Fairland Aquatics Swim Team
FAST Qualifier Meet
December 1-2, 2001
Fairland Aquatic Center
PVC-02-1201-10
Men 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 25.99
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Aydlette, Sam A 14 YORK-PV 26.49 25.71
2 Chase, Danny S 13 Rmsc-PV 26.58 25.74
3 Burnsky, Ryan M 14 Rmsc-PV 26.43 25.92
4 Finelli, Drew S 13 Cubu-PV 28.13 26.07
5 Korth, Josh L 13 Rmsc-PV 26.22 26.13
6 Brooks, Matt G 14 FISH-PV 27.23 26.14
7 Pool, Jonathan D 13 Cubu-PV 26.63 26.18
8 Thein, Thant Z 14 PM-PV 26.49 26.23
9 Orellana, Miguel E 13 Rmsc-PV 26.48 26.27
10 Shanley, Andrew T 13 PM-PV 26.61 26.29
11 Mako, Frederick M 13 PM-PV 26.62 26.40
12 Bell, Matt J 14 Cubu-PV 27.83 26.54
13 Spindel, Tyler B 14 Rmsc-PV 26.75 26.55
14 Callahan, Sean P 14 Machine-PV 26.89 26.57
15 Uratani, Justin S 13 FAST-PV 26.53 26.60
16 Reutershan, Jamie P 14 Rmsc-PV 27.11 26.61
17 Mims, Hunter B 13 Machine-PV 26.68 26.72
17 Jimenez, Daniel D 13 Cubu-PV 28.21 26.72
19 Hickman, John A 14 Cubu-PV 27.73 26.80
20 Holmes, Zach D 13 Machine-PV 27.58 27.06
21 Giovinazzo, Chris T 13 PM-PV 27.76 27.07
22 Richardson, Andy M 13 Cubu-PV 27.90 27.08
23 Bosco, Chris A 14 PM-PV 27.53 27.14
24 Quase, Joey M 14 Cubu-PV 26.78 27.16
25 Robinson, John A 14 Cubu-PV 26.88 27.18
26 Carroll, Patrick R 13 Rmsc-PV 26.81 27.22
27 Connor, Stephen D 14 PM-PV 29.83 27.26
28 Nacke, Ian A 13 JFD-PV 27.73 27.40
29 Wells, Trae T 13 Uncub-PV 27.30 27.45
30 Edmonds, Greg D 13 Cubu-PV NT 27.53
31 Sullivan, Luis F 13 Cubu-PV 29.53 27.58
32 Ryan, Ben T 13 Cubu-PV 28.12 27.62
33 Keune, Nick A 14 Wolverines-PV 27.17 27.65
34 Trampert, Paul J 13 Cubu-PV 28.93 27.82
34 Eaton, Jake S 13 Rmsc-PV 29.90 27.82
36 Rosenberry, Jonathan W 13 Rmsc-PV 28.15 27.91
37 Siren, Patrick P 13 PM-PV 28.39 28.04
38 Henderson, Josh K 14 Machine-PV 28.47 28.09
39 Chavis, Jerel C 14 Flying Gull-PV 30.85 28.31
40 Lee, Brian J 13 Rmsc-PV 28.20 28.37
41 Heinrich, Jared S 13 Cubu-PV 28.18 28.40
41 Melim, Andrew L 13 Cubu-PV 28.64 28.40
43 Hochberg, Daniel P 13 FISH-PV 27.87 28.41
44 Kolb, Alex L 13 Rmsc-PV 31.08 28.65
45 Miller, Erik W 13 Rmsc-PV 28.94 28.83
46 Stuver, Colin J 13 Machine-PV 30.57 29.05
47 Smith, Colin T 13 Machine-PV 32.00 29.44
48 Siragusa, Brad A 14 PM-PV 29.46 29.45
49 Paradis, Luke B 13 Cubu-PV 29.49 29.52
50 Toulousy-Michel, Jonatha 13 FISH-PV 30.30 29.70
51 Fisher, Ryan C 14 TNT-PV 31.24 30.66
52 Douville, Sean R 13 FAST-PV 31.68 31.02
53 Kulczycki, Joshua L 14 PGKS-PV 29.53 31.50
54 Zeke, David L 13 YORK-PV 31.47 31.80
55 Scott, Tom J 13 JFD-PV 34.10 32.32
