4th Annual Spring Championships
Sponsored by The Maryland Suburban Swim Club
March 23-24, 2002
Fairland Aquatic Center
PVC-02-0323-26
Meet Results for Timed Finals-Yards
Boys 12 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mills, Jacob A 12 Rmsc-PV 31.95 28.86 9
2 Mangano, Philip W 12 PM-PV 29.73 29.00 7
3 Auger, Austin L 12 Machine-PV 29.51 29.27 6
4 Giorgis, Matthew R 12 Curl-PV 30.12 29.65 5
5 Somers, David A 12 Tiburones-PV 29.52 29.66 4
6 MacKenzie, Mike K 12 Curl-PV 30.14 29.68 3
7 White, Greg 12 HACC-PV 31.55 30.06 2
8 Jacobs, Brian M 12 PM-PV 29.57 30.14 1
9 Altimus, Dustyn S 12 MSSC-PV 29.83 30.17
10 Sullivan, Nick A 12 Curl-PV 30.00 x30.34
11 Schnittker, John I 12 Machine-PV 31.10 30.79
12 Peterson, David A 12 Curl-PV 31.71 x30.80
13 Foley, Con 12 TNT-PV 30.65 30.89
14 Ziaii, Michael J 12 Curl-PV 29.90 x31.00
15 Tourish, Jeremy A 12 TNT-PV 30.46 31.11
16 Potter, Terence B 12 PM-PV 31.66 x31.34
17 Schalk, Joshua 12 HACC-PV 31.34 31.35
18 Hudock, Matt L 12 Rmsc-PV 31.88 31.44
19 Roche, Tommy M 12 Rmsc-PV 31.83 x31.86
20 Mindes, Ben S 12 Rmsc-PV 33.29 x32.06
21 Nguyen, Andrew Q 12 Rmsc-PV NT x32.08
22 Sconocchia, Tommas 12 Rmsc-PV 33.80 x32.22
23 Howard, Dustin V 12 FGAC-PV 33.15 32.77
24 Jackson, Michael D 12 PGKS-PV 33.42 33.92
25 Gold, Brian H 12 FISH-PV 35.27 35.97
26 Seligman, Will A 12 Snowbirds-PV 35.57 36.15
27 Gold, Michael A 12 FISH-PV 37.28 37.68
-- Connor, Joey E 12 Curl-PV 30.44 NS
-- Rounds, Mike N 12 TNT-PV 37.60 NS
-- Khan, Adam Z 12 Curl-PV 32.33 NS
-- Stine, Jesse L 12 Curl-PV 30.47 NS
-- Taylor, Lawnie H 12 Curl-PV 30.21 NS
-- Darmody, Neal 12 TNT-PV 35.55 NS
-- Bell, Patrick D 12 Curl-PV 31.25 NS
-- Ashton, Donnell J 12 Curl-PV NT NS
-- Savinov, Nikita V 12 Rmsc-PV 34.94 NS
-- Sidman, John-Howar 12 Curl-PV 29.89 NS
-- Hart, Travis C 12 FAST-PV 31.00 NS
Boys 12 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mills, Jacob A 12 Rmsc-PV 1:12.21 1:02.83 9
2 Vanarsdall, David 12 FISH-PV 1:14.94 1:03.85 7
3 Giorgis, Matthew R 12 Curl-PV 1:04.91 1:04.15 6
4 Vuong, David C 12 Rmsc-PV 1:08.42 1:04.50 5
5 Stein, Ben G 12 Rmsc-PV 1:09.04 x1:04.95
6 Wodoslawsky, Micha 12 Curl-PV 1:05.74 1:05.01 4
7 Mangano, Philip W 12 PM-PV 1:08.89 1:05.80 3
8 Jacobs, Brian M 12 PM-PV 1:05.62 1:06.37 2
9 Park, Chan-Jun J 12 HACC-PV 1:08.46 1:06.62 1
10 Robinson III, Sol 12 Team Elite-PV 1:06.74 1:06.67
