The Eastern Zone - Section II of the
Speedo Champions Series
University of Maryland -- Baltimore County
Catonsville, MD
July 26 - 29, 2001
Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
57 Cousins, Christy R 18 OCCS-PV 28.90
62 Shipko, Katie H 17 OCCS-PV 28.98
Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
66 Shipko, Katie H 17 OCCS-PV 1:04.25
Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
40 Urso, Kelly M 17 OCCS-PV 2:13.59
47 Shipko, Katie H 17 OCCS-PV 2:14.65
Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
7 Urso, Kelly M 17 OCCS-PV 1:07.91 1:08.32 12
Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
7 Urso, Kelly M 17 OCCS-PV 1:07.91
46 Lindberg, Sarah E 14 OCCS-PV 1:12.24
-- Staples, Audrey N 16 OCCS-PV NS
Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
3 Urso, Kelly M 17 OCCS-PV 2:23.89 2:23.70 16
Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
3 Urso, Kelly M 17 OCCS-PV 2:23.89
39 Lindberg, Sarah E 14 OCCS-PV 2:36.60
Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
13 Urso, Kelly M 17 OCCS-PV 1:06.89 1:06.64 4
B - Final
19 Razo, Ashley B 16 OCCS-PV 1:07.01 1:06.48
Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
16 Urso, Kelly M 17 OCCS-PV 1:06.89
18 Razo, Ashley B 16 OCCS-PV 1:07.01
42 Cousins, Christy R 18 OCCS-PV 1:09.10
Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
-- Occoquan Swimming-PV 'A' SCR
Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
15 Occoquan Swimming-PV 'A' 9:07.58 4
1) Razo, Ashley B 16 2) Urso, Kelly M 17
3) Cousins, Christy R 18 4) Shipko, Katie H 17
Women 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
17 Occoquan Swimming-PV 'A' 4:44.62
1) Lindberg, Sarah E 14 2) Shipko, Katie H 17
3) Urso, Kelly M 17 4) Cousins, Christy R 18
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
6 Lindberg, Chris J 18 OCCS-PV 24.23 24.27 13
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
7 Lindberg, Chris J 18 OCCS-PV 24.23
39 Rodkey, Matt F 17 OCCS-PV 26.23
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
11 Lindberg, Chris J 18 OCCS-PV 55.18 55.21 6
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
15 Lindberg, Chris J 18 OCCS-PV 55.18
Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
21 MacLennan, Brett H 15 OCCS-PV 8:52.20
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
8 Lindberg, Chris J 18 OCCS-PV 1:00.93 1:00.91 11
C - Final
21 Rodkey, Matt F 17 OCCS-PV 1:03.81 1:03.40
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
6 Lindberg, Chris J 18 OCCS-PV 1:00.93
23 Rodkey, Matt F 17 OCCS-PV 1:03.81
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
10 Lindberg, Chris J 18 OCCS-PV 2:14.23 2:13.36 7
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
12 Lindberg, Chris J 18 OCCS-PV 2:14.23
28 Rodkey, Matt F 17 OCCS-PV 2:19.06
29 Cartwright, Mike E 16 OCCS-PV 2:19.29
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
31 MacLennan, Brett H 15 OCCS-PV 1:12.03
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
17 Lindberg, Chris J 18 OCCS-PV 1:00.46 59.30
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
22 Lindberg, Chris J 18 OCCS-PV 1:00.46
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
34 Rodkey, Matt F 17 OCCS-PV 2:21.60
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
32 MacLennan, Brett H 15 OCCS-PV 5:02.72