Swim & Rock Invitational
Oak Marr Receation Center
November 16-18, 2001
PVI-02-1116-07
Meet Results -Yards
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Rodkey, Matt F 17 OCCS-PV 22.31 22.72
2 Balint, Michael V 17 TCSD-PV 22.22 22.74
3 Zurowski, Adam W 17 OCCS-PV 22.41 22.95
4 Day, Peter M 17 HACC-PV 22.73 23.06
5 MacLennan, Brett H 16 OCCS-PV 23.55 23.30
6 Gercenstein, Ross J 17 TCSD-PV 23.11 23.31
7 Lillard, Jim D 16 YORK-PV 23.92 23.41
8 Ramsdell, Parker L 17 YORK-PV 23.17 23.42
-------------------------------------------------------------------------
9 Cureton, Patrick C 16 TCSD-PV 23.37 23.69
10 Pickup, Michael W 17 HACC-PV 23.43 23.75
11 Macedonia, Nick J 15 AAC-PV 23.76 23.78
12 King, Peter D 17 YORK-PV 23.31 23.93
13 Donnelly, Drew C 15 HACC-PV 24.17 23.99
13 Campbell, Tim B 17 YORK-PV 23.71 23.99
15 Matthews, Richard A 16 AVST-PV 23.62 24.05
16 Richards, David C 17 TCSD-PV 24.89 24.12
-------------------------------------------------------------------------
17 Merrill, John F 17 AAC-PV 24.21 24.27
18 Stockdale, Andy M 17 VSC-PV 24.43 24.42
-------------------------------------------------------------------------
19 Vu, Michael T 17 MAKO-PV 23.84 24.65
20 Manning, Shea F 17 VSC-PV 25.93 24.69
21 McKee, Patrick R 15 MAKO-PV 24.50 24.76
22 Hutchison, Adam H 17 HACC-PV NT 24.78
23 Marum, Becket B 16 TCSD-PV 25.05 J24.81
24 Sanders, Patrick C 15 MAKO-PV 24.74 J24.81
25 Harris, Charlie C 16 YORK-PV 27.15 24.86
26 Fell, Austin W 17 YORK-PV 25.21 25.00
27 Chu, David A 16 YORK-PV 24.72 25.02
28 Norton, Joe F 15 TCSD-PV 25.79 25.05
29 Bowman, Sam M 15 TCSD-PV NT 25.21
30 Patterson, Malcom D 17 VSC-PV 25.36 25.36
31 Holman, Tom T 16 TCSD-PV 26.53 25.48
32 Holt, Stephen A 16 OCCS-PV 24.84 25.56
33 Friedman, Nicholas L 16 OCCS-PV NT 25.62
34 Antolik, Steven B 16 AVST-PV 24.50 25.87
35 Edgemon, Kyle W 16 OCCS-PV 25.84 25.94
36 Goodwin, Brett M 17 YORK-PV 26.44 26.00
37 Jones, David H 17 VSC-PV 27.47 26.06
38 Brisini, Josh 15 OCCS-PV 28.50 26.14
39 Beck III, Jay R 17 YORK-PV 26.27 26.16
40 Koucheravy, Tom M 16 VSC-PV 27.67 26.21
41 Alf, John C 16 VSC-PV NT 26.28
41 Everson, Robert T 17 MAKO-PV 25.85 26.28
43 Clark, Greg S 15 HACC-PV 27.02 26.51
44 Segal, Jonathan T 15 VSC-PV 27.21 26.61
45 Boenecke, Tyler D 15 VSC-PV 27.65 26.77
46 Dunning, Steven C 15 YORK-PV 28.16 27.01
47 Kelly, Jim W 16 AVST-PV 27.24 27.23
48 Najjoum, Jason C 15 HACC-PV 27.75 27.29
49 Ocheltree, Charlie C 15 HACC-PV NT 27.35
50 Zawistowski, Gregory V 16 YORK-PV 26.50 27.88
51 Pawlukiewicz, Alex J 15 YORK-PV 31.04 29.41
