12th Annual Poseidon Classic
Richmond, VA
May 17-20, 2001
Women 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
12 Arzadon, Rachel A 10 Mako-PV 31.57 35.35 5
Women 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
13 Arzadon, Rachel A 10 Mako-PV 37.14 41.86 4
Women 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
14 Arzadon, Rachel A 10 Mako-PV 40.90 47.80 3
Women 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
8 Arzadon, Rachel A 10 Mako-PV 1:29.82 1:42.40 11
Women 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
13 Cormier, Allison M 10 Mako-PV 36.96 42.41 4
Women 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
13 Cormier, Allison M 10 Mako-PV 1:26.09 1:40.78 4
Women 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
34 McCreary, Melea A 11 Mako-PV 28.87 33.04
38 Cox, Brittney D 11 Mako-PV 29.37 33.16
50 Edwards, Charlotte E 12 Mako-PV 29.51 33.48
Women 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
51 McCreary, Melea A 11 Mako-PV 1:03.34 1:14.64
Women 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- McCreary, Melea A 11 Mako-PV 2:19.30 NS
Women 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
22 Snyder, Lisa 11 Mako-PV 6:09.27 5:30.88
1:17.99 2:43.63 4:08.45 5:30.88
25 McCreary, Melea A 11 Mako-PV 6:09.29 5:52.01
1:22.84 2:53.53 4:24.13 5:52.01
Women 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
30 McCreary, Melea A 11 Mako-PV 32.73 39.16
33 Snyder, Lisa 11 Mako-PV 34.28 39.51
Women 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
30 McCreary, Melea A 11 Mako-PV 1:11.09 1:24.20
32 Snyder, Lisa 11 Mako-PV 1:14.38 1:25.21
Women 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
10 Mako Swimming-PV 'A' 1:58.11 2:13.13
1) Cox, Brittney D 11 2) McCreary, Melea A 11
3) Edwards, Charlotte E 12 4) Snyder, Lisa 11
1:07.70 2:13.13
Women 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
13 Mako Swimming-PV 'A' 2:18.33 2:34.52
1) Snyder, Lisa 11 2) McCreary, Melea A 11
3) Edwards, Charlotte E 12 4) Cox, Brittney D 11
1:24.22 2:34.52
Women 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
12 Wattenbarger, Tiffany D 13 Mako-PV 26.86 30.52 5
Women 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
33 Wattenbarger, Tiffany D 13 Mako-PV 58.89 1:09.31
Women 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
36 Wattenbarger, Tiffany D 13 Mako-PV 1:06.89 1:20.19
Women 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
12 Middlemore, Louise 23 Mako-PV 18:00.01 19:32.16 5
1:12.48 2:28.63 3:44.90 5:01.58 6:18.76 7:36.12 8:55.22 10:14.15
11:34.26 12:53.64 14:13.98 15:34.20 16:54.15 18:13.80 19:32.16
Women Senior 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
10 Greenlee, Maureen T 15 Mako-PV 25.81 30.36 7
-- Smith, Amanda L 17 Mako-PV 27.17 SCR
-- Smith, Jennifer I 17 Mako-PV 27.15 SCR
Women Senior 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
36 Smith, Jennifer I 17 Mako-PV 58.43 1:07.38
51 Greenlee, Maureen T 15 Mako-PV 58.43 1:10.31
Women Senior 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
-- Swearingen, Katie M 20 Mako-PV 1:59.42 SCR
Women Senior 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
3 Smith, Jennifer I 17 Mako-PV 1:11.69L 1:11.42 16
Women Senior 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
5 Smith, Jennifer I 17 Mako-PV 1:01.21 1:11.69
24 Smith, Amanda L 17 Mako-PV 1:05.18 1:17.02
Women Senior 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
4 Smith, Jennifer I 17 Mako-PV 2:34.83L 2:34.69 15
1:15.90 2:34.69
Women Senior 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
4 Smith, Jennifer I 17 Mako-PV 2:11.37 2:34.83
1:15.93 2:34.83
20 Smith, Amanda L 17 Mako-PV 2:19.07 2:43.79
1:21.82 2:43.79
Women Senior 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
6 Middlemore, Louise 23 Mako-PV 1:20.54L 1:21.59 13
Women Senior 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
4 Middlemore, Louise 23 Mako-PV 1:06.00 1:20.54
19 Zill, Carrie S 16 Mako-PV 1:13.59 1:25.92
Women Senior 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
4 Middlemore, Louise 23 Mako-PV 2:53.58L 2:54.92 15
1:26.13 2:54.92
Women Senior 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
3 Middlemore, Louise 23 Mako-PV 2:21.45 2:53.58
1:25.60 2:53.58
18 Zill, Carrie S 16 Mako-PV 2:38.38 3:06.79
1:30.34 3:06.79
Women Senior 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
24 Smith, Amanda L 17 Mako-PV 1:03.03 1:14.67
-- Swearingen, Katie M 20 Mako-PV 59.50 SCR
Women Senior 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
24 Smith, Amanda L 17 Mako-PV 2:21.16 3:08.46
1:29.80 3:08.46
-- Swearingen, Katie M 20 Mako-PV 2:07.51 SCR
Women Senior 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
19 Middlemore, Louise 23 Mako-PV 2:13.56 2:40.02
1:21.11 2:40.02
Women Senior 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Mako Swimming-PV 'A' 3:56.00 SCR
