The Eastern Zone - Section II of the Speedo Champions Series
March 14-17, 2002
George Mason University - Aquatic and Fitness Center
Fairfax, VA
Preliminary Psych Sheets
Posted: 8:30am March 7, 2002
Event 2 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 10:01.59
Name Age Team
===============================================================================
1 Grimes, Jamie 23 RMSC-PV 9:06.08
2 Suguiyama, Yuri 19 CUBU-PV 9:14.96
3 Weiner, Kevin 19 JERSEY WAHOOS-MA 9:24.83
4 Dugan, Jon 18 CUBU-PV 9:25.69
5 Meleski, Chris 17 CUBU-PV 9:29.97
6 Knopp, Cory 15 NORTH BALTIMORE-MD 9:30.84
7 Fraley, Kevin 17 PSDN-VA 9:33.29
8 Southmayd, T.J. 15 SUBURBAN-MA 9:34.65
9 Camden, Matt 18 PSDN-VA 9:35.06
10 DellaNoce, Michael 17 NOVA-VA 9:36.25
11 Mengering, Jonathan 17 RMSC-PV 9:38.26
12 Deweese, Ryan 15 PSDN-VA 9:40.03
13 Denise, Michael 17 PSDN-VA 9:40.17
14 Wisthoff, Matt 16 RAC-MD 9:40.71
15 Swanson, Michael 15 LAC-U-MA 9:41.03
16 Mendelsohn, Andrew 17 CUBU-PV 9:41.44
17 Healy, Pat 17 GAAC-MA 9:42.21
18 Doyle, Patrick 17 ODAC-VA 9:42.77
19 Bear, Michael 17 NOVA-VA 9:43.01
20 Zebley, Nico 14 NORTH BALTIMORE-MD 9:43.53
21 Newton, Tim 17 EAGLES-MD 9:44.90
22 Zurowski, Adam 18 OCCS-PV 9:45.93
23 Dugan, Matt 15 CUBU-PV 9:48.25
24 Logar, Richard 17 JERSEY WAHOOS-MA 9:48.85
25 Johnson, TJ 17 LAC-MA 9:49.42
26 Hutchison, John 15 CUBU-PV 9:49.55
27 Chung, Anthony 16 TYPHOON AQUATICS-VA 9:49.57
28 Tschohl, Nathan 17 ODAC-VA 9:50.14
29 Bronowski, Stephen 16 JCCS-AM 9:50.39
30 Hamilton, Ted 16 CUBU-PV 9:50.56
31 Adler, Jason 15 CUBU-PV 9:50.80
32 Thomas, Ross 15 APEX-MA 9:50.94
33 Czarnecki, Stan 15 FSSC-MA 9:51.46
34 Parker, Graham 16 JERSEY WAHOOS-MA 9:54.24
35 Kraft, David 15 PM-PV 9:55.21
36 Hardy, Ryan 16 CUBU-PV 9:55.56
37 Moore, Joseph 16 PSDN-VA 9:56.20
38 Honigberg, Mike 16 CUBU-PV 9:57.63
39 Wang, Luke 15 RMSC-PV 9:57.82
40 Fiehler, Austin 16 WAC-VA 9:57.85
41 Karrer, Ryan 17 APEX-MA 9:57.96
42 Layser, Robby 18 COAST GUARD-VA 9:58.68
43 Hayden, Jonathan 18 QDD-VA 9:58.72
44 Brennan, Steve 17 GPAC-AM 9:59.46
45 Scanlon, Tommy 16 CUBU-PV 10:00.14
46 Fisher, Ryan 16 JERSEY WAHOOS-MA 10:00.19
47 Matthews, Richard 16 AVST-PV 10:00.40
48 Anderson, Alex 14 FISH-PV 10:00.55
49 Eckel, Daniel 14 MLAC-AM 10:01.27
50 Carr, Devon 15 GAAC-MA 10:01.59
Event 4 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:46.39
Name Age Team
===============================================================================
1 Hollinger, Cameron 17 LAC-MA 1:39.12
2 Gustafson, Tyler 18 VAST-VA 1:39.28
3 Suguiyama, Yuri 19 CUBU-PV 1:39.34
4 Connell, Rory 16 TEAM DELAWARE-MA 1:40.30
5 McCabe, Ryan 17 RMSC-PV 1:41.02
6 Swanson, Michael 15 LAC-U-MA 1:41.18
7 Jamerson, Trevor 18 CYAC-VA 1:41.26
8 Peterson, Mike 19 CUBU-PV 1:41.34
9 Meleski, Chris 17 CUBU-PV 1:41.38
10 Washington, Darryl 18 PDR-MA 1:41.61
11 Patrizzi, Andrew 18 JERSEY WAHOOS-MA 1:41.66
12 Daplyn, Bobby 17 GCIT-MA 1:42.31
13 Grimes, Jamie 23 RMSC-PV 1:42.53
14 Doyle, Patrick 17 ODAC-VA 1:42.55
15 Cunningham, Will 17 GAAC-MA 1:43.02
16 Graham, Josh 15 TYPHOON AQUATICS-VA 1:43.04
17 Wary, Chris 16 PENN-MA 1:43.20
18 Healy, Pat 17 GAAC-MA 1:43.56
19 Murphy, Brett 16 JCCS-AM 1:43.65
20 Hubijar, Emir 18 GAAC-MA 1:43.73
21 Thorn, Andrew 15 LAC-MA 1:43.79
22 Gallagher, Patrick 16 PDR-MA 1:43.79
23 Czarnecki, Stan 15 FSSC-MA 1:43.83
24 Mengering, Jonathan 17 RMSC-PV 1:43.83
25 Gerwig, Ryan 18 CUBU-PV 1:44.01
26 Pitts, Cabot 17 CUBU-PV 1:44.02
27 Shomberger, Stephen 17 CUBU-PV 1:44.34
28 Marcum, William 17 SUBURBAN-MA 1:44.39
29 Stepp, David 17 EAGLES-MD 1:44.41
30 Buschmann, Daniel 18 SPIR-MA 1:44.50
31 Cowling, TJ 16 COAST GUARD-VA 1:44.64
32 Dufek, Chris 17 CUBU-PV 1:44.91
33 Mendelsohn, Andrew 17 CUBU-PV 1:45.05
34 DellaNoce, Michael 17 NOVA-VA 1:45.06
35 Southmayd, T.J. 15 SUBURBAN-MA 1:45.21
36 Kistler, Will 17 GTAC-MD 1:45.22
37 Camden, Matt 18 PSDN-VA 1:45.28
38 Carmody, Matt 18 SUBURBAN-MA 1:45.45
39 McGillicuddy, Matt 17 CUBU-PV 1:45.48
40 Zurowski, Adam 18 OCCS-PV 1:45.48
41 Layser, Robby 18 COAST GUARD-VA 1:45.49
42 Fraley, Kevin 17 PSDN-VA 1:45.55
43 Field, Field PDR-MA 1:45.75
44 Fisher, Ryan 16 JERSEY WAHOOS-MA 1:45.90
45 Russell, Kyle 16 TYPHOON AQUATICS-VA 1:46.03
46 Johnson, TJ 17 LAC-MA 1:46.06
47 Keefe, Jonathan 17 TYPHOON AQUATICS-VA 1:46.06
