2002 Virginia State AAA Swim and Dive Championships
Freedom Aquatic Center
Manassas, VA
February 15-16, 2002
These meet results are posted as a courtesy.
The meet was approved for observation by Virginia Swimming
Sanction VS-02-02OS
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 23.61 2/2000 Lauren Cornet
23.78 AAA
24.62 AAC
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Cameron, Allison JR Madison HS 24.24 24.18 AAC
2 Walsh, Mason JR Herndon HS 24.52 24.22 AAC
3 Bialas, Amber SO Tallwood HS 24.55 24.40 AAC
4 Howard, Julia SR Langley HS 24.70 24.47 AAC
5 Hurd, Megan JR Westfield HS 24.79 24.67
6 McHorney, Jordan FR First Colonial 24.60 24.68
7 Archer, Kristina Hickory HS 24.65 24.75
8 MC Guire, Bernetta SR Patrick Henry- R 24.79 24.94
B - Final
9 Mobley, Becky FR Fairfax HS 24.90 24.63
10 Doggett, Katie SR Jefferson HS 24.83 24.76
11 Felker, Courtney SR South Lakes HS 25.02 24.77
12 Finegan, Katherine FR Oakton HS 24.89 24.86
13 Keel, Allison JR Atlee HS 25.25 24.91
14 Davis, Emerson SO TC Williams HS 24.92 24.95
15 Brick, Lauren JR Culpepper HS 24.99 25.09
16 Cleary, Meagan SR Woodbridge 25.17 25.13
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 23.61 2/2000 Lauren Cornet
23.78 AAA
24.62 AAC
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Cameron, Allison JR Madison HS 24.03 24.24 AAC
2 Walsh, Mason JR Herndon HS 24.41 24.52 AAC
3 Bialas, Amber SO Tallwood HS 24.35 24.55 AAC
4 McHorney, Jordan FR First Colonial 24.46 24.60 AAC
5 Archer, Kristina Hickory HS 24.44 24.65
6 Howard, Julia SR Langley HS 24.80 24.70
7 MC Guire, Bernetta SR Patrick Henry- R 24.71 24.79
7 Hurd, Megan JR Westfield HS 24.93 24.79
-------------------------------------------------------------------------
9 Doggett, Katie SR Jefferson HS 24.60 24.83
10 Finegan, Katherine FR Oakton HS 24.57 24.89
11 Mobley, Becky FR Fairfax HS 24.44 24.90
12 Davis, Emerson SO TC Williams HS 24.67 24.92
13 Brick, Lauren JR Culpepper HS 24.69 24.99
14 Felker, Courtney SR South Lakes HS 25.02 25.02
15 Cleary, Meagan SR Woodbridge 25.15 25.17
16 Keel, Allison JR Atlee HS 24.94 25.25
-------------------------------------------------------------------------
17 McMichael, Erin JR Menchville HS 25.64 25.71
18 Rowley, Sarah Western Branch 24.96 25.72
-------------------------------------------------------------------------
19 Galway, Laura FR West Springfield 25.22 25.85
20 Verhoef, Anne FR Warwick HS 25.52 25.92
21 Blount, Anna SO Warwick HS 25.59 25.97
22 Sanders, Stephanie FR Patrick Henry-A 26.00 26.01
23 Heeschen, Libby JR Albemarle HS 26.13 26.13
24 Stein, Ashley FR North Stafford 25.72 26.27
25 Piccillo, Lauren SR Kempsville HS 25.99 26.37
26 Burlovich, Melissa SR Osbourn Park 26.49 26.50
27 Gardner, Bryn SR EC Glass HS 26.55 26.71
28 Wishmyer, Christine SR North Stafford 26.53 26.84
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 51.63 02/15/2002 Kelly Freeburn
51.52 AAA
53.46 AAC
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Freeburn, Kelly SO Tallwood HS 51.63 51.59*AAC
2 Cameron, Allison JR Madison HS 52.46 52.14 AAC
3 Wooddall-Gainey, C FR Patrick Henry- R 52.51 52.53 AAC
4 Archer, Kristina Hickory HS 53.30 53.16 AAC
5 Bialas, Amber SO Tallwood HS 53.87 53.45 AAC
5 Hurd, Megan JR Westfield HS 53.19 53.45 AAC
7 Felker, Courtney SR South Lakes HS 54.22 53.67
8 Tarpey, Erin JR Robinson SS 53.81 55.34
B - Final
9 Finegan, Katherine FR Oakton HS 54.31 53.91
10 Walsh, Mason JR Herndon HS 55.16 54.84
11 Urso, Kerry SO Stonewall Jackso 55.95 54.89
12 Stark, Amy FR Madison HS 55.33 54.92
13 Ham, Whitney SO Patrick Henry-A 55.20 55.04
14 Brake, Meghan SR Lake Braddock SS 55.40 55.27
15 Hammersley, Erin JR Osbourn Park 54.63 55.82
16 Cleary, Meagan SR Woodbridge 55.98 56.53
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 51.63 02/15/2002 Kelly Freeburn
51.52 AAA
53.46 AAC
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Freeburn, Kelly SO Tallwood HS 53.28 51.63*AAC
2 Cameron, Allison JR Madison HS 53.40 52.46 AAC
3 Wooddall-Gainey, Claire FR Patrick Henry- R 53.49 52.51 AAC
4 Hurd, Megan JR Westfield HS 53.42 53.19 AAC
5 Archer, Kristina Hickory HS 52.63 53.30 AAC
6 Tarpey, Erin JR Robinson SS 54.30 53.81
7 Bialas, Amber SO Tallwood HS 53.15 53.87
8 Felker, Courtney SR South Lakes HS 54.15 54.22
-------------------------------------------------------------------------
9 Finegan, Katherine FR Oakton HS 52.84 54.31
10 Hammersley, Erin JR Osbourn Park 54.12 54.63
11 Walsh, Mason JR Herndon HS 54.17 55.16
12 Ham, Whitney SO Patrick Henry-A 55.22 55.20
13 Stark, Amy FR Madison HS 55.04 55.33
14 Brake, Meghan SR Lake Braddock SS 54.90 55.40
15 Urso, Kerry SO Stonewall Jackso 55.44 55.95
16 Cleary, Meagan SR Woodbridge 55.92 55.98
-------------------------------------------------------------------------
17 Blount, Anna SO Warwick HS 55.66 56.04
18 Sanders, Stephanie FR Patrick Henry-A 57.19 56.29
-------------------------------------------------------------------------
19 McMichael, Erin JR Menchville HS 55.26 56.48
20 Birsch, Abbey FR Cox HS 56.00 56.81
21 Galway, Laura FR West Springfield 55.25 57.02
22 Moore, Christine Stafford HS 57.90 57.10
23 Keith, Carly FR Hylton HS 56.69 57.14
24 Templeton, Jenna FR Princess Anne 56.87 57.24
25 Harrington, Molly Western Branch 56.76 57.27
26 Pospieszalska, Martyna SR Albemarle HS 57.81 57.62
27 Strachan, Lindsey FR Maggie Walker 57.28 57.82
28 Becker, Hayley FR Bayside HS 58.23 58.18
29 Howard, Sarah Colonial Forge 58.47 58.93
30 Wishmyer, Christine SR North Stafford 58.26 59.08
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 1:51.94 2/2001 Nicole Somers
