Virginia High School
Northwest Region Swimming Championships
Hosted by Gar-Field Senior High School
February 9, 2002
Chinn Aquatic and Fitness Center
Complete Meet Results-Yards
This meet is posted as a courtesy.
It was NOT sanctioned nor approved for observation by PVS.
Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
NW Region: # 21.76 02/01/2000 Christian Lindberg (Woodbridge
21.03 AAA
21.74 AAC
22.40 STA
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 DeToll, Ian CULP 22.60 22.57 20
2 Fonder, Brett CSHS 22.95 22.62 17
3 Frankfort, Stuart ECG 22.41 22.90 16
4 Harrigan, Dan SO NSHS 23.52 23.15 15
5 Wood, Russell SR HYLTN 23.16 23.24 14
6 Uzelac, Nick PHHS 23.69 23.25 13
7 Shaw, Travis SO BPHS 24.14 23.66 12
8 Hicks, Andrew JR GF 23.47 23.68 11
9 Chandler, Chris CSHS 23.59 23.85 9
10 Freed, Dan SR OPHS 23.89 24.02 7
11 Mazzella, Andrew FR WSHS 23.90 24.23 6
12 Nanz, Jason CSHS 24.67 24.47 5
13 Grossman, Chris GWHS 23.45 24.51 4
14 Keith, Scott SR HYLTN 24.70 24.57 3
15 Whitley, Graham ECG 24.31 24.60 2
16 Schenker, Andrew FCHS 24.59 24.73 1
17 Thompson, Robert JR SHS 24.99 24.84
18 Paul, Jason CULP 24.90 24.92
19 Barcus, Charles CFHS 24.83 24.96
20 Palmatier, Kyle OHS 24.92 25.11
21 McNeil, Brent JR SJHS 25.08 25.21
22 Cooper, Randy SR WSHS 24.92 25.24
23 Murray, Pat OHS 24.34 25.28
23 Toland, Pat OHS 25.30 25.28
25 Grand, Ian SO GF 25.07 25.31
26 Millette, Rory SO SJHS 25.34 25.47
27 Mackinnon, Patrick SR WSHS 25.08 25.57
28 Ingalls, William FR NSHS 24.59 25.71
29 Kinsig, Rudy SO WSHS 25.33 25.86
30 Clancy, Erik CFHS 25.26 25.88
31 Waldron, Stephen OHS 25.54 26.15
32 Sobotka, Taz FR SJHS 28.55 28.71
Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
NW Region: # 47.73 02/01/1997 Nathan Summers (Brooke Point)
46.04 AAA
47.38 AAC
49.49 STA
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jamerson, Trevor AHS 48.47 47.95 STA 20
2 Craddock, Brian AHS 50.85 49.42 STA 17
3 Slear, Dan SR NSHS 50.31 49.80 16
4 Fonder, Brett CSHS 50.97 50.11 15
5 Morgan, Clark SR FPHS 50.59 50.21 14
6 Shaw, Travis SO BPHS 52.93 51.33 13
7 Bauman, Mark CSHS 52.09 51.61 11.5
7 Waldron, Peter OHS 51.60 51.61 11.5
9 Wood, Russell SR HYLTN 52.18 51.67 9
10 Chandler, Chris CSHS 52.84 52.88 7
11 Harrigan, Dan SO NSHS 53.43 52.96 6
12 Wodicka, Reid ECG 53.44 53.22 5
13 Freed, Dan SR OPHS 52.31 53.55 4
14 Mueller, Joe OHS 53.77 53.85 3
15 Grossman, Chris GWHS 51.95 53.94 2
16 Pinney, Tim SO BPHS 56.01 54.13 1
