Ana Astiz 12 RMSC 1:13.72Y 3:05.76
19 Christina Gainey 12 FISH 1:15.21Y 3:08.10
20 Mackenzie Soniak 11 OCCS 1:14.94Y 3:17.16
-- Amy Rhee 11 TCSD 1:12.33Y DQ
-- Eileen Shi 12 RMSC 1:10.58Y NS
Event 9 Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Meet Record: * 2:25.74 1986 Heather Ray, NBAC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Elizabeth Kemp 14 CUBU 2:08.89Y 2:27.91 20
2 Jenny Basel 14 AVST 2:08.87Y 2:30.27 17
3 Michelle Parkhurst 14 MACH 2:07.39Y 2:32.76 16
4 Kaeley Boyle 13 AVST 2:19.42Y 2:34.23 15
5 Natalie Pitcher 14 CUBU 2:18.63Y 2:36.36 14
6 Sarah Ameen 13 QDD 2:22.86Y 2:37.33 13
7 Chelsea Geckler 13 QDD 2:17.82Y 2:37.81 12
8 Heather Alvord 13 RMSC 2:14.96Y 2:39.12 11
9 Caitrin O'Brien 14 CUBU 2:19.74Y 2:40.95 9
10 Emily Kelly 13 RMSC 2:19.92Y 2:41.63 7
11 Whitney Broten 14 CUBU 2:15.08Y 2:41.83 6
12 Kelly Nakazawa 14 UNAT 2:21.75Y 2:42.16 5
13 Kassie Jarvis 14 PM 2:14.20Y 2:42.39 4
14 Kelly Hendershot 14 RMSC 2:25.64Y 2:42.75 3
15 Amanda Hauck 14 OCCS 2:21.35Y 2:42.95 2
16 Norah Quinn 13 RMSC 2:16.06Y 2:43.95 1
17 Jill Hamilton 14 CUBU 2:21.84Y 2:45.19
18 Kristen Beales 14 UNAT 2:30.72Y 2:45.48
19 Lauren Cook 14 YORK 2:15.40Y 2:45.50
20 Nina Wang 14 FISH 2:21.87Y 2:45.67
21 Sara Riley 13 RMSC 2:45.52 2:46.60
22 Nancy Richardson 14 CUBU 2:22.34Y 2:47.60
23 Sarah Taylor 14 OCCS 2:22.44Y 2:48.76
24 Stephanie Lidd 13 FAST 2:24.32Y 2:49.27
25 Adele Wilson 14 TCSD 2:22.68Y 2:49.37
26 Kristen Moores 13 TNT 2:48.82 2:49.46
27 Stephanie Watson 14 UNAT 2:31.56Y 2:50.28
28 EB Kuhn 14 TCSD 2:30.55Y 2:50.50
29 Jennifer Sokolower 14 RMSC 2:30.15Y 2:50.79
30 Katura Harvey 13 RMSC 2:24.16Y 2:51.05
31 Erica Swanson 13 AVST 2:26.22Y 2:52.12
32 Karen Mohrwinkel 14 CUBU 2:24.29Y 2:52.26
33 Claire Dufek 14 CUBU 2:26.37Y 2:52.38
34 Mihan Lee 14 CUBU 2:27.89Y 2:52.55
35 Molly McNerney 13 TCSD 2:25.94Y 2:53.01
36 Jackie Emr 14 TIBU 2:30.88Y 2:53.33
37 Shannon Carroll 14 RMSC 2:29.64Y 3:03.56
Event 11 Girls Open 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Meet Record: * 2:19.73 1994 Michelle Griglione, CUBU
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Marissa Martin 17 RMSC 2:03.30Y 2:25.66 20
2 Julie O'Brien 15 CUBU 2:08.09Y 2:30.89 17
3 Leeann Chang 16 RMSC 2:11.19Y 2:31.04 16
4 Jordan Zarin 15 RMSC 2:13.85Y 2:32.11 15
5 Kelly Urso 18 OCCS 2:03.93Y 2:32.28 14
6 Megan Knepper 19 UMD 2:02.45Y 2:32.58 13
7 Kaitlin McKee 16 TCSD 2:13.46Y 2:34.26 12
8 Paige Hulsizer 16 RMSC 2:10.04Y 2:35.55 11
9 Ellen Flader 15 CUBU 2:10.36Y 2:35.70 9
10 Samantha White 17 RMSC 2:12.88Y 2:35.89 7
11 Amanda Burke 17 CUBU 2:15.66Y 2:36.03 6
12 Rachel Parker 17 RMSC 2:09.15Y 2:36.07 5
13 Genna Beier 16 PM 2:15.73Y 2:36.19 4
14 Ally St Claire 15 RMSC 2:13.27Y 2:36.89 3
15 Sara Reynolds 15 TCSD 2:15.93Y 2:37.46 2
16 Jen Rowan 17 RMSC 2:12.19Y 2:37.55 1
17 Allie Smith 15 FISH 2:14.05Y 2:38.39