1:51.19 AAA
1:54.83 AAC
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Freeburn, Kelly SO Tallwood HS 1:53.24 1:52.05 AAC
2 Ullrich, Laura SR Westfield HS 1:54.05 1:54.03 AAC
3 Thiel, Meghan JR Yorktown HS 1:55.62 1:54.09 AAC
4 Marshall, Christin FR Menchville HS 1:56.68 1:54.89
5 Bellis, Caroline FR South Lakes HS 1:54.72 1:55.25
6 Wooddall-Gainey, C FR Patrick Henry- R 1:53.14 1:55.60
7 Jones, Stephanie FR First Colonial 1:56.71 1:55.70
8 Nichols, Christine FR Robinson SS 1:56.76 1:56.94
B - Final
9 Jamerson, Brittney JR Albemarle HS 1:58.63 1:57.15
10 Schofield, Rebecca Woodside HS 1:57.26 1:57.20
11 Case, Jessica SR Langley HS 1:56.76 1:57.45
12 Hammersley, Erin JR Osbourn Park 1:58.09 1:57.50
13 Neely, Laura SO Lee-Davis HS 1:59.19 1:58.00
14 Lenzi, Gina FR Maggie Walker 1:58.71 1:58.06
15 Winings, Diana SR South Lakes HS 1:58.85 1:58.54
16 Parkhurst, Michell FR Marshall HS 1:58.13 1:58.73
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 1:51.94 2/2001 Nicole Somers
1:51.19 AAA
1:54.83 AAC
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Wooddall-Gainey, Claire FR Patrick Henry- R 1:55.38 1:53.14 AAC
2 Freeburn, Kelly SO Tallwood HS 1:56.84 1:53.24 AAC
3 Ullrich, Laura SR Westfield HS 1:53.76 1:54.05 AAC
4 Bellis, Caroline FR South Lakes HS 1:54.89 1:54.72 AAC
5 Thiel, Meghan JR Yorktown HS 1:54.10 1:55.62
6 Marshall, Christine FR Menchville HS 1:54.34 1:56.68
7 Jones, Stephanie FR First Colonial 1:54.99 1:56.71
8 Nichols, Christine FR Robinson SS 1:55.82 1:56.76
-------------------------------------------------------------------------
9 Case, Jessica SR Langley HS 1:56.78 J1:56.76
10 Schofield, Rebecca Woodside HS 1:57.75 1:57.26
11 Hammersley, Erin JR Osbourn Park 1:58.54 1:58.09
12 Parkhurst, Michelle FR Marshall HS 1:58.19 1:58.13
13 Jamerson, Brittney JR Albemarle HS 1:55.62 1:58.63
14 Lenzi, Gina FR Maggie Walker 1:59.41 1:58.71
15 Winings, Diana SR South Lakes HS 1:58.25 1:58.85
16 Neely, Laura SO Lee-Davis HS 1:57.29 1:59.19
-------------------------------------------------------------------------
17 Pearsall, Tiffany SR Indian River HS 2:01.04 1:59.37
18 Snyder, Catherine SO Osbourn HS 2:01.01 1:59.81
-------------------------------------------------------------------------
19 Quimby, Casey SR Woodbridge 1:58.00 2:00.83
20 Locher, Erica SO Hickory HS 2:01.90 2:01.35
21 Urso, Kerry SO Stonewall Jackso 2:00.85 2:01.36
22 Bourquardez, Elizabeth FR Woodbridge 2:01.35 2:01.40
23 Mulholland, Krissy SR Osbourn Park 2:01.08 2:01.88
24 Downs, Kelly Woodside HS 2:00.95 2:02.37
25 Wharton, Amy FR Cox HS 2:05.45 2:07.45
Girls 200 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
1:51.19 AAA
1:54.83 AAC
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries - Swim-off
1 Nichols, Christine FR Robinson SS NT 1:55.39
2 Case, Jessica SR Langley HS NT 1:56.04
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 4:54.65 2/2001 Megan Thiel
4:56.54 AAA
5:04.28 AAC
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Thiel, Meghan JR Yorktown HS 4:59.13 4:54.60*AAA
2 Zahalka, Kelly FR Maggie Walker 5:10.47 5:07.01
3 Nichols, Christine FR Robinson SS 5:13.76 5:07.64
4 Bellis, Caroline FR South Lakes HS 5:09.12 5:08.67
5 Quimby, Casey SR Woodbridge 5:09.87 5:08.89
6 Physioc, Felice FR Madison HS 5:09.93 5:08.95
7 Chen, Emily JR Ocean Lakes 5:07.67 5:12.11
8 Schofield, Rebecca Woodside HS 5:08.35 5:15.09
B - Final
9 Jamerson, Brittney JR Albemarle HS 5:15.37 5:11.19
10 Neely, Laura SO Lee-Davis HS 5:14.84 5:12.95
11 Yurechko, Christin SO Jefferson HS 5:15.43 5:17.86
12 Snyder, Catherine SO Osbourn HS 5:20.80 5:18.30
13 Hock, Lindsay SR Patrick Henry- R 5:15.39 5:20.35
14 Locher, Erica SO Hickory HS 5:22.28 5:21.37
15 Pearsall, Tiffany SR Indian River HS 5:24.06 5:21.76
16 Bourquardez, Eliza FR Woodbridge 5:20.07 5:26.24
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 4:54.65 2/2001 Megan Thiel
4:56.54 AAA
5:04.28 AAC
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Thiel, Meghan JR Yorktown HS 4:55.31 4:59.13 AAC
2 Chen, Emily JR Ocean Lakes 4:56.60 5:07.67
3 Schofield, Rebecca Woodside HS 5:13.96 5:08.35
4 Bellis, Caroline FR South Lakes HS 5:06.07 5:09.12
5 Quimby, Casey SR Woodbridge 5:07.34 5:09.87
6 Physioc, Felice FR Madison HS 5:13.46 5:09.93
7 Zahalka, Kelly FR Maggie Walker 5:14.57 5:10.47
8 Nichols, Christine FR Robinson SS 5:05.66 5:13.76
-------------------------------------------------------------------------
9 Neely, Laura SO Lee-Davis HS 5:11.75 5:14.84
10 Jamerson, Brittney JR Albemarle HS 5:13.14 5:15.37
11 Hock, Lindsay SR Patrick Henry- R 5:18.83 5:15.39
12 Yurechko, Christine SO Jefferson HS 5:17.49 5:15.43
13 Bourquardez, Elizabeth FR Woodbridge 5:22.55 5:20.07
14 Snyder, Catherine SO Osbourn HS 5:22.47 5:20.80
15 Locher, Erica SO Hickory HS 5:21.12 5:22.28
16 Pearsall, Tiffany SR Indian River HS 5:28.11 5:24.06
-------------------------------------------------------------------------
17 Ream, Alanna FR Jefferson HS 5:21.70 5:24.24
18 Russell, Lauren FR Atlee HS 5:22.49 5:25.38
-------------------------------------------------------------------------
19 Ju, Leslie JR Lake Braddock SS 5:22.74 5:26.46
20 Hodges, Katie SO Hayfield SS 5:26.89 5:28.01
21 Hollinger, Wesley SR Osbourn HS 5:30.12 5:28.85
22 Martinez, Nicole JR Hylton HS 5:30.93 5:34.33
23 Hedrick, Jenna JR Menchville HS 5:36.71 5:38.74
24 Weiner, Cassandra JR Cox HS 5:47.00 5:50.14
25 Templeton, Johanna JR Cox HS 5:50.43 5:50.68
26 Spence, Kara Phoebus HS 5:31.93 5:53.40
-- Hurdle, Kyndle SO Warwick HS 6:25.09 DQ
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
