Swim & Rock Invitational
Oak Marr Receation Center
November 16-18, 2001
PVI-02-1116-07
Meet Results -Yards
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Mears, Andy S 12 AVST-PV 26.36 26.11
2 Graveen, Michael W 12 OCCS-PV 27.65 27.80
3 Replogle, David H 12 AVST-PV 27.98 28.05
4 Obregon, Raymond J 12 VSC-PV 28.08 28.35
5 Olechnowicz, Frank 12 Sharks-PV 28.25 28.58
6 Strange, Joseph T 12 AVST-PV 28.81 28.70
7 Doordan, Eric R 12 YORK-PV 28.93 29.11
8 Penning, Matt R 12 OCCS-PV 29.47 29.87
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Cain, Mike G 12 YORK-PV 1:00.46 58.93
2 Gustafson, Max J 12 TCSD-PV 1:03.14 1:01.67
3 Replogle, David H 12 AVST-PV 1:02.50 1:02.73
4 Wong, Brian W 12 VSC-PV 1:02.55 1:02.82
5 Archer, Charles Q 12 VSC-PV 1:03.80 1:02.96
6 Murphy, Brendan D 12 TCSD-PV 1:02.75 1:03.01
7 Lee, Chris T 12 YORK-PV 1:02.42 1:03.54
8 Obregon, Raymond J 12 VSC-PV 1:03.29 1:04.00
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Mears, Andy S 12 AVST-PV 2:00.30 2:00.33
2 Herrmann, Ricky A 11 VSC-PV 2:17.64 2:15.66
3 Dunn, AJ 11 AAC-PV 2:17.81 2:16.90
4 Replogle, David H 12 AVST-PV 2:18.43 2:17.44
5 Wheatley, Zac M 12 AAC-PV 2:20.52 2:18.64
6 Winchester, Brian 11 AAC-PV 2:20.77 2:20.67
7 Sweeney, Christoph 12 OCCS-PV 2:20.17 2:20.86
8 Obregon, Raymond J 12 VSC-PV 2:21.79 2:22.44
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mears, Andy S 12 AVST-PV 5:32.44 5:26.23
2 Wong, Brian W 12 VSC-PV 6:02.37 5:56.09
3 Lucas, Benjamin N 12 AVST-PV 6:14.19 6:08.62
4 Dunn, AJ 11 AAC-PV 6:35.84 6:08.75
5 Villafana-Aniasi, 11 Sharks-PV NT 6:30.04
6 DeGEORGES, Trey L 11 AAC-PV NT 6:36.01
7 Shannon, Matthew T 11 AVST-PV 6:51.06 6:41.67
8 Whipkey, Brendan S 11 TCSD-PV 7:11.45 6:42.96
9 Lauer, Colin A 12 YORK-PV 7:22.83 6:44.67
10 Lee, Chris T 12 YORK-PV NT 6:45.18
11 Willess, Brent A 12 YORK-PV NT 6:48.27
12 Mai, Erik M 11 MAKO-PV 6:45.00 6:48.48
13 King, Alex W 12 AVST-PV NT 6:49.87
14 Nette, Kyle W 12 YORK-PV 7:19.40 6:57.24
15 Benson, Greg S 12 YORK-PV NT 6:58.63
16 Des Roches, Jake J 11 VSC-PV 7:18.22 7:13.09
17 Breuer, Daniel L 11 HACC-PV 7:53.06 7:37.21
-- O'Brien, T.J. E 11 VSC-PV NT DQ
-- Pandish, Michael S 12 AVST-PV 6:53.21 SCR
-- Canner, Robert T 11 FAST-PV 6:28.00 SCR
-- Shipley, Ryan N 12 TCSD-PV 7:11.99 SCR
-- Travis, Tor J 11 TCSD-PV 8:09.89 SCR
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Cain, Mike G 12 YORK-PV 29.80 28.88
2 Mears, Andy S 12 AVST-PV 29.93 29.02
3 Herrmann, Ricky A 11 VSC-PV 32.25 31.69
4 Lee, Chris T 12 YORK-PV 31.46 31.91
5 Replogle, David H 12 AVST-PV 33.03 32.31
6 Dunn, AJ 11 AAC-PV 33.37 32.80
7 Willess, Brent A 12 YORK-PV 33.17 32.98
8 Shannon, Matthew T 11 AVST-PV 33.34 33.34
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lee, Chris T 12 YORK-PV 1:15.25 1:07.92
2 Herrmann, Ricky A 11 VSC-PV 1:11.13 1:09.23
3 Dunn, AJ 11 AAC-PV 1:11.74 1:09.70
4 Penning, Matt R 12 OCCS-PV 1:12.77 1:11.30