48 Leath, Jeff 16 TRAC-VA 1:46.11
49 King, Peter 17 YORK-PV 1:46.13
50 Blanken, Jason 16 RMSC-PV 1:46.15
51 Dugan, Jon 18 CUBU-PV 1:46.18
52 Campbell, Ryan 19 JERSEY WAHOOS-MA 1:46.19
53 Brenneman, Adam 17 CUBU-PV 1:46.19
54 Sisk, Mark 17 NOVA-VA 1:46.27
55 Chung, Anthony 16 TYPHOON AQUATICS-VA 1:46.29
56 Carr, Devon 15 GAAC-MA 1:46.31
57 Newton, Tim 17 EAGLES-MD 1:46.32
58 Hayden, Jonathan 18 QDD-VA 1:46.39
59 Stockton, Patrick 21 BETA-VA 1:46.39
Event 6 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:02.19
Name Age Team
===============================================================================
1 Dicks, Wally 39 YORK-PV 55.84
2 Eddy, Rick 17 CUBU-PV 55.90
3 Washington, Darryl 18 PDR-MA 56.82
4 Peterson, Craig 23 JCCS-AM 57.65
5 Fischetti, Robbie 16 PSDN-VA 57.79
6 Kegelman, Tim 16 COAST GUARD-VA 57.96
7 Kaufman, Jonathan 17 RMSC-PV 58.12
8 Clark, Jeff 17 TAC-VA 58.49
9 Flothmeier, Grant 18 UDAC-MA 58.92
10 Montgomery, Dave 17 SUBURBAN-MA 58.96
11 Hurley, Ryan 16 CUBU-PV 59.01
12 Parker, Graham 16 JERSEY WAHOOS-MA 59.08
13 Burns, Aaron 17 TRIDENT-MA 59.15
14 Grenda, Ty 17 TEAM DELAWARE-MA 59.29
15 MacLennan, Brett 16 OCCS-PV 59.50
16 Smith, Phillip 17 PSDN-VA 59.53
17 Molina, Ari 15 CUBU-PV 59.68
18 Mitchell, Rob 17 PENN-MA 59.70
19 Fishman, Alan 18 AAC-PV 59.77
20 Pelenberg, Andy 17 PM-PV 59.77
21 Schilling, Will 17 GPAC-AM 59.80
22 Sullivan, Sean 16 CUBU-PV 59.81
23 Reed, Matt 18 YORK-PV 59.81
24 Ott, Mike 17 CUBU-PV 59.87
25 Russell, Kyle 16 TYPHOON AQUATICS-VA 59.95
26 Yimsomruay, Karn 17 NOVA-VA 1:00.01
27 Chomiak, Russell 17 SUBURBAN-MA 1:00.03
28 Emory, Michael 18 CUBU-PV 1:00.12
29 Adam, Mark 18 RAC-MD 1:00.24
30 Kennedy, John 17 PSDN-VA 1:00.30
31 Buschmann, Daniel 18 SPIR-MA 1:00.41
32 Sparks, Chris 16 TEAM DELAWARE-MA 1:00.58
33 Gerwig, Ryan 18 CUBU-PV 1:00.67
34 Strang, Ronald 18 CVSC-AM 1:00.83
35 Ko, Steven 15 GAAC-MA 1:00.87
36 Beatty, Chalie 18 NRG-MA 1:01.02
37 Kendle, Aaron 17 QDD-VA 1:01.07
38 Brown, Zack 17 PSDN-VA 1:01.11
39 Kapurch, Joseph 15 QDD-VA 1:01.14
40 Finlayson, Nic 17 RAC-MD 1:01.17
41 Pollard, Corey 16 COAST GUARD-VA 1:01.21
42 Maddux, Tom 16 SNOWBIRDS-PV 1:01.27
43 Zhang, Yuyu 16 CLIPPERS-MD 1:01.29
44 Gaston, Jeff 17 PSDN-VA 1:01.31
45 Peterson, Joey 16 WAC-VA 1:01.40
46 Galvin, Colin 17 CVSC-AM 1:01.55
47 Carmody, Matt 18 SUBURBAN-MA 1:01.57
48 Leonard, Andrew 18 HA-VA 1:01.67
49 Parker, Dale 17 RAYS-VA 1:01.71
50 Smyth, Thomas 17 SPIR-MA 1:01.75
51 Jones, Jimmy 18 TIDE-VA 1:01.77
52 Steadman, Grant 15 PSDN-VA 1:01.81
53 Hohenstein, Rudy 15 VAST-VA 1:01.86
54 Williams, Andrew 17 SPIR-MA 1:01.93
55 Greco, Drew 16 SEVA-VA 1:02.02
56 Richards, David 17 TCSD-PV 1:02.07
57 Williams, Mike 18 NRG-MA 1:02.14
58 Sick, Kellen 17 ODAC-VA 1:02.16
Event 8 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: 54.09
Name Age Team
===============================================================================
1 Babcock, Lyle 18 SEVA-VA 48.72
2 Verhoef, Peter 17 COAST GUARD-VA 49.17
3 Kegelman, Tim 16 COAST GUARD-VA 49.29
4 Connell, Rory 16 TEAM DELAWARE-MA 50.08
5 Campbell, Ryan 19 JERSEY WAHOOS-MA 50.49
6 Gibson, Chris 18 CUBU-PV 50.57
7 Brumberg, Eric 17 GCIT-MA 50.80
8 Druker, Eric 18 CGBD UNATTACHED-VA 50.86
9 Shomberger, Stephen 17 CUBU-PV 50.93
10 Walsh, JB 15 TAC-VA 51.71
11 King, Peter 17 YORK-PV 51.74
12 Marcum, William 17 SUBURBAN-MA 52.03
13 Roddin, Jeff 32 YORK-PV 52.12
14 Soniak, Chris 17 OCCS-PV 52.13
15 Wolff, Matt 18 AAC-PV 52.23
16 Moore, Casey 18 ODAC-VA 52.23
17 Persico, Rob 17 RMSC-PV 52.23
18 Gercenstein, Ross 17 TCSD-PV 52.31
19 Ferrari, Jay 17 RAC-MD 52.31
20 Kim, Sean 17 RMSC-PV 52.35
21 Pascale, Joe 18 CUBU-PV 52.53
22 Jamerson, Trevor 18 CYAC-VA 52.62
23 Chung, Anthony 16 TYPHOON AQUATICS-VA 52.63
24 Lillard, Jim 16 YORK-PV 52.87
25 Clauser, Cody 17 SUBURBAN-MA 52.89
26 Murray, Sean 16 RMSC-PV 53.03
27 Kistler, Will 17 GTAC-MD 53.04
28 Keefe, Jonathan 17 TYPHOON AQUATICS-VA 53.05
29 Connors, Sean 17 GAAC-MA 53.07
30 Pollard, Corey 16 COAST GUARD-VA 53.14
31 Czarnecki, Stan 15 FSSC-MA 53.16
32 Bakomenko, Carl 17 TEAM DELAWARE-UN-MA 53.19
33 Falkenstein, Kevin 18 GCIT-MA 53.29
34 Elsaesser, Evan 17 CUBU-PV 53.44
35 Wellington, Eric 18 CUBU-PV 53.46
36 Craddock, Brian 18 GATORS-VA 53.47