17 Scovel, Tom FR FPHS 53.78 54.86
18 Schenker, Andrew FCHS 54.79 54.88
19 Gibbons, Ryan SO WSHS 54.09 54.98
20 Keith, Scott SR HYLTN 56.38 55.10
21 Thompson, Robert JR SHS 55.70 55.39
21 Brennan, Peter ECG 56.27 55.39
23 Watson, Chris FR GF 54.87 56.32
24 Kowall, Gentry SO BPHS 56.59 56.51
25 Cooper, Randy SR WSHS 56.44 56.74
26 Toland, Pat OHS 57.07 57.10
27 Mundy, Carter PHHS 56.81 57.14
28 Trizna, Michael SR OPHS 57.08 57.24
29 Millette, Rory SO SJHS 57.88 57.37
30 Hayes, John SO HYLTN 57.45 57.83
31 Grim, Michael OHS 58.58 58.24
32 McNeil, Brent JR SJHS 59.39 59.82
Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
NW Region: # 1:44.74 02/01/1998 Tiago Barreira (Cave Spring)
1:41.16 AAA
1:44.16 AAC
1:48.80 STA
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jamerson, Trevor AHS 1:45.67 1:43.63#AAC 20
2 Hayden, Jon SR OPHS 1:47.37 1:48.86 17
3 Morgan, Clark SR FPHS 1:49.10 1:48.92 16
4 Madden, Reid ECG 1:50.25 1:49.22 15
5 Chartrand, Drew SO OPHS 1:48.56 1:49.29 14
6 Malkiewicz, Ryan SO NSHS 1:55.35 1:52.38 13
7 Shoulders, Matt CSHS 1:54.49 1:52.58 12
8 Uzelac, Nick PHHS 1:54.96 1:53.90 11
9 Cavalier, Andrew FR BPHS 1:58.25 1:54.78 9
10 Blair, Brad FR WSHS 1:59.28 1:56.48 7
11 Anderson, Brian FR SHS 1:58.79 1:58.46 6
12 Coxe, Chris JR WSHS 2:00.09 1:59.96 5
13 Tremblay, John JR SHS 2:00.86 2:01.46 4
14 Estep, Kyle JR GF 2:01.56 2:01.92 3
15 Jamerson, Allen ECG 2:05.26 2:02.74 2
16 Neuhaus, Ben JR OPHS 2:04.36 2:02.77 1
17 Harrison, Nathanie FR SJHS 2:03.10 2:03.53
18 Gibbons, Ryan SO WSHS 2:01.24 2:03.55
19 Nash, Bryan SR OPHS 2:04.77 2:04.37
20 Drake, William OHS 2:04.82 2:04.41
21 Andresen, Chris SR SJHS 2:06.70 2:05.43
22 Oberste, Aaron OHS 2:07.48 2:05.77
23 Osborne, Daniel SO BPHS 2:06.09 2:05.90
24 Mitchell, Brent CFHS 2:09.90 2:06.72
25 Sampson, Mike FCHS 2:07.05 2:07.15
26 Shaffstall, Mark FR HYLTN 2:06.88 2:07.21
27 Coleman, Freeman ECG 2:07.41 2:08.36
28 Tonnesen, Matthew FR GF 2:06.97 2:08.72
29 Grim, Michael OHS 2:10.76 2:10.23
30 Strickland, Matt AHS 2:11.00 2:13.65
31 Ortiz, Paul SR BPHS 2:11.03 2:14.49
-- Staniecki, Adrian CSHS 2:07.00 DQ
-- Straub, Leo CSHS 2:07.61 DQ
Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
NW Region: # 4:46.76 02/01/1998 Patrick Frankfort (E.C. Glass)
4:33.62 AAA
4:40.42 AAC
4:56.01 STA
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 MacLennan, Brett JR GF 4:47.68 4:44.30#STA 20
2 Volosin, Peter PHHS 4:53.45 4:52.70 STA 17