5 Shannon, Matthew T 11 AVST-PV 1:13.88 1:11.56
6 Merryman, Kevin M 12 OCCS-PV 1:11.65 1:12.53
7 Lucas, Benjamin N 12 AVST-PV 1:11.70 1:13.20
8 Obregon, Raymond J 12 VSC-PV NT 1:13.50
9 Wheatley, Zac M 12 AAC-PV 1:20.95 1:13.65
10 Archer, Charles Q 12 VSC-PV 1:16.36 1:13.74
11 Willess, Brent A 12 YORK-PV 1:15.87 1:13.77
12 Winchester, Brian 11 AAC-PV 1:20.99 1:15.28
13 Ediger, Jake P 12 YORK-PV 1:17.43 1:15.43
14 Endres, Wyatt L 11 AVST-PV 1:15.73 1:15.65
15 Nette, Kyle W 12 YORK-PV NT 1:16.69
16 Cawley, Max A 12 TCSD-PV 1:16.17 1:16.89
17 Hoisington, Steven 12 AVST-PV 1:18.72 1:17.44
18 Harbaugh, Kirk A 11 OCCS-PV 1:23.50 1:18.21
19 Lauer, Colin A 12 YORK-PV NT 1:19.30
20 Hahn, Lucas J 11 YORK-PV 1:20.64 1:20.12
21 Marker, Christophe 12 TCSD-PV 1:24.96 1:20.46
22 Des Roches, Jake J 11 VSC-PV 1:22.55 1:22.37
23 Emory, Danny J 11 TCSD-PV 1:23.51 1:22.93
24 Schalk, Joshua 12 HACC-PV NT 1:23.17
25 Anderson, Brian R 12 OCCS-PV NT 1:24.65
26 Fowler, Michael J 11 AVST-PV NT 1:25.28
27 Sung, Nicholas J 11 TCSD-PV NT 1:26.55
28 Hink, Johnny J 11 VSC-PV 1:26.09 1:26.69
29 Fay, Stephen G 11 HACC-PV 1:29.72 1:27.06
30 Severin, Marshall 11 HACC-PV 1:26.08 1:27.90
31 Kerins, Douglas P 11 MAKO-PV NT 1:28.22
32 Cubeta, Robert L 11 YORK-PV 1:22.64 1:28.81
33 King, Tommy J 12 YORK-PV 1:21.83 1:30.50
34 Mellor, Mitch J 12 YORK-PV 1:35.93 1:32.14
-- Whipkey, Brendan S 11 TCSD-PV 1:17.46 DQ
-- Tsioutsias, Costan 11 TCSD-PV NT DQ
-- Shaw, David K 12 MAKO-PV NT DQ
-- Abdo, Brian D 11 FAST-PV NT DQ
-- Taylor, Eric T 11 OCCS-PV 1:43.74 DQ
-- Pugliese, Nick C 11 TCSD-PV 1:48.90 NS
-- Pandish, Michael S 12 AVST-PV 1:27.71 NS
-- Cain, Mike G 12 YORK-PV 1:07.78 NS
-- Kane, Sean P 11 YORK-PV 1:40.71 NS
-- Killmon, Mike J 11 HACC-PV 1:26.44 SCR
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Gustafson, Max J 12 TCSD-PV 34.44 33.50
2 Winchester, Brian 11 AAC-PV 34.80 34.22
3 Wong, Brian W 12 VSC-PV 35.98 35.28
4 Lucas, Benjamin N 12 AVST-PV 36.06 35.98
5 Sachse, Justin A 12 MAKO-PV 36.22 36.10
6 Lee, Chris T 12 YORK-PV 36.42 36.34
7 DeGEORGES, Trey L 11 AAC-PV 37.45 36.92
8 Obregon, Raymond J 12 VSC-PV 36.41 37.62
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Winchester, Brian 11 AAC-PV 1:17.44 1:15.27
2 Wong, Brian W 12 VSC-PV 1:16.38 1:16.55
3 Lucas, Benjamin N 12 AVST-PV 1:17.82 1:18.65
4 Penning, Matt R 12 OCCS-PV 1:19.57 1:19.58
5 Merryman, Kevin M 12 OCCS-PV 1:21.74 1:20.76
6 Dunn, AJ 11 AAC-PV 1:20.91 1:20.88
7 Cavanaugh, Jordan 12 YORK-PV 1:20.76 1:22.56
8 Collins, Jack F 11 Sharks-PV 1:23.03 1:23.45
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mears, Andy S 12 AVST-PV 33.77 30.50
2 Herrmann, Ricky A 11 VSC-PV 30.60 30.69
3 Penning, Matt R 12 OCCS-PV 31.66 30.75
4 Wong, Brian W 12 VSC-PV 31.32 31.50
5 Obregon, Raymond J 12 VSC-PV NT 32.46
6 Wheatley, Zac M 12 AAC-PV 32.68 32.49
7 Nette, Kyle W 12 YORK-PV 33.29 32.52
