2nd Jeff Rouse Open Invitational
Freedom Center
Manassas, VA
May 4-6, 2001
Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Lynch, Sarah E 10 CUBU-PV 35.71 33.52
10 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 34.99 34.77
11 Emery, Molly C 10 CUBU-PV 34.99 34.93
BB-C - Division
11 Jacoby, Jenna C 10 CUBU-PV 40.37 37.27
61 Sbardella, Cole B 9 CUBU-PV 44.55 44.93
63 Sbardella, Stephi J 9 CUBU-PV 46.99 45.20
70 Bouchard, Courtney A 9 CUBU-PV 49.99 48.45
-- Weems, Anna C 10 CUBU-PV 37.99 NS
-- Gullett, Ana C 10 CUBU-PV 41.99 NS
Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
7 Lynch, Sarah E 10 CUBU-PV 1:18.21 1:15.91
12 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 1:20.99 1:22.22
BB-C - Division
42 Bouchard, Courtney A 9 CUBU-PV 1:59.99 1:54.31
Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lynch, Sarah E 10 CUBU-PV 3:05.38 2:48.32
1:24.58 2:48.32
2 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 3:07.99 3:00.25
1:29.28 3:00.25
6 Moody, Sarah E 10 CUBU-PV 3:13.29 3:02.68
1:30.52 3:02.68
7 Jacoby, Jenna C 10 CUBU-PV 3:12.99 3:02.99
1:28.61 3:02.99
-- Weems, Anna C 10 CUBU-PV 3:13.99 NS
Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
9 Jacoby, Jenna C 10 CUBU-PV 42.54 42.39
BB-C - Division
2 Moody, Sarah E 10 CUBU-PV 45.45 42.67
5 Lynch, Sarah E 10 CUBU-PV 47.19 43.62
12 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 44.99 44.47
69 Sevier, Jessie R 9 CUBU-PV 1:01.99 1:00.62
-- Sbardella, Cole B 9 CUBU-PV 59.99 NS
-- Weems, Anna C 10 CUBU-PV 46.99 NS
-- Sbardella, Stephi J 9 CUBU-PV 53.99 NS
Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
5 Jacoby, Jenna C 10 CUBU-PV 1:28.96 1:26.38
7 Emery, Molly C 10 CUBU-PV 1:27.99 1:28.14
17 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 1:29.99 1:37.45
BB-C - Division
2 Lynch, Sarah E 10 CUBU-PV 1:38.23 1:31.88
51 Sbardella, Stephi J 9 CUBU-PV 1:57.99 1:52.98
62 Bouchard, Courtney A 9 CUBU-PV 2:15.99 2:15.33
63 Sbardella, Cole B 9 CUBU-PV 2:04.99 2:15.44
-- Weems, Anna C 10 CUBU-PV 1:39.99 NS
-- Gullett, Ana C 10 CUBU-PV 1:55.99 NS
Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 45.99 47.00
BB-C - Division
10 Jacoby, Jenna C 10 CUBU-PV 49.72 49.18
47 Bouchard, Courtney A 9 CUBU-PV 59.99 1:09.01
Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
3 Lynch, Sarah E 10 CUBU-PV 1:41.81 1:36.95
10 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 1:40.99 1:44.51
11 Jacoby, Jenna C 10 CUBU-PV 1:46.29 1:46.02
BB-C - Division
20 Moody, Sarah E 10 CUBU-PV 2:00.06 1:56.14
61 Sevier, Jessie R 9 CUBU-PV 2:30.99 2:26.55
-- Sbardella, Cole B 9 CUBU-PV 2:20.99 NS
-- Weems, Anna C 10 CUBU-PV 1:50.99 NS
-- Sbardella, Stephi J 9 CUBU-PV 2:22.99 NS
Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
6 Lynch, Sarah E 10 CUBU-PV 40.99 39.98
11 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 41.99 44.45
BB-C - Division
27 Jacoby, Jenna C 10 CUBU-PV 47.99 49.24
38 Bouchard, Courtney A 9 CUBU-PV 1:05.99 1:02.05
Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Lynch, Sarah E 10 CUBU-PV 1:36.80 1:28.85
BB-C - Division
11 Emery, Molly C 10 CUBU-PV 1:43.99 1:44.25
26 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 1:46.99 1:52.90
Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
2 Lynch, Sarah E 10 CUBU-PV 3:20.40 3:07.70
1:34.45 3:07.70
6 Jacoby, Jenna C 10 CUBU-PV 3:17.99 3:21.32
1:38.00 3:21.32
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jacoby, Lauren N 12 CUBU-PV 30.36 29.45
5 Kozlowski, Mary C 12 CUBU-PV 33.25 32.28
-- Nicholas, Christy E 12 CUBU-PV 32.86 NS
-- Arzadon, Ashley N 12 CUBU-PV 32.45 NS
BB-C - Division
22 Chang, Kellie 12 CUBU-PV 35.70 34.32
52 McGillicuddy, Lauren M 12 CUBU-PV 37.99 36.42
55 Kimball, Elena E 12 CUBU-PV 43.74 36.48
75 Williamson, Erica L 11 CUBU-PV 37.99 39.41
-- Worley, Erin M 12 CUBU-PV 36.95 NS
-- Weems, Claire E 12 CUBU-PV 33.99 NS
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Jacoby, Lauren N 12 CUBU-PV 1:08.12 1:03.80
4 Kozlowski, Mary C 12 CUBU-PV 1:11.44 1:10.63
6 Nicholas, Christy E 12 CUBU-PV 1:13.18 1:11.54
17 Arzadon, Ashley N 12 CUBU-PV 1:13.27 1:15.57
BB-C - Division
7 Nelson, Catelyn E 12 CUBU-PV 1:16.99 1:14.55
11 Chang, Kellie 12 CUBU-PV 1:16.17 1:15.25
27 Higinbotham, Nicole D 11 CUBU-PV 1:18.99 1:19.81
44 Donahue, Blair E 11 CUBU-PV 1:29.99 1:30.75
47 Williamson, Erica L 11 CUBU-PV 1:29.99 1:34.17
53 Podo, Natalie T 11 CUBU-PV 1:33.99 1:38.60