State: * 57.37 2/2000 Marshi Smith
57.26 AAA
59.64 AAC
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Doggett, Katie SR Jefferson HS 57.62 56.79*AAA
2 Verdin, Emily SO Jefferson HS 57.44 57.43 AAC
3 Jimenez, Rebecca JR Robinson SS 1:00.29 59.44 AAC
4 Hall, Stephanie JR Cox HS 1:00.48 59.84
5 Urso, Kelly SR Stonewall Jackso 1:00.04 1:00.26
6 Havard, Lauren SR Woodson HS 1:00.62 1:00.60
7 Constantino, Dana FR South Lakes HS 1:00.33 1:00.86
8 Teague, Rebekah SR Herndon HS 1:00.53 1:01.00
B - Final
9 Parkhurst, Michell FR Marshall HS 1:00.83 1:00.48
10 Keel, Allison JR Atlee HS 1:01.59 1:01.03
11 Smith, Jennifer SR Lake Braddock SS 1:01.82 1:01.51
12 Ham, Whitney SO Patrick Henry-A 1:01.47 1:01.76
13 Lindberg, Sarah SO Woodbridge 1:02.31 1:01.95
14 McHorney, Jordan FR First Colonial 1:01.80 1:02.37
15 Phillips, Kali SR Albemarle HS 1:01.48 1:02.60
16 Dickey, Claire FR Patrick Henry- R 1:02.37 1:03.28
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
State: * 57.37 2/2000 Marshi Smith
57.26 AAA
59.64 AAC
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Verdin, Emily SO Jefferson HS 1:00.40 57.44 AAC
2 Doggett, Katie SR Jefferson HS 57.17 57.62 AAC
3 Urso, Kelly SR Stonewall Jackso 1:00.00 1:00.04
4 Jimenez, Rebecca JR Robinson SS 1:00.09 1:00.29
5 Constantino, Dana FR South Lakes HS 1:00.01 1:00.33
6 Hall, Stephanie JR Cox HS 59.91 1:00.48
7 Teague, Rebekah SR Herndon HS 1:00.23 1:00.53
8 Havard, Lauren SR Woodson HS 1:00.38 1:00.62
-------------------------------------------------------------------------
9 Parkhurst, Michelle FR Marshall HS 1:00.69 1:00.83
10 Ham, Whitney SO Patrick Henry-A 1:02.98 1:01.47
11 Phillips, Kali SR Albemarle HS 1:01.80 1:01.48
12 Keel, Allison JR Atlee HS 1:00.60 1:01.59
13 McHorney, Jordan FR First Colonial 1:00.46 1:01.80
14 Smith, Jennifer SR Lake Braddock SS 1:01.03 1:01.82
15 Lindberg, Sarah SO Woodbridge 1:01.60 1:02.31
16 Dickey, Claire FR Patrick Henry- R 1:01.34 1:02.37
-------------------------------------------------------------------------
17 Tweedt, Sarah SO Kecoughtan 1:02.17 1:02.78
18 Sarasup, Maree JR Chantilly HS 1:01.52 1:02.81
-------------------------------------------------------------------------
19 Osbourne, Kelsey FR Menchville HS 1:02.63 1:03.00
20 Strachan, Lindsey FR Maggie Walker 1:03.56 1:03.10
21 Horne, Lindsey JR Forest Park 1:03.00 1:03.24
22 Russell, Lauren FR Atlee HS 1:05.13 1:03.50
23 Van Horn, Melanie SR Woodbridge 1:02.87 1:03.87
24 Lehman, Heather JR Cox HS 1:03.01 1:04.11
25 Downs, Kelly Woodside HS 1:03.36 1:04.43
26 Althouse, Emily SR Patrick Henry- R 1:04.57 1:05.03
27 Branham, Stacy Forest Park 1:04.44 1:05.97
28 Christianson, Laura JR Tallwood HS 1:06.23 1:06.66
29 Brothers, Ariadne JR Patrick Henry-A 1:07.89 1:08.06
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
State: * 1:03.22 2/2000 Lindsey Ertter
1:04.77 AAA
1:07.78 AAC
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Basel, Jenny FR Jefferson HS 1:05.74 1:04.99 AAC
2 Brick, Lauren JR Culpepper HS 1:05.67 1:05.46 AAC
3 Brofft, Rebecca FR Jefferson HS 1:07.41 1:07.45 AAC
4 Ouzts, Elizabeth JR Menchville HS 1:07.57 1:07.46 AAC
5 Reitz, Kelly JR Great Bridge HS 1:08.11 1:07.94
6 Harrington, Britta SR Mount Vernon HS 1:09.38 1:08.94
7 Hock, Lindsay SR Patrick Henry- R 1:08.95 1:08.95
8 Sisco, Kate Franklin County 1:09.47 1:09.77
B - Final
9 Fletcher, Alyson JR Menchville HS 1:10.28 1:09.12
10 Jarvis, Amber JR Cox HS 1:09.82 1:10.18
11 Harrington, Anne JR Mount Vernon HS 1:10.08 1:10.21
12 Carandang, Kristin FR North Stafford 1:10.89 1:10.90
13 Danchak, Janel JR Woodbridge 1:11.74 1:11.17
14 Penning, Liz SO Gar-Field Senior 1:12.03 1:11.33
15 Ogren, Kim SO Lake Braddock SS 1:11.52 1:11.71
16 LeCroy, Laura SO Atlee HS 1:11.75 1:12.11
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
State: * 1:03.22 2/2000 Lindsey Ertter
1:04.77 AAA
1:07.78 AAC
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Brick, Lauren JR Culpepper HS 1:06.65 1:05.67 AAC
2 Basel, Jenny FR Jefferson HS 1:05.41 1:05.74 AAC
3 Brofft, Rebecca FR Jefferson HS 1:07.91 1:07.41 AAC
4 Ouzts, Elizabeth JR Menchville HS 1:06.92 1:07.57 AAC
5 Reitz, Kelly JR Great Bridge HS 1:06.32 1:08.11
6 Hock, Lindsay SR Patrick Henry- R 1:09.55 1:08.95
7 Harrington, Brittany SR Mount Vernon HS 1:08.75 1:09.38
8 Sisco, Kate Franklin County 1:10.84 1:09.47
-------------------------------------------------------------------------
9 Jarvis, Amber JR Cox HS 1:08.61 1:09.82
10 Harrington, Anne JR Mount Vernon HS 1:10.16 1:10.08
11 Fletcher, Alyson JR Menchville HS 1:10.45 1:10.28
12 Carandang, Kristine FR North Stafford 1:13.10 1:10.89
13 Ogren, Kim SO Lake Braddock SS 1:10.37 1:11.52
14 Danchak, Janel JR Woodbridge 1:11.56 1:11.74
15 LeCroy, Laura SO Atlee HS 1:12.37 1:11.75
16 Penning, Liz SO Gar-Field Senior 1:12.59 1:12.03
-------------------------------------------------------------------------
17 Harrington, Molly Western Branch 1:11.54 1:12.36
18 Pietrzyk, Audrey JR Osbourn HS 1:13.33 1:12.50
-------------------------------------------------------------------------
19 Davidson, Kirsten FR First Colonial 1:13.04 1:12.98
20 Parker, Maggie SO Lee-Davis HS 1:12.00 1:13.32
21 Shirley, Lauren SO Gar-Field Senior 1:13.08 1:14.09
22 Piccillo, Lauren SR Kempsville HS 1:12.87 1:14.51
-- Howard, Julia SR Langley HS 1:07.79 SCR
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
State: * 55.54 2/2000 Katherine McAdoo
56.79 AAA
58.94 AAC
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 DeToll, Gigi JR Culpepper HS 56.14 56.34 AAA
2 Razo, Ashley SR Stonewall Jackso 57.93 56.58 AAA