3 Hayden, Jon SR OPHS 4:51.69 4:55.70 STA 16
4 Sattgast, Troy SO HYLTN 5:05.88 5:01.72 15
5 Shoulders, Matt CSHS 5:24.35 5:08.06 14
6 Bova, Jake CSHS 5:09.55 5:11.33 13
7 Jewell, Kevin AHS 5:18.85 5:13.41 12
8 Coxe, Chris JR WSHS 5:14.46 5:17.90 11
9 Connolly, Arlen SO SJHS 5:23.14 5:21.75 9
10 Anderson, Brian FR SHS 5:21.84 5:22.91 7
11 Tremblay, John JR SHS 5:31.56 5:26.12 6
12 Brisini, Josh OHS 5:24.95 5:27.26 5
13 Holt, Stephen JR HYLTN 5:34.93 5:27.88 4
14 Williams, Matthew FR NSHS 5:34.40 5:28.05 3
15 Edgemon, Kyle SO GF 5:24.25 5:28.24 2
16 Jamerson, Allen ECG 5:44.45 5:29.05 1
17 Campbell, Tyler CFHS 5:34.26 5:30.75
18 Harrison, Nathanie FR SJHS 5:33.85 5:31.60
19 Tierney, Ransom FR NSHS 5:39.54 5:34.71
20 Drake, William OHS 5:46.23 5:36.75
21 Blair, Brad FR WSHS 5:29.26 5:37.16
22 Shaffstall, Mark FR HYLTN 5:36.02 5:37.55
23 Tonnesen, Matthew FR GF 5:36.35 5:37.60
24 Osborne, Daniel SO BPHS 5:52.49 5:44.25
25 Neuhaus, Ben JR OPHS 5:47.92 5:50.48
26 Smyth, Richard CULP 5:50.00 5:52.33
27 Coleman, Freeman ECG 5:56.39 5:53.16
28 Walton, Kevin SO WSHS 5:59.98 5:56.95
29 Andresen, Chris SR SJHS 5:53.10 6:01.31
30 Reynolds, Chris OHS 6:26.57 6:20.84
31 Adams, Ian GWHS 6:48.16 6:44.39
Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
NW Region: # 52.73 02/01/2000 Christian Lindberg (Woodbridge
51.41 AAA
53.58 AAC
55.28 STA
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bauman, Andy CSHS 55.31 53.83 STA 20
2 Cartwright, Michae JR SJHS 54.92 54.35 STA 17
3 Slear, Dan SR NSHS 56.32 55.36 16
4 Hicks, Andrew JR GF 56.70 57.38 15
5 Bryce Jr., Mike SR WSHS 57.19 58.24 14
6 Grand, Ian SO GF 59.83 58.60 13
7 Seraiva, Robert FR WSHS 59.47 59.02 12
8 Ingalls, William FR NSHS 1:03.68 1:00.06 11
9 Cook, William ECG 1:01.45 1:00.53 9
10 Wodicka, Reid ECG 1:03.05 1:00.55 7
11 Campbell, Tyler CFHS 1:03.00 1:00.57 6
12 Staniecki, Adrian CSHS 1:02.54 1:01.36 5
13 Sampson, Mike FCHS 1:03.83 1:02.77 4
14 Adcock, Jeff SHS 1:03.63 1:03.19 3
15 Reed, Joshua FR SJHS 1:06.15 1:04.50 2
16 Whitlow, Allen CFHS 1:06.84 1:04.72 1
17 Waldron, Stephen OHS 1:04.24 1:05.01
18 Palmatier, Kyle OHS 1:05.49 1:05.16
19 Mueller, Joe OHS 1:05.95 1:05.35
20 Blackwell, Kenny SO FPHS 1:04.90 1:05.70
21 Trizna, Michael SR OPHS 1:08.54 1:06.24
22 Hayes, John SO HYLTN 1:06.70 1:06.60
23 Blackburn, Aaron SR WSHS 1:09.32 1:08.48
24 Fuller, Chris JR SHS 1:09.77 1:08.92
25 White, Jeremy ECG 1:09.35 1:09.23