18 Lindsey Zhao 16 RMSC 2:11.93Y 2:38.65
19 Stine Hestdal 18 OCCS 2:21.17Y 2:39.16
20 Lindsay Rogers 15 RMSC 2:15.23Y 2:39.29
21 Lisa Van Pelt-Diller 43 TNT 2:18.36Y 2:40.08
22 Hannah Varner 15 RMSC 2:15.63Y 2:40.12
23 Kara Verducci 16 OCCS 2:17.06Y 2:40.29
24 Sarah Lindberg 15 OCCS 2:11.41Y 2:40.76
25 Liz Penning 16 OCCS 2:19.44Y 2:41.25
26 Sammy Aponte 15 RMSC 2:14.66Y 2:42.21
27 Anna Scharfen 15 CUBU 2:18.19Y 2:42.61
28 Katie Hodges 15 CUBU 2:18.47Y 2:42.94
29 Laura McCray 15 FAST 2:21.27Y 2:43.86
30 Caroline O'Sullivan 16 CUBU 2:21.92Y 2:44.07
31 Colleen Stewart 15 RMSC 2:20.77Y 2:44.10
32 Melanie Stephens 15 TCSD 2:19.27Y 2:44.40
33 Lindsey Horne 16 OCCS 2:15.93Y 2:44.44
34 Carissa Lewis 19 OCCS 2:20.71Y 2:45.91
35 Rebecca Kadushin 18 FAST 2:20.57Y 2:48.91
36 Caitlin Auger 16 MACH 2:17.40Y 2:50.51
-- Christina Huang 18 CUBU 2:08.28Y NS
Event 13 Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Record: * 27.80 1998 Jessica Brosch, RMSC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Colleen Law 14 CUBU 23.84Y 27.54* 20
2 Kate Ziegler 13 FISH 24.80Y 28.31 17
3 Britney Richardson 14 RMSC 24.92Y 28.69 16
4 Lauren Jacoby 13 CUBU 25.65Y 28.73 15
5 Carly Gibson 13 CUBU 25.59Y 28.80 14
6 Katy Hinkle 13 AAC 25.33Y 28.87 13
7 Natalie Pitcher 14 CUBU 25.46Y 29.14 12
8 Allison Stevens 14 FAST 25.73Y 29.23 11
9 EB Kuhn 14 TCSD 25.73Y 29.32 9
10 Christina Bowman 14 RMSC 25.75Y 29.67 7
11 Michelle Parkhurst 14 MACH 25.29Y 29.70 6
12 Theresa Gazo 13 MSSC 26.64Y 29.79 5
13 Katura Harvey 13 RMSC 26.12Y 30.13 4
14 Caitrin O'Brien 14 CUBU 26.61Y 30.18 3
15 Molly McNerney 13 TCSD 26.32Y 30.23 2
16 Courtney Cook 14 YORK 26.21Y 30.24 1
17 Mihan Lee 14 CUBU 27.89Y 30.45
18 Meghan Karanian 14 RMSC 26.65Y 30.49
19 Mairid Dinenna 13 TNT 26.74Y 30.50
20 Sarah Taylor 14 OCCS 26.40Y 30.55
21 Nina Wang 14 FISH 27.01Y 30.65
22 Kelly Grabarek 13 RMSC 27.84Y 30.67
23 Sonni Szymczak 14 TNT 27.29Y 30.70
24 Whitney Broten 14 CUBU 26.84Y 30.79
24 Amanda Hauck 14 OCCS 27.26Y 30.79
24 Emily Mashack 14 AVST 27.21Y 30.79
27 Raieanne South 14 JFD 27.22Y 30.89
28 Sara Riley 13 RMSC 27.01Y 30.98
29 Sherri Liang 14 TIBU 25.71Y 31.03
30 Nancy Richardson 14 CUBU 27.38Y 31.12
31 Caiti Lewis 13 RMSC 27.80Y 31.16
32 Kaeley Boyle 13 AVST 27.74Y 31.19
33 Melissa Reynolds 13 TCSD 27.65Y 31.21
34 Jackie Emr 14 TIBU 26.72Y 31.31
35 Mer Mewbourne 14 CUBU 27.81Y 31.40
36 Debbie Dunsmore 13 RMSC 27.66Y 31.41
37 Karen Mohrwinkel 14 CUBU 27.71Y 31.44
38 Kelly Nakazawa 14 UNAT 26.76Y 31.49
39 Kelly Suthard 14 RMSC 32.10 31.51
40 Shannon Phelan 13 TNT 28.16Y 31.52
41 Kelly Lefevere 14 FAST 28.43Y 31.55
42 Dominique Perez 13 RMSC 27.09Y 31.58
43 Stephanie Watson 14 UNAT 28.34Y 31.60
44 Katie Schickler 13 JFD 27.97Y 31.73
45 Adele Wilson 14 TCSD 28.19Y 31.77
46 Kara Dengler 13 RMSC 28.04Y 31.90