3 Ullrich, Laura SR Westfield HS 57.18 56.72 AAA
4 Jones, Stephanie FR First Colonial 58.53 58.22 AAC
5 Tarpey, Erin JR Robinson SS 57.87 58.28 AAC
6 Davis, Emerson SO TC Williams HS 59.85 58.56 AAC
7 Winings, Diana SR South Lakes HS 58.97 58.61 AAC
8 Marshall, Christin FR Menchville HS 59.48 58.67 AAC
B - Final
9 Mobley, Becky FR Fairfax HS 1:00.30 59.64
10 Urso, Kelly SR Stonewall Jackso 59.99 59.78
11 Lenzi, Gina FR Maggie Walker 1:00.42 1:00.78
12 Burns, Rebecca SO Jefferson HS 1:00.94 1:00.89
13 Constantino, Dana FR South Lakes HS 1:01.24 1:01.36
14 Rowley, Sarah Western Branch 1:00.84 1:01.38
15 MC Guire, Bernetta SR Patrick Henry- R 1:00.60 1:01.55
16 Grobmyer, Danielle SR Albemarle HS 1:01.51 1:02.32
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
State: * 55.54 2/2000 Katherine McAdoo
56.79 AAA
58.94 AAC
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 DeToll, Gigi JR Culpepper HS 56.93 56.14 AAA
2 Ullrich, Laura SR Westfield HS 57.34 57.18 AAC
3 Tarpey, Erin JR Robinson SS 57.89 57.87 AAC
4 Razo, Ashley SR Stonewall Jackso 59.27 57.93 AAC
5 Jones, Stephanie FR First Colonial 58.73 58.53 AAC
6 Winings, Diana SR South Lakes HS 58.70 58.97
7 Marshall, Christine FR Menchville HS 58.46 59.48
8 Davis, Emerson SO TC Williams HS 59.64 59.85
-------------------------------------------------------------------------
9 Urso, Kelly SR Stonewall Jackso 59.19 59.99
10 Mobley, Becky FR Fairfax HS 59.97 1:00.30
11 Lenzi, Gina FR Maggie Walker 1:00.75 1:00.42
12 MC Guire, Bernetta SR Patrick Henry- R 1:00.71 1:00.60
13 Rowley, Sarah Western Branch 1:00.23 1:00.84
14 Burns, Rebecca SO Jefferson HS 1:00.85 1:00.94
15 Constantino, Dana FR South Lakes HS 1:00.70 1:01.24
16 Grobmyer, Danielle SR Albemarle HS 1:00.28 1:01.51
-------------------------------------------------------------------------
17 Hall, Stephanie JR Cox HS 1:02.20 1:02.33
18 Williams, Katelin Kellam HS 1:02.88 1:02.57
-------------------------------------------------------------------------
19 Trahan, Katie SR West Springfield 1:00.65 1:02.61
20 Swann, Sarah JR Lee-Davis HS 1:02.63 1:02.74
21 Mulholland, Krissy SR Osbourn Park 1:02.26 1:02.79
22 Fetter, Amanda Stafford HS 1:03.82 1:02.92
23 Scriver, Jessica SR Atlee HS 1:02.30 1:03.38
24 Riefler, Whitney Woodside HS 1:05.55 1:03.41
25 Wilcox, Katie SO Menchville HS 1:05.34 1:03.52
26 Ouzts, Elizabeth JR Menchville HS 1:03.81 1:04.89
27 Lindberg, Sarah SO Woodbridge 1:04.66 1:04.90
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
State: * 2:05.64 2/2000 Lindsey Ertter
2:04.92 AAA
2:09.84 AAC
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Verdin, Emily SO Jefferson HS 2:05.97 2:05.70 AAC
2 Chen, Emily JR Ocean Lakes 2:08.42 2:06.61 AAC
3 Razo, Ashley SR Stonewall Jackso 2:10.54 2:08.10 AAC
4 Basel, Jenny FR Jefferson HS 2:08.45 2:09.37 AAC
5 Zahalka, Kelly FR Maggie Walker 2:11.47 2:10.64
6 Yurechko, Christin SO Jefferson HS 2:12.65 2:12.54
7 Fletcher, Alyson JR Menchville HS 2:14.46 2:12.77
8 Flader, Ellen SO Yorktown HS 2:13.18 2:14.50
B - Final
9 Dickey, Claire FR Patrick Henry- R 2:15.64 2:13.44
10 Harrington, Britta SR Mount Vernon HS 2:14.78 2:14.18
11 Brake, Meghan SR Lake Braddock SS 2:14.85 2:14.77
12 Scriver, Jessica SR Atlee HS 2:15.19 2:14.85
13 Burbach, Ashley SR Oakton HS 2:15.54 2:15.09
14 Grobmyer, Danielle SR Albemarle HS 2:14.87 2:15.25
15 Tweedt, Sarah SO Kecoughtan 2:16.74 2:15.39
16 Williams, Stephani SR Lee HS 2:16.21 2:17.66
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
State: * 2:05.64 2/2000 Lindsey Ertter
2:04.92 AAA
2:09.84 AAC
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Verdin, Emily SO Jefferson HS 2:08.63 2:05.97 AAC
2 Chen, Emily JR Ocean Lakes 2:07.50 2:08.42 AAC
3 Basel, Jenny FR Jefferson HS 2:07.55 2:08.45 AAC
4 Razo, Ashley SR Stonewall Jackso 2:08.95 2:10.54
5 Zahalka, Kelly FR Maggie Walker 2:12.89 2:11.47
6 Yurechko, Christine SO Jefferson HS 2:11.80 2:12.65
7 Flader, Ellen SO Yorktown HS 2:11.55 2:13.18
8 Fletcher, Alyson JR Menchville HS 2:14.66 2:14.46
-------------------------------------------------------------------------
9 DeToll, Gigi JR Culpepper HS 2:13.43 2:14.67
10 Harrington, Brittany SR Mount Vernon HS 2:13.40 2:14.78
11 Brake, Meghan SR Lake Braddock SS 2:14.14 2:14.85
12 Grobmyer, Danielle SR Albemarle HS 2:14.24 2:14.87
13 Scriver, Jessica SR Atlee HS 2:15.78 2:15.19
14 Burbach, Ashley SR Oakton HS 2:15.51 2:15.54
15 Dickey, Claire FR Patrick Henry- R 2:14.84 2:15.64
16 Williams, Stephanie SR Lee HS 2:15.49 2:16.21
-------------------------------------------------------------------------
17 Tweedt, Sarah SO Kecoughtan 2:17.37 2:16.74
18 Jarvis, Amber JR Cox HS 2:16.65 2:17.52
-------------------------------------------------------------------------
19 Hestdal, Stine SR Osbourn Park 2:19.86 2:17.59
20 LeCroy, Laura SO Atlee HS 2:20.72 2:17.95
21 Swann, Sarah JR Lee-Davis HS 2:16.45 2:18.73
22 Williams, Katelin Kellam HS 2:20.52 2:18.79
23 Reitz, Kelly JR Great Bridge HS 2:18.95 2:20.09
24 Moore, Katie FR Stafford HS 2:19.13 2:20.31
25 Danchak, Janel JR Woodbridge 2:19.11 2:20.52
26 Parker, Maggie SO Lee-Davis HS 2:21.37 2:21.74
27 Bliss, Stacie JR Indian River HS 2:19.58 2:21.83
28 Sisco, Kate Franklin County 2:19.26 2:22.15
29 Daniels, Jessica FR Patrick Henry-A 2:21.10 2:22.55
30 Norton, Anne JR Kempsville HS 2:24.39 2:25.53
Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
State: * 480.00 2/1999 Amber O'Reilly
Name Year School Semis Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Yarrison, Mary JR Lee HS 323.31 466.23
2 Nakamura, Yukari SR Annandale HS 290.55 398.76