11 MacKenzie, Mike K 12 Curl-PV 1:07.60 x1:06.78
12 Peterson, David A 12 Curl-PV 1:10.29 x1:07.38
13 Altimus, Dustyn S 12 MSSC-PV 1:05.54 1:07.76
14 Calvert, John B 12 JFD-PV 1:08.21 1:08.38
15 Sullivan, Nick A 12 Curl-PV 1:09.75 x1:08.52
15 Somers, David A 12 Tiburones-PV 1:07.60 1:08.52
17 White, Greg 12 HACC-PV 1:12.18 1:09.25
18 Foley, Con 12 TNT-PV 1:06.07 1:09.57
19 Tourish, Jeremy A 12 TNT-PV 1:06.59 1:10.10
19 Warnock, Chris G 12 HACC-PV 1:16.47 x1:10.10
21 Nguyen, Andrew Q 12 Rmsc-PV 1:10.36 x1:10.16
22 Ziaii, Michael J 12 Curl-PV 1:07.38 x1:10.39
23 Taylor, Lawnie H 12 Curl-PV 1:08.65 x1:10.50
24 Bell, Patrick D 12 Curl-PV 1:09.49 x1:11.05
25 Sconocchia, Tommas 12 Rmsc-PV 1:10.63 x1:11.33
26 Hardesty-Dyck, Nat 12 HACC-PV 1:16.18 x1:13.11
27 Bolek, TJ J 12 TIBU-PV 1:11.36 1:13.77
28 Owen, Jack W 12 PM-PV 1:18.37 x1:15.54
29 Bailey, Patrick A 12 JFD-PV NT 1:15.88
30 Howard, Dustin V 12 FGAC-PV 1:16.98 1:16.11
31 Jackson, Michael D 12 PGKS-PV 1:21.87 1:17.24
32 Polyakov, Alex 12 Rmsc-PV NT x1:20.05
33 Hodges, Sam H 12 Curl-PV 1:48.00 x1:20.09
34 Johnson, Robert W 12 Rmsc-PV 1:22.82 x1:20.30
35 Disselkoen, Paul H 12 Curl-PV 1:41.74 x1:20.32
36 Gold, Brian H 12 FISH-PV 1:18.84 1:21.74
37 Breuer, Daniel L 12 HACC-PV 1:18.54 x1:22.31
38 Seligman, Will A 12 Snowbirds-PV NT 1:22.56
39 Gold, Michael A 12 FISH-PV 1:25.73 x1:26.90
-- Mulroy, Sam W 12 Curl-PV 1:05.15 NS
-- Tuben, Benjamin P 12 PM-PV 1:05.91 NS
-- Laist, Jim B 12 TNT-PV 1:07.19 NS
-- Rounds, Mike N 12 TNT-PV 1:31.83 NS
-- Katcher, Matthew M 12 Machine-PV 1:23.26 NS
-- Khan, Adam Z 12 Curl-PV 1:13.99 NS
-- Hart, Travis C 12 FAST-PV 1:09.34 NS
-- Schnittker, John I 12 Machine-PV 1:08.76 NS
-- Ashton, Donnell J 12 Curl-PV 1:09.89 NS
-- Stine, Jesse L 12 Curl-PV 1:07.01 NS
-- Connor, Joey E 12 Curl-PV 1:04.59 NS
Boys 12 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 O'Connor, Ryan P 12 Curl-PV 2:20.33 2:18.14 9
2 Mills, Jacob A 12 Rmsc-PV 2:37.19 2:18.43 7
3 Giorgis, Matthew R 12 Curl-PV 2:20.47 2:18.46 6
4 Moriarty, S.Harris 12 Curl-PV 2:20.92 x2:21.58
5 Kim, Alex J 12 Rmsc-PV 2:26.13 2:22.66 5
6 Auger, Austin L 12 Machine-PV 2:19.33 2:23.79 4
7 Peterson, David A 12 Curl-PV 2:24.46 x2:23.99
8 Wodoslawsky, Micha 12 Curl-PV 2:22.61 x2:25.12
9 Mangano, Philip W 12 PM-PV 2:33.05 2:25.67 3
10 Jacobs, Brian M 12 PM-PV 2:29.19 2:27.09 2
11 Roche, Tommy M 12 Rmsc-PV 2:26.78 x2:28.12