26 Thomas, Lee CSHS 1:12.12 1:09.90
27 Paul, Jason CULP 1:07.30 1:09.93
28 Coulter, Ken JR OPHS 1:06.25 1:10.05
29 Nixon, Tim GWHS 1:12.21 1:11.10
30 Kyme, Andrew JR GF 1:08.47 1:11.38
-- Florio, Thomas JR SJHS 1:14.14 SCR
Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
NW Region: # 1:00.53 02/01/1997 Danny Pyle (Staford)
57.82 AAA
1:00.45 AAC
1:02.40 STA
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Frankfort, Stuart ECG 1:01.12 1:01.12 STA 20
2 Kendle, Aaron OHS 1:02.72 1:02.83 17
3 Leonard, Andrew HCHS 1:03.29 1:03.29 16
4 Freitag, Brian CULP 1:06.90 1:03.91 15
5 Nicoletti, Josh OHS 1:03.61 1:03.92 14
6 Waldron, Peter OHS 1:06.12 1:04.20 13
7 Bauman, Mark CSHS 1:05.58 1:05.68 12
8 Kreger, Lee PHHS 1:06.46 1:06.45 11
9 Rodino, Damian NSHS 1:08.26 1:07.93 9
10 Miller, Brandon 10 BPHS 1:11.17 1:08.66 7
11 Campbell, Travis CFHS 1:12.70 1:10.63 6
12 Mitchell, Brent CFHS 1:11.97 1:11.12 5
13 Bruce, Ethan OHS 1:12.42 1:11.89 4
14 Flatter, Jacob CFHS 1:11.59 1:12.06 3
15 McBride, Kurt SO SHS 1:12.90 1:12.22 2
16 Slack, Evan ECG 1:13.33 1:12.29 1
17 Eggleston, Daniel CSHS 1:13.95 1:12.61
18 O'Brien, Jameson FPHS 1:12.59 1:12.72
19 Reed, Joshua FR SJHS 1:16.20 1:13.43
20 Brocke, Kyle JR SJHS 1:15.84 1:14.60
21 Martinez, Matthew FR HYLTN 1:13.39 1:14.62
22 Scovel, Tom FR FPHS 1:15.33 1:15.39
23 Hannan, Brian JR WSHS 1:14.98 1:16.06
24 Dillard, Andrew ECG 1:17.74 1:16.14
25 Perez, Daniel SO HYLTN 1:15.42 1:16.29
26 Hallman, Daniel JR WSHS 1:15.60 1:16.70
27 Blum, Zac JR OPHS 1:14.90 1:16.76
28 Kinsig, Rudy SO WSHS 1:15.54 1:17.09
29 Fox, Derek JR GF 1:15.85 1:17.56
30 Straub, Leo CSHS 1:16.48 1:17.69
-- Smyth, Russel CULP 1:08.00 DQ
-- Campbell, Brian SO SJHS 1:16.34 NS
Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
NW Region: # 51.77 02/01/2001 Tommy Rappold (Cave Spring)
50.64 AAA
52.33 AAC
54.21 STA
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bauman, Andy CSHS 54.25 52.64 STA 20
2 Cartwright, Michae JR SJHS 55.24 54.49 17
3 DeToll, Ian CULP 54.90 54.64 16
4 Martz, Thomas CFHS 55.12 54.65 15
5 Madden, Reid ECG 57.20 54.92 14
6 Chartrand, Drew SO OPHS 55.32 55.42 13
7 Boucher, Pierre CSHS 56.58 55.69 12
8 Malkiewicz, Ryan SO NSHS 55.57 55.91 11
9 Sattgast, Troy SO HYLTN 56.11 56.01 9
10 Kreger, Lee PHHS 57.27 56.20 7
11 Edgemon, Kyle SO GF 56.54 56.94 6
12 Cavalier, Andrew FR BPHS 58.50 58.16 5
13 Cook, William ECG 57.41 59.27 4
14 Mazzella, Andrew FR WSHS 59.76 59.95 3