3 Poyta, Sam FR Lake Braddock SS 271.06 386.31
4 Miller, Amanda JR Centreville HS 268.29 382.80
5 Daly, Stephanie FR Woodson HS 264.36 352.20
6 Gordon, Katie FR Lake Braddock SS 237.81 349.80
7 Sweeder, Tina SO Jefferson HS 235.77 320.26
8 Brown, Lauren SO Marshall HS 235.02 317.64
9 Schleyer, Christin Kellam HS 192.66 260.52
10 Fawcett, Carolyn SR Tallwood HS 183.42 259.89
11 Lohman, Acacia SR Cox HS 177.27 250.66
12 Schmitz, Jennifer JR First Colonial 176.16 246.64
13 Marriner, Shannon JR Tallwood HS 165.78 221.61
14 Cotter, Robin SO Cox HS 155.10 196.05
15 McArthur, Margaret JR Menchville HS 132.30 189.90
16 Craven, Kimberly SR Menchville HS 106.26 137.91
Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
State: * 480.00 2/1999 Amber O'Reilly
Name Year School Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 Yarrison, Mary JR Lee HS 208.50 323.31
2 Nakamura, Yukari SR Annandale HS 185.13 290.55
3 Poyta, Sam FR Lake Braddock SS 177.96 271.06
4 Miller, Amanda JR Centreville HS 185.85 268.29
5 Daly, Stephanie FR Woodson HS 167.55 264.36
6 Gordon, Katie FR Lake Braddock SS 153.45 237.81
7 Sweeder, Tina SO Jefferson HS 148.17 235.77
8 Brown, Lauren SO Marshall HS 158.88 235.02
9 Schleyer, Christina Kellam HS 125.83 192.66
10 Fawcett, Carolyn SR Tallwood HS 112.29 183.42
11 Lohman, Acacia SR Cox HS 103.23 177.27
12 Schmitz, Jennifer JR First Colonial 97.53 176.16
13 Marriner, Shannon JR Tallwood HS 109.89 165.78
14 Cotter, Robin SO Cox HS 96.87 155.10
15 McArthur, Margaret JR Menchville HS 80.70 132.30
16 Craven, Kimberly SR Menchville HS 77.04 106.26
Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
State: * 480.00 2/1999 Amber O'Reilly
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Yarrison, Mary JR Lee HS 473.50 208.50
2 Miller, Amanda JR Centreville HS 368.20 185.85
3 Nakamura, Yukari SR Annandale HS 376.05 185.13
4 Poyta, Sam FR Lake Braddock SS 346.35 177.96
5 Daly, Stephanie FR Woodson HS 336.95 167.55
6 Brown, Lauren SO Marshall HS 323.55 158.88
7 Gordon, Katie FR Lake Braddock SS 340.05 153.45
8 Sweeder, Tina SO Jefferson HS 328.55 148.17
9 Schleyer, Christina Kellam HS 312.05 125.83
10 Fawcett, Carolyn SR Tallwood HS 318.60 112.29
11 Marriner, Shannon JR Tallwood HS 279.75 109.89
12 Lohman, Acacia SR Cox HS 306.35 103.23
13 Schmitz, Jennifer JR First Colonial 275.65 97.53
14 Cotter, Robin SO Cox HS 262.34 96.87
15 McArthur, Margaret JR Menchville HS 244.90 80.70
16 Craven, Kimberly SR Menchville HS 211.65 77.04
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State: * 1:37.54 2/2000
Cornet,Howard, Shipp, Ertter
1:38.25 AAA
1:42.44 AAC
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Thomas Jefferson High School 1:39.08 1:38.57 AAC
1) Yurechko, Christine SO 2) Gray, Catherine SO
3) Doggett, Katie SR 4) Verdin, Emily SO
2 South Lakes High School 1:40.42 1:38.60 AAC
1) Winings, Diana SR 2) Constantino, Dana FR
3) Felker, Courtney SR 4) Bellis, Caroline FR
3 Robinson Secondary School 1:42.76 1:40.55 AAC
1) Nichols, Christine FR 2) Bourne, Heather SR
3) Rowan, Catherine JR 4) Tarpey, Erin JR
4 Herndon High School 1:42.63 1:41.20 AAC
1) LaCoe, Kristen SR 2) Kight, Allyson SO
3) Simpson, Erin SR 4) Teague, Rebekah SR
5 Westfield High School 1:42.26 1:41.24 AAC
1) Lodge, Emily SR 2) Zacherl, Chelsey SO
3) Ullrich, Laura SR 4) Hurd, Megan JR
6 West Springfield High School 1:42.46 1:41.42 AAC
1) Trahan, Katie SR 2) Callaway, Sara JR
3) Johnson, Julie JR 4) Greenlee, Maureen JR
7 Annandale High School 1:41.92 1:41.51 AAC
1) Bizer, Sarah SO 2) Gunderson, Mary SR
3) Wattenbarger, Tiffany FR 4) Sanders, Alison SR
8 Albemarle High School 1:42.91 1:42.98
1) Heeschen, Libby JR 2) Grobmyer, Danielle SR
3) Phillips, Kali SR 4) Jamerson, Brittney JR
B - Final
9 Hayfield Secondary School 1:43.66 1:42.29 AAC
1) Hardin, Mariesa SO 2) Knizner, Lauren FR
3) Nations, Jamie SO 4) Hodges, Katie SO
10 Tallwood High School 1:44.37 1:42.53
1) Freeburn, Kelly SO 2) Lingafelt, Leslie FR
3) Tincler, Sarah FR 4) Bialas, Amber SO
11 Centreville High School 1:44.12 1:43.09
1) Miller, Amanda JR 2) Stevens, Megan SO
3) Tracy, Meghan JR 4) Studley, Tara JR
12 Woodbridge Senior High School 1:44.27 1:43.23
1) Bourquardez, Elizabeth FR 2) Freeman, Laura SR
3) Quimby, Casey SR 4) Cleary, Meagan SR
13 Langley High School 1:43.52 1:43.76
1) Horahan, Elizabeth SR 2) Brittin, Stephanie JR
3) Case, Jessica SR 4) Nakazawa, Andrea JR
14 Osbourn Park High School 1:43.33 1:43.94
1) Hestdal, Stine SR 2) Burlovich, Melissa SR
3) Mulholland, Krissy SR 4) Hammersley, Erin JR
15 First Colonial High School 1:44.85 1:44.35
1) Jones, Stephanie FR 2) Roberts, Christine JR
3) Schreiber, Renee JR 4) McHorney, Jordan FR
16 Frank W. Cox High School 1:45.00 1:44.85
1) Birsch, Abbey FR 2) Wharton, Amy FR
3) McGaw, Ashley SO 4) Davis, Jenna SO
Finals
16 James Madison High School 1:44.74 1:44.85
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State: * 1:37.54 2/2000
Cornet,Howard, Shipp, Ertter
1:38.25 AAA
1:42.44 AAC
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Thomas Jefferson High School 1:39.21 1:39.08 AAC
1) Yurechko, Christine SO 2) Gray, Catherine SO
3) Doggett, Katie SR 4) Verdin, Emily SO
2 South Lakes High School 1:39.13 1:40.42 AAC
1) Winings, Diana SR 2) Constantino, Dana FR
3) Felker, Courtney SR 4) Bellis, Caroline FR
3 Annandale High School 1:41.96 1:41.92 AAC
1) Bizer, Sarah SO 2) Gunderson, Mary SR
3) Wattenbarger, Tiffany FR 4) Sanders, Alison SR
4 Westfield High School 1:42.72 1:42.26 AAC
1) Lodge, Emily SR 2) Zacherl, Chelsey SO
3) Ullrich, Laura SR 4) Hurd, Megan JR
5 West Springfield High School 1:43.37 1:42.46