-- McGhee, Adam Z 17 HACC-PV NT NS
-- Larkin, Robert J 16 YORK-PV 25.28 NS
-- Kelly, Jimmy L 17 VSC-PV 25.70 NS
-- O'Bryan, Scotty S 15 MAKO-PV 28.79 NS
-- Inglee, Reed C 17 Sharks-PV 23.49 NS
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Zurowski, Adam W 17 OCCS-PV 1:45.48 1:45.97
2 MacLennan, Brett H 16 OCCS-PV 1:48.86 1:46.46
3 Matthews, Richard A 16 AVST-PV 1:49.58 1:49.19
4 Belote, Brandon J 17 TCSD-PV 1:48.63 1:50.32
5 Lillard, Jim D 16 YORK-PV 1:54.28 1:51.07
6 Tongelidis, Stephen N 17 YORK-PV 1:56.71 1:52.84
7 Hellmann, Drew K 15 TCSD-PV 1:55.72 1:56.22
8 Cureton, Patrick C 16 TCSD-PV 1:53.90 1:57.33
-------------------------------------------------------------------------
9 Day, Peter M 17 HACC-PV 1:56.49 1:58.02
10 Marum, Becket B 16 TCSD-PV 2:01.72 1:59.15
11 Koucheravy, Tom M 16 VSC-PV 2:02.12 1:59.59
12 Portare, Andrew J 15 VSC-PV 2:03.42 2:01.01
13 Edgemon, Kyle W 16 OCCS-PV 1:58.64 2:04.70
14 Friedman, Nicholas L 16 OCCS-PV 2:14.49 2:05.34
15 Patterson, Malcom D 17 VSC-PV 2:05.06 2:06.47
16 Sturke, Peter M 15 AVST-PV 2:06.23 2:07.37
-------------------------------------------------------------------------
17 Stockdale, Andy M 17 VSC-PV 2:03.72 2:09.53
18 Fell, Austin W 17 YORK-PV NT 2:12.10
-------------------------------------------------------------------------
19 Orndorff, Jonathan L 15 OCCS-PV NT 2:12.82
20 Toepfer, Josiah A 16 AVST-PV NT 2:16.04
21 Pawlukiewicz, Alex J 15 YORK-PV 2:54.72 2:31.58
-- Pickup, Michael W 17 HACC-PV 2:01.07 NS
-- Inglee, Reed C 17 Sharks-PV 2:01.80 NS
-- O'Bryan, Scotty S 15 MAKO-PV 2:29.80 NS
-- McGhee, Adam Z 17 HACC-PV NT NS
-- Balint, Michael V 17 TCSD-PV 1:53.42 NS
-- Larkin, Robert J 16 YORK-PV 2:07.35 NS
-- Rodkey, Matt F 17 OCCS-PV 1:48.55 NS
-- Merrill, John F 17 AAC-PV 1:58.68 NS
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Zurowski, Adam W 17 OCCS-PV 4:44.64 4:46.06
2 MacLennan, Brett H 16 OCCS-PV 4:47.11 4:47.96
3 Matthews, Richard A 16 AVST-PV 4:52.27 4:56.63
4 Dufresne, B. J. F 16 VSC-PV 4:53.11 4:59.75
5 Gercenstein, Ross J 17 TCSD-PV 5:01.56 5:04.42
6 Tongelidis, Stephen N 17 YORK-PV 5:21.26 5:07.83
7 Koucheravy, Tom M 16 VSC-PV 5:13.87 5:09.23
8 Hellmann, Drew K 15 TCSD-PV 5:17.29 5:09.88
-------------------------------------------------------------------------
9 Wright, Stuart W 16 TCSD-PV 5:17.55 5:22.79
10 Bryce, Michael P 18 OCCS-PV 5:19.59 5:23.80
-------------------------------------------------------------------------
11 Connolly, Arlen M 15 OCCS-PV 5:30.75 5:27.85