12 Potter, Terence B 12 PM-PV 2:41.86 x2:29.76
13 Hudock, Matt L 12 Rmsc-PV 2:28.07 x2:29.98
14 Tourish, Jeremy A 12 TNT-PV 2:29.75 2:30.51 1
15 Robinson III, Sol 12 Team Elite-PV NT 2:35.36
16 Schalk, Joshua 12 HACC-PV 2:46.78 2:36.12
17 Sullivan, Nick A 12 Curl-PV 2:33.34 x2:36.62
18 Gold, Brian H 12 FISH-PV 2:51.57 2:44.04
19 Devlin, Michael C 12 FGAC-PV NT 2:54.45
20 Disselkoen, Paul H 12 Curl-PV NT x2:55.20
21 Seligman, Will A 12 Snowbirds-PV 3:17.70 3:01.35
22 Gold, Michael A 12 FISH-PV 3:01.30 3:02.35
-- Mulroy, Sam W 12 Curl-PV 2:24.18 NS
-- Connor, Joey E 12 Curl-PV 2:25.26 NS
-- Rawles, Stephan M 12 Curl-PV 2:34.97 NS
-- Fanning, Zachary W 12 TNT-PV NT NS
-- Essink, Adam R 12 Curl-PV 2:23.47 NS
-- Laist, Jim B 12 TNT-PV 2:38.20 NS
-- Jewell, Michael E 12 Machine-PV 2:24.41 NS
-- Ashton, Donnell J 12 Curl-PV NT NS
-- Stein, Ben G 12 Rmsc-PV NT NS
-- Khan, Adam Z 12 Curl-PV 2:45.27 NS
-- Sidman, John-Howar 12 Curl-PV 2:19.78 NS
Boys 12 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vuong, David C 12 Rmsc-PV 6:29.64 6:00.08 9
2 Stein, Ben G 12 Rmsc-PV 6:26.80 6:10.30 7
3 Gasparis, Steven J 12 Curl-PV 6:42.00 6:15.20 6
4 Altimus, Dustyn S 12 MSSC-PV 6:22.91 6:23.54 5
5 Auger, Austin L 12 Machine-PV 7:04.77 6:26.40 4
6 Mangano, Philip W 12 PM-PV NT 6:35.89 3
7 Tourish, Jeremy A 12 TNT-PV NT 6:36.65 2
8 Park, Chan-Jun J 12 HACC-PV NT 7:22.60 1
-- Mulroy, Sam W 12 Curl-PV 6:29.01 NS
-- Essink, Adam R 12 Curl-PV NT NS
-- Connor, Joey E 12 Curl-PV 6:31.89 NS
-- Stine, Jesse L 12 Curl-PV 6:29.78 NS
Boys 12 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Peterson, David A 12 Curl-PV 35.12 34.72 9
2 Wodoslawsky, Micha 12 Curl-PV 36.12 34.80 7
3 Hudock, Matt L 12 Rmsc-PV 35.90 34.93 6
4 Bell, Patrick D 12 Curl-PV 34.74 x34.95
5 Somers, David A 12 Tiburones-PV 36.96 35.30 5
5 Matt, Ryan C 12 Curl-PV 36.27 x35.30
7 Auger, Austin L 12 Machine-PV 35.86 35.42 4
8 Bailey, Patrick A 12 JFD-PV 37.56 35.45 3
9 Robinson III, Sol 12 Team Elite-PV 34.53 35.72 2
10 Sconocchia, Tommas 12 Rmsc-PV 37.49 35.73 1
11 Mills, Jacob A 12 Rmsc-PV 39.66 x35.93
12 Vanarsdall, David 12 FISH-PV 42.58 36.03
13 Gasparis, Steven J 12 Curl-PV 34.83 x36.17
14 Ziaii, Michael J 12 Curl-PV 35.39 x36.29
15 Stein, Ben G 12 Rmsc-PV 36.87 x36.45
16 MacKenzie, Mike K 12 Curl-PV 37.06 x36.72
17 Mangano, Philip W 12 PM-PV 38.06 36.76