1) Trahan, Katie SR 2) Callaway, Sara JR
3) Johnson, Julie JR 4) Greenlee, Maureen JR
6 Herndon High School 1:42.97 1:42.63
1) LaCoe, Kristen SR 2) Kight, Allyson SO
3) Simpson, Erin SR 4) Teague, Rebekah SR
7 Robinson Secondary School 1:42.11 1:42.76
1) Burgess, Sarah JR 2) Nichols, Christine FR
3) Tarpey, Erin JR 4) Bourne, Heather SR
8 Albemarle High School 1:42.40 1:42.91
1) Heeschen, Libby JR 2) Grobmyer, Danielle SR
3) Phillips, Kali SR 4) Jamerson, Brittney JR
-------------------------------------------------------------------------
9 Osbourn Park High School 1:42.72 1:43.33
1) Hestdal, Stine SR 2) Burlovich, Melissa SR
3) Mulholland, Krissy SR 4) Hammersley, Erin JR
10 Langley High School 1:40.27 1:43.52
1) Horahan, Elizabeth SR 2) Brittin, Stephanie JR
3) Case, Jessica SR 4) Nakazawa, Andrea JR
11 Hayfield Secondary School 1:43.43 1:43.66
1) Hardin, Mariesa SO 2) Knizner, Lauren FR
3) Nations, Jamie SO 4) Hodges, Katie SO
12 Centreville High School 1:43.81 1:44.12
1) Paradis, Virginia SO 2) Stevens, Megan SO
3) Tracy, Meghan JR 4) Studley, Tara JR
13 Woodbridge Senior High School 1:45.83 1:44.27
1) Bourquardez, Elizabeth FR 2) Freeman, Laura SR
3) Quimby, Casey SR 4) Cleary, Meagan SR
14 Tallwood High School 1:43.19 1:44.37
1) Freeburn, Kelly SO 2) Lingafelt, Leslie FR
3) Tincler, Sarah FR 4) Bialas, Amber SO
15 James Madison High School 1:43.02 1:44.74
1) Stark, Amy FR 2) O'Brien, Teri JR
3) Physioc, Felice FR 4) Cameron, Allison JR
16 First Colonial High School 1:43.49 1:44.85
1) Schreiber, Renee JR 2) Roberts, Christine JR
3) McHorney, Jordan FR 4) Jones, Stephanie FR
-------------------------------------------------------------------------
17 Frank W. Cox High School 1:47.06 1:45.00
18 Atlee High School 1:45.99 1:45.89
1) Russell, Lauren FR 2) Zimmerman, Laura SR
3) LeCroy, Laura SO 4) Keel, Allison JR
-------------------------------------------------------------------------
19 Culpeper High School 1:47.36 1:45.93
1) Brick, Lauren JR 2) Carwile, Lindsay SR
3) DeToll, Gigi JR 4) Claus, Nicole SO
20 Lee-Davis High School 1:45.39 1:46.10
1) Parker, Maggie SO 2) Edmonds, Kim JR
3) Swann, Sarah JR 4) Neely, Laura SO
21 Menchville High School 1:44.95 1:46.21
1) Fletcher, Alyson JR 2) Black, Haylie FR
3) Kane, Erin SO 4) Ouzts, Elizabeth JR
22 Patrick Henry - Ashland 1:45.28 1:46.37
1) Daniels, Jessica FR 2) Sanders, Stephanie FR
3) Brothers, Ariadne JR 4) Ham, Whitney SO
23 Western Branch High School 1:46.45 1:46.61
1) Harrington, Molly 2) Shumate, Jamie
3) Stoneham, Ashley 4) Rowley, Sarah
24 Hickory High School 1:45.82 1:46.84
1) Locher, Erica SO 2) Kline, Sarah FR
3) Simlick, Danielle JR 4) Archer, Kristina
25 Warwick High School 1:45.03 1:47.02
1) Hurdle, Kyndle SO 2) Verhoef, Anne FR
3) Blount, Anna SO 4) Harsh, Heather SR
26 Kempsville High School 1:45.82 1:47.76
1) Piccillo, Lindsay FR 2) Norton, Anne JR
3) Stephens, Pamela JR 4) Piccillo, Lauren SR
27 C.D.Hylton High School 1:47.78 1:48.22
1) Pedersen, Theresa SO 2) Martinez, Nicole JR
3) Tom, Andrea SO 4) Keith, Carly FR
28 Stonewall Jackson High School 1:42.89 1:50.92
1) Smith, Samantha FR 2) Munas, Jill SR
3) Behrle, Allison SR 4) Slough, Emily JR
29 Brooke Point High School 1:47.99 1:51.40
1) Peterson, Tara SO 2) Miller, Ali SO
3) Lysher, Sarah SR 4) Sandlin, Whitney SO
30 Patrick Henry - Roanoke 1:47.12 1:51.90
1) Hitchins, Christine SR 2) Woody, Nancy FR
3) Woody, Lauren SR 4) Althouse, Emily SR
31 Maggie Walker Governors School 1:51.87 2:05.57
1) Ryan, Meghan FR 2) Harrison, Christie SR
3) Robertson-Forrest, Hillary SR 4) Milliron, Lauren FR
-- North Stafford High School 1:47.36 DQ
1) Burlingham, Laura JR 2) Carandang, Kristine FR
3) Wishmyer, Christine SR 4) Stein, Ashley FR
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State: * 3:34.68 2/2001
Somers, Shipp, Case, Ertter
3:33.68 AAA
3:42.32 AAC
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 South Lakes High School 3:37.27 3:35.14 AAC
1) Felker, Courtney SR 2) Constantino, Dana FR
3) Bellis, Caroline FR 4) Winings, Diana SR
2 Thomas Jefferson High School 3:38.06 3:37.22 AAC
1) Yurechko, Christine SO 2) Miller, Debbie SR
3) Basel, Jenny FR 4) Verdin, Emily SO
3 Menchville High School 3:40.53 3:39.74 AAC
1) Fletcher, Alyson JR 2) Osbourne, Kelsey FR
3) McMichael, Erin JR 4) Marshall, Christine FR
4 Patrick Henry - Roanoke 3:41.67 3:39.94 AAC
1) MC Guire, Bernetta SR 2) Dickey, Claire FR
3) Hock, Lindsay SR 4) Wooddall-Gainey, Claire FR
5 Herndon High School 3:41.05 3:41.61 AAC
1) Walsh, Mason JR 2) Kight, Allyson SO
3) Simpson, Erin SR 4) Teague, Rebekah SR
6 Langley High School 3:42.63 3:41.80 AAC
1) Nakazawa, Andrea JR 2) Reynolds, Sara SO
3) Case, Jessica SR 4) Howard, Julia SR
7 Robinson Secondary School 3:45.24 3:42.82
1) Nichols, Christine FR 2) Jimenez, Rebecca JR
3) Morgan, Lizzy SO 4) Tarpey, Erin JR
8 Albemarle High School 3:45.23 3:44.77
1) Heeschen, Libby JR 2) Pospieszalska, Martyna SR
3) Grobmyer, Danielle SR 4) Jamerson, Brittney JR
B - Final
9 Stonewall Jackson High School 3:46.10 3:42.55
1) Urso, Kerry SO 2) Wells, Ashley FR
3) Urso, Kelly SR 4) Razo, Ashley SR
10 Lake Braddock Secondary School 3:47.38 3:45.54
1) Nam, Jen SR 2) Howe, Betsy FR
3) Ju, Leslie JR 4) Brake, Meghan SR
11 Osbourn Park High School 3:49.11 3:46.75
1) Hestdal, Stine SR 2) Burlovich, Melissa SR
3) Mulholland, Krissy SR 4) Hammersley, Erin JR
12 West Springfield High School 3:47.59 3:46.86
1) Trahan, Katie SR 2) Greenlee, Maureen JR
3) Galway, Laura FR 4) Johnson, Julie JR
12 Oakton High School 3:46.28 3:46.86
1) Thompson, Sarah SR 2) Burbach, Ashley SR