12 Edgemon, Kyle W 16 OCCS-PV 5:32.09 5:33.08
13 Day, Peter M 17 HACC-PV NT 5:35.48
14 Layne, Matt W 15 MAKO-PV 5:30.00 5:37.25
15 Sturke, Peter M 15 AVST-PV 5:45.99 5:38.12
16 Brisini, Josh 15 OCCS-PV 6:23.73 5:39.29
17 Boenecke, Tyler D 15 VSC-PV 5:46.10 5:44.62
18 Harris, Charlie C 16 YORK-PV 6:14.36 5:48.16
19 Clark, Greg S 15 HACC-PV 8:08.65 5:51.13
20 Friedman, Nicholas L 16 OCCS-PV NT 5:51.64
21 Kelly, Jim W 16 AVST-PV 6:05.49 5:56.96
22 Holt, Stephen A 16 OCCS-PV 5:47.62 5:58.23
23 Orndorff, Jonathan L 15 OCCS-PV 6:13.71 6:08.28
-- Thomas, Robert L 17 TCSD-PV 5:28.07 SCR
-- Robbins, Allbriton A 17 TCSD-PV NT SCR
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Rodkey, Matt F 17 OCCS-PV 53.73 54.46
2 Soniak, Chris R 17 OCCS-PV 54.90 55.51
3 Balint, Michael V 17 TCSD-PV 58.13 56.42
4 Ramsdell, Parker L 17 YORK-PV 56.45 57.34
5 King, Peter D 17 YORK-PV 55.93 57.93
6 Belote, Brandon J 17 TCSD-PV 57.66 58.46
7 Zurowski, Adam W 17 OCCS-PV 59.27 58.55
8 Lillard, Jim D 16 YORK-PV 58.41 58.73
-------------------------------------------------------------------------
9 Cureton, Patrick C 16 TCSD-PV 57.84 59.38
10 Marum, Becket B 16 TCSD-PV 58.76 59.66
11 Beck III, Jay R 17 YORK-PV 1:00.96 1:00.36
12 Bryce, Michael P 18 OCCS-PV 59.52 1:00.84
13 Vu, Michael T 17 MAKO-PV 58.57 1:01.00
14 Hellmann, Drew K 15 TCSD-PV 1:01.39 1:01.09
15 Donnelly, Drew C 15 HACC-PV 1:03.49 1:01.59
16 Antolik, Steven B 16 AVST-PV 1:00.25 1:02.28
-------------------------------------------------------------------------
17 Stratton, Robert M 17 VSC-PV NT 1:02.77
18 Coxe, Chris L 17 OCCS-PV 1:03.49 1:03.22
18 Norton, Joe F 15 TCSD-PV 1:06.34 1:03.22
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
20 Koshetar, Paul W 16 OCCS-PV 1:05.93 1:04.08
21 Connolly, Arlen M 15 OCCS-PV 1:04.98 1:04.36
22 Alf, John C 16 VSC-PV NT 1:04.82
23 Clark, Greg S 15 HACC-PV 1:07.16 1:05.32
24 Boenecke, Tyler D 15 VSC-PV 1:04.54 1:05.37
25 Patterson, Malcom D 17 VSC-PV 1:04.38 1:05.65
26 Layne, Matt W 15 MAKO-PV 1:03.00 1:06.00
27 Sturke, Peter M 15 AVST-PV 1:09.94 1:06.10
28 Tongelidis, Stephen N 17 YORK-PV 1:08.54 1:06.70
29 Goodwin, Brett M 17 YORK-PV 1:05.46 1:07.52
30 Holt, Stephen A 16 OCCS-PV 1:08.88 1:07.85
31 Harris, Charlie C 16 YORK-PV NT 1:08.92
32 Najjoum, Jason C 15 HACC-PV 1:06.66 1:09.41
33 Portare, Andrew J 15 VSC-PV 1:10.81 1:09.65
34 Orndorff, Jonathan L 15 OCCS-PV 1:15.13 1:10.50
35 Nette, Alex A 15 YORK-PV 1:12.39 1:10.90
36 Dunning, Steven C 15 YORK-PV 1:07.18 1:11.70
37 Kelly, Jim W 16 AVST-PV 1:12.75 1:11.74