37 Tattle, Andrew 17 HA-VA 53.48
38 Denise, Michael 17 PSDN-VA 53.51
39 Scheid, Tyler 15 GPAC-AM 53.59
40 Tippens, Justin 17 UDAC-MA 53.59
41 Cohoon, Ryan 18 PSDN-VA 53.67
42 Grenda, Dane 15 TEAM DELAWARE-MA 53.69
43 O'Connor, Matthew 18 SPIR-MA 53.74
44 Turkewitz, Andrew 17 PENN-MA 53.77
45 Beatty, Chalie 18 NRG-MA 53.80
46 Quicke, Robert 18 HA-VA 53.86
47 Mudd, Chris 17 CUBU-PV 53.86
48 Tappis, Chris 17 RMSC-PV 53.88
49 Johnson, TJ 17 LAC-MA 53.89
50 Tsuchitani, Scott 16 MACHINE-PV 53.89
51 Steadman, Grant 15 PSDN-VA 53.91
52 Mackinnon, Ian 17 RMSC-PV 54.00
53 Velez, Daniel 18 RMSC-PV 54.01
54 DiMenna, Adam 16 PDR-MA 54.07
55 Jacobsen, Bob 17 WAC-VA 54.08
56 Spencer, Brendan 17 AAC-PV 59.87L
Event 10 Men 400 Yard IM
===============================================================================
Meet Qualifying: 4:15.09
Name Age Team
===============================================================================
1 Phelps, Michael 16 NORTH BALTIMORE-MD 3:55.93
2 Peterson, Craig 23 JCCS-AM 3:58.15
3 Norton, Tim 18 TIDE-VA 3:59.33
4 Brumberg, Eric 17 GCIT-MA 4:00.07
5 Fischetti, Robbie 16 PSDN-VA 4:00.95
6 MacLennan, Brett 16 OCCS-PV 4:04.15
7 Ott, Mike 17 CUBU-PV 4:04.89
8 Pitts, Cabot 17 CUBU-PV 4:05.17
9 Velez, Daniel 18 RMSC-PV 4:05.87
10 Southmayd, T.J. 15 SUBURBAN-MA 4:08.55
11 Dufek, Chris 17 CUBU-PV 4:08.63
12 Yimsomruay, Karn 17 NOVA-VA 4:09.34
13 Weiner, Kevin 19 JERSEY WAHOOS-MA 4:09.76
14 Murray, Sean 16 RMSC-PV 4:10.07
15 Smith, Phillip 17 PSDN-VA 4:10.43
16 Brennan, Steve 17 GPAC-AM 4:10.51
17 Parker, Graham 16 JERSEY WAHOOS-MA 4:10.97
18 Grenda, Dane 15 TEAM DELAWARE-MA 4:11.37
19 Hutchison, John 15 CUBU-PV 4:11.42
20 Persico, Rob 17 RMSC-PV 4:11.61
21 Emory, Michael 18 CUBU-PV 4:11.70
22 Walsh, JB 15 TAC-VA 4:12.11
23 Carmody, Matt 18 SUBURBAN-MA 4:13.03
24 Sisk, Mark 17 NOVA-VA 4:13.07
25 McCaffrey, Jack 18 GAAC-MA 4:13.17
26 Grenda, Ty 17 TEAM DELAWARE-MA 4:13.24
27 Wolff, Matt 18 AAC-PV 4:13.59
28 Fiehler, Austin 16 WAC-VA 4:13.63
29 Denise, Michael 17 PSDN-VA 4:13.91
30 Peterson, Joey 16 WAC-VA 4:14.18
31 Kolynych, Ryan 18 SUBURBAN-MA 4:14.24
32 Thorn, Andrew 15 LAC-MA 4:14.44
33 Jensen, Stephen 16 APEX-MA 4:14.51
34 Collier, Robert 17 RAC-MD 4:14.74
35 Buschmann, Daniel 18 SPIR-MA 4:14.77
36 Weldon, Kirk 17 CUBU-PV 4:15.00
Event 12 Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Meet Qualifying: 7:18.39
Team
===============================================================================
1 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV 'A' 6:51.10
2 GERMANTOWN ACADEMY AQUATIC CLU-MA 'A' 6:51.12
3 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV 'A' 6:54.39
4 JERSEY WAHOOS SWIM CLUB-MA 'A' 6:56.11
5 PHILADELPHIA DEPT. REC-MA 'A' 6:58.25
6 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV 'B' 7:00.02
7 COAST GUARD BLUE DOLPHINS-VA 'A' 7:00.21
8 OLD DOMINION AQUATIC CLUB-VA 'A' 7:00.45
9 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV 'C' 7:02.68
10 SUBURBAN SWIM CENTER-MA 'A' 7:02.72
11 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV 'B' 7:03.12
12 POSEIDON SWIMMING-VA 'A' 7:03.54
13 TEAM DELAWARE-MA 'A' 7:05.09
14 OCCOQUAN SWIMMING-PV 'A' 7:08.66
15 JCC SAILFISH-AM 'A' 7:10.43
16 GERMANTOWN ACADEMY AQUATIC CLU-MA 'B' 7:11.62
17 NOVA OF VA AQUATICS-VA 'A' 7:11.75
18 SPIRIT SWIMMING-MA 'A' 7:13.39
19 RETRIEVER AQUATIC CLUB-MD 'A' 7:15.89
20 THE CAPITOL SEA DEVILS-PV 'A' 7:16.06
21 POSEIDON SWIMMING-VA 'B' 7:16.20
22 YORK SWIM CLUB-PV 'A' 7:16.73
23 NAVAL ACADEMY AQUATIC CLUB-MD 'A' 7:17.83
24 SUBURBAN SWIM CENTER-MA 'B' 7:18.00
25 OLD DOMINION AQUATIC CLUB-VA 'B' 7:18.02
26 COAST GUARD BLUE DOLPHINS-VA 'B' 7:18.34
Event 14 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:15.39
Name Age Team
===============================================================================
1 Velez, Daniel 18 RMSC-PV 2:02.76
2 Hurley, Ryan 16 CUBU-PV 2:04.41
3 Peterson, Craig 23 JCCS-AM 2:06.08
4 Fischetti, Robbie 16 PSDN-VA 2:06.73
5 Eddy, Rick 17 CUBU-PV 2:06.81
6 Kegelman, Tim 16 COAST GUARD-VA 2:06.90
7 MacLennan, Brett 16 OCCS-PV 2:07.06
8 Mitchell, Rob 17 PENN-MA 2:07.24
9 Grenda, Ty 17 TEAM DELAWARE-MA 2:07.34
10 Clark, Jeff 17 TAC-VA 2:07.61
11 Smith, Phillip 17 PSDN-VA 2:08.06
12 Ott, Mike 17 CUBU-PV 2:08.34