18 Giorgis, Matthew R 12 Curl-PV 38.01 x37.13
19 Hardesty-Dyck, Nat 12 HACC-PV 38.92 37.29
20 Jacobs, Brian M 12 PM-PV 36.97 37.58
21 Warnock, Chris G 12 HACC-PV 39.71 38.07
22 Sullivan, Nick A 12 Curl-PV 39.34 x38.11
23 Polyakov, Alex 12 Rmsc-PV NT x38.21
24 Haney, Jonathan J 12 JFD-PV 36.91 38.30
25 Gold, Brian H 12 FISH-PV 38.59 38.86
26 Hodges, Sam H 12 Curl-PV 53.00 x39.16
27 Johnson, Robert W 12 Rmsc-PV 41.49 x39.52
28 Foley, Con 12 TNT-PV 38.02 39.63
29 Jackson, Michael D 12 PGKS-PV 46.37 40.07
30 Uriarte, Ervin J 12 PM-PV NT x41.60
31 Seligman, Will A 12 Snowbirds-PV NT 42.37
32 Gold, Michael A 12 FISH-PV 43.36 x43.30
33 Breuer, Daniel L 12 HACC-PV 50.33 x44.26
-- Howard, Dustin V 12 FGAC-PV NT DQ
-- Owen, Jack W 12 PM-PV 36.31 DQ
-- Darmody, Neal 12 TNT-PV 40.94 NS
-- Tuben, Benjamin P 12 PM-PV 34.85 NS
-- Rounds, Mike N 12 TNT-PV 43.09 NS
-- Rawles, Stephan M 12 Curl-PV 38.22 NS
-- Khan, Adam Z 12 Curl-PV 39.69 NS
-- Essink, Adam R 12 Curl-PV 34.60 NS
-- Stine, Jesse L 12 Curl-PV 38.02 NS
-- Jewell, Michael E 12 Machine-PV 35.67 NS
-- Savinov, Nikita V 12 Rmsc-PV 42.02 NS
-- Calvert, John B 12 JFD-PV 37.51 NS
Boys 12 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Auger, Austin L 12 Machine-PV 1:14.55 1:14.07 9
2 Tourish, Jeremy A 12 TNT-PV 1:14.20 1:15.19 7
3 Gasparis, Steven J 12 Curl-PV 1:15.69 1:15.29 6
4 Matt, Ryan C 12 Curl-PV 1:22.62 1:15.47 5
5 Sconocchia, Tommas 12 Rmsc-PV 1:20.36 1:16.30 4
6 Morstein, Andrew M 12 Rmsc-PV 1:17.15 1:16.91 3
7 Wodoslawsky, Micha 12 Curl-PV 1:14.43 x1:18.33
8 Owen, Jack W 12 PM-PV 1:18.66 1:18.53 2
9 Kim, Alex J 12 Rmsc-PV 1:19.35 x1:18.65
10 Schalk, Joshua 12 HACC-PV 1:18.98 1:19.68 1
11 Robinson III, Sol 12 Team Elite-PV NT 1:20.04
12 Warnock, Chris G 12 HACC-PV 1:23.82 1:21.70
13 Potter, Terence B 12 PM-PV NT 1:22.28
14 Gold, Brian H 12 FISH-PV 1:24.23 1:23.52
15 Gold, Michael A 12 FISH-PV NT 1:29.86
-- Laist, Jim B 12 TNT-PV NT NS
-- Essink, Adam R 12 Curl-PV 1:17.06 NS
-- Rawles, Stephan M 12 Curl-PV 1:16.32 NS
-- Bell, Patrick D 12 Curl-PV 1:16.21 NS
Boys 12 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mills, Jacob A 12 Rmsc-PV 41.56 37.24 9
2 Carmack, Robbie D 12 Rmsc-PV NT 37.93 7
3 Hudock, Matt L 12 Rmsc-PV 39.95 x38.50
4 Altimus, Dustyn S 12 MSSC-PV 40.93 39.25 6
5 Jackson, Michael D 12 PGKS-PV 43.53 39.55 5
6 Bell, Patrick D 12 Curl-PV 41.51 39.61 4