46 Kristen Moores 13 TNT 32.44 31.90
48 Casey McCabe 14 RMSC 28.44Y 32.00
49 Monica Gaudioso 14 RMSC 28.45Y 32.19
50 Brittany Tulloch 13 FAST 27.59Y 32.20
51 Erica Swanson 13 AVST 32.19 32.23
52 Jennifer Sokolower 14 RMSC 28.52Y 32.31
53 Lila Rosenbloom 13 RMSC 28.44Y 32.34
54 Sara Steinnagel 14 RMSC 28.22Y 32.42
55 Polo Edwards 14 RMSC 28.28Y 32.64
56 Claire Dufek 14 CUBU 27.79Y 32.91
57 Sarah Ameen 13 QDD 27.50Y 32.99
58 Emma Schlosser 14 YORK 28.51Y 33.92
-- Danielle Pak 14 CUBU 26.97Y NS
-- Tylisha Deshields 13 RMSC 27.40Y NS
-- Becky Roberts 14 RMSC 27.75Y NS
-- Claire Davey-Karlson 13 TNT 28.56Y NS
-- Sarah Casey 14 TNT 27.65Y NS
Event 15 Girls Open 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Record: * 27.36 1994 Michelle Griglione, CUBU
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kassy Kugler 15 RMSC 23.71Y 27.22* 20
2 Petra Adamkova 24 UMD 23.00Y 27.64 17
3 Ashley Razo 18 OCCS 24.74Y 28.43 16
4 Dana West 16 RMSC 25.08Y 28.52 15
5 Christina Boland 18 CUBU 24.70Y 28.62 14
6 Trisha Cameron 24 AVST 24.79Y 28.69 13
7 Robin Snider 16 RMSC 26.12Y 29.13 12
8 Stacy Sweetser 26 YORK 26.85Y 29.23 11
9 Devin Carey 17 RMSC 25.49Y 29.36 9
10 Kate Homan 18 RMSC 24.94Y 29.52 7
11 Allie Smith 15 FISH 25.47Y 29.54 6
12 Caroline O'Sullivan 16 CUBU 25.86Y 29.55 5
13 Meghan Marmillion 18 TNT 25.68Y 29.58 4
14 Kelly Urso 18 OCCS 25.37Y 29.76 3
15 Kerry Urso 15 OCCS 25.37Y 29.78 2
16 Caryn Albert 16 RMSC 26.08Y 29.86 1
17 Maegan Olivos 17 RMSC 25.32Y 29.87
18 Roxanne Richardson 16 RMSC 25.47Y 29.89
19 Kim Hudock 15 RMSC 26.27Y 30.03
20 Jessica Case 18 CUBU 26.61Y 30.04
20 Samantha White 17 RMSC 26.33Y 30.04
22 Stine Hestdal 18 OCCS 25.47Y 30.07
23 Laura Galway 15 MACH 25.22Y 30.14
24 Lindsay Rogers 15 RMSC 26.06Y 30.19
24 Jeri Ramsbottom 30 RMSC 26.01Y 30.19
26 Christine Selzer 16 RMSC 26.72Y 30.21
27 Danielle Pak 14 CUBU NT 30.27
28 Katie Hodges 15 CUBU 26.11Y 30.30
29 Lisa Van Pelt-Diller 43 TNT 26.68Y 30.46
30 Lysette Deshields 15 RMSC 26.46Y 30.50
31 Lindsey Horne 16 OCCS 26.92Y 30.52
32 Malisa Arnold 15 RMSC 26.75Y 30.57
33 Ashley Alvord 16 RMSC 27.73Y 30.66
33 Eleanor Koerner 15 TIBU 26.83Y 30.66
35 Erin Mealy 16 PM 27.54Y 30.75
36 Jessica Spangler 16 RMSC 26.59Y 30.79
37 Paige Hulsizer 16 RMSC 27.15Y 31.05
38 Rebecca Kadushin 18 FAST 26.81Y 31.07
39 Kimberly Miller 15 RMSC 26.74Y 31.11
40 Theresa Edwards 15 RMSC 26.80Y 31.32
41 Rachel Parker 17 RMSC 26.60Y 31.35
42 Carissa Lewis 19 OCCS 27.25Y 31.41
43 Jennifer Morris 15 CUBU 27.60Y 31.43
44 Sarah Lindberg 15 OCCS 26.44Y 31.47
45 Sara Foncannon 16 RMSC 26.64Y 31.48
46 Stephanie Grabarek 16 RMSC 27.35Y 31.50
47 Jenn Martin 17 RMSC 27.17Y 31.63
48 Anna Scharfen 15 CUBU 27.66Y 31.76
49 Colleen Stewart 15 RMSC 27.16Y 31.89
50 Jessica Chasler 15 RMSC 27.39Y 31.91
51 Emily Domenech 17 AVST 27.05Y 33.15
-- Caitlin Auger 16 MACH 25.67Y NS