13 Kaufman, Jonathan 17 RMSC-PV 2:08.41
14 Yimsomruay, Karn 17 NOVA-VA 2:08.71
15 Parker, Graham 16 JERSEY WAHOOS-MA 2:08.76
16 Adam, Mark 18 RAC-MD 2:08.95
17 Zhang, Yuyu 16 CLIPPERS-MD 2:09.41
18 Schilling, Will 17 GPAC-AM 2:09.76
19 Emory, Michael 18 CUBU-PV 2:09.80
20 Russell, Kyle 16 TYPHOON AQUATICS-VA 2:10.09
21 Pelenberg, Andy 17 PM-PV 2:10.49
22 Sullivan, Sean 16 CUBU-PV 2:11.22
23 Buschmann, Daniel 18 SPIR-MA 2:11.51
24 Kendle, Aaron 17 QDD-VA 2:11.57
25 Gerwig, Ryan 18 CUBU-PV 2:11.58
26 Molina, Ari 15 CUBU-PV 2:11.58
27 Maddux, Tom 16 SNOWBIRDS-PV 2:12.11
28 Montgomery, Dave 17 SUBURBAN-MA 2:12.11
29 Brennan, Steve 17 GPAC-AM 2:12.26
30 Burns, Aaron 17 TRIDENT-MA 2:12.26
31 Chomiak, Russell 17 SUBURBAN-MA 2:12.46
32 Brown, Zack 17 PSDN-VA 2:12.71
33 Greco, Drew 16 SEVA-VA 2:13.08
34 Jones, Jimmy 18 TIDE-VA 2:13.46
35 Peterson, Joey 16 WAC-VA 2:13.72
36 Sick, Kellen 17 ODAC-VA 2:13.77
37 Hartbauer, Kevin 15 MLAC-AM 2:13.89
38 Pollard, Corey 16 COAST GUARD-VA 2:14.30
39 Finlayson, Nic 17 RAC-MD 2:14.49
40 Williams, Andrew 17 SPIR-MA 2:14.68
41 Eckel, Daniel 14 MLAC-AM 2:14.81
42 Ko, Steven 15 GAAC-MA 2:14.96
43 Osborne, Luke 17 SEVA-VA 2:14.98
44 Weldon, Scott 17 CUBU-PV 2:15.20
45 Reitz, Frederick 14 RAC-MD 2:15.22
46 Williams, Mike 18 NRG-MA 2:15.34
47 Beatty, Chalie 18 NRG-MA 2:15.38
48 McCaffrey, Jack 18 GAAC-MA 2:15.39
Event 16 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 22.49
Name Age Team
===============================================================================
1 Hollinger, Cameron 17 LAC-MA 20.93
2 Wellington, Eric 18 CUBU-PV 21.12
3 Kegelman, Tim 16 COAST GUARD-VA 21.13
4 Campbell, Ryan 19 JERSEY WAHOOS-MA 21.14
5 Washington, Darryl 18 PDR-MA 21.15
6 Verhoef, Peter 17 COAST GUARD-VA 21.17
7 Moore, Casey 18 ODAC-VA 21.26
8 Bair, James 20 TPIT-AM 21.41
9 Patrizzi, Andrew 18 JERSEY WAHOOS-MA 21.42
10 Stephenson, Justin 19 UNPVS-PV 21.48
11 Marcum, William 17 SUBURBAN-MA 21.50
12 Cowling, TJ 16 COAST GUARD-VA 21.52
13 Keefe, Jonathan 17 TYPHOON AQUATICS-VA 21.52
14 Fell, Mike 40 YORK-PV 21.54
15 Ott, Mike 17 CUBU-PV 21.58
16 Evans, Tommy 17 SWAT-VA 21.63
17 Stockton, Patrick 21 BETA-VA 21.63
18 Kreitler, John 15 PM-PV 21.66
19 Pascale, Joe 18 CUBU-PV 21.69
20 Tappis, Chris 17 RMSC-PV 21.74
21 Gibson, Chris 18 CUBU-PV 21.74
22 Smutz, Joe 17 LBA-MD 21.79
23 Fishman, Alan 18 AAC-PV 21.81
24 Eddy, Rick 17 CUBU-PV 21.85
25 Druker, Eric 18 CGBD UNATTACHED-VA 21.86
26 Alderman, Michael 17 UNPVS-PV 21.86
27 Jamerson, Trevor 18 CYAC-VA 21.89
28 Scott, Kevin 17 SUBURBAN-MA 21.90
29 Brenneman, Adam 17 CUBU-PV 21.92
30 Peterson, Mike 19 CUBU-PV 21.93
31 Balint, Michael 17 TCSD-PV 21.93
32 Day, Peter 18 HACC-PV 21.96
33 Babcock, Lyle 18 SEVA-VA 21.97
34 Daplyn, Bobby 17 GCIT-MA 21.98
35 Wary, Chris 16 PENN-MA 22.03
36 Talotta, Ryan 16 CVSC-AM 22.04
37 Doyle, Patrick 17 ODAC-VA 22.06
38 Carroll, Randy 18 YORK-PV 22.06
39 Kistler, Will 17 GTAC-MD 22.07
40 Slear, Dan 18 CUBU-PV 22.08
41 Murphy, Brett 16 JCCS-AM 22.10
42 Fowler, Josh 17 COAST GUARD-VA 22.13
43 Drumheller, Byron 17 RMSC-PV 22.14
44 Yimsomruay, Karn 17 NOVA-VA 22.15
45 Taylor, Nicholas 14 LBA-MD 22.17
46 Blanken, Jason 16 RMSC-PV 22.17
47 Dufek, Chris 17 CUBU-PV 22.17
48 Will, Christopher 16 CLIPPERS-MD 22.17
49 Graves, Turner 25 TRAC-VA 22.19
50 Jacobsen, Bob 17 WAC-VA 22.21
51 Hazzard, Greg 17 RMSC-PV 22.22
52 Turner, Danny 18 RMSC-PV 22.23
53 Ramsdell, Parker 17 YORK-PV 22.23
54 Roddin, Jeff 32 YORK-PV 22.23
55 Dicks, Wally 39 YORK-PV 22.24
56 McGillicuddy, Matt 17 CUBU-PV 22.25
57 Connors, Sean 17 GAAC-MA 22.27
58 Emory, Michael 18 CUBU-PV 22.34
59 Miller, Brendan 17 MACHINE-PV 22.34
60 Zurowski, Adam 18 OCCS-PV 22.34
61 Steadman, Grant 15 PSDN-VA 22.37
62 Sullivan, Hugh 16 CUBU-PV 22.38
63 Bauwens, Matt 16 ODAC-VA 22.39
64 Gallagher, Patrick 16 PDR-MA 22.40
65 Cassell, Doug 18 TAC-VA 22.41
66 Williams, Andrew 17 SPIR-MA 22.42
67 Britt, Clay 41 YORK-PV 22.43
68 Deshayes, Gary 17 RMSC-PV 22.44
69 Cohoon, Ryan 18 PSDN-VA 22.44
70 Gercenstein, Ross 17 TCSD-PV 22.44
71 Detoll, Ian 15 BASS-VA 22.44
72 Graham, Josh 15 TYPHOON AQUATICS-VA 22.46
73 Rayburn, John 18 TCSD-PV 22.47
74 Starr, Chris 17 LBA-MD 22.48
75 Balderston, Matthew 15 ODAC-VA 22.48
Event 18 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 55.09