15 Jenkins, Joe AHS 1:00.49 1:00.91 2
16 Adcock, Jeff SHS 1:01.93 1:01.12 1
17 Seraiva, Robert FR WSHS 1:01.25 1:01.20
18 Cavataio, Joe SR BPHS 1:02.67 1:01.34
19 Estep, Kyle JR GF 1:00.16 1:01.76
20 Whitley, Graham ECG 1:02.64 1:01.81
21 Rook, Tim OHS 1:08.74 1:03.01
22 Murray, Pat OHS 1:03.14 1:03.26
23 Nash, Bryan SR OPHS 1:04.78 1:03.54
24 Martin, Aaron OHS 1:03.35 1:03.58
25 Orndorff, Jonathan SO GF 1:05.68 1:04.49
26 Storton, John-Mich ECG 1:05.87 1:05.43
27 Nanz, Jason CSHS 1:07.57 1:05.81
28 Blackwell, Kenny SO FPHS 1:05.44 1:06.60
29 Nicoletti, Josh OHS 1:06.14 1:07.32
30 Stambach, Nick JR SJHS 1:09.24 1:09.23
31 Dixon, Sam JR GF 1:07.42 1:09.55
Men 200 Yard IM
===============================================================================
NW Region: # 1:59.45 02/01/2000 Charlie Hunter (Patrick Henry)
1:52.58 AAA
1:56.22 AAC
2:01.96 STA
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 MacLennan, Brett JR GF 1:59.85 1:57.40#STA 20
2 Boucher, Pierre CSHS 2:01.09 2:00.91 STA 17
3 Volosin, Peter PHHS 2:00.85 2:01.79 STA 16
4 Craddock, Brian AHS 2:04.25 2:01.86 STA 15
5 Freitag, Brian CULP 2:09.50 2:03.68 14
6 Martz, Thomas CFHS 2:04.28 2:05.76 13
7 Kendle, Aaron OHS 2:09.46 2:06.42 12
8 Bova, Jake CSHS 2:07.30 2:07.13 11
9 Leonard, Andrew HCHS 2:13.35 2:10.00 9
10 Bryce Jr., Mike SR WSHS 2:10.27 2:10.78 7
11 Connolly, Arlen SO SJHS 2:15.62 2:13.67 6
12 Brisini, Josh OHS 2:13.07 2:13.90 5
13 Williams, Matthew FR NSHS 2:19.25 2:14.38 4
14 Rodino, Damian NSHS 2:16.89 2:16.61 3
15 Jewell, Kevin AHS 2:15.09 2:17.46 2
16 Martin, Aaron OHS 2:23.88 2:20.34 1
17 Miller, Brandon 10 BPHS 2:19.69 2:20.71
18 Watson, Chris FR GF 2:25.06 2:20.77
19 Cavataio, Joe SR BPHS 2:21.43 2:21.00
20 Holt, Stephen JR HYLTN 2:19.21 2:21.28
21 Brennan, Peter ECG 2:24.00 2:23.07
22 Walton, Kevin SO WSHS 2:27.98 2:23.97
23 Martinez, Matthew FR HYLTN 2:20.80 2:24.32
24 Orndorff, Jonathan SO GF 2:27.46 2:27.03
25 Rinckel, Matthew ECG 2:30.25 2:27.84
26 Coulter, Ken JR OPHS 2:28.51 2:28.10
27 Perez, Daniel SO HYLTN 2:29.82 2:28.25
28 Blum, Zac JR OPHS 2:30.79 2:34.33
29 Stambach, Nick JR SJHS 2:33.59 2:36.00
30 Wingfield, William ECG 2:36.25 2:36.97
31 Conway, Chris GWHS 2:39.22 2:45.12
-- Smyth, Russel CULP 2:11.40 DQ
Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
NW Region: # 1:31.77 02/01/1997 Woodbridge
1:26.65 AAA
1:29.06 AAC
1:31.81 STA
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 ALBEMARLE HIGH SCHOOL 'A' 1:33.32 1:32.70 40