38 Zawistowski, Gregory V 16 YORK-PV 1:07.99 1:11.85
39 Ocheltree, Charlie C 15 HACC-PV NT 1:21.54
-- Inglee, Reed C 17 Sharks-PV 1:01.16 NS
-- Kelly, Jimmy L 17 VSC-PV 1:01.48 NS
-- Everson, Robert T 17 MAKO-PV 1:03.16 NS
-- Larkin, Robert J 16 YORK-PV 1:12.88 SCR
-- O'Bryan, Scotty S 15 MAKO-PV 1:18.54 SCR
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Soniak, Chris R 17 OCCS-PV 1:02.45 1:03.72
2 Richards, David C 17 TCSD-PV 1:02.56 1:04.33
3 Layne, Matt W 15 MAKO-PV 1:06.09 1:06.49
4 Garcia, Guillermo A 15 TCSD-PV 1:07.11 1:07.81
5 Campbell, Tim B 17 YORK-PV 1:08.51 1:08.17
6 Day, Peter M 17 HACC-PV 1:07.63 1:09.85
7 Brisini, Josh 15 OCCS-PV 1:11.55 1:10.10
8 Adler, Jared N 15 AAC-PV 1:11.36 1:10.53
-------------------------------------------------------------------------
9 Stockdale, Andy M 17 VSC-PV 1:12.06 1:10.69
10 Antolik, Steven B 16 AVST-PV 1:14.24 1:10.95
11 Lehman, Matt D 17 YORK-PV 1:11.63 1:10.99
12 Portare, Andrew J 15 VSC-PV 1:09.91 1:11.61
13 Patterson, Malcom D 17 VSC-PV 1:15.87 1:12.75
14 Fell, Austin W 17 YORK-PV 1:13.16 1:13.10
15 Manning, Shea F 17 VSC-PV 1:17.08 1:13.57
16 Edgemon, Kyle W 16 OCCS-PV 1:16.97 1:16.57
-------------------------------------------------------------------------
17 Walton, Kevin C 15 OCCS-PV 1:18.55 1:17.49
18 Pawlukiewicz, Alex J 15 YORK-PV 1:31.09 1:28.93
-------------------------------------------------------------------------
-- O'Bryan, Scotty S 15 MAKO-PV 1:27.04 NS
-- Ocheltree, Charlie C 15 HACC-PV 1:12.42 NS
-- McKee, Patrick R 15 MAKO-PV 1:10.00 NS
-- Macedonia, Nick J 15 AAC-PV 1:05.42 NS
-- Jones, David H 17 VSC-PV 1:14.93 NS
-- Bowman, Sam M 15 TCSD-PV 1:08.91 NS
-- Thomas, Robert L 17 TCSD-PV 1:14.20 NS
-- Pickup, Michael W 17 HACC-PV 1:03.74 NS
-- Gercenstein, Ross J 17 TCSD-PV 1:06.06 NS
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Garcia, Guillermo A 15 TCSD-PV 2:22.57 2:25.57
2 Layne, Matt W 15 MAKO-PV 2:25.07 2:26.21
3 Macedonia, Nick J 15 AAC-PV 2:27.30 2:26.23
4 Norton, Joe F 15 TCSD-PV 2:28.91 2:26.89
5 Richards, David C 17 TCSD-PV 2:29.66 2:28.80
6 Pickup, Michael W 17 HACC-PV 2:28.66 2:29.14
7 Wright, Stuart W 16 TCSD-PV NT 2:29.99
8 King, Peter D 17 YORK-PV 2:34.25 2:30.06
-------------------------------------------------------------------------
9 Campbell, Tim B 17 YORK-PV 2:31.83 2:30.56
10 Chu, David A 16 YORK-PV 2:25.00 2:31.01
11 Day, Peter M 17 HACC-PV NT 2:32.63
12 Portare, Andrew J 15 VSC-PV 2:30.92 2:33.18
13 Coxe, Chris L 17 OCCS-PV 2:35.98 2:35.44
14 Lehman, Matt D 17 YORK-PV 2:34.22 2:37.91
15 Segal, Jonathan T 15 VSC-PV 3:23.41 2:38.04
16 Holman, Tom T 16 TCSD-PV 2:47.67 2:38.18
-------------------------------------------------------------------------
17 Stockdale, Andy M 17 VSC-PV 2:37.59 2:39.66
18 Nette, Alex A 15 YORK-PV 2:48.53 2:43.45
-------------------------------------------------------------------------
19 Koshetar, Paul W 16 OCCS-PV 2:42.32 2:44.63
20 Jones, David H 17 VSC-PV 2:44.83 2:49.32
21 Pawlukiewicz, Alex J 15 YORK-PV 3:14.85 3:07.72
-- Ocheltree, Charlie C 15 HACC-PV NT DQ
-- Bowman, Sam M 15 TCSD-PV 2:32.85 DQ
-- O'Bryan, Scotty S 15 MAKO-PV NT NS
-- Everson, Robert T 17 MAKO-PV 2:30.59 NS
-- Thomas, Robert L 17 TCSD-PV NT NS
-- Robbins, Allbriton A 17 TCSD-PV NT NS
-- Walton, Kevin C 15 OCCS-PV 3:24.90 NS
-- Kelly, Jimmy L 17 VSC-PV 2:33.96 SCR
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Soniak, Chris R 17 OCCS-PV 53.10 53.73
2 Zurowski, Adam W 17 OCCS-PV 55.17 55.12
3 Lillard, Jim D 16 YORK-PV 55.72 55.53
4 Belote, Brandon J 17 TCSD-PV 55.65 56.96
5 Merrill, John F 17 AAC-PV 58.01 57.94
6 Cureton, Patrick C 16 TCSD-PV 58.07 58.19
7 Edgemon, Kyle W 16 OCCS-PV 58.42 58.89
8 Day, Peter M 17 HACC-PV 1:06.51 58.90
-------------------------------------------------------------------------
9 Donnelly, Drew C 15 HACC-PV 59.79 59.31
10 MacLennan, Brett H 16 OCCS-PV 56.25 59.71
11 Campbell, Tim B 17 YORK-PV 59.65 59.74
12 Matthews, Richard A 16 AVST-PV 59.30 1:01.29
13 Friedman, Nicholas L 16 OCCS-PV 1:03.46 1:02.28
14 Manning, Shea F 17 VSC-PV 1:04.79 1:02.56
15 Tongelidis, Stephen N 17 YORK-PV 1:02.81 1:02.94
16 Toepfer, Josiah A 16 AVST-PV 1:07.71 1:04.68
-------------------------------------------------------------------------
17 Sturke, Peter M 15 AVST-PV 1:07.59 1:06.93
18 Orndorff, Jonathan L 15 OCCS-PV 1:10.85 1:08.83
-------------------------------------------------------------------------
19 Walton, Kevin C 15 OCCS-PV 1:17.03 1:12.65
-- Pickup, Michael W 17 HACC-PV 1:01.02 NS
-- Balint, Michael V 17 TCSD-PV 55.52 NS
-- Bowman, Sam M 15 TCSD-PV 1:00.12 NS
-- Inglee, Reed C 17 Sharks-PV 57.40 NS
-- Macedonia, Nick J 15 AAC-PV 59.95 NS
-- Rodkey, Matt F 17 OCCS-PV 55.00 NS
-- Hall, Christian N 15 YORK-PV NT NS
-- Holt, Stephen A 16 OCCS-PV 1:04.21 NS
-- Jones, David H 17 VSC-PV 1:03.65 NS
-- Larkin, Robert J 16 YORK-PV 1:08.62 NS
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Belote, Brandon J 17 TCSD-PV 2:07.27 2:08.20
2 Tongelidis, Stephen N 17 YORK-PV 2:18.68 2:10.89