3) Nadal, Nicole SR 4) Finegan, Katherine FR
14 Yorktown High School 3:47.49 3:46.88
1) Flader, Ellen SO 2) McKee, Kaitlyn JR
3) Levendis, Marissa JR 4) Thiel, Meghan JR
15 Frank W. Cox High School 3:48.96 3:46.96
1) Birsch, Abbey FR 2) Chapmon, Abbey SO
3) Jarvis, Amber JR 4) Hall, Stephanie JR
16 Tallwood High School 3:48.71 3:48.43
1) Freeburn, Kelly SO 2) Christianson, Laura JR
3) Bulko, Becky FR 4) Bialas, Amber SO
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State: * 3:34.68 2/2001
Somers, Shipp, Case, Ertter
3:33.68 AAA
3:42.32 AAC
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 South Lakes High School 3:36.24 3:37.27 AAC
1) Felker, Courtney SR 2) Constantino, Dana FR
3) Bellis, Caroline FR 4) Winings, Diana SR
2 Thomas Jefferson High School 3:37.95 3:38.06 AAC
1) Yurechko, Christine SO 2) Miller, Debbie SR
3) Basel, Jenny FR 4) Verdin, Emily SO
3 Menchville High School 3:41.55 3:40.53 AAC
1) Fletcher, Alyson JR 2) Osbourne, Kelsey FR
3) McMichael, Erin JR 4) Marshall, Christine FR
4 Herndon High School 3:42.96 3:41.05 AAC
1) Walsh, Mason JR 2) Kight, Allyson SO
3) Simpson, Erin SR 4) Teague, Rebekah SR
5 Patrick Henry - Roanoke 3:49.42 3:41.67 AAC
1) MC Guire, Bernetta SR 2) Dickey, Claire FR
3) Hock, Lindsay SR 4) Wooddall-Gainey, Claire FR
6 Langley High School 3:42.86 3:42.63
1) Case, Jessica SR 2) Reynolds, Sara SO
3) Nakazawa, Andrea JR 4) Howard, Julia SR
7 Albemarle High School 3:42.88 3:45.23
1) Heeschen, Libby JR 2) Pospieszalska, Martyna SR
3) Grobmyer, Danielle SR 4) Jamerson, Brittney JR
8 Robinson Secondary School 3:44.01 3:45.24
1) Nichols, Christine FR 2) Jimenez, Rebecca JR
3) Morgan, Lizzy SO 4) Tarpey, Erin JR
-------------------------------------------------------------------------
9 Stonewall Jackson High School 3:44.08 3:46.10
1) Urso, Kerry SO 2) Wells, Ashley FR
3) Urso, Kelly SR 4) Razo, Ashley SR
10 Oakton High School 3:43.70 3:46.28
1) Thompson, Sarah SR 2) Burbach, Ashley SR
3) Nadal, Nicole SR 4) Finegan, Katherine FR
11 Lake Braddock Secondary School 3:45.87 3:47.38
1) Nam, Jen SR 2) Howe, Betsy FR
3) Ju, Leslie JR 4) Brake, Meghan SR
12 Yorktown High School 3:43.98 3:47.49
1) Flader, Ellen SO 2) McKee, Kaitlyn JR
3) Levendis, Marissa JR 4) Thiel, Meghan JR
13 West Springfield High School 3:45.24 3:47.59
1) Trahan, Katie SR 2) Greenlee, Maureen JR
3) Galway, Laura FR 4) Johnson, Julie JR
14 James Madison High School 3:44.35 3:48.41
1) Stark, Amy FR 2) O'Brien, Teri JR
3) Physioc, Felice FR 4) Cameron, Allison JR
15 Tallwood High School 3:46.65 3:48.71
1) Christianson, Laura JR 2) Freeburn, Kelly SO
3) Bulko, Becky FR 4) Bialas, Amber SO
16 Frank W. Cox High School 3:44.93 3:48.96
1) Hall, Stephanie JR 2) Chapmon, Abbey SO
3) Jarvis, Amber JR 4) Birsch, Abbey FR
-------------------------------------------------------------------------
17 Osbourn Park High School 3:45.49 3:49.11
1) Hestdal, Stine SR 2) Mulholland, Krissy SR
3) Mulholland, Katie SO 4) Hammersley, Erin JR
18 Maggie Walker Governors School 4:12.22 3:51.42
1) Lenzi, Gina FR 2) Strachan, Lindsey FR
3) Milliron, Lauren FR 4) Zahalka, Kelly FR
-------------------------------------------------------------------------
19 Patrick Henry - Ashland 3:54.03 3:52.67
1) Sanders, Stephanie FR 2) Taylor, Kathryn SO
3) Daniels, Jessica FR 4) Ham, Whitney SO
20 Woodbridge Senior High School 3:44.89 3:53.02
1) Bourquardez, Elizabeth FR 2) Quimby, Casey SR
3) Lindberg, Sarah SO 4) Cleary, Meagan SR
21 Hickory High School 3:53.11 3:53.50
1) Archer, Kristina 2) Kline, Sarah FR
3) Simlick, Danielle JR 4) Locher, Erica SO
22 Ocean Lakes High School 3:54.52 3:56.13
1) Brovelli, Samantha FR 2) Barrenitos, Sarah FR
3) Seelenbinder, Erika SO 4) Chen, Emily JR
23 Osbourn High School 3:55.34 3:57.62
1) Snyder, Catherine SO 2) Mueller, Elizabeth FR
3) Hollinger, Kendal SR 4) Hollinger, Wesley SR
24 Atlee High School 3:58.26 3:57.76
1) Powell, Aimee SO 2) Kelley, Colleen FR
3) Newcomb, Jessica FR 4) Scriver, Jessica SR
25 Warwick High School 3:52.52 3:57.81
1) Hurdle, Kyndle SO 2) Verhoef, Anne FR
3) Blount, Anna SO 4) Harsh, Heather SR
26 C.D.Hylton High School 3:56.42 3:58.59
1) White, Courtney FR 2) Martinez, Nicole JR
3) Tom, Andrea SO 4) Keith, Carly FR
27 Kempsville High School 3:54.64 4:00.28
1) Stephens, Pamela JR 2) Norton, Anne JR
3) Piccillo, Lindsay FR 4) Piccillo, Lauren SR
28 Colonial Forge High School 3:55.33 4:02.57
1) Howard, Sarah 2) Hartway, Kristen
3) Akers, Emily 4) Martz, Annie
29 First Colonial High School 3:51.74 4:03.74
1) Salter, Stephanie JR 2) Davidson, Kirsten FR
3) Roberts, Christine JR 4) Schreiber, Renee JR
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
State: * 1:47.51 2/2000
Somers, Ertter, Kriso, Cornet
1:49.01 AAA
1:53.29 AAC
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Patrick Henry - Roanoke 1:51.47 1:50.46 AAC
1) Dickey, Claire FR 2) Hock, Lindsay SR
3) MC Guire, Bernetta SR 4) Wooddall-Gainey, Claire FR
2 Thomas Jefferson High School 1:51.00 1:50.48 AAC
1) Doggett, Katie SR 2) Brofft, Rebecca FR
3) Basel, Jenny FR 4) Gray, Catherine SO
3 Menchville High School 1:52.17 1:50.96 AAC
1) Osbourne, Kelsey FR 2) Ouzts, Elizabeth JR
3) Marshall, Christine FR 4) McMichael, Erin JR
4 Herndon High School 1:52.70 1:52.55 AAC
1) Teague, Rebekah SR 2) Perrault, Krissy JR
3) LaCoe, Kristen SR 4) Walsh, Mason JR
5 Oakton High School 1:53.63 1:52.61 AAC
1) Gels, Alli SO 2) Braun, Kristen SR
3) Burbach, Ashley SR 4) Finegan, Katherine FR
6 Stonewall Jackson High School 1:53.28 1:52.91 AAC
1) Urso, Kelly SR 2) Behrle, Allison SR
3) Razo, Ashley SR 4) Urso, Kerry SO