7 Gerlach, Ethan E 12 MSSC-PV 39.55 40.31 3
8 Bolek, TJ J 12 TIBU-PV 41.24 40.48 2
9 Polyakov, Alex 12 Rmsc-PV NT x40.91
10 MacKenzie, Mike K 12 Curl-PV 41.48 40.97 1
11 White, Greg 12 HACC-PV 41.95 41.98
12 Roche, Tommy M 12 Rmsc-PV 43.81 x42.19
13 Disselkoen, Paul H 12 Curl-PV NT x42.27
14 Warnock, Chris G 12 HACC-PV 46.10 42.35
15 Haney, Jonathan J 12 JFD-PV 41.75 42.36
16 Matt, Ryan C 12 Curl-PV 44.59 x42.42
17 Foley, Con 12 TNT-PV 43.02 42.61
18 Hardesty-Dyck, Nat 12 HACC-PV 45.19 x42.68
19 Breuer, Daniel L 12 HACC-PV 45.62 x42.88
20 Uriarte, Ervin J 12 PM-PV 43.75 43.14
21 Owen, Jack W 12 PM-PV 45.53 43.65
22 Bailey, Patrick A 12 JFD-PV 48.32 44.98
23 Seligman, Will A 12 Snowbirds-PV NT 46.94
24 Ziaii, Michael J 12 Curl-PV 44.12 x47.33
25 Howard, Dustin V 12 FGAC-PV NT 47.81
26 Johnson, Robert W 12 Rmsc-PV NT x48.51
27 Gold, Michael A 12 FISH-PV 52.72 53.61
-- Darmody, Neal 12 TNT-PV 48.81 NS
-- Rounds, Mike N 12 TNT-PV 46.71 NS
-- Katcher, Matthew M 12 Machine-PV NT NS
-- Schnittker, John I 12 Machine-PV 45.64 NS
-- Tuben, Benjamin P 12 PM-PV 45.89 NS
-- Jewell, Michael E 12 Machine-PV NT SCR
Boys 12 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mills, Jacob A 12 Rmsc-PV 1:34.30 1:21.10 9
2 Smith, Brendan K 12 Machine-PV 1:28.74 1:22.90 7
3 Wodoslawsky, Micha 12 Curl-PV 1:30.54 1:24.29 6
4 White, Greg 12 HACC-PV 1:32.14 1:25.68 5
5 Jackson, Michael D 12 PGKS-PV 1:28.52 1:28.09 4
6 Mindes, Ben S 12 Rmsc-PV 1:33.74 1:29.00 3
7 O'Connor, Ryan P 12 Curl-PV 1:32.28 1:29.93 2
8 Disselkoen, Paul H 12 Curl-PV 1:55.25 x1:32.15
9 Owen, Jack W 12 PM-PV 1:35.85 1:35.68 1
10 Devlin, Michael C 12 FGAC-PV NT 1:51.27
-- Mulroy, Sam W 12 Curl-PV 1:34.26 NS
-- Stein, Ben G 12 Rmsc-PV 1:27.58 NS
-- Bell, Patrick D 12 Curl-PV 1:30.91 NS
-- Hart, Travis C 12 FAST-PV 1:26.13 NS
-- Jewell, Michael E 12 Machine-PV NT NS
-- Stine, Jesse L 12 Curl-PV 1:24.02 NS
Boys 12 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Matt, Ryan C 12 Curl-PV 35.32 32.21 9
2 Altimus, Dustyn S 12 MSSC-PV 34.43 32.72 7
3 Beushausen, Max G 12 Rmsc-PV 36.55 32.99 6
4 Mangano, Philip W 12 PM-PV 33.64 33.00 5
5 Carmack, Robbie D 12 Rmsc-PV NT 33.52 4
6 O'Connor, Ryan P 12 Curl-PV 36.00 34.02 3
7 MacKenzie, Mike K 12 Curl-PV 36.25 x34.95
8 Gasparis, Steven J 12 Curl-PV 36.19 x35.10
9 Somers, David A 12 Tiburones-PV 34.72 35.14 2
10 Schnittker, John I 12 Machine-PV 35.48 35.25 1