3 Antolik, Steven B 16 AVST-PV 2:16.89 2:12.88
4 Cureton, Patrick C 16 TCSD-PV 2:12.47 2:13.86
5 Portare, Andrew J 15 VSC-PV 2:13.81 2:16.01
6 Richards, David C 17 TCSD-PV 2:20.43 2:16.20
7 Brisini, Josh 15 OCCS-PV 2:20.13 2:19.67
8 Manning, Shea F 17 VSC-PV 2:23.79 2:19.94
-------------------------------------------------------------------------
9 Stockdale, Andy M 17 VSC-PV 2:30.53 2:22.39
10 Patterson, Malcom D 17 VSC-PV 2:22.85 2:23.02
11 Sturke, Peter M 15 AVST-PV 2:26.02 2:27.68
12 Orndorff, Jonathan L 15 OCCS-PV 2:38.47 2:33.68
-- Lehman, Matt D 17 YORK-PV 2:31.71 DQ
-- Jones, David H 17 VSC-PV 2:32.19 NS
-- Gercenstein, Ross J 17 TCSD-PV 2:06.29 NS
-- Marum, Becket B 16 TCSD-PV 2:25.30 NS
-- Hall, Christian N 15 YORK-PV NT NS
-- Bowman, Sam M 15 TCSD-PV 2:14.77 NS
-- Thomas, Robert L 17 TCSD-PV 2:19.33 NS
-- Rodkey, Matt F 17 OCCS-PV 1:57.38 NS
-- Larkin, Robert J 16 YORK-PV 2:28.91 NS
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Dufresne, B. J. F 16 VSC-PV 4:35.50 4:25.18
2 Garcia, Guillermo A 15 TCSD-PV 4:17.84 4:30.82
3 Soniak, Chris R 17 OCCS-PV 4:35.73 4:31.55
4 Belote, Brandon J 17 TCSD-PV 4:39.40 4:40.90
5 Hellmann, Drew K 15 TCSD-PV 4:47.97 4:41.90
6 Wright, Stuart W 16 TCSD-PV 4:38.65 4:42.36
7 Fifer, Matt S 14 HACC-PV 4:49.95 4:46.07
8 Beck III, Jay R 17 YORK-PV 4:57.21 4:50.24
-------------------------------------------------------------------------
9 Coxe, Chris L 17 OCCS-PV 4:52.74 4:51.46
10 Bryce, Michael P 18 OCCS-PV 4:44.59 4:51.58
11 Humphries, Peter J 13 FAST-PV 5:07.11 4:52.14
12 Connolly, Arlen M 15 OCCS-PV 4:57.10 4:56.26
13 Spring, Jonathan L 14 TCSD-PV NT 5:00.01
14 Hale-Kupiec, Thomas A 13 OCCS-PV 5:17.37 5:00.92
15 Brisini, Josh 15 OCCS-PV 4:59.22 5:01.13
16 Koshetar, Paul W 16 OCCS-PV 5:40.95 5:02.41
-------------------------------------------------------------------------
17 Gonzalez, Jerry X 13 MAKO-PV 5:06.18 5:03.51
18 Lewris, Jason J 14 TCSD-PV 5:41.66 5:13.65
-------------------------------------------------------------------------
19 Smith, Timothy D 14 HACC-PV 5:22.61 5:18.92
20 Blair, Brad J 14 OCCS-PV 5:12.99 5:23.03
21 Patterson, Bradford H 14 VSC-PV 5:46.97 5:23.13
22 Clendenin, Stephen A 13 AVST-PV NT 5:45.53
23 Klossner, Mike M 13 OCCS-PV NT 6:00.43
24 Engel, Steve W 13 OCCS-PV NT 6:00.71
25 Pandish, Michael S 12 AVST-PV NT 6:12.12
-- Des Roches, Nick N 14 VSC-PV 4:55.86 DQ
-- Walton, Kevin C 15 OCCS-PV NT NS
-- Patterson, Malcom D 17 VSC-PV 5:19.77 NS
-- Kearns, Chris A 11 YORK-PV NT SCR
-- Robbins, Allbriton A 17 TCSD-PV NT SCR