7 Annandale High School 1:55.32 1:55.28
1) Wattenbarger, Tiffany FR 2) Bizer, Sarah SO
3) Gunderson, Mary SR 4) Sanders, Alison SR
8 Frank W. Cox High School 1:54.76 1:55.34
1) Lehman, Heather JR 2) Jarvis, Amber JR
3) Hall, Stephanie JR 4) Birsch, Abbey FR
B - Final
9 Langley High School 1:55.58 1:53.71
1) Horahan, Elizabeth SR 2) Howard, Julia SR
3) Case, Jessica SR 4) Nakazawa, Andrea JR
10 West Springfield High School 1:56.36 1:54.52
1) Galway, Laura FR 2) Blaschke, Ann SR
3) Trahan, Katie SR 4) Greenlee, Maureen JR
11 Culpeper High School 1:56.06 1:55.68
1) Claus, Nicole SO 2) Brick, Lauren JR
3) DeToll, Gigi JR 4) Carwile, Lindsay SR
12 First Colonial High School 1:55.96 1:55.98
1) McHorney, Jordan FR 2) Davidson, Kirsten FR
3) Jones, Stephanie FR 4) Schreiber, Renee JR
13 Lake Braddock Secondary School 1:56.02 1:56.07
1) Smith, Jennifer SR 2) Ogren, Kim SO
3) Brake, Meghan SR 4) Huntley, Jenna JR
14 Woodson High School 1:57.23 1:56.28
1) Havard, Lauren SR 2) Lester, Katie FR
3) Stilwell, Julianne SR 4) Valint, Brittany SO
15 Robinson Secondary School 1:56.31 1:56.50
1) Jimenez, Rebecca JR 2) Mealy, Erin SO
3) Murphy, Danica SR 4) Bourne, Heather SR
16 Maggie Walker Governors School 1:56.72 2:02.77
1) Strachan, Lindsey FR 2) Zahalka, Kelly FR
3) Ryan, Meghan FR 4) Milliron, Lauren FR
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
State: * 1:47.51 2/2000
Somers, Ertter, Kriso, Cornet
1:49.01 AAA
1:53.29 AAC
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Thomas Jefferson High School 1:50.27 1:51.00 AAC
1) Doggett, Katie SR 2) Brofft, Rebecca FR
3) Basel, Jenny FR 4) Gray, Catherine SO
2 Patrick Henry - Roanoke 1:51.57 1:51.47 AAC
1) Dickey, Claire FR 2) Hock, Lindsay SR
3) MC Guire, Bernetta SR 4) Wooddall-Gainey, Claire FR
3 Menchville High School 1:52.91 1:52.17 AAC
1) Osbourne, Kelsey FR 2) Ouzts, Elizabeth JR
3) Marshall, Christine FR 4) McMichael, Erin JR
4 Herndon High School 1:52.71 1:52.70 AAC
1) Teague, Rebekah SR 2) Perrault, Krissy JR
3) LaCoe, Kristen SR 4) Walsh, Mason JR
5 Stonewall Jackson High School 1:53.28 1:53.28 AAC
1) Urso, Kelly SR 2) Behrle, Allison SR
3) Razo, Ashley SR 4) Urso, Kerry SO
6 Oakton High School 1:52.67 1:53.63
1) Gels, Alli SO 2) Braun, Kristen SR
3) Burbach, Ashley SR 4) Finegan, Katherine FR
7 Frank W. Cox High School 1:54.15 1:54.76
1) Lehman, Heather JR 2) Jarvis, Amber JR
3) Hall, Stephanie JR 4) Birsch, Abbey FR
8 Annandale High School 1:54.68 1:55.32
1) Wattenbarger, Tiffany FR 2) Bizer, Sarah SO
3) Gunderson, Mary SR 4) Sanders, Alison SR
-------------------------------------------------------------------------
9 Langley High School 1:53.51 1:55.58
1) Horahan, Elizabeth SR 2) Howard, Julia SR
3) Case, Jessica SR 4) Nakazawa, Andrea JR
10 First Colonial High School 2:02.55 1:55.96
1) McHorney, Jordan FR 2) Davidson, Kirsten FR
3) Jones, Stephanie FR 4) Schreiber, Renee JR
11 Lake Braddock Secondary School 1:55.34 1:56.02
1) Smith, Jennifer SR 2) Ogren, Kim SO
3) Brake, Meghan SR 4) Huntley, Jenna JR
12 Culpeper High School 1:58.97 1:56.06
1) Claus, Nicole SO 2) Brick, Lauren JR
3) DeToll, Gigi JR 4) Carwile, Lindsay SR
13 Robinson Secondary School 1:54.45 1:56.31
1) Jimenez, Rebecca JR 2) Mealy, Erin SO
3) Murphy, Danica SR 4) Bourne, Heather SR
14 West Springfield High School 1:53.51 1:56.36
1) Galway, Laura FR 2) Blaschke, Ann SR
3) Trahan, Katie SR 4) Greenlee, Maureen JR
15 Maggie Walker Governors School 2:04.00 1:56.72
1) Strachan, Lindsey FR 2) Zahalka, Kelly FR
3) Lenzi, Gina FR 4) Milliron, Lauren FR
16 Woodson High School 1:55.16 1:57.23
1) Havard, Lauren SR 2) Lester, Katie FR
3) Stilwell, Julianne SR 4) Valint, Brittany SO
-------------------------------------------------------------------------
17 Atlee High School 1:57.53 1:57.29
1) Keel, Allison JR 2) LeCroy, Laura SO
3) Scriver, Jessica SR 4) Russell, Lauren FR
18 Yorktown High School 1:55.20 1:57.79
1) Flader, Ellen SO 2) Cobble, Liz SO
3) Brookhiser, Laura SO 4) Rainey, Laura FR
-------------------------------------------------------------------------
19 Woodbridge Senior High School 1:55.36 1:58.04
1) Van Horn, Melanie SR 2) Danchak, Janel JR
3) Lindberg, Sarah SO 4) Freeman, Laura SR
20 Western Branch High School 1:59.00 1:59.19
1) Stoneham, Ashley 2) Harrington, Molly
3) Rowley, Sarah 4) Shumate, Jamie
21 Lee-Davis High School 1:56.64 1:59.50
1) Edmonds, Kim JR 2) Parker, Maggie SO
3) Swann, Sarah JR 4) Neely, Laura SO
22 Albemarle High School 1:59.29 1:59.54
1) Phillips, Kali SR 2) White, Jessie FR
3) Hogan, Erin JR 4) Pospieszalska, Martyna SR
23 Ocean Lakes High School 2:00.06 2:00.45
1) Seelenbinder, Erika SO 2) Chen, Emily JR
3) Barrenitos, Sarah FR 4) Brovelli, Samantha FR
24 Woodside High School 2:01.56 2:00.51
1) Downs, Kelly 2) Schofield, Rebecca
3) Riefler, Whitney 4) Marfa, Jessica
25 North Stafford High School 2:01.01 2:01.89
1) Stein, Ashley FR 2) Carandang, Kristine FR
3) Beatty, Erin FR 4) Wishmyer, Christine SR
26 Princess Anne High School 2:03.16 2:02.55
1) Bateman, Samantha SR 2) Templeton, Jenna FR
3) Busch, Shafer FR 4) Onufer, Kathleen SO
27 Gar-Field Senior High School 2:01.55 2:02.78
1) Penning, Liz SO 2) Richardson, Karen SR
3) Shirley, Lauren SO 4) Foley, Megan JR
28 Stafford High School 2:01.10 2:03.09
1) Moore, Christine 2) Melkun, Charlotte FR
3) Fetter, Amanda 4) Moore, Stephanie
29 Great Bridge High School 2:01.40 2:03.96
1) Nowakowski, Amy JR 2) Reitz, Kelly JR
3) Murphy, Laura SO 4) Morris, Sara JR
-- Falls Church High School 2:02.55 SCR
1) Nesselrode, Lynne 2) Davidson, Kirsten
3) Schreiber, Renee 4)