56 Foster, Colby C 13 Cubu-PV 32.43 33.13
-- Murray, Peter D 13 Cubu-PV 31.10 NS
-- Vita, Nick J 14 Rmsc-PV 27.96 NS
-- Flagherty, Bryan A 14 PM-PV 26.89 NS
-- Myers, Brandon L 13 PGKS-PV 37.54 NS
-- Schumacher, John W 13 PM-PV 30.26 NS
-- Bollea, Drew L 13 Cubu-PV 26.92 NS
-- Nava, Ben M 13 Machine-PV 31.81 NS
-- Lane-Roberts, George A 13 Machine-PV 28.11 NS
-- Bradley, Liam 13 TNT-PV 43.73 NS
-- Merkel, Matt 13 Machine-PV NT NS
Men 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 56.59
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Trigonoplos, Mark A 14 Rmsc-PV 57.46 55.63
2 Finelli, Drew S 13 Cubu-PV 57.10 55.65
3 Orr, Addison A 14 YORK-PV 57.48 55.72
4 Chase, Danny S 13 Rmsc-PV 57.10 56.23
5 Reutershan, Jamie P 14 Rmsc-PV 58.64 56.38
6 Burnsky, Ryan M 14 Rmsc-PV 57.64 56.77
7 Bollea, Drew L 13 Cubu-PV 58.59 56.87
8 Orellana, Miguel E 13 Rmsc-PV 57.39 57.11
9 Brake, Andy J 13 Cubu-PV 58.21 57.29
10 Uratani, Justin S 13 FAST-PV 58.69 57.55
11 Bell, Matt J 14 Cubu-PV 1:07.32 57.62
12 Thein, Thant Z 14 PM-PV 57.96 57.77
13 Jimenez, Daniel D 13 Cubu-PV 58.18 58.10
14 Brooks, Matt G 14 FISH-PV 59.42 58.19
15 Shanley, Andrew T 13 PM-PV 1:00.18 58.27
16 Pool, Jonathan D 13 Cubu-PV 57.97 58.35
17 Bosco, Chris A 14 PM-PV 59.38 58.44
18 Rubin, Jeff E 13 Rmsc-PV 58.71 58.94
18 Richardson, Andy M 13 Cubu-PV 59.63 58.94
20 Korth, Josh L 13 Rmsc-PV 1:00.20 59.12
21 Nacke, Ian A 13 JFD-PV 1:03.04 59.15
22 Callahan, Sean P 14 Machine-PV 58.94 59.24
23 Mims, Hunter B 13 Machine-PV 58.84 1:00.02
24 Keune, Nick A 14 Wolverines-PV 58.45 1:00.10
25 Edmonds, Greg D 13 Cubu-PV 1:00.67 1:00.13
26 Eaton, Jake S 13 Rmsc-PV 1:02.63 1:00.15
27 Shenefelt, Mike R 14 PM-PV 1:01.20 1:00.39
28 Erickson, Bryan P 13 Rmsc-PV 1:01.42 1:00.48
29 Hickman, John A 14 Cubu-PV 1:00.83 1:00.52
30 Holmes, Zach D 13 Machine-PV 1:03.28 1:00.64
31 Siren, Patrick P 13 PM-PV 1:01.09 1:00.80
32 Trampert, Paul J 13 Cubu-PV 1:01.85 1:01.10
33 Rosenberry, Jonathan W 13 Rmsc-PV 1:02.07 1:01.37
34 Giovinazzo, Chris T 13 PM-PV 1:01.78 1:01.43
35 Finelli, Paul M 14 Cubu-PV 1:01.95 1:01.47
36 Spindel, Tyler B 14 Rmsc-PV 59.72 1:01.62
37 Ryan, Ben T 13 Cubu-PV 1:00.15 1:01.69
38 Carroll, Patrick R 13 Rmsc-PV 1:02.48 1:01.84
39 Hochberg, Daniel P 13 FISH-PV 1:03.13 1:02.50
40 Vita, Nick J 14 Rmsc-PV 1:00.72 1:02.51
41 Sevier, BJ J 14 Cubu-PV NT 1:03.81
42 Lee, Brian J 13 Rmsc-PV 1:02.42 1:03.97
43 Heinrich, Jared S 13 Cubu-PV 1:02.12 1:04.13
44 Brightwell, Kyle D 13 FISH-PV 1:05.63 1:05.50
45 Douville, Sean R 13 FAST-PV 1:07.09 1:05.57