8 Merryman, Kevin M 12 OCCS-PV 31.08 32.53
9 Archer, Charles Q 12 VSC-PV 32.71 32.65
10 Mai, Erik M 11 MAKO-PV 33.71 32.73
11 King, Alex W 12 AVST-PV 28.81 33.37
12 Lee, Chris T 12 YORK-PV 35.64 34.30
13 Shannon, Matthew T 11 AVST-PV 34.65 34.57
14 Nelson, Evan W 12 YORK-PV 34.52 34.90
15 Endres, Wyatt L 11 AVST-PV 34.17 35.26
16 Ediger, Jake P 12 YORK-PV 33.84 35.41
17 Hilliard, Jonathon 12 OCCS-PV 36.03 36.03
18 Emory, Danny J 11 TCSD-PV 33.17 36.16
19 Harbaugh, Kirk A 11 OCCS-PV 38.31 36.31
20 Font, Keefer M 11 AVST-PV 37.24 36.93
21 King, Tommy J 12 YORK-PV 49.26 37.02
22 DeGEORGES, Trey L 11 AAC-PV 35.72 37.15
23 Von Kahle, Peter P 11 HACC-PV 38.06 37.75
24 Sung, Nicholas J 11 TCSD-PV NT 37.91
25 Anderson, Brian R 12 OCCS-PV 42.96 38.21
26 Whipkey, Brendan S 11 TCSD-PV 36.46 39.08
27 Willess, Adam F 12 YORK-PV 45.10 39.22
28 Fowler, Michael J 11 AVST-PV 42.59 40.61
29 Kerins, Douglas P 11 MAKO-PV 40.17 41.73
30 Fay, Stephen G 11 HACC-PV 45.47 41.99
31 Schalk, Joshua 12 HACC-PV 39.68 42.36
32 Hoisington, Steven 12 AVST-PV 40.85 43.14
33 Marker, Christophe 12 TCSD-PV 44.33 43.36
34 Shaw, David K 12 MAKO-PV 40.90 44.37
35 Severin, Marshall 11 HACC-PV 39.81 44.43
36 Breuer, Daniel L 11 HACC-PV 47.08 45.33
37 Tripp, Derek D 12 VSC-PV NT 45.61
38 Mellor, Mitch J 12 YORK-PV 46.29 45.71
39 Abdo, Brian D 11 FAST-PV 42.52 45.80
40 Cubeta, Robert L 11 YORK-PV 42.53 48.15
41 Tsioutsias, Costan 11 TCSD-PV NT 49.29
42 Taylor, Eric T 11 OCCS-PV 48.25 51.10
43 Kane, Sean P 11 YORK-PV NT 58.76
-- Canner, Robert T 11 FAST-PV 34.76 NS
-- Travis, Tor J 11 TCSD-PV 37.29 NS
-- Shipley, Ryan N 12 TCSD-PV 36.39 NS
-- Lauer, Colin A 12 YORK-PV NT NS
-- Pugliese, Nick C 11 TCSD-PV 59.62 SCR
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Herrmann, Ricky A 11 VSC-PV 1:11.39 1:07.61
2 Penning, Matt R 12 OCCS-PV 1:09.90 1:07.86
3 Merryman, Kevin M 12 OCCS-PV 1:11.43 1:12.67
4 King, Alex W 12 AVST-PV 1:14.09 1:14.80
5 Archer, Charles Q 12 VSC-PV 1:16.01 1:15.19
6 Shannon, Matthew T 11 AVST-PV 1:15.85 1:15.86
7 Sachse, Justin A 12 MAKO-PV 1:15.15 1:17.01
-- Wheatley, Zac M 12 AAC-PV 1:14.17 DQ
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Mears, Andy S 12 AVST-PV 1:08.02 1:06.96
2 Herrmann, Ricky A 11 VSC-PV 1:11.84 1:10.16
3 Wong, Brian W 12 VSC-PV 1:09.52 1:10.18
4 Penning, Matt R 12 OCCS-PV 1:10.99 1:10.62
5 Lucas, Benjamin N 12 AVST-PV 1:11.09 1:11.56
6 Replogle, David H 12 AVST-PV 1:12.44 1:11.65
7 Winchester, Brian 11 AAC-PV 1:12.71 1:12.52
8 Sweeney, Christoph 12 OCCS-PV 1:13.49 1:12.66
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mears, Andy S 12 AVST-PV 2:23.90 2:23.41
2 Lucas, Benjamin N 12 AVST-PV 2:34.96 2:32.48
3 Herrmann, Ricky A 11 VSC-PV 2:32.65 2:33.92
4 Wong, Brian W 12 VSC-PV 2:37.58 2:34.47
5 Obregon, Raymond J 12 VSC-PV 2:39.61 2:36.59
6 Wheatley, Zac M 12 AAC-PV 2:43.30 2:37.64