11 Roche, Tommy M 12 Rmsc-PV 36.31 x35.32
12 Moriarty, S.Harris 12 Curl-PV 39.39 x35.33
13 Foley, Con 12 TNT-PV 38.49 35.69
14 Ziaii, Michael J 12 Curl-PV 36.10 x36.87
15 Jacobs, Brian M 12 PM-PV 36.85 37.09
16 Smith, Brendan K 12 Machine-PV 38.71 37.87
17 Peterson, David A 12 Curl-PV 37.51 x38.31
18 Nguyen, Andrew Q 12 Rmsc-PV 39.29 x38.37
19 Sullivan, Nick A 12 Curl-PV 38.01 x38.45
20 Warnock, Chris G 12 HACC-PV 44.80 40.14
21 Morstein, Andrew M 12 Rmsc-PV 40.35 x42.24
22 Seligman, Will A 12 Snowbirds-PV 50.29 46.49
-- Howard, Dustin V 12 FGAC-PV 47.99 DQ
-- Rounds, Mike N 12 TNT-PV 43.71 NS
-- Darmody, Neal 12 TNT-PV 39.18 NS
-- Khan, Adam Z 12 Curl-PV 38.31 NS
-- Rawles, Stephan M 12 Curl-PV 34.10 NS
Boys 12 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Beushausen, Max G 12 Rmsc-PV 1:22.18 1:13.62 9
2 Calvert, John B 12 JFD-PV 1:16.72 1:15.90 7
3 Hart, Travis C 12 FAST-PV NT 1:17.00 6
4 Robinson III, Sol 12 Team Elite-PV NT 1:18.13 5
5 Roche, Tommy M 12 Rmsc-PV 1:22.57 1:18.24 4
6 Matt, Ryan C 12 Curl-PV 1:26.80 1:18.40 3
7 Carmack, Robbie D 12 Rmsc-PV NT x1:18.64
8 Somers, David A 12 Tiburones-PV 1:20.56 1:20.94 2
9 Tourish, Jeremy A 12 TNT-PV 1:17.08 1:21.01 1
10 Bolek, TJ J 12 TIBU-PV 1:24.13 1:23.83
11 Gold, Brian H 12 FISH-PV 1:26.57 1:25.73
12 Peterson, David A 12 Curl-PV 1:25.99 1:26.29
-- Park, Chan-Jun J 12 HACC-PV NT DQ
-- Fanning, Zachary W 12 TNT-PV 1:24.57 NS
-- Laist, Jim B 12 TNT-PV 1:23.09 NS
-- Rawles, Stephan M 12 Curl-PV 1:17.84 NS
-- Connor, Joey E 12 Curl-PV 1:17.64 NS
-- Taylor, Lawnie H 12 Curl-PV 1:19.17 NS
-- Schnittker, John I 12 Machine-PV 1:28.12 NS
-- Khan, Adam Z 12 Curl-PV 1:27.14 NS
Boys 12 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Carmack, Robbie D 12 Rmsc-PV 1:16.06 1:11.48 9
2 Gasparis, Steven J 12 Curl-PV 1:15.54 1:12.94 7
3 Beushausen, Max G 12 Rmsc-PV 1:13.90 1:13.41 6
4 Giorgis, Matthew R 12 Curl-PV 1:20.00 1:15.61 5
5 Altimus, Dustyn S 12 MSSC-PV 1:16.71 1:16.47 4
6 Matt, Ryan C 12 Curl-PV 1:16.99 x1:17.15
7 Kim, Alex J 12 Rmsc-PV 1:20.47 x1:18.20
8 Moriarty, S.Harris 12 Curl-PV 1:20.70 x1:18.27
9 Robinson III, Sol 12 Team Elite-PV 1:22.59 1:18.38 3
10 Roche, Tommy M 12 Rmsc-PV 1:19.56 x1:18.87
11 Hudock, Matt L 12 Rmsc-PV 1:18.47 x1:19.29
12 MacKenzie, Mike K 12 Curl-PV 1:20.75 x1:19.38
13 Foley, Con 12 TNT-PV 1:20.38 1:19.83 2