46 Silverstein, Jeremy A 13 FAST-PV 1:08.20 1:06.06
47 Paradis, Luke B 13 Cubu-PV 1:08.32 1:08.79
48 Parshall, Jerry H 13 Rmsc-PV 1:09.32 1:09.86
49 Fisher, Ryan C 14 TNT-PV 1:13.29 1:13.63
50 Foster, Colby C 13 Cubu-PV NT 1:14.51
51 Matthews, James R 13 Cubu-PV 1:19.58 1:20.48
-- Nava, Ben M 13 Machine-PV 1:14.28 NS
-- Lane-Roberts, George A 13 Machine-PV 1:02.25 NS
-- Sullivan, Luis F 13 Cubu-PV 1:02.74 NS
-- Schumacher, John W 13 PM-PV 1:12.59 NS
-- Flagherty, Bryan A 14 PM-PV 1:00.24 NS
-- Wheeler, William F 14 PM-PV NT NS
-- Cantwell, Jeff R 14 YORK-PV 1:00.86 NS
-- Quase, Joey M 14 Cubu-PV 57.51 NS
-- Kolb, Alex L 13 Rmsc-PV 1:05.41 NS
-- Bradley, Liam 13 TNT-PV 1:17.67 NS
-- McLean, Matt B 13 FISH-PV 56.79 NS
-- Aydlette, Sam A 14 YORK-PV 57.09 NS
Men 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 2:01.99
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jarvis, Chris D 13 Cubu-PV 2:10.90 2:01.49
2 Henderson, Sam J 14 Rmsc-PV 2:02.83 2:01.61
3 Reutershan, Jamie P 14 Rmsc-PV 2:03.49 2:02.78
4 Brake, Andy J 13 Cubu-PV 2:04.78 2:03.23
5 Wilkinson, Steven K 14 PM-PV 2:08.33 2:03.90
6 Orellana, Miguel E 13 Rmsc-PV 2:07.75 2:04.39
7 Trainor, Will F 13 Cubu-PV 2:11.68 2:05.19
8 Trigonoplos, Mark A 14 Rmsc-PV 2:06.73 2:05.42
9 Chase, Danny S 13 Rmsc-PV 2:08.24 2:05.71
10 Burnsky, Ryan M 14 Rmsc-PV 2:06.55 2:05.72
11 Bosco, Chris A 14 PM-PV 2:08.82 2:06.69
12 Ryan, Ben T 13 Cubu-PV 2:12.01 2:08.90
13 Eaton, Jake S 13 Rmsc-PV 2:13.23 2:09.10
14 Thein, Thant Z 14 PM-PV 2:04.24 2:09.18
15 Keune, Nick A 14 Wolverines-PV 2:05.27 2:10.15
16 Edmonds, Greg D 13 Cubu-PV NT 2:11.74
17 Erickson, Bryan P 13 Rmsc-PV 2:09.17 2:11.76
18 Rosenberry, Jonathan W 13 Rmsc-PV 2:12.81 2:12.48
19 Uratani, Justin S 13 FAST-PV 2:13.80 2:12.84
20 Finelli, Paul M 14 Cubu-PV 2:15.31 2:13.48
21 Lee, Brian J 13 Rmsc-PV 2:13.45 2:13.54
22 Robinson, John A 14 Cubu-PV NT 2:14.76
23 Mako, Frederick M 13 PM-PV 2:20.75 2:14.98
24 Giovinazzo, Chris T 13 PM-PV 2:21.91 2:15.20
25 Hochberg, Daniel P 13 FISH-PV 2:17.57 2:16.99
26 Flagherty, Bryan A 14 PM-PV 2:13.78 2:17.26
27 Kolb, Alex L 13 Rmsc-PV 2:22.39 2:17.47
28 Aydlette, Sam A 14 YORK-PV 2:14.86 2:17.49
29 Holmes, Zach D 13 Machine-PV 2:27.28 2:19.12
30 Heinrich, Jared S 13 Cubu-PV 2:15.05 2:21.30
31 Pool, Jonathan D 13 Cubu-PV 2:17.25 2:21.67
32 Silverstein, Jeremy A 13 FAST-PV 2:20.16 2:21.96
33 Douville, Sean R 13 FAST-PV 2:22.73 2:23.56
34 Hickman, John A 14 Cubu-PV 2:22.75 2:25.11
35 Paradis, Luke B 13 Cubu-PV NT 2:38.27
36 Foster, Colby C 13 Cubu-PV NT 2:39.28
-- Chandler, Tommy D 14 Cubu-PV 2:03.62 NS
-- Vita, Nick J 14 Rmsc-PV 2:13.77 NS
-- Quase, Joey M 14 Cubu-PV 2:04.36 NS
-- Rubin, Jeff E 13 Rmsc-PV 2:14.22 SCR
-- Lane-Roberts, George A 13 Machine-PV 2:15.93 SCR
-- Merkel, Matt 13 Machine-PV NT SCR
-- Chavis, Jerel C 14 Flying Gull-PV 2:53.74 SCR
-- Fisher, Ryan C 14 TNT-PV 2:42.21 SCR
-- Jones, Scott B 14 PM-PV 2:10.33 SCR
-- Bollea, Drew L 13 Cubu-PV 2:08.52 SCR
-- McLean, Matt B 13 FISH-PV 2:03.34 SCR
Men 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 1:04.99
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mako, Frederick M 13 PM-PV 1:05.00 1:03.60
2 Jarvis, Chris D 13 Cubu-PV 1:06.85 1:04.31
3 Finelli, Drew S 13 Cubu-PV 1:08.26 1:05.42
4 Korth, Josh L 13 Rmsc-PV 1:05.47 1:05.69
4 Brake, Andy J 13 Cubu-PV 1:05.32 1:05.69
6 Shanley, Andrew T 13 PM-PV 1:07.27 1:06.22
7 Dinatale, Eude L 13 Cubu-PV 1:06.94 1:06.60
8 Trigonoplos, Mark A 14 Rmsc-PV 1:08.45 1:06.69
9 Spindel, Tyler B 14 Rmsc-PV 1:07.69 1:07.01
10 Rubin, Jeff E 13 Rmsc-PV 1:08.75 1:07.05
11 Trainor, Will F 13 Cubu-PV 1:07.58 1:07.93
12 Finelli, Paul M 14 Cubu-PV 1:09.88 1:08.20
13 Ryan, Ben T 13 Cubu-PV 1:09.74 1:08.40
14 Bell, Matt J 14 Cubu-PV 1:08.79 1:08.72
15 Kulczycki, Joshua L 14 PGKS-PV 1:17.39 1:08.73
16 Trampert, Paul J 13 Cubu-PV 1:08.10 1:08.77
17 Jimenez, Daniel D 13 Cubu-PV 1:10.86 1:09.67
18 Siren, Patrick P 13 PM-PV 1:11.68 1:10.12
19 Orellana, Miguel E 13 Rmsc-PV 1:09.87 1:10.36
20 Connor, Stephen D 14 PM-PV 1:09.86 1:11.05
21 Erickson, Bryan P 13 Rmsc-PV 1:12.97 1:11.48
22 Hickman, John A 14 Cubu-PV 1:10.42 1:12.06
23 Toulousy-Michel, Jonatha 13 FISH-PV 1:15.26 1:12.55
24 Kolb, Alex L 13 Rmsc-PV 1:22.09 1:12.68
25 Heinrich, Jared S 13 Cubu-PV 1:08.54 1:12.73
26 Stuver, Colin J 13 Machine-PV 1:11.90 1:12.87
27 Hochberg, Daniel P 13 FISH-PV 1:13.94 1:13.47
28 Carroll, Patrick R 13 Rmsc-PV 1:13.28 1:14.53
29 Melim, Andrew L 13 Cubu-PV 1:39.04 1:16.28
30 Paradis, Luke B 13 Cubu-PV NT 1:16.80
31 Smith, Colin T 13 Machine-PV NT 1:18.00
32 Fisher, Ryan C 14 TNT-PV 1:22.76 1:24.70
-- Abeles, Ross L 14 Rmsc-PV 1:05.69 NS
-- Murray, Peter D 13 Cubu-PV 1:36.58 NS
-- Jones, Scott B 14 PM-PV 1:09.07 NS
-- Schumacher, John W 13 PM-PV 1:31.45 NS
-- Myers, Brandon L 13 PGKS-PV 1:45.15 NS
-- Bradley, Liam 13 TNT-PV NT NS
-- Vita, Nick J 14 Rmsc-PV 1:15.68 NS
Men 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 2:22.09
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Blau, Christopher S 14 FAST-PV 2:26.00 2:15.43
2 Brake, Andy J 13 Cubu-PV 2:22.89 2:17.54
3 Korth, Josh L 13 Rmsc-PV 2:24.12 2:19.14
4 Trigonoplos, Mark A 14 Rmsc-PV 2:28.20 2:21.47
5 Hepp, Christopher L 13 Rmsc-PV NT 2:21.52
6 Mako, Frederick M 13 PM-PV 2:22.74 2:21.70
7 Dinatale, Eude L 13 Cubu-PV 2:26.77 2:22.10
8 Shanley, Andrew T 13 PM-PV 2:24.41 2:22.53
9 Finelli, Paul M 14 Cubu-PV 2:26.83 2:22.98
10 Wells, Trae T 13 Uncub-PV 2:31.90 2:24.39
11 Keune, Nick A 14 Wolverines-PV NT 2:25.84
12 Siren, Patrick P 13 PM-PV 2:34.63 2:26.31
13 Uratani, Justin S 13 FAST-PV 2:26.83 2:26.78
14 Rubin, Jeff E 13 Rmsc-PV 2:32.27 2:27.72
15 Nacke, Ian A 13 JFD-PV 2:34.81 2:27.97
16 Bell, Matt J 14 Cubu-PV 2:37.96 2:28.86
17 Erickson, Bryan P 13 Rmsc-PV 2:29.05 2:29.82
18 Heinrich, Jared S 13 Cubu-PV 2:32.76 2:36.27
19 Vita, Nick J 14 Rmsc-PV 2:46.26 2:44.16
20 Paradis, Luke B 13 Cubu-PV 2:50.78 2:47.38
21 Douville, Sean R 13 FAST-PV 2:50.63 2:48.15
-- Wheeler, William F 14 PM-PV NT NS
-- Kolb, Alex L 13 Rmsc-PV NT SCR
Men 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 1:12.49
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pool, Jonathan D 13 Cubu-PV 1:13.00 1:10.51
2 Spindel, Tyler B 14 Rmsc-PV 1:12.88 1:10.82
3 Finelli, Drew S 13 Cubu-PV 1:14.54 1:11.28
4 Dinatale, Eude L 13 Cubu-PV 1:12.76 1:11.75
5 Burnsky, Ryan M 14 Rmsc-PV 1:12.78 1:12.53
6 Quase, Joey M 14 Cubu-PV 1:12.97 1:13.01
7 Solomon, Ben D 14 Rmsc-PV 1:13.60 1:13.45
8 Eaton, Jake S 13 Rmsc-PV 1:14.43 1:13.55
9 Bragg, Jonathan W 14 Machine-PV 1:18.89 1:13.63
10 Brake, Andy J 13 Cubu-PV 1:21.21 1:13.64
11 Bell, Matt J 14 Cubu-PV 1:25.76 1:13.68
12 Bosco, Chris A 14 PM-PV 1:14.25 1:13.72
13 Brooks, Matt G 14 FISH-PV 1:17.60 1:13.90
14 Edmonds, Greg D 13 Cubu-PV 1:14.54 1:14.36
15 Smith, Colin T 13 Machine-PV 1:15.76 1:15.10
16 Trainor, Will F 13 Cubu-PV 1:23.95 1:15.59
17 Robinson, John A 14 Cubu-PV 1:14.46 1:16.32
18 Rosenberry, Jonathan W 13 Rmsc-PV 1:17.82 1:16.39
19 Mims, Hunter B 13 Machine-PV NT 1:16.64
20 Jimenez, Daniel D 13 Cubu-PV 1:19.64 1:16.91
21 Wells, Trae T 13 Uncub-PV 1:17.49 1:17.44
22 Callahan, Sean P 14 Machine-PV 1:21.22 1:17.51
23 Korth, Josh L 13 Rmsc-PV 1:24.76 1:17.63
24 Melim, Andrew L 13 Cubu-PV 1:18.71 1:18.38
25 Lee, Brian J 13 Rmsc-PV 1:19.83 1:18.67
26 Holmes, Zach D 13 Machine-PV 1:21.17 1:19.48
27 Sullivan, Luis F 13 Cubu-PV 1:22.36 1:19.63
28 Rubin, Jeff E 13 Rmsc-PV 1:21.27 1:19.96
29 Erickson, Bryan P 13 Rmsc-PV 1:21.91 1:19.97
30 Carroll, Patrick R 13 Rmsc-PV 1:20.66 1:20.14
31 Toulousy-Michel, Jonatha 13 FISH-PV 1:23.13 1:20.50
32 Henderson, Josh K 14 Machine-PV 1:20.29 1:20.61
33 Trampert, Paul J 13 Cubu-PV 1:20.96 1:20.97
34 Connor, Stephen D 14 PM-PV 1:28.72 1:21.57
35 Nacke, Ian A 13 JFD-PV 1:25.04 1:22.72
36 Wilkinson, Steven K 14 PM-PV 1:27.43 1:22.81
37 Siragusa, Brad A 14 PM-PV 1:23.85 1:23.04
38 Miller, Erik W 13 Rmsc-PV 1:30.17 1:24.68
39 Stuver, Colin J 13 Machine-PV 1:31.66 1:25.06
40 Silverstein, Jeremy A 13 FAST-PV 1:25.33 1:25.07
41 Kulczycki, Joshua L 14 PGKS-PV 1:26.84 1:27.57
42 Foster, Colby C 13 Cubu-PV 1:31.95 1:31.41
43 Chavis, Jerel C 14 Flying Gull-PV 1:33.74 1:31.77
44 Scott, Tom J 13 JFD-PV 1:35.35 1:32.50
45 Zeke, David L 13 YORK-PV NT 1:33.15
46 Douville, Sean R 13 FAST-PV 1:40.28 1:33.91
-- Jones, Scott B 14 PM-PV 1:25.45 NS
-- Nava, Ben M 13 Machine-PV 1:24.89 NS
-- Lane-Roberts, George A 13 Machine-PV 1:17.10 NS
-- Merkel, Matt 13 Machine-PV NT NS
-- Chandler, Tommy D 14 Cubu-PV 1:17.33 NS
-- Abeles, Ross L 14 Rmsc-PV 1:13.44 NS
-- Myers, Brandon L 13 PGKS-PV 1:56.78 NS
-- Schumacher, John W 13 PM-PV 1:25.34 NS
-- Raithel, Nick M 14 Rmsc-PV 1:13.05 NS
-- Murray, Peter D 13 Cubu-PV 1:34.48 NS
-- McLean, Matt B 13 FISH-PV 1:26.81 NS
-- Flagherty, Bryan A 14 PM-PV NT NS
Men 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 2:39.29
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hahn, David T 14 Machine-PV NT 2:28.85
2 Finelli, Drew S 13 Cubu-PV 2:39.80 2:33.35
3 Brake, Andy J 13 Cubu-PV 2:44.68 2:34.93
4 Bosco, Chris A 14 PM-PV 2:40.50 2:36.16
5 Spindel, Tyler B 14 Rmsc-PV 2:39.33 2:36.33
6 Solomon, Ben D 14 Rmsc-PV 2:41.89 2:37.14
7 Eaton, Jake S 13 Rmsc-PV 2:46.42 2:37.64
8 Humphries, Peter J 13 FAST-PV 2:43.00 2:39.09
9 Keune, Nick A 14 Wolverines-PV NT 2:40.43
10 Brooks, Matt G 14 FISH-PV 2:54.62 2:42.62
11 Wells, Trae T 13 Uncub-PV 2:58.99 2:46.18
12 Edmonds, Greg D 13 Cubu-PV 2:50.95 2:47.11
13 Rosenberry, Jonathan W 13 Rmsc-PV 2:49.25 2:49.79
14 Lee, Brian J 13 Rmsc-PV 2:49.74 2:50.48
15 Jones, Scott B 14 PM-PV 2:57.21 2:52.60
16 Trampert, Paul J 13 Cubu-PV NT 2:52.72
17 Sevier, BJ J 14 Cubu-PV NT 3:01.52
18 Silverstein, Jeremy A 13 FAST-PV 3:02.43 3:01.84
19 Parshall, Jerry H 13 Rmsc-PV NT 3:15.67
-- Foster, Colby C 13 Cubu-PV NT NS
-- Schumacher, John W 13 PM-PV 3:03.84 SCR
-- Abeles, Ross L 14 Rmsc-PV 2:45.88 SCR
-- Chandler, Tommy D 14 Cubu-PV NT SCR
-- Lane-Roberts, George A 13 Machine-PV 2:53.38 SCR
Men 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 1:04.99
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Humphries, Peter J 13 FAST-PV 1:09.17 1:02.86
2 Bollea, Drew L 13 Cubu-PV 1:17.73 1:04.14
3 Mako, Frederick M 13 PM-PV 1:06.10 1:04.23
4 Henderson, Sam J 14 Rmsc-PV 1:06.03 1:04.39
5 Chase, Danny S 13 Rmsc-PV 1:06.04 1:05.04
6 Callahan, Sean P 14 Machine-PV 1:05.27 1:05.09
7 Mims, Hunter B 13 Machine-PV 1:05.45 1:05.18
8 Orellana, Miguel E 13 Rmsc-PV 1:06.32 1:05.55
9 Hepp, Christopher L 13 Rmsc-PV 1:24.45 1:05.72
10 Richardson, Andy M 13 Cubu-PV 1:06.77 1:06.34
11 Edmonds, Greg D 13 Cubu-PV 1:08.12 1:07.06
12 Jimenez, Daniel D 13 Cubu-PV 1:06.49 1:07.15
13 Bosco, Chris A 14 PM-PV 1:08.08 1:07.32
14 Trainor, Will F 13 Cubu-PV 1:06.20 1:07.48
15 Brooks, Matt G 14 FISH-PV 1:08.35 1:07.56
16 Burnsky, Ryan M 14 Rmsc-PV 1:17.38 1:08.11
17 Nacke, Ian A 13 JFD-PV 1:11.54 1:08.25
18 Giovinazzo, Chris T 13 PM-PV 1:10.76 1:08.50
19 Rubin, Jeff E 13 Rmsc-PV 1:10.81 1:08.63
20 Shenefelt, Mike R 14 PM-PV 1:10.23 1:09.15
21 Lee, Brian J 13 Rmsc-PV 1:09.41 1:11.56
22 Hickman, John A 14 Cubu-PV 1:17.36 1:11.57
23 Hochberg, Daniel P 13 FISH-PV 1:14.39 1:12.81
24 Ryan, Ben T 13 Cubu-PV 1:09.81 1:13.81
25 Heinrich, Jared S 13 Cubu-PV 1:13.81 1:14.11
26 Carroll, Patrick R 13 Rmsc-PV NT 1:14.74
27 Brightwell, Kyle D 13 FISH-PV 1:20.48 1:18.54
28 Jones, Scott B 14 PM-PV NT 1:20.29
29 Fisher, Ryan C 14 TNT-PV 1:24.72 1:29.48
30 Matthews, James R 13 Cubu-PV 1:31.76 1:33.89
-- Abeles, Ross L 14 Rmsc-PV 1:07.19 NS
-- Quase, Joey M 14 Cubu-PV 1:05.52 NS
-- Pool, Jonathan D 13 Cubu-PV 1:06.41 NS
-- Nava, Ben M 13 Machine-PV NT NS
-- Flagherty, Bryan A 14 PM-PV 1:28.25 NS
-- Wheeler, William F 14 PM-PV NT NS
-- Lane-Roberts, George A 13 Machine-PV 1:12.50 NS
-- Bradley, Liam 13 TNT-PV NT NS
-- Solomon, Ben D 14 Rmsc-PV 1:07.32 NS
-- Sullivan, Luis F 13 Cubu-PV 1:19.03 NS
-- McLean, Matt B 13 FISH-PV 1:09.26 NS
-- Paradis, Luke B 13 Cubu-PV 1:15.45 SCR
Men 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 2:24.99
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Keune, Nick A 14 Wolverines-PV 2:26.41 2:20.09
2 Reutershan, Jamie P 14 Rmsc-PV 2:25.50 2:20.57
3 Bragg, Jonathan W 14 Machine-PV NT 2:20.92
4 Nacke, Ian A 13 JFD-PV NT 2:28.73
5 Richardson, Andy M 13 Cubu-PV 2:30.95 2:28.99
6 Siragusa, Brad A 14 PM-PV 2:47.63 2:42.02
-- Henderson, Sam J 14 Rmsc-PV 2:29.20 SCR
-- Iselin, David T 13 Rmsc-PV NT SCR
-- McLean, Matt B 13 FISH-PV 2:28.08 SCR
Men 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 2:17.69
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Reutershan, Jamie P 14 Rmsc-PV 2:19.75 2:15.64
2 Dinatale, Eude L 13 Cubu-PV 2:21.80 2:17.09
3 Finelli, Drew S 13 Cubu-PV 2:21.14 2:19.36
4 Kane, Michael B 14 YORK-PV 2:22.72 2:19.87
5 Trigonoplos, Mark A 14 Rmsc-PV 2:23.77 2:20.45
6 Shanley, Andrew T 13 PM-PV 2:23.73 2:20.78
7 Solomon, Ben D 14 Rmsc-PV 2:27.17 2:21.03
8 Chase, Danny S 13 Rmsc-PV 2:23.19 2:24.25
9 Pool, Jonathan D 13 Cubu-PV 2:22.09 2:24.34
10 Wells, Trae T 13 Uncub-PV 2:29.24 2:24.67
11 Thein, Thant Z 14 PM-PV 2:31.07 2:25.09
12 Eaton, Jake S 13 Rmsc-PV 2:32.85 2:26.45
13 Erickson, Bryan P 13 Rmsc-PV 2:27.95 2:26.89
14 Jimenez, Daniel D 13 Cubu-PV 2:31.47 2:28.98
15 Bell, Matt J 14 Cubu-PV 2:34.18 2:29.01
16 Korth, Josh L 13 Rmsc-PV 2:33.21 2:29.17
17 Mako, Frederick M 13 PM-PV 2:46.02 2:29.47
18 Burnsky, Ryan M 14 Rmsc-PV 2:21.84 2:29.61
19 Spindel, Tyler B 14 Rmsc-PV 2:28.30 2:30.98
20 Rosenberry, Jonathan W 13 Rmsc-PV 2:30.28 2:31.15
21 Mims, Hunter B 13 Machine-PV 2:26.94 2:31.18
22 Shenefelt, Mike R 14 PM-PV 2:31.80 2:31.24
23 Jones, Scott B 14 PM-PV 2:38.60 2:32.26
24 Ryan, Ben T 13 Cubu-PV 2:39.01 2:34.73
25 Trampert, Paul J 13 Cubu-PV NT 2:35.64
26 Finelli, Paul M 14 Cubu-PV 2:44.31 2:35.95
27 Holmes, Zach D 13 Machine-PV NT 2:38.22
28 Vita, Nick J 14 Rmsc-PV 2:36.85 2:38.39
29 Hochberg, Daniel P 13 FISH-PV 2:41.15 2:40.25
30 Hickman, John A 14 Cubu-PV 2:38.58 2:43.50
31 Sevier, BJ J 14 Cubu-PV 2:53.16 2:49.79
32 Brightwell, Kyle D 13 FISH-PV NT 2:50.58
33 Douville, Sean R 13 FAST-PV 2:59.87 2:51.29
34 Parshall, Jerry H 13 Rmsc-PV 3:04.29 2:59.53
35 Matthews, James R 13 Cubu-PV 3:15.10 3:21.19
-- Orellana, Miguel E 13 Rmsc-PV 2:25.21 NS
-- Bollea, Drew L 13 Cubu-PV 2:28.43 NS
-- Giovinazzo, Chris T 13 PM-PV 2:35.35 SCR
-- Schumacher, John W 13 PM-PV 2:56.49 SCR
-- Kolb, Alex L 13 Rmsc-PV NT SCR
-- McLean, Matt B 13 FISH-PV 2:23.54 SCR
-- Quase, Joey M 14 Cubu-PV 2:21.15 SCR
-- Fisher, Ryan C 14 TNT-PV NT SCR
Men 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Meet Qualifying: Slower than 5:00.79
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hepp, Christopher L 13 Rmsc-PV NT 4:43.64
2 Solomon, Ben D 14 Rmsc-PV NT 4:57.37
3 Trigonoplos, Mark A 14 Rmsc-PV 5:07.69 4:58.93
4 Dinatale, Eude L 13 Cubu-PV 5:05.33 5:00.55
5 Brooks, Matt G 14 FISH-PV 5:17.44 5:03.42
6 Henderson, Sam J 14 Rmsc-PV 5:05.64 5:03.60
7 Shanley, Andrew T 13 PM-PV 5:05.85 5:04.24
8 Thein, Thant Z 14 PM-PV 5:08.44 5:04.97
9 Uratani, Justin S 13 FAST-PV 5:26.00 5:05.11
10 Wilkinson, Steven K 14 PM-PV NT 5:15.21
11 Wells, Trae T 13 Uncub-PV 5:20.99 5:22.39
12 Giovinazzo, Chris T 13 PM-PV NT 5:24.13
-- Raithel, Nick M 14 Rmsc-PV NT SCR
-- Bragg, Jonathan W 14 Machine-PV NT SCR
-- Shenefelt, Mike R 14 PM-PV NT SCR
-- Newmeyer, Ryan T 14 Cubu-PV 5:03.56 SCR
-- Bollea, Drew L 13 Cubu-PV NT SCR
-- Richardson, Andy M 13 Cubu-PV 5:11.73 SCR