1) Greenlee, Maureen T 15 2) Smith, Jennifer I 17
3) Wattenbarger, Tiffany D 13 4) Smith, Amanda L 17
Women Senior 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 Mako Swimming-PV 'A' 4:18.15 5:06.99
1) Smith, Jennifer I 17 2) Zill, Carrie S 16
3) Smith, Amanda L 17 4) Greenlee, Maureen T 15
1:12.76 2:40.29 3:53.75 5:06.99
Men 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Wingert, Tim J 10 Mako-PV 1:05.42 1:15.75 15
Men 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Wingert, Tim J 10 Mako-PV 38.76 43.09 17
8 Sitts, Adam G 10 Mako-PV 41.30 47.34 11
Men 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Wingert, Tim J 10 Mako-PV 1:30.98 1:34.33 17
10 Sitts, Adam G 10 Mako-PV 1:31.19 1:43.77 7
Men 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
11 Sitts, Adam G 10 Mako-PV 36.09 40.88 6
Men 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
9 Wingert, Tim J 10 Mako-PV 1:14.35 1:33.30 9
12 Sitts, Adam G 10 Mako-PV 1:23.97 1:41.12 5
Men 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Kapaldo, Michael I 14 Mako-PV 25.39 28.42 16
Men 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
13 Kapaldo, Michael I 14 Mako-PV 5:16.12L 5:13.87 4
1:13.51 2:34.29 3:55.52 5:13.87
Men 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
14 Kapaldo, Michael I 14 Mako-PV 5:25.05 5:16.12
1:12.27 2:33.64 3:56.08 5:16.12
Men 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
2 Layne, Matt W 14 Mako-PV 1:21.18L 1:19.92 17
Men 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
2 Layne, Matt W 14 Mako-PV 1:09.02 1:21.18
Men 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Layne, Matt W 14 Mako-PV 2:57.88L 2:53.28 20
1:24.47 2:53.28
Men 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
2 Layne, Matt W 14 Mako-PV 2:29.78 2:57.88
1:26.35 2:57.88
Men Senior 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
23 Sanders, Patrick C 15 Mako-PV 24.45 28.56
-- Lipscomb, Kener B 19 Mako-PV 22.64 NS
-- Piddington, Blair T 18 Mako-PV 23.11 NS
-- Kellogg, Nathan N 19 Mako-PV 22.03 NS
Men Senior 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
21 Stehle, Eric J 19 Mako-PV 50.60 59.08
22 Kellogg, Nathan N 19 Mako-PV 49.36 59.11
44 Lipscomb, Kener B 19 Mako-PV 50.38 1:01.51
Men Senior 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
21 Stehle, Eric J 19 Mako-PV 1:46.36 2:08.79
1:02.11 2:08.79
Men Senior 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
17 Stehle, Eric J 19 Mako-PV 4:45.15 4:33.67
1:03.23 2:12.23 3:23.49 4:33.67
Men Senior 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
14 Kellogg, Nathan N 19 Mako-PV 1:07.18L 1:07.43 3
Men Senior 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
14 Kellogg, Nathan N 19 Mako-PV 55.01 1:07.18
32 Vu, Michael T 17 Mako-PV 58.57 1:11.17
Men Senior 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
25 Vu, Michael T 17 Mako-PV 2:06.22 2:33.70
1:15.81 2:33.70
Men Senior 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
5 Charlton, Cameron T 19 Mako-PV 1:09.15L 1:09.17 14
Men Senior 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
4 Charlton, Cameron T 19 Mako-PV 56.74 1:09.15
21 Piddington, Blair T 18 Mako-PV 1:02.50 1:16.58
Men Senior 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
7 Charlton, Cameron T 19 Mako-PV 2:34.62L 2:33.76 12
1:13.83 2:33.76
Men Senior 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
6 Charlton, Cameron T 19 Mako-PV 2:03.56 2:34.62
1:13.99 2:34.62
22 Piddington, Blair T 18 Mako-PV 2:15.02 2:49.88
1:21.18 2:49.88
Men Senior 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
6 Stehle, Eric J 19 Mako-PV 1:04.92L 1:04.64 13
B - Final
10 Kellogg, Nathan N 19 Mako-PV 1:05.20L 1:04.23 7
15 Lipscomb, Kener B 19 Mako-PV 1:06.92L 1:06.50 2
Men Senior 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
11 Stehle, Eric J 19 Mako-PV 57.42 1:04.92
13 Kellogg, Nathan N 19 Mako-PV 54.02 1:05.20
19 Lipscomb, Kener B 19 Mako-PV 55.04 1:06.92
28 Vu, Michael T 17 Mako-PV 58.03 1:09.20
Men Senior 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
8 Charlton, Cameron T 19 Mako-PV 2:21.33L 2:34.40 11
1:13.95 2:34.40
Men Senior 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
8 Charlton, Cameron T 19 Mako-PV 1:52.53 2:21.33
1:09.48 2:21.33
35 Piddington, Blair T 18 Mako-PV 2:06.11 2:33.39
1:15.90 2:33.39
36 Lipscomb, Kener B 19 Mako-PV 2:07.44 2:33.73
1:11.75 2:33.73
Men Senior 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Mako Swimming-PV 'A' 3:13.20 3:54.24
1) Charlton, Cameron T 19 2) Stehle, Eric J 19
3) Kellogg, Nathan N 19 4) Lipscomb, Kener B 19
59.12 1:57.53 2:55.36 3:54.24
Men Senior 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Mako Swimming-PV 'A' 3:36.25 4:22.79
1) Kellogg, Nathan N 19 2) Charlton, Cameron T 19
3) Lipscomb, Kener B 19 4) Stehle, Eric J 19
1:08.39 2:18.61 3:24.96 4:22.79