Name Age Team
===============================================================================
1 Shomberger, Stephen 17 CUBU-PV 51.06
2 Layser, Robby 18 COAST GUARD-VA 52.01
3 Britt, Clay 41 YORK-PV 52.04
4 Cunningham, Will 17 GAAC-MA 52.06
5 Fishman, Alan 18 AAC-PV 52.07
6 Fischetti, Robbie 16 PSDN-VA 52.09
7 Falkenstein, Kevin 18 GCIT-MA 52.12
8 Mukri, Kevin 16 RMSC-PV 52.41
9 Brumberg, Eric 17 GCIT-MA 52.64
10 Brenneman, Adam 17 CUBU-PV 52.81
11 Norton, Tim 18 TIDE-VA 53.01
12 Pitts, Cabot 17 CUBU-PV 53.12
13 Carmody, Matt 18 SUBURBAN-MA 53.14
14 Blanken, Jason 16 RMSC-PV 53.25
15 Babcock, Lyle 18 SEVA-VA 53.33
16 Leath, Jeff 16 TRAC-VA 53.44
17 Wolff, Matt 18 AAC-PV 53.63
18 Dufek, Chris 17 CUBU-PV 53.75
19 Grenda, Dane 15 TEAM DELAWARE-MA 53.89
20 Enders, Jason 17 HERSHEY-MA 53.94
21 Clegg, Andrew 18 RAC-MD 53.95
22 Fowler, Josh 17 COAST GUARD-VA 54.01
23 Quicke, Robert 18 HA-VA 54.03
24 Ramsdell, Parker 17 YORK-PV 54.10
25 Graham, Josh 15 TYPHOON AQUATICS-VA 54.14
26 Pascale, Joe 18 CUBU-PV 54.18
27 Daney, Eric 18 NRG-MA 54.30
28 Affinito, James 18 JCCS-AM 54.31
29 Fraley, Kevin 17 PSDN-VA 54.46
30 Elsaesser, Evan 17 CUBU-PV 54.50
31 Murphy, Brett 16 JCCS-AM 54.56
32 Deweese, Ryan 15 PSDN-VA 54.58
33 Slear, Dan 18 CUBU-PV 54.65
34 Moore, Casey 18 ODAC-VA 54.69
35 Soniak, Chris 17 OCCS-PV 54.70
36 Mackinnon, Ian 17 RMSC-PV 54.87
37 Collier, Robert 17 RAC-MD 54.89
38 King, Peter 17 YORK-PV 54.90
39 Cartwright, Mike 17 OCCS-PV 54.93
40 Murray, Sean 16 RMSC-PV 54.93
41 Ryder, Andrew 16 SWAT-VA 54.96
42 Spencer, Brendan 17 AAC-PV 54.98
43 Stepp, David 17 EAGLES-MD 54.98
44 Kreitler, John 15 PM-PV 54.99
45 Cowling, TJ 16 COAST GUARD-VA 55.00
46 Brennan, Steve 17 GPAC-AM 55.07
Event 20 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 4:47.29
Name Age Team
===============================================================================
1 Phelps, Michael 16 NORTH BALTIMORE-MD 4:20.42
2 Grimes, Jamie 23 RMSC-PV 4:23.27
3 Suguiyama, Yuri 19 CUBU-PV 4:26.26
4 Healy, Pat 17 GAAC-MA 4:33.82
5 Swanson, Michael 15 LAC-U-MA 4:34.89
6 Meleski, Chris 17 CUBU-PV 4:35.60
7 Mengering, Jonathan 17 RMSC-PV 4:36.31
8 Cunningham, Will 17 GAAC-MA 4:36.74
9 Knopp, Cory 15 NORTH BALTIMORE-MD 4:36.98
10 Jamerson, Trevor 18 CYAC-VA 4:37.17
11 Camden, Matt 18 PSDN-VA 4:37.70
12 Daplyn, Bobby 17 GCIT-MA 4:37.76
13 DellaNoce, Michael 17 NOVA-VA 4:38.80
14 Dugan, Jon 18 CUBU-PV 4:39.06
15 Johnson, TJ 17 LAC-MA 4:39.40
16 MacLennan, Brett 16 OCCS-PV 4:39.44
17 Adler, Jason 15 CUBU-PV 4:39.54
18 Hubijar, Emir 18 GAAC-MA 4:39.67
19 Czarnecki, Stan 15 FSSC-MA 4:39.68
20 Southmayd, T.J. 15 SUBURBAN-MA 4:39.99
21 Sisk, Mark 17 NOVA-VA 4:40.04
22 Fraley, Kevin 17 PSDN-VA 4:40.47
23 Doyle, Patrick 17 ODAC-VA 4:40.59
24 Peterson, Mike 19 CUBU-PV 4:40.60
25 Thorn, Andrew 15 LAC-MA 4:41.11
26 Field, Field PDR-MA 4:41.39
27 Weiner, Kevin 19 JERSEY WAHOOS-MA 4:41.45
28 Patrizzi, Andrew 18 JERSEY WAHOOS-MA 4:41.47
29 Newton, Tim 17 EAGLES-MD 4:41.82
30 Zurowski, Adam 18 OCCS-PV 4:43.07
31 Bronowski, Stephen 16 JCCS-AM 4:43.19
32 Fisher, Ryan 16 JERSEY WAHOOS-MA 4:43.32
33 Mendelsohn, Andrew 17 CUBU-PV 4:43.72
34 Parker, Graham 16 JERSEY WAHOOS-MA 4:43.93
35 Chung, Anthony 16 TYPHOON AQUATICS-VA 4:44.06
36 Mukri, Kevin 16 RMSC-PV 4:44.14
37 Wisthoff, Matt 16 RAC-MD 4:44.40
38 Zebley, Nico 14 NORTH BALTIMORE-MD 4:44.60
39 Brumberg, Eric 17 GCIT-MA 4:44.65
40 Stepp, David 17 EAGLES-MD 4:44.84
41 Deweese, Ryan 15 PSDN-VA 4:44.92
42 Carr, Devon 15 GAAC-MA 4:45.02
43 Dugan, Matt 15 CUBU-PV 4:45.15
44 Evans, Tommy 17 SWAT-VA 4:45.54
45 Buschmann, Daniel 18 SPIR-MA 4:45.68
46 Hayden, Jonathan 18 QDD-VA 4:45.97
47 Fiehler, Austin 16 WAC-VA 4:46.48
48 Walsh, JB 15 TAC-VA 4:46.58
49 Craddock, Brian 18 GATORS-VA 4:46.59
50 Fallon, Doug 16 TEAM DELAWARE-MA 4:46.79
51 Tschohl, Nathan 17 ODAC-VA 4:46.87
52 Kistler, Will 17 GTAC-MD 4:47.25
Event 22 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Meet Qualifying: 3:46.99
Team
===============================================================================
1 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV 'A' 3:23.10
2 COAST GUARD BLUE DOLPHINS-VA 'A' 3:26.18
3 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV 'A' 3:26.64
