Abby Seeger Memorial Invitational Meet
University of Maryland -- Baltimore County
Catonsville, MD
May 18-20,2001
Women 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ferraro, Alexandra 10 FISH-PV 33.77 32.84
7 Fritz, Hillary 10 FISH-PV 35.08 35.05
15 Lutz, Mallory 10 FISH-PV 34.65 36.40
29 Nelson, Katie 10 FISH-PV 40.65 39.35
Women 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bell, Julie 10 FISH-PV 1:16.02 1:14.17
2 Ferraro, Alexandra 10 FISH-PV 1:14.02 1:14.51
3 Fritz, Hillary 10 FISH-PV 1:17.28 1:15.31
18 Lutz, Mallory 10 FISH-PV 1:18.49 1:23.23
31 Nelson, Katie 10 FISH-PV 1:27.19 1:30.99
33 Kumar, Tripti 10 FISH-PV 1:26.46 1:31.68
Women 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Ferraro, Alexandra 10 FISH-PV 2:45.45 2:43.62
1:16.44 2:43.62
6 Bell, Julie 10 FISH-PV 2:49.20 2:43.81
1:17.83 2:43.81
12 Lutz, Mallory 10 FISH-PV 2:54.90 2:54.45
1:25.94 2:54.45
17 Fernandez, Elena 10 FISH-PV 3:15.12 3:09.41
1:32.89 3:09.41
20 Nelson, Katie 10 FISH-PV 3:14.08 3:11.93
1:33.35 3:11.93
23 Diener, Emily 10 FISH-PV 3:14.93 3:24.76
1:38.47 3:24.76
Women 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fritz, Hillary 10 FISH-PV 37.68 37.24
3 Bell, Julie 10 FISH-PV 38.40 39.58
27 Richards, Maddie 9 FISH-PV 45.73 46.16
29 Nelson, Katie 10 FISH-PV 47.28 46.78
32 Miagkov, Katharina 9 FISH-PV 49.64 47.03
39 Kumar, Tripti 10 FISH-PV 47.87 50.01
Women 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Fritz, Hillary 10 FISH-PV 1:19.49 1:22.96
7 Bell, Julie 10 FISH-PV 1:24.25 1:26.66
15 Lutz, Mallory 10 FISH-PV 1:33.64 1:33.69
28 Nelson, Katie 10 FISH-PV 1:38.66 1:43.06
-- Fernandez, Elena 10 FISH-PV 1:43.18 DQ
Women 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Fritz, Hillary 10 FISH-PV 45.95 45.56
9 Ferraro, Alexandra 10 FISH-PV 48.84 46.29
10 Lutz, Mallory 10 FISH-PV 45.74 46.34
20 Richards, Maddie 9 FISH-PV 50.68 50.74
26 Diener, Emily 10 FISH-PV 53.88 55.12
Women 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
11 Fernandez, Elena 10 FISH-PV 1:53.16 1:51.39
29.36 29.40 1:51.39
13 Diener, Emily 10 FISH-PV 1:53.74 1:52.61
30.84 30.88 1:52.61
Women 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 Bell, Julie 10 FISH-PV 39.05 38.75
8 Fritz, Hillary 10 FISH-PV 39.31 39.18
16 Diener, Emily 10 FISH-PV 45.19 42.77
17 Ferraro, Alexandra 10 FISH-PV 40.10 43.45
Women 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
8 Bell, Julie 10 FISH-PV 1:38.45 1:33.70
10 Diener, Emily 10 FISH-PV 1:35.04 1:35.82
11 Lutz, Mallory 10 FISH-PV 1:31.18 1:36.02
12 Ferraro, Alexandra 10 FISH-PV 1:37.04 1:37.37
19 Richards, Maddie 9 FISH-PV 1:55.37 1:53.97
Women 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
18 Diener, Emily 10 FISH-PV 3:30.74 3:36.53
1:44.16 3:36.53
23 Nelson, Katie 10 FISH-PV 3:39.12 3:41.82
1:48.91 3:41.82
24 Kumar, Tripti 10 FISH-PV 3:45.55 3:43.49
1:46.38 3:43.49
26 Miagkov, Katharina 9 FISH-PV 3:45.54 3:49.00
1:48.02 3:49.00
Women 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 the Fish-PV 'A' 2:18.81 2:19.55
1) Ferraro, Alexandra 10 2) Lutz, Mallory 10
3) Fritz, Hillary 10 4) Bell, Julie 10
1:11.46 2:19.55
Women 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 the Fish-PV 'A' 2:36.24 2:39.92
1) Fritz, Hillary 10 2) Lutz, Mallory 10
3) Bell, Julie 10 4) Ferraro, Alexandra 10
1:27.65 2:39.92
Women 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ziegler, Kate 12 FISH-PV 29.22 28.66
10 Lecos, Maggie 12 FISH-PV 31.94 31.56
14 Kim, Jessica 12 FISH-PV 32.04 32.01