7 Archer, Charles Q 12 VSC-PV 2:43.56 2:39.57
8 Endres, Wyatt L 11 AVST-PV 2:46.65 2:40.95
9 Mai, Erik M 11 MAKO-PV 2:50.97 2:41.04
10 DeGEORGES, Trey L 11 AAC-PV 2:59.42 2:45.43
11 Harbaugh, Kirk A 11 OCCS-PV 2:59.31 2:48.78
12 Willess, Adam F 12 YORK-PV 3:13.59 2:52.23
13 Emory, Danny J 11 TCSD-PV 2:55.57 2:52.98
14 Cawley, Max A 12 TCSD-PV 2:57.94 2:54.23
15 Nelson, Evan W 12 YORK-PV NT 2:56.20
16 Hoisington, Steven 12 AVST-PV 3:01.65 2:57.27
17 Villafana-Aniasi, 11 Sharks-PV NT 2:57.31
18 Collins, Jack F 11 Sharks-PV 3:03.82 3:01.41
19 Anderson, Brian R 12 OCCS-PV NT 3:01.90
20 Hink, Johnny J 11 VSC-PV 3:04.49 3:03.85
21 King, Tommy J 12 YORK-PV 3:15.53 3:04.23
22 Sung, Nicholas J 11 TCSD-PV NT 3:05.92
23 Von Kahle, Peter P 11 HACC-PV 2:58.79 3:06.62
24 Fay, Stephen G 11 HACC-PV 2:59.20 3:07.96
25 Kerins, Douglas P 11 MAKO-PV NT 3:10.87
26 Schalk, Joshua 12 HACC-PV NT 3:18.00
27 Mellor, Mitch J 12 YORK-PV 3:22.47 3:19.40
28 Tsioutsias, Costan 11 TCSD-PV NT 3:34.09
-- Tripp, Derek D 12 VSC-PV NT DQ
-- Marker, Christophe 12 TCSD-PV 3:22.22 DQ
-- Font, Keefer M 11 AVST-PV 3:20.05 DQ
-- Taylor, Eric T 11 OCCS-PV NT DQ
-- Pandish, Michael S 12 AVST-PV 3:03.84 NS
-- Travis, Tor J 11 TCSD-PV NT NS
-- Canner, Robert T 11 FAST-PV NT NS
-- Hahn, Lucas J 11 YORK-PV 3:40.14 NS
-- Shipley, Ryan N 12 TCSD-PV 3:05.53 NS
-- Sweeney, Christoph 12 OCCS-PV 2:38.89 NS
-- Pugliese, Nick C 11 TCSD-PV 3:51.77 NS
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 1:54.30 1:54.67
2 Victor Swim Club-PV 'A' 1:55.46 1:54.98
3 York Swim Club-PV 'A' 1:57.82 1:56.06
4 Arlington Aquatic Club-PV 'A' 1:54.53 1:56.28
5 The Capitol Sea Devils-PV 'A' 1:59.82 2:00.88
6 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 2:07.93 2:03.51
1) Weinberg, Matt A 11 2) Sitts, Adam G 11
3) Sachse, Justin A 12 4)
7 Occoquan Swimming-PV 'A' NT 2:03.97
1) Merryman, Kevin M 12 2) Harbaugh, Kirk A 11
3) Hilliard, Jonathon M 12 4) Penning, Matt R 12
8 Ashburn Village Swim Team-PV 'B' 2:07.61 2:06.55
9 Victor Swim Club-PV 'B' 2:07.93 2:08.83
10 The Capitol Sea Devils-PV 'B' 2:13.48 2:08.90
11 Herndon Aquatic Club-PV 'A' NT 2:19.84
-- York Swim Club-PV 'B' 2:02.30 NS
-- Herndon Aquatic Club-PV 'B' NT NS
-- Mason Makos Swim Team-PV 'B' NT NS
1) Greenberg, Charles B 11 2)
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Victor Swim Club-PV 'A' 2:07.23 2:07.25
2 Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 2:08.84 2:10.68
3 York Swim Club-PV 'A' 2:11.40 2:22.50
4 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 2:21.74 2:24.78
1) Weinberg, Matt A 11 2) Sitts, Adam G 11
3) Mai, Erik M 11 4) Sachse, Justin A 12
5 Ashburn Village Swim Team-PV 'B' 2:19.78 2:27.59
6 Herndon Aquatic Club-PV 'A' 2:39.92 2:36.18
7 Victor Swim Club-PV 'B' 2:23.04 2:38.43
-- Arlington Aquatic Club-PV 'A' 2:08.15 NS
-- York Swim Club-PV 'B' 2:16.91 NS
-- The Capitol Sea Devils-PV 'A' 2:12.62 SCR