4 YORK SWIM CLUB-PV 'A' 3:26.76
5 GERMANTOWN ACADEMY AQUATIC CLU-MA 'A' 3:29.03
6 JCC SAILFISH-AM 'A' 3:29.88
7 JERSEY WAHOOS SWIM CLUB-MA 'A' 3:30.00
8 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV 'B' 3:30.99
9 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV 'C' 3:33.14
10 OCCOQUAN SWIMMING-PV 'A' 3:33.62
11 YORK SWIM CLUB-PV 'B' 3:33.66
12 POSEIDON SWIMMING-VA 'A' 3:34.14
13 TEAM DELAWARE-MA 'A' 3:34.59
14 SUBURBAN SWIM CENTER-MA 'A' 3:34.93
15 ARLINGTON AQUATIC CLUB-PV 'A' 3:38.10
16 RETRIEVER AQUATIC CLUB-MD 'A' 3:38.18
17 PHILADELPHIA DEPT. REC-MA 'A' 3:38.52
18 OLD DOMINION AQUATIC CLUB-VA 'A' 3:38.77
19 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV 'B' 3:38.81
20 POSEIDON SWIMMING-VA 'B' 3:39.50
21 SPIRIT SWIMMING-MA 'A' 3:39.99
22 THE CAPITOL SEA DEVILS-PV 'A' 3:40.07
23 COAST GUARD BLUE DOLPHINS-VA 'B' 3:41.14
24 GERMANTOWN ACADEMY AQUATIC CLU-MA 'B' 3:41.19
25 SUBURBAN SWIM CENTER-MA 'B' 3:41.23
26 UPPER DUBLIN AQUATIC CLUB-MA 'A' 3:41.43
27 TEAM RICHMOND AQUATIC CLB-VA 'A' 3:42.67
28 POTOMAC MARLINS-PV 'A' 3:43.38
29 HARGRAVE AQUATICS-VA 'A' 3:43.70
30 NRG SWIMMING-MA 'A' 3:44.22
31 NAVAL ACADEMY AQUATIC CLUB-MD 'A' 3:45.24
32 OLD DOMINION AQUATIC CLUB-VA 'B' 3:46.08
33 QDD SWIM TEAM-VA 'A' 3:46.17
Event 24 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:59.39
Name Age Team
===============================================================================
1 Shomberger, Stephen 17 CUBU-PV 1:48.64
2 Bauman, Andy 17 CCA-VA 1:50.90
3 Pitts, Cabot 17 CUBU-PV 1:52.80
4 Norton, Tim 18 TIDE-VA 1:52.96
5 Fishman, Alan 18 AAC-PV 1:53.17
6 Dufek, Chris 17 CUBU-PV 1:54.16
7 Layser, Robby 18 COAST GUARD-VA 1:54.27
8 Cunningham, Will 17 GAAC-MA 1:54.37
9 Mukri, Kevin 16 RMSC-PV 1:54.37
10 Brennan, Steve 17 GPAC-AM 1:54.47
11 Falkenstein, Kevin 18 GCIT-MA 1:54.64
12 Blanken, Jason 16 RMSC-PV 1:54.64
13 Leath, Jeff 16 TRAC-VA 1:54.68
14 Murray, Sean 16 RMSC-PV 1:54.95
15 Fraley, Kevin 17 PSDN-VA 1:55.48
16 Yimsomruay, Karn 17 NOVA-VA 1:55.83
17 Graham, Josh 15 TYPHOON AQUATICS-VA 1:56.22
18 Deweese, Ryan 15 PSDN-VA 1:56.65
19 Affinito, James 18 JCCS-AM 1:56.95
20 Cartwright, Mike 17 OCCS-PV 1:57.11
21 Fowler, Josh 17 COAST GUARD-VA 1:57.13
22 Collier, Robert 17 RAC-MD 1:57.22
23 Grenda, Dane 15 TEAM DELAWARE-MA 1:57.44
24 Enders, Jason 17 HERSHEY-MA 1:57.64
25 Carmody, Matt 18 SUBURBAN-MA 1:57.70
26 McCaffrey, Jack 18 GAAC-MA 1:57.86
27 Daney, Eric 18 NRG-MA 1:58.14
28 Mudd, Chris 17 CUBU-PV 1:58.14
29 Jensen, Stephen 16 APEX-MA 1:58.16
30 King, Peter 17 YORK-PV 1:58.59
31 Swanson, Michael 15 LAC-U-MA 1:58.86
32 Elsaesser, Evan 17 CUBU-PV 1:58.86
33 Ramsdell, Parker 17 YORK-PV 1:58.94
34 Southmayd, T.J. 15 SUBURBAN-MA 1:59.04
35 O'Connor, Matthew 18 SPIR-MA 1:59.10
36 Stepp, David 17 EAGLES-MD 1:59.10
37 Marshall, Chris 17 PSDN-VA 1:59.14
38 Moore, Paul 15 SWAT-VA 1:59.15
39 Kapit, Jason 17 RMSC-PV 1:59.15
40 Duda, Nick 17 MACHINE-PV 1:59.23
41 Sanderson, Cory 16 RMSC-PV 1:59.27
42 Clegg, Andrew 18 RAC-MD 1:59.29
43 Quicke, Robert 18 HA-VA 1:59.34
Event 26 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 48.99
Name Age Team
===============================================================================
1 Hollinger, Cameron 17 LAC-MA 45.80
2 Patrizzi, Andrew 18 JERSEY WAHOOS-MA 45.93
3 Washington, Darryl 18 PDR-MA 46.08
4 McCabe, Ryan 17 RMSC-PV 46.44
5 Wellington, Eric 18 CUBU-PV 46.68
6 Ott, Mike 17 CUBU-PV 46.72
7 Peterson, Mike 19 CUBU-PV 46.84
8 Stockton, Patrick 21 BETA-VA 46.84
9 Marcum, William 17 SUBURBAN-MA 46.89
10 Meleski, Chris 17 CUBU-PV 46.99
11 Murphy, Brett 16 JCCS-AM 47.01
12 Verhoef, Peter 17 COAST GUARD-VA 47.02
13 Gibson, Chris 18 CUBU-PV 47.08
14 Stephenson, Justin 19 UNPVS-PV 47.08
15 Keefe, Jonathan 17 TYPHOON AQUATICS-VA 47.18
16 Cowling, TJ 16 COAST GUARD-VA 47.21
17 Campbell, Ryan 19 JERSEY WAHOOS-MA 47.22
18 Wary, Chris 16 PENN-MA 47.27
19 Kreitler, John 15 PM-PV 47.28
20 Pascale, Joe 18 CUBU-PV 47.32
21 Gallagher, Patrick 16 PDR-MA 47.38
22 Fell, Mike 40 YORK-PV 47.41
23 Jamerson, Trevor 18 CYAC-VA 47.54
24 Scott, Kevin 17 SUBURBAN-MA 47.54
25 Tappis, Chris 17 RMSC-PV 47.59
26 Doyle, Patrick 17 ODAC-VA 47.60
27 Evans, Tommy 17 SWAT-VA 47.64
28 Dufek, Chris 17 CUBU-PV 47.67
29 Daplyn, Bobby 17 GCIT-MA 47.78
30 Moore, Casey 18 ODAC-VA 47.79
31 Hazzard, Greg 17 RMSC-PV 47.79
32 Carroll, Randy 18 YORK-PV 48.01
33 Dicks, Wally 39 YORK-PV 48.04
34 Emory, Michael 18 CUBU-PV 48.13
35 Brenneman, Adam 17 CUBU-PV 48.18
36 McGillicuddy, Matt 17 CUBU-PV 48.25
37 Williams, Andrew 17 SPIR-MA 48.28
38 Sullivan, Hugh 16 CUBU-PV 48.28
39 Blanken, Jason 16 RMSC-PV 48.32
40 Bakomenko, Carl 17 TEAM DELAWARE-UN-MA 48.33
41 Czarnecki, Stan 15 FSSC-MA 48.33
42 Zurowski, Adam 18 OCCS-PV 48.36
43 Persico, Rob 17 RMSC-PV 48.36
44 Cassell, Doug 18 TAC-VA 48.36
45 Bair, James 20 TPIT-AM 48.37
46 Gercenstein, Ross 17 TCSD-PV 48.45
47 Graham, Josh 15 TYPHOON AQUATICS-VA 48.49
48 Gerwig, Ryan 18 CUBU-PV 48.51
49 Kistler, Will 17 GTAC-MD 48.58
50 King, Peter 17 YORK-PV 48.58
51 Duda, Nick 17 MACHINE-PV 48.60
52 Will, Christopher 16 CLIPPERS-MD 48.64
53 Layser, Robby 18 COAST GUARD-VA 48.68
54 Smutz, Joe 17 LBA-MD 48.70
55 Shomberger, Stephen 17 CUBU-PV 48.75
56 Deshayes, Gary 17 RMSC-PV 48.79
57 Balint, Michael 17 TCSD-PV 48.80
58 Russell, Kyle 16 TYPHOON AQUATICS-VA 48.84
59 Leath, Jeff 16 TRAC-VA 48.87
60 Slear, Dan 18 CUBU-PV 48.90
61 Starr, Chris 17 LBA-MD 48.92
62 Turner, Danny 18 RMSC-PV 48.93
63 Sick, Kellen 17 ODAC-VA 48.94
Event 28 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:01.49
Name Age Team
===============================================================================
1 Phelps, Michael 16 NORTH BALTIMORE-MD 1:43.67
2 Babcock, Lyle 18 SEVA-VA 1:50.05
3 Brumberg, Eric 17 GCIT-MA 1:51.10
4 Weiner, Kevin 19 JERSEY WAHOOS-MA 1:51.44
5 Fischetti, Robbie 16 PSDN-VA 1:51.61
6 Druker, Eric 18 CGBD UNATTACHED-VA 1:52.20
7 Kegelman, Tim 16 COAST GUARD-VA 1:52.43
8 Walsh, JB 15 TAC-VA 1:53.23
9 Field, Field PDR-MA 1:53.86
10 Jamerson, Trevor 18 CYAC-VA 1:54.94
11 Persico, Rob 17 RMSC-PV 1:55.00
12 Wolff, Matt 18 AAC-PV 1:55.33
13 Southmayd, T.J. 15 SUBURBAN-MA 1:55.34
14 Peterson, Mike 19 CUBU-PV 1:55.73
15 Chung, Anthony 16 TYPHOON AQUATICS-VA 1:55.81
16 Ferrari, Jay 17 RAC-MD 1:56.54
17 Gercenstein, Ross 17 TCSD-PV 1:56.65
18 Kim, Sean 17 RMSC-PV 1:56.70
19 Denise, Michael 17 PSDN-VA 1:56.79
20 Soniak, Chris 17 OCCS-PV 1:56.87
21 King, Peter 17 YORK-PV 1:56.96
22 Hurley, Ryan 16 CUBU-PV 1:57.01
23 Deweese, Ryan 15 PSDN-VA 1:57.02
24 Johnson, TJ 17 LAC-MA 1:57.21
25 Monaco, James 16 TPIT-AM 1:57.33
26 Dobson, Chris 17 RMSC-PV 1:57.91
27 Eckel, Daniel 14 MLAC-AM 1:58.14
28 Connors, Sean 17 GAAC-MA 1:58.52
29 Fiehler, Austin 16 WAC-VA 1:58.81
30 Weldon, Scott 17 CUBU-PV 1:58.96
31 Millen, Chris 16 SPIR-MA 1:59.15
32 Roddin, Jeff 32 YORK-PV 1:59.48
33 Fisher, Ryan 18 MLAC-AM 1:59.53
34 Lillard, Jim 16 YORK-PV 1:59.59
35 Weldon, Kirk 17 CUBU-PV 1:59.70
36 Burton, Bradley 18 NOVA-VA 1:59.94
37 Turkewitz, Andrew 17 PENN-MA 2:00.06
38 Comer, Matthew 17 QDD-VA 2:00.17
39 Cartwright, Mike 17 OCCS-PV 2:00.27
40 Ellis, Jon 18 TEAM DELAWARE-MA 2:00.30
41 DiMenna, Adam 16 PDR-MA 2:00.30
42 Sattgast, Troy 16 QDD-VA 2:00.34
43 Kapit, Jason 17 RMSC-PV 2:00.46
44 Tschohl, Nathan 17 ODAC-VA 2:00.70
45 Starr, James 18 MLAC-AM 2:00.97
46 Carr, Devon 15 GAAC-MA 2:00.98
47 Craddock, Brian 18 GATORS-VA 2:01.14
48 Chartrand, Drew 15 QDD-VA 2:01.29
49 Pollard, Corey 16 COAST GUARD-VA 2:01.38
50 Emmett, Matt 18 GAAC-MA 2:01.39
51 Peterson, Joey 16 WAC-VA 2:01.45
Event 30 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:59.79
Name Age Team
===============================================================================
1 Peterson, Craig 23 JCCS-AM 1:51.35
2 Washington, Darryl 18 PDR-MA 1:52.77
3 Kegelman, Tim 16 COAST GUARD-VA 1:53.53
4 Ott, Mike 17 CUBU-PV 1:53.61
5 Brumberg, Eric 17 GCIT-MA 1:53.93
6 Norton, Tim 18 TIDE-VA 1:53.99
7 Fischetti, Robbie 16 PSDN-VA 1:54.15
8 Verhoef, Peter 17 COAST GUARD-VA 1:54.19
9 Yimsomruay, Karn 17 NOVA-VA 1:55.22
10 Shomberger, Stephen 17 CUBU-PV 1:55.31
11 Dufek, Chris 17 CUBU-PV 1:56.33
12 MacLennan, Brett 16 OCCS-PV 1:56.56
13 Pitts, Cabot 17 CUBU-PV 1:56.68
14 Grenda, Dane 15 TEAM DELAWARE-MA 1:56.80
15 Parker, Graham 16 JERSEY WAHOOS-MA 1:56.94
16 Smith, Phillip 17 PSDN-VA 1:56.94
17 Walsh, JB 15 TAC-VA 1:56.96
18 Emory, Michael 18 CUBU-PV 1:57.09
19 Buschmann, Daniel 18 SPIR-MA 1:57.19
20 Falkenstein, Kevin 18 GCIT-MA 1:57.50
21 McCaffrey, Jack 18 GAAC-MA 1:57.55
22 Murray, Sean 16 RMSC-PV 1:57.62
23 Carmody, Matt 18 SUBURBAN-MA 1:57.70
24 Grenda, Ty 17 TEAM DELAWARE-MA 1:58.17
25 Pollard, Corey 16 COAST GUARD-VA 1:58.26
26 Brenneman, Adam 17 CUBU-PV 1:58.65
27 Kim, Sean 17 RMSC-PV 1:58.72
28 Brennan, Steve 17 GPAC-AM 1:58.77
29 Sisk, Mark 17 NOVA-VA 1:58.80
30 Soniak, Chris 17 OCCS-PV 1:58.86
31 Cunningham, Will 17 GAAC-MA 1:58.93
32 Weldon, Kirk 17 CUBU-PV 1:58.98
33 Hurley, Ryan 16 CUBU-PV 1:58.98
34 Hubijar, Emir 18 GAAC-MA 1:59.01
35 Sick, Kellen 17 ODAC-VA 1:59.15
36 Holloman, Justin 16 ODAC-VA 1:59.17
37 Mitchell, Rob 17 PENN-MA 1:59.24
38 Wolff, Matt 18 AAC-PV 1:59.41
39 Peterson, Joey 16 WAC-VA 1:59.49
40 Starr, Chris 17 LBA-MD 1:59.51
41 Weldon, Scott 17 CUBU-PV 1:59.61
42 Ryder, Andrew 16 SWAT-VA 1:59.69
43 Leath, Jeff 16 TRAC-VA 1:59.76
44 Kolynych, Ryan 18 SUBURBAN-MA 1:59.76
Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Meet Qualifying: 3:21.89
Team
===============================================================================
1 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV 'A' 3:07.06
2 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV 'A' 3:09.49
3 COAST GUARD BLUE DOLPHINS-VA 'A' 3:10.12
4 JERSEY WAHOOS SWIM CLUB-MA 'A' 3:10.56
5 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV 'B' 3:11.06
6 GERMANTOWN ACADEMY AQUATIC CLU-MA 'A' 3:11.58
7 YORK SWIM CLUB-PV 'A' 3:12.04
8 SUBURBAN SWIM CENTER-MA 'A' 3:12.52
9 OLD DOMINION AQUATIC CLUB-VA 'A' 3:13.59
10 JCC SAILFISH-AM 'A' 3:13.60
11 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV 'C' 3:14.64
12 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV 'B' 3:15.06
13 THE CAPITOL SEA DEVILS-PV 'A' 3:16.72
14 OCCOQUAN SWIMMING-PV 'A' 3:16.75
15 GERMANTOWN ACADEMY AQUATIC CLU-MA 'B' 3:16.94
16 POSEIDON SWIMMING-VA 'A' 3:17.13
17 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB-VA 'A' 3:17.45
18 UPPER DUBLIN AQUATIC CLUB-MA 'A' 3:17.50
19 NOVA OF VA AQUATICS-VA 'A' 3:18.87
20 TEAM DELAWARE-MA 'A' 3:19.40
21 POSEIDON SWIMMING-VA 'B' 3:19.50
22 COAST GUARD BLUE DOLPHINS-VA 'B' 3:19.52
23 PHILADELPHIA DEPT. REC-MA 'A' 3:19.81
24 OLD DOMINION AQUATIC CLUB-VA 'B' 3:20.39
25 NAVAL ACADEMY AQUATIC CLUB-MD 'A' 3:20.81
26 HERNDON AQUATIC CLUB-PV 'A' 3:20.89
27 RETRIEVER AQUATIC CLUB-MD 'A' 3:21.15
28 SUBURBAN SWIM CENTER-MA 'B' 3:21.16
29 NAVAL ACADEMY AQUATIC CLUB-MD 'B' 3:21.71
30 SPIRIT SWIMMING-MA 'A' 3:21.73
Event 34 Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 16:50.49
Name Age Team
===============================================================================
1 Grimes, Jamie 23 RMSC-PV 14:58.45
2 Suguiyama, Yuri 19 CUBU-PV 15:17.19
3 Dugan, Jon 18 CUBU-PV 15:53.53
4 Knopp, Cory 15 NORTH BALTIMORE-MD 15:55.99
5 Mengering, Jonathan 17 RMSC-PV 15:56.44
6 Camden, Matt 18 PSDN-VA 15:59.01
7 Swanson, Michael 15 LAC-U-MA 16:01.56
8 Healy, Pat 17 GAAC-MA 16:04.25
9 Fraley, Kevin 17 PSDN-VA 16:06.14
10 DellaNoce, Michael 17 NOVA-VA 16:07.95
11 Mendelsohn, Andrew 17 CUBU-PV 16:08.66
12 Zebley, Nico 14 NORTH BALTIMORE-MD 16:10.74
13 Dugan, Matt 15 CUBU-PV 16:10.74
14 Bear, Michael 17 NOVA-VA 16:11.65
15 Wisthoff, Matt 16 RAC-MD 16:13.83
16 Doyle, Patrick 17 ODAC-VA 16:15.10
17 Chung, Anthony 16 TYPHOON AQUATICS-VA 16:15.13
18 Denise, Michael 17 PSDN-VA 16:16.12
19 Sisk, Mark 17 NOVA-VA 16:17.30
20 Logar, Richard 17 JERSEY WAHOOS-MA 16:19.37
21 Deweese, Ryan 15 PSDN-VA 16:19.42
22 Adler, Jason 15 CUBU-PV 16:22.39
23 Zurowski, Adam 18 OCCS-PV 16:23.96
24 Fiehler, Austin 16 WAC-VA 16:25.69
25 Tschohl, Nathan 17 ODAC-VA 16:26.06
26 Johnson, TJ 17 LAC-MA 16:28.19
27 Newton, Tim 17 EAGLES-MD 16:28.73
28 Anderson, Alex 14 FISH-PV 16:29.69
29 Thomas, Ross 15 APEX-MA 16:32.17
30 Kraft, David 15 PM-PV 16:34.60
31 Millen, Chris 16 SPIR-MA 16:35.36
32 Hamilton, Ted 16 CUBU-PV 16:35.59
33 Bronowski, Stephen 16 JCCS-AM 16:38.19
34 Karrer, Ryan 17 APEX-MA 16:39.27
35 Hayden, Jonathan 18 QDD-VA 16:42.02
36 Moore, Joseph 16 PSDN-VA 16:42.10
37 Honigberg, Mike 16 CUBU-PV 16:43.38
38 Collier, Robert 17 RAC-MD 16:43.74
39 Eckel, Daniel 14 MLAC-AM 16:44.09
40 Wang, Luke 15 RMSC-PV 16:45.11
41 Matthews, Richard 16 AVST-PV 16:45.12
42 Fisher, Ryan 16 JERSEY WAHOOS-MA 16:45.64
43 Clauser, Cody 17 SUBURBAN-MA 16:46.26
44 Hardy, Ryan 16 CUBU-PV 16:50.31