1) Bledsoe, Logan 2) Taylor, Matt
3) Craddock, Brian 4) Jamerson, Trevor
2 EC GLASS HIGH SCHOOL 'A' 1:37.74 1:33.21 34
1) Cook, William 2) Whitley, Graham
3) Madden, Reid 4) Frankfort, Stuart
3 CAVE SPRING HIGH SCHOOL 'A' 1:34.70 1:34.85 32
1) Bauman, Mark 2) Chandler, Chris
3) Nanz, Jason 4) Bova, Jake
4 OSBOURN PARK HIGH SCHOOL 'A' 1:35.52 1:35.40 30
1) Chartrand, Drew SO 2) Trizna, Michael SR
3) Hayden, Jon SR 4) Freed, Dan SR
5 OSBOURN HIGH SCHOOL 'A' 1:36.00 1:36.42 28
1) Murray, Pat 2) Toland, Pat
3) Kendle, Aaron 4) Waldron, Peter
6 CULPEPER HIGH SCHOOL 'A' 1:38.70 1:36.69 26
1) Freitag, Brian 2) Lee, Carson
3) Paul, Jason 4) DeToll, Ian
7 C.D.HYLTON 'A' 1:36.88 1:36.92 24
1) Martinez, Matthew FR 2) Keith, Scott SR
3) Wood, Russell SR 4) Sattgast, Troy SO
8 BROOKE POINT HIGH SCHOOL 'A' 1:37.47 1:37.71 22
1) Cavalier, Andrew FR 2) Kowall, Gentry SO
3) Pinney, Tim SO 4) Shaw, Travis SO
9 STAFFORD HIGH SCHOOL 'A' 1:40.29 1:37.85 18
1) Adcock, Jeff 2) Schubert, Marc SR
3) Thompson, Robert JR 4) Anderson, Brian FR
10 GAR-FIELD SENIOR HIGH SCHOOL 'A' 1:36.31 1:37.87 14
1) Watson, Chris FR 2) Grand, Ian SO
3) Estep, Kyle JR 4) Hicks, Andrew JR
11 WOODBRIDGE SENIOR HIGH SCHOOL 'A' 1:37.65 1:38.63 12
1) Mazzella, Andrew FR 2) Gibbons, Ryan SO
3) Cooper, Randy SR 4) Blair, Brad FR
12 STONEWALL JACKSON HIGH SCHOOL 'A' 1:40.25 1:39.78 10
1) Reed, Joshua FR 2) McNeil, Brent JR
3) Cartwright, Michael JR 4) Connolly, Arlen SO
13 NORTH STAFFORD HIGH SCHOOL 'A' 1:36.21 1:40.76 8
1) Ingalls, William FR 2) Rodino, Damian
3) Tierney, Ransom FR 4) Williams, Matthew FR
14 COLONIAL FORGE HIGH SCHOOL 'A' 1:42.33 1:40.97 6
1) Poillon, James 2) Clancy, Erik
3) Campbell, Travis 4) Barcus, Charles
15 HALIFAX COUNTY HS 'A' 1:44.26 1:44.41 4
1) Leonard, Andrew 2) Bishop, James
3) Overbey, William 4) Ward, Gregory
16 PATRICK HENRY HIGH SCHOOL 'A' 1:49.01 1:47.38 2
1) Polfelt, Teddy SR 2) Hurt, Keaton FR
3) Ries, Nathaniel FR 4) Hughes, Jake JR
17 FOREST PARK 'A' 1:46.54 1:48.29
1) Blackwell, Kenny SO 2) Drugan, Joe
3) Blixt, Chris 4) Morgan, Clark SR
18 FRANKLIN COUNTY HS 'A' 1:50.36 1:49.04
1) Brown, Travis 2) Mullins, Adam
3) Martin, Bradley 4) Schenker, Andrew
19 GEORGE WASHINGTON HS 'A' 1:48.73 1:49.22
1) Nixon, Tim 2) Bushong, Tyler
3) Bagley, Bayde 4) Bradley, Fonzo
Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
NW Region: # 3:19.66 02/01/2001 Cave Spring
3:10.71 AAA
3:16.12 AAC
3:33.68 STA
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 CAVE SPRING HIGH SCHOOL 'A' 3:30.07 3:19.37#STA 40
1) Boucher, Pierre 2) Fonder, Brett
3) Bova, Jake 4) Bauman, Andy
2 ALBEMARLE HIGH SCHOOL 'A' 3:31.19 3:25.49 STA 34
1) Jewell, Kevin 2) Jenkins, Joe
3) Craddock, Brian 4) Jamerson, Trevor
3 NORTH STAFFORD HIGH SCHOOL 'A' 3:29.84 3:27.34 STA 32
1) Malkiewicz, Ryan SO 2) Ingalls, William FR
3) Harrigan, Dan SO 4) Slear, Dan SR
4 OSBOURN PARK HIGH SCHOOL 'A' 3:31.29 3:28.93 STA 30
1) Chartrand, Drew SO 2) Nash, Bryan SR
3) Freed, Dan SR 4) Hayden, Jon SR
5 GAR-FIELD SENIOR HIGH SCHOOL 'A' 3:33.54 3:33.39 STA 28
1) Edgemon, Kyle SO 2) Estep, Kyle JR
3) Hicks, Andrew JR 4) MacLennan, Brett JR
6 PATRICK HENRY HIGH SCHOOL 'A' 3:35.08 3:34.37 26
1) Uzelac, Nick 2) Mundy, Carter
3) Kreger, Lee 4) Volosin, Peter
7 C.D.HYLTON 'A' 3:39.03 3:35.25 24
1) Holt, Stephen JR 2) Keith, Scott SR
3) Wood, Russell SR 4) Sattgast, Troy SO
8 WOODBRIDGE SENIOR HIGH SCHOOL 'A' 3:32.99 3:35.73 22
1) Blair, Brad FR 2) Coxe, Chris JR
3) Gibbons, Ryan SO 4) Bryce Jr., Mike SR
9 STAFFORD HIGH SCHOOL 'A' 3:43.47 3:36.81 18
1) Adcock, Jeff 2) Tremblay, John JR
3) Thompson, Robert JR 4) Anderson, Brian FR
10 COLONIAL FORGE HIGH SCHOOL 'A' 3:41.28 3:37.04 14
1) Campbell, Tyler 2) Flatter, Jacob
3) Poillon, James 4) Martz, Thomas
11 OSBOURN HIGH SCHOOL 'A' 3:47.90 3:45.80 12
1) Mueller, Joe 2) Waldron, Stephen
3) Drake, William 4) Brisini, Josh
12 EC GLASS HIGH SCHOOL 'A' 3:37.57 3:45.97 10
1) Brennan, Peter 2) Jamerson, Allen
3) White, Jeremy 4) Wodicka, Reid
13 BROOKE POINT HIGH SCHOOL 'A' 3:54.16 3:49.82 8
1) Pinney, Tim SO 2) Cavataio, Joe SR
3) Hagwood, Bryant 4) Miller, Brandon 10
14 FOREST PARK 'A' 4:08.11 3:55.94 6
1) Leslie, Brian 2) Drugan, Joe
3) Parris, Billy 4) Scovel, Tom FR
15 STONEWALL JACKSON HIGH SCHOOL 'A' 3:57.16 3:56.15 4
1) Andresen, Chris SR 2) McNeil, Brent JR
3) Harrison, Nathaniel FR 4) Millette, Rory SO
16 GEORGE WASHINGTON HS 'A' 4:03.92 4:03.58 2
1) Nixon, Tim 2) Conway, Chris
3) Adams, Ian 4) Grossman, Chris
17 FRANKLIN COUNTY HS 'A' 4:14.24 4:05.84
1) Martin, Bradley 2) Mullins, Adam
3) Sampson, Mike 4) Schenker, Andrew
18 HALIFAX COUNTY HS 'A' 4:45.10 4:40.32
1) Hunt, George 2) Waller, Blake
3) Baskervilll, Nelson 4) Ward, Gregory
-- CULPEPER HIGH SCHOOL 'A' 3:43.90 DQ
Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
NW Region: # 1:40.80 02/01/1998 Woodbridge
1:36.61 AAA
1:40.21 AAC
1:43.00 STA
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 CAVE SPRING HIGH SCHOOL 'A' 1:44.32 1:42.02 STA 40
1) Bauman, Andy 2) Bauman, Mark
3) Fonder, Brett 4) Boucher, Pierre
2 EC GLASS HIGH SCHOOL 'A' 1:43.27 1:43.17 34
1) Cook, William 2) Frankfort, Stuart
3) Madden, Reid 4) Whitley, Graham
3 NORTH STAFFORD HIGH SCHOOL 'A' 1:45.74 1:44.79 32
1) Slear, Dan SR 2) Rodino, Damian
3) Malkiewicz, Ryan SO 4) Harrigan, Dan SO
4 GAR-FIELD SENIOR HIGH SCHOOL 'A' 1:46.15 1:45.59 30
1) Grand, Ian SO 2) MacLennan, Brett JR
3) Edgemon, Kyle SO 4) Watson, Chris FR
5 OSBOURN HIGH SCHOOL 'A' 1:47.68 1:48.36 28
1) Kendle, Aaron 2) Nicoletti, Josh
3) Waldron, Peter 4) Mueller, Joe
6 PATRICK HENRY HIGH SCHOOL 'A' 1:51.46 1:48.40 26
1) Uzelac, Nick 2) Volosin, Peter
3) Kreger, Lee 4) Mundy, Carter
7 BROOKE POINT HIGH SCHOOL 'A' 1:50.06 1:48.94 24
1) Shaw, Travis SO 2) Miller, Brandon 10
3) Cavalier, Andrew FR 4) Kowall, Gentry SO
8 COLONIAL FORGE HIGH SCHOOL 'A' 1:51.49 1:49.19 22
1) Campbell, Tyler 2) Campbell, Travis
3) Martz, Thomas 4) Barcus, Charles
9 CULPEPER HIGH SCHOOL 'A' 1:48.00 1:49.44 18
1) Paul, Jason 2) Freitag, Brian
3) DeToll, Ian 4) Smyth, Russel
10 WOODBRIDGE SENIOR HIGH SCHOOL 'A' 1:50.71 1:49.66 14
1) Bryce Jr., Mike SR 2) Coxe, Chris JR
3) Seraiva, Robert FR 4) Mazzella, Andrew FR
11 STONEWALL JACKSON HIGH SCHOOL 'A' 1:52.63 1:52.50 12
1) Harrison, Nathaniel FR 2) Reed, Joshua FR
3) Cartwright, Michael JR 4) Connolly, Arlen SO
12 ALBEMARLE HIGH SCHOOL 'A' 1:48.22 1:56.72 10
1) Hoelscher, Ben 2) Taylor, Matt
3) Jenkins, Joe 4) Jewell, Kevin
13 C.D.HYLTON 'A' 1:52.49 1:57.08 8
1) Hayes, John SO 2) Perez, Daniel SO
3) Holt, Stephen JR 4) Martinez, Matthew FR
14 FOREST PARK 'A' 2:01.71 1:57.35 6
1) Parris, Billy 2) O'Brien, Jameson
3) Blackwell, Kenny SO 4) Morgan, Clark SR
15 STAFFORD HIGH SCHOOL 'A' 1:52.53 1:57.78 4
1) Tremblay, Gerald JR 2) McBride, Kurt SO
3) Adams, Brandt SR 4) Schubert, Marc SR
16 HALIFAX COUNTY HS 'A' 1:59.97 1:58.52 2
1) Ward, Gregory 2) Leonard, Andrew
3) Bishop, James 4) Overbey, William
17 OSBOURN PARK HIGH SCHOOL 'A' 1:56.11 1:58.73
1) Coulter, Ken JR 2) Blum, Zac JR
3) Nash, Bryan SR 4) Trizna, Michael SR
18 GEORGE WASHINGTON HS 'A' 2:01.49 2:05.09
1) Adams, Ian 2) Bushong, Tyler
3) Bagley, Bayde 4) Conway, Chris
19 FRANKLIN COUNTY HS 'A' 2:12.27 2:09.02
1) Sampson, Mike 2) Dickerson, Adam
3) Brown, Travis 4) Martin, Bradley