14 Smith, Brendan K 12 Machine-PV 1:21.73 1:20.26 1
15 Schnittker, John I 12 Machine-PV 1:21.68 1:20.42
16 Nguyen, Andrew Q 12 Rmsc-PV 1:19.84 x1:20.78
17 Somers, David A 12 Tiburones-PV 1:18.74 1:20.81
18 Mindes, Ben S 12 Rmsc-PV 1:24.99 x1:21.35
19 Owen, Jack W 12 PM-PV 1:24.29 1:21.70
20 Ziaii, Michael J 12 Curl-PV 1:17.70 x1:22.29
21 Warnock, Chris G 12 HACC-PV 1:23.34 1:23.80
22 Sconocchia, Tommas 12 Rmsc-PV NT x1:24.37
23 Morstein, Andrew M 12 Rmsc-PV 1:24.23 x1:24.79
24 Jackson, Michael D 12 PGKS-PV 1:28.00 1:29.17
25 Howard, Dustin V 12 FGAC-PV NT 1:34.02
26 Devlin, Michael C 12 FGAC-PV NT 1:40.02
-- Essink, Adam R 12 Curl-PV 1:13.91 NS
-- Taylor, Lawnie H 12 Curl-PV 1:17.51 NS
-- Rounds, Mike N 12 TNT-PV 1:34.39 NS
-- Laist, Jim B 12 TNT-PV 1:16.70 NS
-- Stein, Ben G 12 Rmsc-PV NT NS
-- Hart, Travis C 12 FAST-PV 1:21.01 NS
-- Jewell, Michael E 12 Machine-PV 1:14.19 NS
-- Stine, Jesse L 12 Curl-PV 1:18.38 NS
-- Mulroy, Sam W 12 Curl-PV 1:16.18 NS
-- Connor, Joey E 12 Curl-PV 1:18.64 NS
Boys 12 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Beushausen, Max G 12 Rmsc-PV 2:44.32 2:36.21 9
2 Giorgis, Matthew R 12 Curl-PV 2:40.47 2:36.89 7
3 Gasparis, Steven J 12 Curl-PV 2:42.75 2:43.05 6
4 Wodoslawsky, Micha 12 Curl-PV 2:48.34 x2:43.75
5 Hudock, Matt L 12 Rmsc-PV 2:46.55 2:44.63 5
6 Calvert, John B 12 JFD-PV NT 2:45.01 4
7 Vanarsdall, David 12 FISH-PV NT 2:48.03 3
8 Sullivan, Nick A 12 Curl-PV 3:18.00 x3:04.66
9 Johnson, Robert W 12 Rmsc-PV 3:27.17 x3:21.26
10 Hodges, Sam H 12 Curl-PV 3:34.00 x3:26.03
-- Uriarte, Ervin J 12 PM-PV NT DQ
-- Jewell, Michael E 12 Machine-PV 2:43.84 NS
-- Fanning, Zachary W 12 TNT-PV 2:55.99 NS
-- Mulroy, Sam W 12 Curl-PV 2:40.93 NS
-- Rawles, Stephan M 12 Curl-PV 2:48.50 NS
-- Essink, Adam R 12 Curl-PV 2:58.14 NS
-- Ashton, Donnell J 12 Curl-PV 2:52.49 NS
-- Hart, Travis C 12 FAST-PV 2:50.72 NS
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Potomac Marlins-PV 'A' 1:57.97 2:01.12 18
2 Herndon Aquatic Club-PV 'A' 2:04.05 2:04.35 14
3 the Fish-PV 'A' 2:05.64 2:09.39 12
4 Potomac Marlins-PV 'B' 2:03.52 2:11.28 10
-- Herndon Aquatic Club-PV 'B' 2:09.46 NS
-- Machine Aquatics-PV 'A' 1:49.79 NS
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Herndon Aquatic Club-PV 'A' 2:19.96 2:22.79 18
2 the Fish-PV 'A' 2:23.59 2:24.17 14
-- Maryland Suburban Swim CB-PV 'A' NT DQ
-- Machine Aquatics-PV 'A' 2:02.73 NS