-- Bray, Hillary L 11 CUBU-PV 1:35.99 NS
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jacoby, Lauren N 12 CUBU-PV 2:41.20 2:23.70
1:11.45 2:23.70
2 Kozlowski, Mary C 12 CUBU-PV 2:39.95 2:30.17
1:12.73 2:30.17
14 Nelson, Catelyn E 12 CUBU-PV 2:42.84 2:41.98
21.12 2:41.98
36 McGillicuddy, Lauren M 12 CUBU-PV 2:55.99 2:52.33
1:24.27 2:52.33
64 Higinbotham, Nicole D 11 CUBU-PV 3:05.99 3:04.69
1:26.27 3:04.69
-- Zefran, Nicole C 12 CUBU-PV 3:28.99 NS
-- Nicholas, Christy E 12 CUBU-PV 2:43.29 NS
-- Arzadon, Ashley N 12 CUBU-PV 2:39.99 NS
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nicholas, Christy E 12 CUBU-PV 5:38.58 5:23.17
1:16.65 2:39.51 4:02.46 5:23.17
Girls 11-12 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Hess, Frani E 12 CUBU-PV NT SCR
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
-- Nicholas, Christy E 12 CUBU-PV 37.01 NS
BB-C - Division
9 Chang, Kellie 12 CUBU-PV 39.38 40.18
16 Kozlowski, Mary C 12 CUBU-PV 42.94 41.17
20 Worley, Erin M 12 CUBU-PV 44.02 41.77
37 McGillicuddy, Lauren M 12 CUBU-PV 42.99 42.92
49 Kimball, Elena E 12 CUBU-PV 55.76 43.90
67 Higinbotham, Nicole D 11 CUBU-PV 45.99 45.61
77 Donahue, Blair E 11 CUBU-PV 1:01.61 46.50
81 Chen, Xuefeng 12 CUBU-PV 46.74 47.37
93 Sevier, Beka L 12 CUBU-PV 50.99 51.30
-- Arzadon, Ashley N 12 CUBU-PV 39.27 NS
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Jacoby, Lauren N 12 CUBU-PV 1:17.98 1:16.83
11 Chang, Kellie 12 CUBU-PV 1:25.69 1:22.29
-- Nicholas, Christy E 12 CUBU-PV 1:23.68 NS
BB-C - Division
31 Kimball, Elena E 12 CUBU-PV 1:33.99 1:31.64
35 McGillicuddy, Lauren M 12 CUBU-PV 1:38.99 1:33.43
53 Williamson, Erica L 11 CUBU-PV 1:43.99 1:40.52
-- Arzadon, Ashley N 12 CUBU-PV 1:28.56 NS
-- Weems, Claire E 12 CUBU-PV 1:36.26 NS
-- Worley, Erin M 12 CUBU-PV 1:29.99 NS
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Jacoby, Lauren N 12 CUBU-PV 38.82 38.08
2 Nelson, Catelyn E 12 CUBU-PV 39.99 39.15
5 Arzadon, Ashley N 12 CUBU-PV 40.97 41.54
BB-C - Division
9 Kozlowski, Mary C 12 CUBU-PV 46.49 43.89
13 Chang, Kellie 12 CUBU-PV 43.64 44.66
32 Higinbotham, Nicole D 11 CUBU-PV 43.99 46.88
44 Podo, Natalie T 11 CUBU-PV 1:04.02 49.39
45 Donahue, Blair E 11 CUBU-PV 59.39 49.68
60 Williamson, Erica L 11 CUBU-PV 51.99 54.97
-- Bray, Hillary L 11 CUBU-PV 58.99 NS
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Jacoby, Lauren N 12 CUBU-PV 1:26.76 1:25.72
2 Nelson, Catelyn E 12 CUBU-PV 1:24.99 1:27.32
-- Arzadon, Ashley N 12 CUBU-PV 1:32.81 NS
BB-C - Division
5 Kozlowski, Mary C 12 CUBU-PV 1:36.75 1:34.85
15 Chang, Kellie 12 CUBU-PV 1:35.46 1:37.65
42 Chen, Xuefeng 12 CUBU-PV 1:49.21 1:43.79
45 Higinbotham, Nicole D 11 CUBU-PV 1:47.99 1:44.64
48 Donahue, Blair E 11 CUBU-PV 1:43.99 1:45.05
49 Kimball, Elena E 12 CUBU-PV 1:46.99 1:45.15
57 McGillicuddy, Lauren M 12 CUBU-PV 1:46.99 1:47.52
73 Worley, Erin M 12 CUBU-PV 1:54.02 1:51.61
75 Sevier, Beka L 12 CUBU-PV 2:10.99 1:52.88
85 Williamson, Erica L 11 CUBU-PV 1:49.99 1:56.85
-- Zefran, Nicole C 12 CUBU-PV 1:38.99 NS
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
2 Jacoby, Lauren N 12 CUBU-PV 34.15 33.46
4 Kozlowski, Mary C 12 CUBU-PV 34.47 34.49
BB-C - Division
1 Nicholas, Christy E 12 CUBU-PV 37.72 35.43
22 Nelson, Catelyn E 12 CUBU-PV 41.99 39.18
26 Arzadon, Ashley N 12 CUBU-PV 42.20 39.95
28 Chang, Kellie 12 CUBU-PV 41.75 40.45
46 Podo, Natalie T 11 CUBU-PV 59.82 44.20
47 Higinbotham, Nicole D 11 CUBU-PV 1:44.99 44.75
-- Bray, Hillary L 11 CUBU-PV 45.99 NS
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
2 Kozlowski, Mary C 12 CUBU-PV 1:19.68 1:17.66
BB-C - Division
22 Chang, Kellie 12 CUBU-PV 1:35.71 1:32.00
52 Kimball, Elena E 12 CUBU-PV 1:40.42 1:43.03
53 McGillicuddy, Lauren M 12 CUBU-PV 1:42.99 1:43.62
-- Nicholas, Christy E 12 CUBU-PV 1:29.95 NS
-- Weems, Claire E 12 CUBU-PV 1:30.99 NS
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
3 Jacoby, Lauren N 12 CUBU-PV 2:50.96 2:44.18
1:21.16 2:44.18
BB-C - Division
20 Chang, Kellie 12 CUBU-PV 3:11.28 3:06.87
1:26.75 3:06.87
36 Nelson, Catelyn E 12 CUBU-PV 3:13.99 3:10.62
1:36.69 3:10.62
37 Kimball, Elena E 12 CUBU-PV 3:20.99 3:10.95
1:35.08 3:10.95
69 Chen, Xuefeng 12 CUBU-PV 3:28.99 3:29.84
1:38.98 3:29.84
71 Donahue, Blair E 11 CUBU-PV 3:29.99 3:31.25
1:46.86 3:31.25
81 Williamson, Erica L 11 CUBU-PV 3:29.99 3:41.41
1:47.93 3:41.41
-- Nicholas, Christy E 12 CUBU-PV 3:08.16 NS
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Nichols, Christine E 13 CUBU-PV 28.99 29.51
9 Broten, Whitney K 13 CUBU-PV 30.36 30.33
16 Heebner, Marissa E 14 CUBU-PV 31.01 31.06
29 Worley, Katie L 14 CUBU-PV 32.18 32.04
40 Barrett, Kelly M 13 CUBU-PV 32.49 32.94
44 Pritchett, Jessica J 13 CUBU-PV 31.99 35.97
-- Tate, Sarah L 14 CUBU-PV 31.99 NS
BB-C - Division
1 Richardson, Nancy M 13 CUBU-PV 33.00 31.46
3 Higinbotham, Alison M 14 CUBU-PV 33.99 32.40
17 Neill, Kelly E 13 CUBU-PV 35.99 33.71
21 Mewbourne, Mer G 13 CUBU-PV 34.99 34.02
30 Hutchison, Carol S 13 CUBU-PV 36.96 35.62
32 Heim, Ashley R 13 CUBU-PV 35.99 35.78
45 Emery, Meg L 13 CUBU-PV 38.99 38.79
-- Binder, Sarah E 14 CUBU-PV 36.44 NS
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
2 Nichols, Christine E 13 CUBU-PV 1:01.99 1:04.09
10 Heebner, Marissa E 14 CUBU-PV 1:06.46 1:06.98
13 Broten, Whitney K 13 CUBU-PV 1:07.82 1:07.64
23 Richardson, Nancy M 13 CUBU-PV 1:11.39 1:10.47
-- Tate, Sarah L 14 CUBU-PV 1:09.99 NS
BB-C - Division
11 Mewbourne, Mer G 13 CUBU-PV 1:15.99 1:13.76
36 Emery, Meg L 13 CUBU-PV 1:27.99 1:23.20
-- Coster, Caroline M 14 CUBU-PV 1:11.99 NS
-- Barrett, Kelly M 13 CUBU-PV 1:13.29 NS
-- Binder, Sarah E 14 CUBU-PV 1:14.99 NS
-- Hutchison, Carol S 13 CUBU-PV 1:29.63 NS
-- Worley, Katie L 14 CUBU-PV 1:13.91 NS
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
5 Broten, Whitney K 13 CUBU-PV 2:28.80 2:24.77
1:11.32 2:24.77
-- Tate, Sarah L 14 CUBU-PV 2:29.99 NS
-- Nichols, Christine E 13 CUBU-PV 2:12.99 NS
-- Coster, Caroline M 14 CUBU-PV 2:29.99 NS
BB-C - Division
17 Higinbotham, Alison M 14 CUBU-PV 2:43.99 2:51.85
1:21.46 2:51.85
23 Heim, Ashley R 13 CUBU-PV 2:39.99 3:02.21
1:29.57 3:02.21
-- Barrett, Kelly M 13 CUBU-PV 2:36.99 NS
-- Walter, Lauren K 14 CUBU-PV 2:42.79 NS
-- Hutchison, Carol S 13 CUBU-PV 2:45.99 NS
Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Nichols, Christine E 13 CUBU-PV 9:25.99 SCR
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
6 Broten, Whitney K 13 CUBU-PV 1:14.50 1:14.72
24 Nichols, Christine E 13 CUBU-PV 1:10.99 1:21.06
34 Pritchett, Jessica J 13 CUBU-PV 1:13.99 1:25.28
-- Tate, Sarah L 14 CUBU-PV 1:18.99 NS
-- Coster, Caroline M 14 CUBU-PV 1:13.99 NS
BB-C - Division
1 Worley, Katie L 14 CUBU-PV 1:25.26 1:20.43
27 Neill, Kelly E 13 CUBU-PV 1:25.99 1:28.71
30 Higinbotham, Alison M 14 CUBU-PV 1:31.99 1:29.40
34 Walter, Lauren K 14 CUBU-PV 1:35.42 1:30.80
43 Heim, Ashley R 13 CUBU-PV 1:23.99 1:39.10
44 Hutchison, Carol S 13 CUBU-PV 1:35.95 1:39.99
-- Barrett, Kelly M 13 CUBU-PV 1:27.26 NS
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
5 Broten, Whitney K 13 CUBU-PV 2:45.49 2:40.04
1:19.52 2:40.04
-- Coster, Caroline M 14 CUBU-PV 2:41.99 NS
-- Binder, Sarah E 14 CUBU-PV 2:47.99 NS
BB-C - Division
6 Richardson, Nancy M 13 CUBU-PV 3:08.28 2:51.78
1:25.70 2:51.78
31 Emery, Meg L 13 CUBU-PV 3:45.99 3:21.85
1:37.74 3:21.85
-- Tate, Sarah L 14 CUBU-PV 2:55.99 NS
-- Barrett, Kelly M 13 CUBU-PV 3:07.95 NS
-- Worley, Katie L 14 CUBU-PV 2:59.21 NS
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Heebner, Marissa E 14 CUBU-PV 1:24.99 1:27.70
5 Richardson, Nancy M 13 CUBU-PV 1:28.19 1:27.84
8 Mewbourne, Mer G 13 CUBU-PV 1:26.86 1:30.53
11 Heim, Ashley R 13 CUBU-PV 1:27.99 1:48.37
-- Nichols, Christine E 13 CUBU-PV 1:19.99 NS
-- Coster, Caroline M 14 CUBU-PV 1:23.99 NS
BB-C - Division
22 Higinbotham, Alison M 14 CUBU-PV 1:35.99 1:39.70
-- Walter, Lauren K 14 CUBU-PV 1:31.17 NS
-- Binder, Sarah E 14 CUBU-PV 1:30.21 NS
-- Hutchison, Carol S 13 CUBU-PV 1:53.28 NS
-- Barrett, Kelly M 13 CUBU-PV 1:42.37 NS
1:13.99 2:34.25 3:54.05
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Nichols, Christine E 13 CUBU-PV 2:53.99 3:02.01
1:27.42 3:02.01
7 Heebner, Marissa E 14 CUBU-PV 2:59.99 3:04.64
1:30.18 3:04.64
16 Richardson, Nancy M 13 CUBU-PV 3:08.92 3:17.75
1:35.99 3:17.75
17 Walter, Lauren K 14 CUBU-PV 3:04.99 3:23.23
1:38.64 3:23.23
18 Pritchett, Jessica J 13 CUBU-PV 3:10.99 3:28.93
1:41.85 3:28.93
BB-C - Division
22 Hutchison, Carol S 13 CUBU-PV 3:15.99 3:31.65
1:40.73 3:31.65
34 Emery, Meg L 13 CUBU-PV 3:51.99 3:54.74
1:53.44 3:54.74
-- Binder, Sarah E 14 CUBU-PV 3:15.99 NS
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
10 Heebner, Marissa E 14 CUBU-PV 1:16.26 1:14.93
-- Tate, Sarah L 14 CUBU-PV 1:14.99 NS
-- Coster, Caroline M 14 CUBU-PV 1:14.99 NS
BB-C - Division
1 Broten, Whitney K 13 CUBU-PV 1:24.62 1:17.51
3 Richardson, Nancy M 13 CUBU-PV 1:24.95 1:23.54
9 Mewbourne, Mer G 13 CUBU-PV 1:19.99 1:26.10
-- Barrett, Kelly M 13 CUBU-PV 1:43.25 NS
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
7 Broten, Whitney K 13 CUBU-PV 2:40.99 2:49.10
1:21.40 2:49.10
8 Heebner, Marissa E 14 CUBU-PV 2:27.99 2:52.75
1:20.92 2:52.75
BB-C - Division
-- Tate, Sarah L 14 CUBU-PV 2:56.99 NS
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
11 Broten, Whitney K 13 CUBU-PV 2:47.16 2:48.82
1:20.87 2:48.82
-- Tate, Sarah L 14 CUBU-PV 2:42.99 NS
-- Binder, Sarah E 14 CUBU-PV 2:46.99 NS
BB-C - Division
1 Richardson, Nancy M 13 CUBU-PV 2:54.01 2:48.51
1:23.46 2:48.51
16 Mewbourne, Mer G 13 CUBU-PV 2:54.99 3:07.71
1:32.80 3:07.71
-- Higinbotham, Alison M 14 CUBU-PV 3:07.99 DQ
1:33.59 DQ
-- Heim, Ashley R 13 CUBU-PV 3:10.99 NS
-- Walter, Lauren K 14 CUBU-PV 2:52.99 NS
-- Hutchison, Carol S 13 CUBU-PV 3:47.75 NS
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
9 Broten, Whitney K 13 CUBU-PV 6:00.80 5:41.26
1:19.08 2:44.40 4:25.87 5:41.26
19 Richardson, Nancy M 13 CUBU-PV 6:00.99 5:58.49
1:24.03 2:57.22 4:37.24 5:58.49
BB-C - Division
23 Emery, Meg L 13 CUBU-PV NT 7:13.34
1:45.81 3:31.88 5:34.94 7:13.34
-- Mewbourne, Mer G 13 CUBU-PV 6:23.99 NS
Girls 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- McGough, Karla D 15 CUBU-PV 10:44.09 SCR
-- McGough, Kiera L 18 CUBU-PV 9:59.31 SCR
Girls 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- McGough, Karla D 15 CUBU-PV 20:15.20 SCR
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
13 McGough, Kiera L 18 CUBU-PV 30.47 30.58
32 Neill, Erin L 16 CUBU-PV 31.99 31.91
34 Ogren, Kim L 15 CUBU-PV 30.99 32.14
40 Sevier, Dani V 15 CUBU-PV 34.99 32.68
44 Hess, Frani E 12 CUBU-PV 34.89 33.03
55 Gaviola, April P 16 CUBU-PV 34.99 34.43
-- Ward, Virginia H 15 CUBU-PV 33.83 NS
-- Coster, Caroline M 14 CUBU-PV 31.99 NS
-- Zoller, Erin M 17 CUBU-PV 29.47 NS
-- Morgan, Lizzy A 15 CUBU-PV 32.99 NS
-- Blaschke, Ann K 17 CUBU-PV 31.63 NS
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Calanog, Michelle M 17 CUBU-PV 1:06.99 1:07.52
12 Neill, Erin L 16 CUBU-PV 1:07.99 1:09.27
25 Ogren, Kim L 15 CUBU-PV 1:06.99 1:11.84
32 Gaviola, April P 16 CUBU-PV 1:14.99 1:16.18
-- Zefran, Nicole C 12 CUBU-PV 1:24.99 NS
-- McGough, Kiera L 18 CUBU-PV 1:04.99 NS
-- Zoller, Erin M 17 CUBU-PV 1:03.61 NS
-- Hess, Frani E 12 CUBU-PV 1:15.82 NS
-- Ward, Virginia H 15 CUBU-PV 1:13.38 NS
-- Mangan, Cindy L 16 CUBU-PV 1:04.10 NS
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
14 Hess, Frani E 12 CUBU-PV 2:27.99 2:35.37
1:15.85 2:35.37
18 Morgan, Lizzy A 15 CUBU-PV 2:33.99 2:39.40
1:18.37 2:39.40
-- Ward, Virginia H 15 CUBU-PV 2:47.43 NS
-- Blaschke, Ann K 17 CUBU-PV 2:30.71 NS
-- Kimball, Elena E 12 CUBU-PV 3:22.04 NS
Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
19 Heebner, Marissa E 14 CUBU-PV 4:33.99 5:00.97
1:12.87 2:29.25 3:45.15 5:00.97
51 Ogren, Kim L 15 CUBU-PV 5:47.99 5:24.58
1:16.48 2:39.57 4:02.82 5:24.58
56 Hess, Frani E 12 CUBU-PV 5:50.15 5:28.40
1:20.50 2:44.04 4:07.05 5:28.40
77 Gaviola, April P 16 CUBU-PV 5:41.99 5:47.40
1:22.94 2:50.48 4:19.04 5:47.40
-- McGough, Kiera L 18 CUBU-PV 4:50.69 NS
-- Ward, Virginia H 15 CUBU-PV 6:01.99 SCR
-- Tate, Sarah L 14 CUBU-PV 6:03.99 SCR
-- Walter, Lauren K 14 CUBU-PV 6:01.99 SCR
-- Coster, Caroline M 14 CUBU-PV 6:04.99 SCR
-- Binder, Sarah E 14 CUBU-PV 6:20.99 SCR
-- Worley, Katie L 14 CUBU-PV 6:08.99 SCR
-- Barrett, Kelly M 13 CUBU-PV 6:09.51 SCR
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
21 Gaviola, April P 16 CUBU-PV 1:19.99 1:21.44
39 Sevier, Dani V 15 CUBU-PV 1:27.99 1:28.38
-- Ward, Virginia H 15 CUBU-PV 1:25.44 NS
-- Zoller, Erin M 17 CUBU-PV 1:10.86 NS
-- Morgan, Lizzy A 15 CUBU-PV 1:14.99 NS
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
12 Neill, Erin L 16 CUBU-PV 2:42.99 2:48.91
1:22.89 2:48.91
14 Gaviola, April P 16 CUBU-PV 2:47.99 2:51.35
1:24.78 2:51.35
-- Ward, Virginia H 15 CUBU-PV 2:59.94 NS
-- Zoller, Erin M 17 CUBU-PV 2:32.31 NS
-- McGough, Kiera L 18 CUBU-PV 2:36.43 NS
-- Mangan, Cindy L 16 CUBU-PV 2:55.20 NS
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
5 Ogren, Kim L 15 CUBU-PV 1:18.99 1:24.50
7 Neill, Erin L 16 CUBU-PV 1:21.99 1:26.17
11 Morgan, Lizzy A 15 CUBU-PV 1:24.99 1:32.40
19 Hess, Frani E 12 CUBU-PV 1:41.29 1:36.97
-- McGough, Kiera L 18 CUBU-PV 1:26.99 NS
-- Blaschke, Ann K 17 CUBU-PV 1:25.56 NS
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Ogren, Kim L 15 CUBU-PV 2:51.99 3:01.75
1:27.82 3:01.75
9 Neill, Erin L 16 CUBU-PV 2:51.99 3:03.85
1:29.29 3:03.85
26 Mewbourne, Mer G 13 CUBU-PV 3:09.99 3:23.70
1:37.05 3:23.70
30 Hess, Frani E 12 CUBU-PV 3:55.99 3:26.63
1:40.01 3:26.63
-- Zefran, Nicole C 12 CUBU-PV 3:55.99 NS
Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
5 Calanog, Michelle M 17 CUBU-PV 1:08.99 1:13.20
18 Morgan, Lizzy A 15 CUBU-PV 1:12.99 1:23.95
-- Neill, Erin L 16 CUBU-PV 1:18.99 NS
-- Binder, Sarah E 14 CUBU-PV 1:23.99 NS
-- Ward, Virginia H 15 CUBU-PV 1:13.99 NS
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Calanog, Michelle M 17 CUBU-PV 2:33.99 2:40.68
1:17.35 2:40.68
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Calanog, Michelle M 17 CUBU-PV 2:39.99 2:41.90
1:16.93 2:41.90
17 Ogren, Kim L 15 CUBU-PV 2:40.99 2:56.75
1:28.24 2:56.75
-- Neill, Erin L 16 CUBU-PV 2:37.99 DQ
1:20.49 DQ
-- Zefran, Nicole C 12 CUBU-PV 3:32.99 NS
-- Ward, Virginia H 15 CUBU-PV 2:46.99 NS
-- Blaschke, Ann K 17 CUBU-PV 2:53.03 NS
Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Blaschke, Ann K 17 CUBU-PV 6:12.26 NS
-- Neill, Erin L 16 CUBU-PV 5:34.99 NS
-- Zoller, Erin M 17 CUBU-PV 5:33.49 NS
Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB-C - Division
18 Hong, Andrew J 10 CUBU-PV 38.99 39.43
20 Broten, Hunter H 10 CUBU-PV 39.39 39.54
22 Jones, Daniel M 9 CUBU-PV 39.99 40.76
24 Spina, Alex M 10 CUBU-PV 48.10 41.97
29 Dempsey, Jimmy W 10 CUBU-PV 44.99 42.62
31 Kerber, Brandon E 9 CUBU-PV 44.99 43.05
40 Kawai, Takuma 10 CUBU-PV 46.99 47.22
-- Nicholas, JP P 9 CUBU-PV 42.80 NS
-- Clark, Austin T 10 CUBU-PV 38.99 NS
Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
8 Hong, Andrew J 10 CUBU-PV 1:30.99 1:30.32
14 Spina, Alex M 10 CUBU-PV 1:41.27 1:37.05
15 Nicholas, JP P 9 CUBU-PV 1:30.99 1:37.21
-- Clark, Austin T 10 CUBU-PV 1:29.99 NS
Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
16 Hong, Andrew J 10 CUBU-PV 3:17.99 3:19.48
1:33.70 3:19.48
18 Broten, Hunter H 10 CUBU-PV 3:29.70 3:20.64
1:36.77 3:20.64
21 Spina, Alex M 10 CUBU-PV 3:34.82 3:22.51
1:38.89 3:22.51
24 Heckelman, Tommy A 9 CUBU-PV 3:25.99 3:28.26
1:38.40 3:28.26
35 Kerber, Brandon E 9 CUBU-PV 3:40.99 3:45.86
1:47.70 3:45.86
-- Nicholas, JP P 9 CUBU-PV 3:33.99 NS
-- Clark, Austin T 10 CUBU-PV 3:10.99 NS
Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
11 Hong, Andrew J 10 CUBU-PV 46.99 46.53
12 Jones, Daniel M 9 CUBU-PV 47.99 47.82
14 Heckelman, Tommy A 9 CUBU-PV 51.99 47.98
15 Broten, Hunter H 10 CUBU-PV 51.27 48.05
23 Spina, Alex M 10 CUBU-PV 54.80 50.33
27 Kerber, Brandon E 9 CUBU-PV 59.99 52.06
39 Dempsey, Jimmy W 10 CUBU-PV 1:03.99 1:01.15
-- Nicholas, JP P 9 CUBU-PV 1:05.15 NS
-- Kawai, Takuma 10 CUBU-PV 55.99 NS
-- Clark, Austin T 10 CUBU-PV 48.99 NS
Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
13 Spina, Alex M 10 CUBU-PV 1:55.94 1:41.17
14 Broten, Hunter H 10 CUBU-PV 1:43.44 1:41.64
16 Hong, Andrew J 10 CUBU-PV 1:39.99 1:42.78
27 Kerber, Brandon E 9 CUBU-PV 1:51.99 1:52.79
-- Dempsey, Jimmy W 10 CUBU-PV NT DQ
-- Nicholas, JP P 9 CUBU-PV 1:50.03 NS
Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
-- Clark, Austin T 10 CUBU-PV 44.99 NS
BB-C - Division
9 Hong, Andrew J 10 CUBU-PV 51.99 52.09
13 Broten, Hunter H 10 CUBU-PV 51.64 55.50
14 Nicholas, JP P 9 CUBU-PV 1:00.71 56.00
Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
11 Hong, Andrew J 10 CUBU-PV 1:51.99 1:53.86
12 Jones, Daniel M 9 CUBU-PV 1:50.99 1:53.90
14 Broten, Hunter H 10 CUBU-PV NT 1:56.08
15 Heckelman, Tommy A 9 CUBU-PV 1:58.99 1:57.95
17 Dempsey, Jimmy W 10 CUBU-PV NT 1:59.02
26 Kawai, Takuma 10 CUBU-PV 2:06.99 2:07.66
36 Kerber, Brandon E 9 CUBU-PV 2:20.99 2:17.95
-- Nicholas, JP P 9 CUBU-PV 2:01.99 NS
-- Clark, Austin T 10 CUBU-PV 1:41.99 SCR
Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB-C - Division
9 Broten, Hunter H 10 CUBU-PV 55.55 48.79
11 Nicholas, JP P 9 CUBU-PV 42.99 49.13
14 Spina, Alex M 10 CUBU-PV 53.99 55.65
Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
18 Dempsey, Jimmy W 10 CUBU-PV NT 2:31.23
-- Kerber, Brandon E 9 CUBU-PV 2:09.99 DQ
-- Jones, Daniel M 9 CUBU-PV 2:01.99 NS
-- Nicholas, JP P 9 CUBU-PV 2:01.99 NS
-- Broten, Hunter H 10 CUBU-PV 2:01.82 NS
Boys 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
13 Broten, Hunter H 10 CUBU-PV 3:46.88 3:46.21
1:52.63 3:46.21
-- Clark, Austin T 10 CUBU-PV 3:30.99 NS
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Brake, Andy J 12 CUBU-PV 30.85 30.07
11 Richardson, Andy M 12 CUBU-PV 31.93 32.67
-- Heinrich, Jared S 12 CUBU-PV 32.99 NS
-- Trainor, Will F 12 CUBU-PV 32.05 NS
BB-C - Division
3 Dinatale, Eude L 12 CUBU-PV 33.31 31.80
22 Dinatale, Pedro E 11 CUBU-PV 37.16 36.27
-- Heinrich, Colin M 11 CUBU-PV 33.99 NS
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
-- Heinrich, Jared S 12 CUBU-PV 1:10.99 DQ
-- Trainor, Will F 12 CUBU-PV 1:09.87 NS
BB-C - Division
4 Dinatale, Eude L 12 CUBU-PV NT 1:10.00
10 Heinrich, Colin M 11 CUBU-PV 1:15.99 1:15.76
17 Dinatale, Pedro E 11 CUBU-PV 1:31.01 1:24.61
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
7 Finelli, Drew S 12 CUBU-PV 2:27.99 2:28.19
1:11.73 2:28.19
14 Heinrich, Jared S 12 CUBU-PV 2:33.99 2:50.88
1:21.61 2:50.88
BB-C - Division
10 Heinrich, Colin M 11 CUBU-PV 2:48.99 2:46.63
1:22.28 2:46.63
13 Dittemore, Scott S 11 CUBU-PV 3:02.99 2:49.53
1:23.18 2:49.53
20 Dinatale, Pedro E 11 CUBU-PV 3:05.99 3:06.23
1:29.32 3:06.23
-- Trainor, Will F 12 CUBU-PV 2:47.30 NS
-- Heckelman, Jeff S 12 CUBU-PV 3:10.99 NS
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
3 Dinatale, Eude L 12 CUBU-PV 5:45.12 5:28.03
1:20.42 2:44.86 4:08.43 5:28.03
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
9 Finelli, Drew S 12 CUBU-PV 36.99 38.00
12 Heinrich, Jared S 12 CUBU-PV 36.99 40.18
-- Richardson, Andy M 12 CUBU-PV 35.01 NS
BB-C - Division
3 Brake, Andy J 12 CUBU-PV 39.41 37.47
17 Heinrich, Colin M 11 CUBU-PV 38.99 40.00
18 Dittemore, Scott S 11 CUBU-PV 41.99 40.30
31 Heckelman, Jeff S 12 CUBU-PV 44.99 45.62
32 Dinatale, Pedro E 11 CUBU-PV 51.65 46.01
-- Trainor, Will F 12 CUBU-PV 38.81 NS
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Brake, Andy J 12 CUBU-PV 1:19.58 1:15.20
-- Heinrich, Jared S 12 CUBU-PV 1:17.99 NS
BB-C - Division
-- Heinrich, Colin M 11 CUBU-PV 1:23.99 NS
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
7 Heinrich, Colin M 11 CUBU-PV 44.99 45.38
23 Dinatale, Pedro E 11 CUBU-PV 50.75 52.99
24 Heinrich, Jared S 12 CUBU-PV 47.99 53.40
-- Richardson, Andy M 12 CUBU-PV 46.81 NS
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
2 Dinatale, Eude L 12 CUBU-PV 1:32.81 1:26.90
3 Brake, Andy J 12 CUBU-PV 1:32.99 1:28.17
5 Finelli, Drew S 12 CUBU-PV 1:27.99 1:30.77
BB-C - Division
10 Heinrich, Colin M 11 CUBU-PV 1:35.99 1:38.55
16 Heckelman, Jeff S 12 CUBU-PV 1:47.99 1:40.27
33 Dinatale, Pedro E 11 CUBU-PV 1:58.99 1:57.32
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
7 Heinrich, Colin M 11 CUBU-PV 34.99 39.25
8 Heinrich, Jared S 12 CUBU-PV 35.99 40.77
-- Richardson, Andy M 12 CUBU-PV 35.99 NS
BB-C - Division
14 Dinatale, Pedro E 11 CUBU-PV 38.99 40.52
-- Trainor, Will F 12 CUBU-PV 42.80 NS
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Brake, Andy J 12 CUBU-PV 1:14.20 1:09.85
BB-C - Division
1 Dinatale, Eude L 12 CUBU-PV 1:26.71 1:20.58
17 Dinatale, Pedro E 11 CUBU-PV NT 1:40.69
-- Heinrich, Jared S 12 CUBU-PV 1:23.99 NS
-- Heinrich, Colin M 11 CUBU-PV 1:22.99 NS
-- Trainor, Will F 12 CUBU-PV 1:34.12 NS
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Brake, Andy J 12 CUBU-PV 2:45.04 2:38.46
1:15.43 2:38.46
BB-C - Division
18 Heinrich, Jared S 12 CUBU-PV 3:01.99 3:13.77
1:28.15 3:13.77
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
2 Kozlowski, Will J 13 CUBU-PV 28.07 27.76
6 Galasso, Mike A 14 CUBU-PV 29.36 28.92
10 Chandler, Tommy D 13 CUBU-PV 29.89 30.14
13 Tierno, Nick C 14 CUBU-PV 29.99 30.55
-- Clark, Matthew D 14 CUBU-PV 29.99 NS
-- Lee, James W 14 CUBU-PV 28.99 NS
BB-C - Division
4 Shumate, Colin P 13 CUBU-PV 32.02 30.18
19 Bell, Matt J 13 CUBU-PV 33.99 31.96
23 Sevier, BJ J 13 CUBU-PV 34.99 32.97
24 Finelli, Paul M 14 CUBU-PV 33.99 33.28
27 Trampert, Paul J 13 CUBU-PV 35.64 34.33
29 Flory, Jason A 14 CUBU-PV 36.99 35.91
-- Ohnishi, Ken 14 CUBU-PV 31.71 NS
-- Case, Bryan G 14 CUBU-PV 32.44 NS
-- Carr, Charlie F 13 CUBU-PV 36.99 NS
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Kozlowski, Will J 13 CUBU-PV 1:01.54 1:03.06
4 Galasso, Mike A 14 CUBU-PV 1:06.26 1:04.23
5 Chandler, Tommy D 13 CUBU-PV 1:06.35 1:05.35
BB-C - Division
3 Jarvis, Chris D 13 CUBU-PV 1:07.99 1:06.49
23 Trampert, Paul J 13 CUBU-PV 1:18.99 1:16.51
-- Newmeyer, Ryan T 13 CUBU-PV 1:09.07 NS
-- Flory, Jason A 14 CUBU-PV 1:18.99 NS
-- Clark, Matthew D 14 CUBU-PV 1:07.99 NS
-- Ohnishi, Ken 14 CUBU-PV 1:12.65 NS
-- Case, Bryan G 14 CUBU-PV NT NS
-- Lee, James W 14 CUBU-PV 1:07.99 NS
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
6 Kozlowski, Will J 13 CUBU-PV 2:24.14 2:27.13
1:12.38 2:27.13
9 Tierno, Nick C 14 CUBU-PV 2:23.99 2:37.43
1:17.46 2:37.43
BB-C - Division
1 Galasso, Mike A 14 CUBU-PV 2:30.70 2:19.78
1:08.81 2:19.78
2 Chandler, Tommy D 13 CUBU-PV 2:32.04 2:19.92
1:09.54 2:19.92
4 Jarvis, Chris D 13 CUBU-PV 2:28.99 2:29.22
1:13.98 2:29.22
16 Flory, Jason A 14 CUBU-PV 2:50.99 3:02.60
1:28.13 3:02.60
-- Bell, Matt J 13 CUBU-PV 2:41.99 NS
-- Case, Bryan G 14 CUBU-PV 2:39.98 NS
-- Lee, James W 14 CUBU-PV 2:26.99 NS
-- Newmeyer, Ryan T 13 CUBU-PV 2:38.96 NS
-- Clark, Matthew D 14 CUBU-PV 2:33.99 NS
Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Galasso, Mike A 14 CUBU-PV 11:31.73 10:34.67
1:16.22 2:38.21 3:58.70 5:19.51 6:39.20 7:59.55 9:18.93 10:34.67
4 Tierno, Nick C 14 CUBU-PV 10:42.99 11:09.09
1:18.85 2:44.60 4:09.97 5:34.40 6:58.47 8:23.22 9:47.55 11:09.09
-- Clark, Matthew D 14 CUBU-PV 10:04.99 SCR
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
-- Clark, Matthew D 14 CUBU-PV 1:13.99 NS
-- Lee, James W 14 CUBU-PV 1:12.99 NS
BB-C - Division
4 Galasso, Mike A 14 CUBU-PV 1:17.32 1:12.59
6 Chandler, Tommy D 13 CUBU-PV 1:17.75 1:15.64
7 Shumate, Colin P 13 CUBU-PV 1:23.46 1:15.75
9 Jarvis, Chris D 13 CUBU-PV 1:15.99 1:18.24
11 Newmeyer, Ryan T 13 CUBU-PV 1:21.47 1:18.49
16 Bell, Matt J 13 CUBU-PV 1:21.99 1:20.17
23 Finelli, Paul M 14 CUBU-PV 1:20.99 1:21.89
26 Trampert, Paul J 13 CUBU-PV 1:35.99 1:27.24
29 Sevier, BJ J 13 CUBU-PV 1:25.99 1:29.44
-- Flory, Jason A 14 CUBU-PV 1:32.99 NS
-- Carr, Charlie F 13 CUBU-PV 1:39.99 NS
-- Case, Bryan G 14 CUBU-PV NT NS
-- Ohnishi, Ken 14 CUBU-PV 1:21.63 NS
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Chandler, Tommy D 13 CUBU-PV 2:35.99 2:39.19
1:18.29 2:39.19
BB-C - Division
-- Lee, James W 14 CUBU-PV 2:46.99 NS
3:05.00
-- Case, Bryan G 14 CUBU-PV NT NS
-- Ohnishi, Ken 14 CUBU-PV 2:58.92 NS
-- Clark, Matthew D 14 CUBU-PV 2:47.99 NS
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
2 Jarvis, Chris D 13 CUBU-PV 1:20.99 1:21.70
5 Tierno, Nick C 14 CUBU-PV 1:22.99 1:25.12
BB-C - Division
-- Carr, Charlie F 13 CUBU-PV 1:46.89 NS
-- Ohnishi, Ken 14 CUBU-PV 1:49.51 NS
-- Lee, James W 14 CUBU-PV 1:23.99 NS
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Jarvis, Chris D 13 CUBU-PV 2:47.99 2:53.60
1:24.52 2:53.60
5 Tierno, Nick C 14 CUBU-PV 3:00.99 2:59.16
1:27.28 2:59.16
BB-C - Division
10 Newmeyer, Ryan T 13 CUBU-PV 3:18.62 3:10.09
1:34.87 3:10.09
20 Sevier, BJ J 13 CUBU-PV 3:15.99 3:22.02
1:37.59 3:22.02
21 Trampert, Paul J 13 CUBU-PV 3:30.99 3:28.87
1:40.77 3:28.87
-- Carr, Charlie F 13 CUBU-PV 3:17.99 NS
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
-- Lee, James W 14 CUBU-PV 1:11.99 NS
BB-C - Division
1 Galasso, Mike A 14 CUBU-PV 1:21.16 1:08.58
3 Chandler, Tommy D 13 CUBU-PV 1:17.78 1:13.22
16 Flory, Jason A 14 CUBU-PV 1:32.99 1:40.24
-- Clark, Matthew D 14 CUBU-PV 1:12.99 NS
-- Case, Bryan G 14 CUBU-PV NT NS
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
3 Galasso, Mike A 14 CUBU-PV 2:35.99 2:40.50
1:14.01 2:40.50
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Jarvis, Chris D 13 CUBU-PV 2:37.99 2:41.01
1:19.46 2:41.01
BB-C - Division
-- Flory, Jason A 14 CUBU-PV 3:12.99 DQ
1:40.16 DQ
-- Bell, Matt J 13 CUBU-PV 2:56.99 NS
-- Newmeyer, Ryan T 13 CUBU-PV 2:53.44 NS
-- Case, Bryan G 14 CUBU-PV NT NS
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
5 Jarvis, Chris D 13 CUBU-PV 5:33.99 5:33.31
1:17.20 2:47.97 4:18.79 5:33.31
BB-C - Division
4 Chandler, Tommy D 13 CUBU-PV 5:50.99 5:43.13
1:18.66 2:43.69 4:26.37 5:43.13
Boys 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 McGillicuddy, Matt A 16 CUBU-PV 9:59.79 9:42.66
1:09.12 2:22.72 3:36.65 4:51.38 6:06.06 7:19.59 8:32.77 9:42.66
BB-C - Division
3 Hess, Joe B 15 CUBU-PV 11:15.43 10:29.79
1:15.07 2:35.31 3:55.10 5:15.50 6:35.03 7:54.29 9:13.83 10:29.79
-- Hixon, Daniel D 15 CUBU-PV 11:02.99 SCR
Boys 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
7 Kim, Alex Y 15 CUBU-PV 18:15.99 21:10.88
1:17.83 2:43.90 4:09.47 5:37.13 7:03.33 8:29.24 9:55.27 11:20.50
12:46.35 14:11.92 15:37.50 17:02.49 18:26.77 19:50.56 21:10.88
BB-C - Division
2 Hess, Joe B 15 CUBU-PV 21:08.26 19:36.22
1:14.08 2:32.59 3:51.17 5:09.99 6:28.36 7:47.13 9:05.94 10:25.14
11:43.50 13:01.19 14:19.86 15:39.36 16:58.45 18:18.54 19:36.22
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 McGillicuddy, Matt A 16 CUBU-PV 26.79 26.37
3 Shomberger, Stephen J 16 CUBU-PV 26.99 26.78
12 Kim, Alex Y 15 CUBU-PV 28.90 28.11
17 Davison, Daniel O 15 CUBU-PV 28.99 28.64
28 Hess, Joe B 15 CUBU-PV 32.35 30.98
29 Weems, Peter M 15 CUBU-PV 33.71 31.07
34 Helm, Jeff M 15 CUBU-PV 33.99 33.52
-- Gutteridge, Tim J 15 CUBU-PV 27.70 NS
-- Mudd, Chris I 17 CUBU-PV 27.40 NS
-- Hixon, Daniel D 15 CUBU-PV 28.99 NS
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 McGillicuddy, Matt A 16 CUBU-PV 58.16 56.77
3 Shomberger, Stephen J 16 CUBU-PV 57.99 58.58
13 Davison, Daniel O 15 CUBU-PV 1:01.99 1:02.54
18 Kim, Alex Y 15 CUBU-PV 1:04.07 1:03.05
23 Hess, Joe B 15 CUBU-PV 1:09.48 1:08.64
28 Helm, Jeff M 15 CUBU-PV 1:14.99 1:14.27
-- Mudd, Chris I 17 CUBU-PV 1:00.64 NS
-- Weems, Peter M 15 CUBU-PV 1:27.84 NS
-- Gutteridge, Tim J 15 CUBU-PV 1:01.92 NS
-- Hixon, Daniel D 15 CUBU-PV 1:04.99 NS
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 McGillicuddy, Matt A 16 CUBU-PV 2:11.89 2:09.63
1:04.05 2:09.63
3 Gutteridge, Tim J 15 CUBU-PV 2:15.23 2:13.13
1:04.10 2:13.13
6 Kim, Alex Y 15 CUBU-PV 2:29.10 2:23.06
1:09.21 2:23.06
7 Hess, Joe B 15 CUBU-PV 2:39.28 2:26.48
1:12.17 2:26.48
9 Dinatale, Eude L 12 CUBU-PV 2:50.32 2:33.38
1:16.00 2:33.38
-- Davison, Daniel O 15 CUBU-PV 2:25.99 NS
-- Ohnishi, Ken 14 CUBU-PV 2:44.31 NS
-- Mudd, Chris I 17 CUBU-PV 2:09.59 NS
-- Newmeyer, Ryan T 13 CUBU-PV 2:38.96 NS
Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
8 McGillicuddy, Matt A 16 CUBU-PV 4:42.63 4:31.76
12 Ripanti, Marc V 16 CUBU-PV 4:26.77 4:39.24
25 Hess, Joe B 15 CUBU-PV 5:22.90 5:04.81
26 Newmeyer, Ryan T 13 CUBU-PV 5:52.99 5:07.21
29 Kim, Alex Y 15 CUBU-PV 5:23.27 5:13.63
35 Tierno, Nick C 14 CUBU-PV 5:15.99 5:22.10
-- Shumate, Colin P 13 CUBU-PV 5:01.99 NS
-- Lee, James W 14 CUBU-PV 6:04.99 NS
-- Mewbourne, Hunter J 15 CUBU-PV 5:53.99 SCR
-- Ohnishi, Ken 14 CUBU-PV 6:04.99 SCR
-- Kozlowski, Will J 13 CUBU-PV 5:34.20 SCR
-- Case, Bryan G 14 CUBU-PV 4:56.99 SCR
-- Clark, Matthew D 14 CUBU-PV 5:58.99 SCR
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Shomberger, Stephen J 16 CUBU-PV 58.99 1:02.63
13 Kim, Alex Y 15 CUBU-PV 1:18.79 1:13.99
24 Helm, Jeff M 15 CUBU-PV 1:23.99 1:23.78
25 Weems, Peter M 15 CUBU-PV 1:26.51 1:25.56
-- Mewbourne, Hunter J 15 CUBU-PV 1:13.99 NS
-- Gutteridge, Tim J 15 CUBU-PV 1:12.33 NS
-- Mudd, Chris I 17 CUBU-PV 1:08.12 NS
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Shomberger, Stephen J 16 CUBU-PV 2:03.99 2:17.28
1:07.28 2:17.28
11 Kim, Alex Y 15 CUBU-PV 2:54.39 2:40.63
1:20.16 2:40.63
15 Dinatale, Eude L 12 CUBU-PV 3:15.99 2:50.74
1:25.68 2:50.74
17 Hess, Joe B 15 CUBU-PV 2:51.99 2:51.85
1:24.43 2:51.85
22 Helm, Jeff M 15 CUBU-PV 3:01.99 3:05.07
1:29.29 3:05.07
-- Hixon, Daniel D 15 CUBU-PV 2:32.99 NS
-- Weems, Peter M 15 CUBU-PV 3:01.99 NS
-- Mudd, Chris I 17 CUBU-PV 2:22.36 NS
-- Gutteridge, Tim J 15 CUBU-PV 2:39.75 NS
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
4 Hess, Joe B 15 CUBU-PV 1:26.04 1:24.47
6 Kim, Alex Y 15 CUBU-PV 1:27.99 1:30.56
-- Hixon, Daniel D 15 CUBU-PV 1:23.99 NS
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
11 Hess, Joe B 15 CUBU-PV 3:05.96 2:57.62
1:26.70 2:57.62
14 Mewbourne, Hunter J 15 CUBU-PV 3:00.99 3:05.47
1:25.20 3:05.47
16 Dinatale, Eude L 12 CUBU-PV 3:11.99 3:09.95
1:30.65 3:09.95
20 Weems, Peter M 15 CUBU-PV 3:12.99 3:16.72
1:32.30 3:16.72
Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
4 Kozlowski, Joe H 15 CUBU-PV 1:10.14 1:09.04
6 McGillicuddy, Matt A 16 CUBU-PV 1:15.51 1:11.66
8 Kim, Alex Y 15 CUBU-PV 1:10.99 1:18.14
-- Mudd, Chris I 17 CUBU-PV 1:08.44 NS
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Shomberger, Stephen J 16 CUBU-PV 2:05.99 2:25.20
1:07.30 2:25.20
-- Chandler, Tommy D 13 CUBU-PV 2:37.99 NS
-- Kozlowski, Joe H 15 CUBU-PV 3:01.56 SCR
1:06.36
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
3 Gutteridge, Tim J 15 CUBU-PV 2:36.89 2:30.86
1:12.10 2:30.86
6 Chandler, Tommy D 13 CUBU-PV 2:45.69 2:45.19
1:18.14 2:45.19
-- Ohnishi, Ken 14 CUBU-PV 3:07.34 NS
-- McGillicuddy, Matt A 16 CUBU-PV 2:25.99 NS
-- Mudd, Chris I 17 CUBU-PV 2:34.52 NS
Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
9 Ripanti, Marc V 16 CUBU-PV 5:22.92 5:18.87
1:12.32 2:33.16 4:07.52 5:18.87
15 Hixon, