Fairland Aquatics Swim Team
FAST Qualifier Meet
December 1-2, 2001
Fairland Aquatic Center
PVC-02-1201-10
Women 50 Yard Freestyle
Times for this event under review.
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 25.89
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Zullo, Tara E 15 PM-PV 26.56 26.89
1 deJong, Nicole L 16 PM-PV NT 26.89
1 Berman, Steph E 15 Cubu-PV 30.07 26.89
4 Aye, Wint T 16 PM-PV 26.93 26.90
4 Tuel, Stacey C 16 FAST-PV 31.91 26.90
4 Steller, Katie A 17 Rmsc-PV 26.12 26.90
7 Braun, Kristen P 17 YORK-PV 26.59 27.10
7 Pike, Betsy A 17 Rmsc-PV 25.98 27.10
9 Tracy, Meghan E 16 Cubu-PV 27.51 27.15
10 Thompson, Sarah M 17 Machine-PV 27.09 27.19
11 Allen, Kara M 15 Rmsc-PV 27.00 27.21
11 Studley, Tara M 16 PM-PV 26.34 27.21
11 Weaver, Christie M 16 FAST-PV 32.29 27.21
14 Hewitt, Mary Alice 18 Rmsc-PV 27.13 27.23
15 Van Erden, Jayme M 16 Rmsc-PV 26.58 27.25
15 Wessendorf, Mary D 16 Cubu-PV 30.23 27.25
15 Mangan, Cindy L 17 Cubu-PV 25.93 27.25
18 Paradis, Virginia R 15 Cubu-PV 27.33 27.32
19 Colleli, Kaitlyn E 16 Rmsc-PV 27.63 27.38
20 Sarasup, Maree A 16 PM-PV 27.34 27.39
21 MacDonald, Lindsay J 16 Machine-PV 27.13 27.42
22 Larkins, Kristin H 17 PM-PV 31.15 27.48
22 Blandford, Caitlin D 17 Machine-PV 26.92 27.48
22 Jimenez, Rebecca A 16 Cubu-PV 26.08 27.48
25 Kranz, Lauren O 11 PM-PV 27.68 27.58
26 Rowan, Catherine A 16 Cubu-PV 27.70 27.68
26 Ruscher, Stacey M 16 Cubu-PV 27.11 27.68
28 Brookhiser, Laura K 15 Machine-PV 27.74 27.70
29 Nacke, Danielle A 15 JFD-PV 30.62 27.74
29 Chasler, Jessica E 15 Rmsc-PV 27.39 27.74
29 Suthard, Dana M 17 Rmsc-PV 26.00 27.74
29 Tarner, Lindsay M 15 FAST-PV 26.81 27.74
33 Rawson, Laura M 16 Rmsc-PV 28.26 27.88
33 Mealy, Erin G 15 PM-PV 27.54 27.88
35 Worley, Katie L 15 Cubu-PV 28.38 28.34
36 Scott, Madison M 15 JFD-PV 28.90 28.41
37 Gingold, Elizabeth A 15 PGKS-PV 28.32 28.46
38 Thompson, Sadie L 15 Machine-PV 28.26 28.87
39 Stokes, Mary A 16 PGKS-PV 28.47 29.03
40 Wang, Megan M 16 FISH-PV 28.93 29.53
41 Callahan, Jen L 16 YORK-PV 29.06 30.23
42 Gingold, Sarah K 15 PGKS-PV 29.52 30.98
43 Peko - Spicer, Abigail A 15 FAST-PV 30.43 31.07
-- Lane-Roberts, Emily E 17 Machine-PV 28.49 NS
-- LeBlanc, Jill M 15 Machine-PV 26.88 NS
-- Chapman, Lara K 15 Machine-PV 28.66 NS
-- Ross, Naomi E 18 Machine-PV 29.11 NS
-- Smith, Megan J 15 Rmsc-PV 27.82 NS
-- Auger, Caitlin E 16 Machine-PV 26.01 NS
-- Gunzelman, Ashley L 16 Rmsc-PV 26.46 NS
-- Stobie, Meagan N 17 FAST-PV 32.92 NS
-- Rowan, Jen K 16 Rmsc-PV 26.35 NS
-- Hulsizer, Paige E 15 Rmsc-PV 27.71 NS
-- Gaviola, April P 16 Cubu-PV 30.67 NS
-- Schwartz, Jessica E 15 PGKS-PV 34.45 NS
-- Barden, Amy C 17 Rmsc-PV 27.09 NS
-- Madej, Hannah L 15 Cubu-PV 27.63 NS
-- Brake, Meghan A 17 Cubu-PV 28.15 NS
-- Butz, Lauren E 17 Rmsc-PV 27.90 NS
-- Azaroff, Rachel L 17 Cubu-PV 27.01 NS
-- Nadal, Andrea K 15 YORK-PV 25.91 SCR
Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 55.89
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nadal, Andrea K 15 YORK-PV 56.20 55.72
2 Rowan, Jen K 16 Rmsc-PV 57.01 55.79
3 Nakazawa, Andrea 16 FISH-PV NT 56.19
4 Studley, Tara M 16 PM-PV 57.22 56.98
5 Sarasup, Maree A 16 PM-PV 57.42 57.71
6 Pike, Betsy A 17 Rmsc-PV 57.51 57.81
7 Paradis, Virginia R 15 Cubu-PV 59.18 58.07
8 Auger, Caitlin E 16 Machine-PV 57.18 58.08
9 Hewitt, Mary Alice 18 Rmsc-PV 57.39 58.29
10 Tracy, Meghan E 16 Cubu-PV 59.22 58.53
11 Burgess, Sarah T 16 FISH-PV NT 58.63
12 Smith, Megan J 15 Rmsc-PV 1:01.98 58.92
13 Allen, Kara M 15 Rmsc-PV 58.91 58.94
14 Aye, Wint T 16 PM-PV 59.38 59.66
15 MacDonald, Lindsay J 16 Machine-PV 58.68 59.76
16 Rowan, Catherine A 16 Cubu-PV 1:00.16 59.92
17 Chasler, Jessica E 15 Rmsc-PV 1:00.64 1:00.11
18 Thompson, Sarah M 17 Machine-PV 59.20 1:00.13
19 Zullo, Tara E 15 PM-PV 58.93 1:00.45
20 Rubin, Alissa C 17 Machine-PV 59.76 1:00.50
21 Mealy, Erin G 15 PM-PV 59.89 1:00.51
22 Brookhiser, Laura K 15 Machine-PV 1:00.44 1:00.61
23 deJong, Nicole L 16 PM-PV NT 1:00.72
24 Ullrich, Lauren E 17 Rmsc-PV 59.12 1:00.83
25 Van Erden, Jayme M 16 Rmsc-PV 57.09 1:01.15
26 Rawson, Laura M 16 Rmsc-PV 1:00.60 1:01.39
27 Colleli, Kaitlyn E 16 Rmsc-PV 1:00.59 1:01.40
28 Butz, Lauren E 17 Rmsc-PV 1:00.65 1:02.10
29 Berman, Steph E 15 Cubu-PV 1:04.98 1:04.77
30 Hyde, Jennifer L 16 TNT-PV 1:05.92 1:05.35
31 Wessendorf, Mary D 16 Cubu-PV 1:06.45 1:06.10
32 Sevier, Dani V 16 Cubu-PV NT 1:06.28
33 Jones, Rianna R 15 FISH-PV NT 1:06.75
34 Tuel, Stacey C 16 FAST-PV 1:10.48 1:08.81
35 Erler, Amanda M 15 Cubu-PV 1:07.91 1:09.19
36 Chen, Xuefeng 13 Cubu-PV 1:16.03 1:11.22
37 Weaver, Christie M 16 FAST-PV 1:11.36 1:11.56
-- Suthard, Dana M 17 Rmsc-PV 57.50 NS
-- Chapman, Lara K 15 Machine-PV NT NS
-- Ross, Naomi E 18 Machine-PV 1:01.01 NS
-- Madej, Hannah L 15 Cubu-PV 59.99 NS
-- O'Connor, Tara C 16 Cubu-PV 1:04.38 NS
-- Galway, Laura A 15 Unat-Mach-PV 57.17 NS
-- Gunzelman, Ashley L 16 Rmsc-PV 57.83 NS
-- Jimenez, Rebecca A 16 Cubu-PV 56.56 NS
-- McMurdie, Rebecca 16 TNT-PV NT NS
-- Barden, Amy C 17 Rmsc-PV 1:00.55 NS
-- Callahan, Jen L 16 YORK-PV 1:02.69 NS
-- Hulsizer, Paige E 15 Rmsc-PV 59.95 NS
-- Scott, Madison M 15 JFD-PV 1:04.48 NS
-- Braun, Kristen P 17 YORK-PV 59.76 NS
-- Nam, Jennifer J 17 Cubu-PV 58.76 NS
-- Gaviola, April P 16 Cubu-PV 1:05.38 NS
-- Azaroff, Rachel L 17 Cubu-PV 57.81 NS
-- John, Jordan H 9 Cubu-PV 1:51.73 NS
-- Parker, Tami K 17 Rmsc-PV 1:01.46 NS
-- Wang, Megan M 16 FISH-PV 1:05.00 SCR
-- Binder, Sarah E 15 Cubu-PV 1:05.37 SCR
Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 1:59.99
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rowan, Jen K 16 Rmsc-PV 2:04.21 1:59.15
2 Steller, Katie A 17 Rmsc-PV 2:01.38 1:59.63
3 Heebner, Marissa E 15 Cubu-PV 2:01.65 2:00.64
4 Pool, Alexia S 16 Cubu-PV 2:03.43 2:05.05
5 Paradis, Virginia R 15 Cubu-PV 2:06.93 2:05.33
6 Mangan, Cindy L 17 Cubu-PV 2:09.14 2:06.56
7 Gunzelman, Ashley L 16 Rmsc-PV 2:05.85 2:06.88
8 Sarasup, Maree A 16 PM-PV 2:05.09 2:07.04
9 Pike, Betsy A 17 Rmsc-PV 2:06.27 2:07.44
10 Allen, Kara M 15 Rmsc-PV 2:05.65 2:07.51
11 Hewitt, Mary Alice 18 Rmsc-PV 2:08.56 2:07.81
12 Tracy, Meghan E 16 Cubu-PV 2:08.28 2:07.83
13 Wein, Andrea M 16 PM-PV 2:08.98 2:09.76
14 Rowan, Catherine A 16 Cubu-PV 2:05.93 2:10.01
15 Blandford, Caitlin D 17 Machine-PV 2:01.50 2:10.57
16 Ruscher, Stacey M 16 Cubu-PV 2:08.99 2:10.70
17 Kranz, Lauren O 11 PM-PV 2:14.54 2:12.85
18 Weems, Claire E 13 Cubu-PV 2:18.66 2:13.09
19 Zullo, Tara E 15 PM-PV 2:11.96 2:14.45
20 Rawson, Laura M 16 Rmsc-PV 2:07.89 2:15.14
21 Chasler, Jessica E 15 Rmsc-PV 2:08.53 2:15.32
22 Thompson, Sadie L 15 Machine-PV 2:19.43 2:16.74
23 Galway, Laura A 15 Unat-Mach-PV 2:09.91 2:16.96
24 Allen, Sarah E 17 FAST-PV 2:14.76 2:17.93
25 Lewis, Jessica M 18 Wolverines-PV NT 2:22.82
26 Larkins, Kristin H 17 PM-PV 2:27.19 2:25.48
27 Wessendorf, Mary D 16 Cubu-PV NT 2:25.83
28 Tuel, Stacey C 16 FAST-PV 2:27.98 2:30.41
29 McMurdie, Rebecca 16 TNT-PV NT 2:33.50
30 Stobie, Meagan N 17 FAST-PV 2:38.40 2:40.97
31 Diener, Emily C 10 FISH-PV 2:53.57 2:42.51
-- MacDonald, Lindsay J 16 Machine-PV 2:07.65 NS
-- Benevento, Michele A 14 Cubu-PV NT NS
-- Van Erden, Jayme M 16 Rmsc-PV 2:04.10 NS
-- Ruginski, Kirsten 9 TNT-PV NT NS
-- Thompson, Sarah M 17 Machine-PV 2:08.02 NS
-- Worley, Katie L 15 Cubu-PV 2:19.45 SCR
-- Mobley, Becky K 15 PM-PV 2:05.11 SCR
-- Jimenez, Rebecca A 16 Cubu-PV 2:02.10 SCR
-- Berman, Steph E 15 Cubu-PV 2:25.18 SCR
-- Nadal, Andrea K 15 YORK-PV 2:02.79 SCR
-- Ullrich, Lauren E 17 Rmsc-PV 2:08.63 SCR
-- Butz, Lauren E 17 Rmsc-PV 2:10.66 SCR
-- Barden, Amy C 17 Rmsc-PV 2:18.46 SCR
-- Hulsizer, Paige E 15 Rmsc-PV 2:08.46 SCR
-- Madej, Hannah L 15 Cubu-PV 2:16.45 SCR
-- Nam, Jennifer J 17 Cubu-PV 2:04.19 SCR
-- Gaviola, April P 16 Cubu-PV 2:22.35 SCR
-- Azaroff, Rachel L 17 Cubu-PV 2:04.73 SCR
Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 1:03.49
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rowan, Catherine A 16 Cubu-PV 1:05.07 1:06.53
2 Gunzelman, Ashley L 16 Rmsc-PV 1:06.53 1:06.97
3 Thompson, Sarah M 17 Machine-PV 1:06.61 1:08.04
4 Chasler, Jessica E 15 Rmsc-PV 1:08.95 1:08.21
5 Colleli, Kaitlyn E 16 Rmsc-PV 1:09.04 1:08.38
6 McCray, Laura M 15 FAST-PV 1:08.64 1:08.89
7 Kranz, Lauren O 11 PM-PV 1:10.02 1:09.10
8 Wein, Andrea M 16 PM-PV 1:09.20 1:09.72
9 Brookhiser, Laura K 15 Machine-PV 1:10.65 1:09.73
10 Galway, Laura A 15 Unat-Mach-PV 1:07.24 1:09.80
11 Aye, Wint T 16 PM-PV 1:10.18 1:10.01
12 Auger, Caitlin E 16 Machine-PV 1:03.93 1:10.30
13 Van Erden, Jayme M 16 Rmsc-PV 1:06.71 1:10.90
14 Larkins, Kristin H 17 PM-PV 1:09.91 1:11.84
15 Wang, Megan M 16 FISH-PV 1:10.24 1:11.96
16 Worley, Katie L 15 Cubu-PV 1:10.38 1:12.00
17 Nacke, Danielle A 15 JFD-PV 1:12.12 1:12.36
18 Scott, Madison M 15 JFD-PV 1:12.89 1:12.45
19 Mealy, Erin G 15 PM-PV 1:10.15 1:13.54
20 Tarner, Lindsay M 15 FAST-PV 1:10.33 1:14.20
21 Stokes, Mary A 16 PGKS-PV 1:11.37 1:14.43
22 Gingold, Elizabeth A 15 PGKS-PV 1:13.64 1:17.07
23 Peko - Spicer, Abigail A 15 FAST-PV 1:17.61 1:21.68
24 Gingold, Sarah K 15 PGKS-PV 1:20.95 1:22.23
25 Diener, Emily C 10 FISH-PV 1:29.70 1:27.24
26 Schwartz, Jessica E 15 PGKS-PV 1:24.50 1:33.55
-- LeBlanc, Jill M 15 Machine-PV 1:11.10 NS
-- Nam, Jennifer J 17 Cubu-PV 1:04.19 NS
-- Steller, Katie A 17 Rmsc-PV 1:05.46 NS
-- Studley, Tara M 16 PM-PV 1:06.58 NS
-- Parker, Tami K 17 Rmsc-PV 1:11.56 NS
-- Ullrich, Lauren E 17 Rmsc-PV 1:06.67 NS
-- Gaviola, April P 16 Cubu-PV 1:10.91 NS
-- Worley, Katie 15 Machine-PV NT SCR
Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 2:15.99
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ullrich, Lauren E 17 Rmsc-PV 2:25.71 2:14.16
2 Rowan, Catherine A 16 Cubu-PV 2:17.66 2:21.78
3 Van Erden, Jayme M 16 Rmsc-PV 2:19.35 2:22.43
4 Thompson, Sarah M 17 Machine-PV 2:24.89 2:24.45
4 Chasler, Jessica E 15 Rmsc-PV 2:25.61 2:24.45
6 Nakazawa, Andrea 16 FISH-PV 2:24.37 2:24.88
7 Simpson, Erin 17 YORK-PV 2:17.00 2:27.62
8 Gemunder, Casey M 12 Rmsc-PV NT 2:27.77
9 Kranz, Lauren O 11 PM-PV 2:33.34 2:28.19
10 Nelson, Chrissie E 14 FISH-PV 2:35.44 2:28.84
11 Colleli, Kaitlyn E 16 Rmsc-PV 2:29.77 2:32.03
12 Hyde, Jennifer L 16 TNT-PV 2:33.47 2:34.43
13 Dean, Kelsey S 14 Rmsc-PV NT 2:37.31
14 Butz, Lauren E 17 Rmsc-PV 2:39.17 2:38.58
15 Jones, Rianna R 15 FISH-PV 2:43.01 2:39.93
16 Allen, Sarah E 17 FAST-PV 2:35.90 2:42.13
-- Lane-Roberts, Emily E 17 Machine-PV 2:27.93 SCR
-- Nam, Jennifer J 17 Cubu-PV 2:16.45 SCR
-- Jarvis, Kassie A 14 PM-PV 2:16.07 SCR
-- Steller, Katie A 17 Rmsc-PV 2:21.03 SCR
-- Wang, Megan M 16 FISH-PV 2:40.70 SCR
-- Hulsizer, Paige E 15 Rmsc-PV 2:18.43 SCR
-- Scott, Madison M 15 JFD-PV 2:43.23 SCR
-- Gaviola, April P 16 Cubu-PV 2:28.65 SCR
-- Gers, Em B 13 Cubu-PV NT SCR
Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 1:12.59
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Braun, Kristen P 17 YORK-PV 1:13.68 1:13.43
2 Roth, Marta L 16 YORK-PV 1:12.87 1:13.46
3 Walker, Ashleigh 17 Cubu-PV NT 1:13.55
4 Mealy, Erin G 15 PM-PV 1:13.88 1:14.47
5 deJong, Nicole L 16 PM-PV NT 1:14.59
6 Callahan, Jen L 16 YORK-PV 1:13.68 1:15.91
7 Suthard, Dana M 17 Rmsc-PV 1:16.00 1:17.15
8 Tracy, Meghan E 16 Cubu-PV 1:18.43 1:17.31
9 Witt, Stephanie C 13 YORK-PV 1:19.94 1:17.34
10 Myers, Sarah M 16 Machine-PV 1:17.37 1:17.66
11 Aye, Wint T 16 PM-PV 1:20.25 1:19.20
12 Wein, Andrea M 16 PM-PV 1:21.32 1:19.68
13 Galway, Laura A 15 Unat-Mach-PV NT 1:19.73
14 MacDonald, Lindsay J 16 Machine-PV 1:18.87 1:19.74
15 Tarner, Lindsay M 15 FAST-PV 1:18.00 1:20.01
16 Auger, Caitlin E 16 Machine-PV 1:21.54 1:20.59
17 Wessendorf, Mary D 16 Cubu-PV 1:21.41 1:21.20
18 Lewis, Jessica M 18 Wolverines-PV NT 1:22.69
19 Paradis, Virginia R 15 Cubu-PV NT 1:22.98
20 Scott, Madison M 15 JFD-PV 1:30.44 1:25.25
21 Tuel, Stacey C 16 FAST-PV 1:30.01 1:25.94
22 Wang, Megan M 16 FISH-PV NT 1:27.17
23 Allen, Sarah E 17 FAST-PV NT 1:27.88
24 Weaver, Christie M 16 FAST-PV 1:32.01 1:31.13
25 Stobie, Meagan N 17 FAST-PV 1:34.17 1:35.20
26 Schwartz, Jessica E 15 PGKS-PV 1:34.92 1:35.87
-- Peko - Spicer, Abigail A 15 FAST-PV 1:20.14 DQ
-- Thompson, Sadie L 15 Machine-PV 1:21.44 DQ
-- Berman, Steph E 15 Cubu-PV 1:30.80 NS
-- Lane-Roberts, Emily E 17 Machine-PV 1:15.86 NS
-- Chapman, Lara K 15 Machine-PV 1:22.52 NS
-- Barden, Amy C 17 Rmsc-PV 1:21.77 NS
-- LeBlanc, Jill M 15 Machine-PV 1:21.45 NS
-- Jimenez, Rebecca A 16 Cubu-PV 1:15.33 SCR
Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 2:37.99
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Roth, Marta L 16 YORK-PV 2:38.54 2:37.77
2 Braun, Kristen P 17 YORK-PV 2:48.15 2:38.67
3 Mealy, Erin G 15 PM-PV 2:41.78 2:42.36
4 deJong, Nicole L 16 PM-PV NT 2:42.40
5 Wessendorf, Mary D 16 Cubu-PV NT 2:52.81
6 Peko - Spicer, Abigail A 15 FAST-PV 2:49.43 2:58.23
7 Lewis, Jessica M 18 Wolverines-PV NT 2:58.53
8 Sevier, Dani V 16 Cubu-PV NT 3:00.76
9 Erler, Amanda M 15 Cubu-PV 3:07.98 3:04.61
-- MacDonald, Lindsay J 16 Machine-PV 2:47.46 NS
-- Madej, Hannah L 15 Cubu-PV 2:40.06 SCR
-- Lane-Roberts, Emily E 17 Machine-PV 2:41.63 SCR
-- Callahan, Jen L 16 YORK-PV 2:42.82 SCR
-- Myers, Sarah M 16 Machine-PV 2:53.68 SCR
Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 1:03.49
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Brookhiser, Laura K 15 Machine-PV 1:04.40 1:02.23
2 Hewitt, Mary Alice 18 Rmsc-PV 1:04.68 1:05.22
3 Aye, Wint T 16 PM-PV 1:04.56 1:05.57
4 Studley, Tara M 16 PM-PV NT 1:06.15
5 Wein, Andrea M 16 PM-PV 1:04.68 1:06.64
6 Sarasup, Maree A 16 PM-PV 1:05.93 1:06.83
7 Rawson, Laura M 16 Rmsc-PV 1:03.92 1:06.91
8 Butz, Lauren E 17 Rmsc-PV 1:07.34 1:07.68
9 Rubin, Alissa C 17 Machine-PV 1:05.87 1:08.41
10 Auger, Caitlin E 16 Machine-PV 1:07.96 1:09.83
11 MacDonald, Lindsay J 16 Machine-PV 1:12.17 1:10.54
12 Paradis, Virginia R 15 Cubu-PV 1:10.99 1:10.71
13 Smith, Megan J 15 Rmsc-PV 1:09.80 1:11.02
14 Zullo, Tara E 15 PM-PV 1:11.49 1:11.35
15 Allen, Sarah E 17 FAST-PV 1:12.18 1:11.46
16 Blandford, Caitlin D 17 Machine-PV 1:07.64 1:13.12
17 Tracy, Meghan E 16 Cubu-PV NT 1:14.54
18 Berman, Steph E 15 Cubu-PV 1:12.97 1:16.24
19 Klippstein, Blythe M 14 Cubu-PV 1:21.97 1:17.04
20 Tuel, Stacey C 16 FAST-PV 1:17.76 1:17.23
21 Peko - Spicer, Abigail A 15 FAST-PV 1:17.45 1:24.09
-- Suthard, Dana M 17 Rmsc-PV 1:05.60 NS
-- Madej, Hannah L 15 Cubu-PV 1:06.64 NS
-- O'Connor, Tara C 16 Cubu-PV 1:16.18 NS
-- Ross, Naomi E 18 Machine-PV 1:05.51 NS
-- Gunzelman, Ashley L 16 Rmsc-PV 1:07.05 NS
-- Galway, Laura A 15 Unat-Mach-PV NT NS
-- Jimenez, Rebecca A 16 Cubu-PV 1:03.90 NS
-- Barden, Amy C 17 Rmsc-PV NT NS
-- Brake, Meghan A 17 Cubu-PV 1:08.38 NS
-- Walter, Lauren K 14 Cubu-PV 1:09.77 NS
-- Parker, Tami K 17 Rmsc-PV 1:04.89 NS
-- Binder, Sarah E 15 Cubu-PV 1:08.92 NS
-- Hulsizer, Paige E 15 Rmsc-PV 1:04.48 NS
Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 2:22.99
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gemunder, Casey M 12 Rmsc-PV 2:25.34 2:22.18
2 Brookhiser, Laura K 15 Machine-PV 2:30.66 2:24.59
3 Pool, Alexia S 16 Cubu-PV 2:29.56 2:25.37
4 Mangan, Cindy L 17 Cubu-PV 2:33.70 2:26.66
5 McCray, Laura M 15 FAST-PV 2:32.81 2:29.20
6 Diener, Emily C 10 FISH-PV 2:51.96 2:48.70
-- Azaroff, Rachel L 17 Cubu-PV 2:28.51 SCR
-- Ross, Naomi E 18 Machine-PV 2:30.11 SCR
-- Butz, Lauren E 17 Rmsc-PV 2:32.26 SCR
-- Hulsizer, Paige E 15 Rmsc-PV 2:23.92 SCR
Women 200 Yard IM
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 2:15.99
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nadal, Andrea K 15 YORK-PV 2:18.88 2:16.41
2 Steller, Katie A 17 Rmsc-PV 2:21.76 2:20.12
3 Studley, Tara M 16 PM-PV 2:17.86 2:22.34
4 Smith, Megan J 15 Rmsc-PV 2:23.65 2:22.69
5 Sarasup, Maree A 16 PM-PV 2:19.65 2:23.48
6 Wein, Andrea M 16 PM-PV 2:25.39 2:24.15
7 Hewitt, Mary Alice 18 Rmsc-PV 2:19.39 2:25.15
8 Allen, Kara M 15 Rmsc-PV 2:25.67 2:25.58
9 Rowan, Catherine A 16 Cubu-PV 2:25.35 2:26.45
10 Tracy, Meghan E 16 Cubu-PV 2:31.16 2:27.89
11 Pike, Betsy A 17 Rmsc-PV 2:24.42 2:28.35
12 Aye, Wint T 16 PM-PV 2:26.62 2:29.64
13 Paradis, Virginia R 15 Cubu-PV 2:29.65 2:30.58
14 Blandford, Caitlin D 17 Machine-PV 2:22.41 2:30.75
15 Kranz, Lauren O 11 PM-PV 2:30.77 2:31.01
16 Ullrich, Lauren E 17 Rmsc-PV 2:28.73 2:32.47
17 Thompson, Sarah M 17 Machine-PV 2:32.31 2:33.54
18 Zullo, Tara E 15 PM-PV 2:31.85 2:35.01
19 Wessendorf, Mary D 16 Cubu-PV NT 2:39.63
20 Jones, Rianna R 15 FISH-PV 3:26.28 2:40.81
21 Hyde, Jennifer L 16 TNT-PV 2:45.32 2:44.77
22 Berman, Steph E 15 Cubu-PV 2:44.02 2:46.50
23 Peko - Spicer, Abigail A 15 FAST-PV 2:36.28 2:47.36
24 Lewis, Jessica M 18 Wolverines-PV NT 2:48.26
25 Sevier, Dani V 16 Cubu-PV NT 2:50.54
26 Weaver, Christie M 16 FAST-PV 3:01.57 3:03.08
-- Nakazawa, Andrea 16 FISH-PV 2:55.86 NS
-- Van Erden, Jayme M 16 Rmsc-PV 2:18.60 NS
-- Brookhiser, Laura K 15 Machine-PV 2:25.89 NS
-- O'Connor, Tara C 16 Cubu-PV 2:38.80 SCR
-- Azaroff, Rachel L 17 Cubu-PV 2:29.40 SCR
-- Jarvis, Kassie A 14 PM-PV 2:21.04 SCR
-- Gunzelman, Ashley L 16 Rmsc-PV 2:23.51 SCR
-- Astiz, Ana L 12 Rmsc-PV 2:43.15 SCR
-- Rawson, Laura M 16 Rmsc-PV 2:30.96 SCR
-- Binder, Sarah E 15 Cubu-PV 2:32.70 SCR
-- Brake, Meghan A 17 Cubu-PV 2:20.03 SCR
-- Jimenez, Rebecca A 16 Cubu-PV 2:18.90 SCR
-- Chapman, Lara K 15 Machine-PV 2:36.36 SCR
-- Parker, Tami K 17 Rmsc-PV 2:19.64 SCR
-- Myers, Sarah M 16 Machine-PV 2:38.96 SCR
Women 400 Yard IM
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 4:45.99
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pool, Alexia S 16 Cubu-PV 4:54.01 4:55.00
2 Smith, Megan J 15 Rmsc-PV 4:59.47 4:57.35
3 Ruscher, Stacey M 16 Cubu-PV 4:59.62 5:04.63
4 Stokes, Mary A 16 PGKS-PV 5:42.98 5:40.24
5 Nacke, Danielle A 15 JFD-PV 5:57.49 5:52.27
-- McMurdie, Rebecca 16 TNT-PV NT NS
-- Heebner, Marissa E 15 Cubu-PV 4:52.38 SCR
-- Blandford, Caitlin D 17 Machine-PV 4:57.74 SCR
-- Neill, Erin L 16 Cubu-PV 4:55.51 SCR
-- Nadal, Andrea K 15 YORK-PV 4:56.74 SCR
Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 1:49.19
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Machine Aquatics-PV 'B' NT 1:48.29
2 Machine Aquatics-PV 'A' NT 1:49.51
3 Fairland Aquatics Swim Team-PV 'A' NT 2:01.95
Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Machine Aquatics-PV 'A' NT 2:00.47
2 Machine Aquatics-PV 'B' NT 2:01.32
3 Fairland Aquatics Swim Team-PV 'A' NT 2:08.69
4 Joe Flaherty's Dolphins-PV 'A' 2:10.00 2:09.42
5 Ward's Wolverines Junior Elite-PV 'A' 2:12.73 2:09.98
1) Emr, Jackie J 14 2) Liang, Sherri Q 14
3) Williams, Jessica M 13 4) Lewis, Jessica M 18
6 Prince George's Kings-PV 'A' 2:15.97 2:11.26
1) Stokes, Mary A 16 2) Cribbs, Kacy A 14
3) Gingold, Elizabeth A 15 4) Gingold, Sarah K 15
7 Fairland Aquatics Swim Team-PV 'B' NT 2:26.97