15 Marsilii, Caitlin 11 FISH-PV 32.32 32.17
35 Kim, Catherine 11 FISH-PV 33.87 34.00
Women 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Ziegler, Kate 12 FISH-PV 1:04.74 1:04.04
9 Kim, Jessica 12 FISH-PV 1:09.18 1:10.04
19 Lecos, Maggie 12 FISH-PV 1:09.10 1:12.73
Women 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ziegler, Kate 12 FISH-PV 2:24.87 2:20.31
1:07.13 2:20.31
2 Christensen, Mei 12 FISH-PV 2:21.76 2:24.76
1:09.99 2:24.76
13 Kim, Jessica 12 FISH-PV 2:33.28 2:34.66
1:14.42 2:34.66
16 Marsilii, Caitlin 11 FISH-PV 2:34.78 2:38.24
1:16.31 2:38.24
19 Kim, Catherine 11 FISH-PV 2:37.48 2:39.27
1:17.13 2:39.27
-- Creveling, Emily 12 FISH-PV 2:34.81 NS
Women 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ziegler, Kate 12 FISH-PV 5:09.02 4:53.85 20
1:08.94 2:23.37 3:39.38 4:53.85
9 Kim, Jessica 12 FISH-PV 5:18.96 5:21.29 9
1:15.56 2:38.95 4:02.47 5:21.29
Women 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Christensen, Mei 12 FISH-PV 33.02 33.05
3 Ziegler, Kate 12 FISH-PV 36.69 34.64
7 Lecos, Maggie 12 FISH-PV 35.12 35.85
11 Kim, Jessica 12 FISH-PV 34.81 36.75
-- Creveling, Emily 12 FISH-PV 36.61 NS
Women 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Christensen, Mei 12 FISH-PV 1:10.17 1:13.74
5 Kim, Jessica 12 FISH-PV 1:16.38 1:17.93
6 Lecos, Maggie 12 FISH-PV 1:14.79 1:18.69
16 Kim, Catherine 11 FISH-PV 1:24.58 1:24.39
-- Creveling, Emily 12 FISH-PV 1:17.00 NS
Women 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Kim, Jessica 12 FISH-PV 39.56 39.81
-- Creveling, Emily 12 FISH-PV 43.28 NS
Women 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Creveling, Emily 12 FISH-PV 1:30.22 NS
Women 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Ziegler, Kate 12 FISH-PV 31.83 32.34
4 Christensen, Mei 12 FISH-PV 33.81 32.72
6 Lecos, Maggie 12 FISH-PV 35.16 33.80
20 Marsilii, Caitlin 11 FISH-PV 37.48 36.19
Women 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Christensen, Mei 12 FISH-PV 1:11.92 1:11.26
Women 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Christensen, Mei 12 FISH-PV 2:31.46 2:35.33
1:12.28 2:35.33
4 Ziegler, Kate 12 FISH-PV 2:48.96 2:46.29
1:21.35 2:46.29
11 Lecos, Maggie 12 FISH-PV 2:55.38 2:52.49
1:20.32 2:52.49
-- Creveling, Emily 12 FISH-PV 2:54.42 NS
Women 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- the Fish-PV 'A' 2:03.15 DQ
1) Ziegler, Kate 12 2) Christensen, Mei 12
3) Lecos, Maggie 12 4) Kim, Jessica 12
1:02.87 DQ
Women 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 the Fish-PV 'A' 2:15.93 2:18.90
1) Kim, Jessica 12 2) Christensen, Mei 12
3) Ziegler, Kate 12 4) Lecos, Maggie 12
1:15.45 2:18.90
Women Open 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kenworthy, Cathy 17 FISH-PV 17:35.74 17:56.34
1:08.09 2:18.44 3:28.78 4:39.27 5:50.69 7:02.13 8:14.72 9:27.54
10:40.30 11:53.28 13:07.22 14:20.03 15:32.67 16:45.54 17:56.34
10 Ju, Leslie 16 FISH-PV 18:52.62 19:37.42
1:12.57 2:30.07 3:48.40 5:06.91 6:25.77 7:45.34 9:05.56 10:26.06
11:46.64 13:05.23 14:23.95 15:42.78 17:01.05 18:19.84 19:37.42
11 Marsilii, Megan 16 FISH-PV 19:00.87 19:39.42
1:12.94 2:29.71 3:47.52 5:05.50 6:23.84 7:42.46 9:01.42 10:21.26
11:41.39 13:01.27 14:21.80 15:41.49 17:01.67 18:21.42 19:39.42
12 Constantino, Dana 13 FISH-PV 19:56.34 19:46.26
1:11.02 2:26.85 3:45.30 5:05.35 6:26.21 7:47.08 9:08.08 10:28.46
11:49.20 13:10.77 14:30.51 15:51.43 17:11.62 18:29.49 19:46.26
13 Christensen, Mei 12 FISH-PV 20:09.92 19:49.80
1:14.89 2:34.88 3:55.52 5:16.30 6:37.01 7:56.82 9:17.68 10:38.05
11:58.47 13:19.05 14:39.06 15:58.55 17:17.24 18:35.66 19:49.80
Men 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Flach, Michael 10 FISH-PV 32.89 32.62
8 Christensen, Jonathan 10 FISH-PV 35.22 35.20
16 Matthews, Christian 9 FISH-PV 39.59 36.71
25 Ferraro, Andrew 8 FISH-PV 40.00 38.32
28 Benecki, Matthew 10 FISH-PV 40.15 39.29
Men 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
29 Matthews, Christian 9 FISH-PV 1:22.73 1:29.45
33 Benecki, Matthew 10 FISH-PV 1:30.80 1:33.22
-- Flach, Michael 10 FISH-PV 1:12.81 DQ
Men 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Christensen, Jonathan 10 FISH-PV 2:38.15 2:42.47
1:18.78 2:42.47
11 Flach, Michael 10 FISH-PV 2:42.75 2:54.22
1:24.58 2:54.22
Men 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
10 Matthews, Christian 9 FISH-PV 43.16 42.32
20 Stevens-Palmer, Quinn 9 FISH-PV 44.72 45.19
23 Benecki, Matthew 10 FISH-PV 45.13 49.68
Men 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
12 Matthews, Christian 9 FISH-PV 1:35.48 1:32.29
22 Stevens-Palmer, Quinn 9 FISH-PV 1:40.58 1:40.47
24 Luciani, Danny 9 FISH-PV 1:44.15 1:43.45
25 Benecki, Matthew 10 FISH-PV 1:40.43 1:45.86
-- Badawy, Charlie 10 FISH-PV 1:36.06 NS
Men 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Christensen, Jonathan 10 FISH-PV 41.57 41.32
6 Flach, Michael 10 FISH-PV 45.88 46.60
14 Ferraro, Andrew 8 FISH-PV 54.39 50.93
Men 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Christensen, Jonathan 10 FISH-PV 1:26.76 1:31.97
11 Luciani, Danny 9 FISH-PV 1:51.62 1:52.98
13 Ferraro, Andrew 8 FISH-PV 1:58.74 1:57.28
-- Badawy, Charlie 10 FISH-PV 1:40.74 NS
Men 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Flach, Michael 10 FISH-PV 34.92 36.38
20 Matthews, Christian 9 FISH-PV 46.01 45.06
21 Benecki, Matthew 10 FISH-PV 44.89 45.08
22 Stevens-Palmer, Quinn 9 FISH-PV 44.86 45.38
-- Badawy, Charlie 10 FISH-PV 44.26 NS
Men 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 Christensen, Jonathan 10 FISH-PV 1:29.25 1:26.81
9 Flach, Michael 10 FISH-PV 1:28.83 1:32.88
-- Benecki, Matthew 10 FISH-PV 1:46.52 DQ
Men 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Christensen, Jonathan 10 FISH-PV 2:57.36 2:53.74
1:27.00 2:53.74
13 Matthews, Christian 9 FISH-PV 3:35.52 3:33.92
1:41.56 3:33.92
15 Stevens-Palmer, Quinn 9 FISH-PV 3:35.95 3:39.59
1:47.40 3:39.59
Men 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 the Fish-PV 'A' 2:24.77 2:27.14
1) Flach, Michael 10 2) Christensen, Jonathan 10
3) Badawy, Charlie 10 4) Matthews, Christian 9
1:20.09 2:27.14
Men 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 the Fish-PV 'A' 2:36.72 2:43.01
1) Matthews, Christian 9 2) Christensen, Jonathan 10
3) Flach, Michael 10 4) Badawy, Charlie 10
1:26.72 2:43.01
Men 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
14 Lichtenfels, Ryan 11 FISH-PV 2:35.02 2:40.97
1:20.11 2:40.97
Men 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 Lichtenfels, Ryan 11 FISH-PV 1:20.30 1:22.80
Men 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
12 Lichtenfels, Ryan 11 FISH-PV 1:35.22 1:38.31
Men Open 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Anderson, Alex 13 FISH-PV 17:52.97 18:04.55
1:06.60 2:18.66 3:30.09 4:41.97 5:55.16 7:07.89 8:21.73 9:34.68
10:48.11 12:00.51 13:13.64 14:27.75 15:40.60 16:53.86 18:04.55
11 Benecki, Steven 13 FISH-PV 19:05.44 19:09.43
1:10.88 2:26.29 3:43.01 4:59.72 6:15.93 7:32.87 8:49.98 10:07.21
11:24.58 12:41.66 13:59.34 15:17.17 16:35.36 17:52.72 19:09.43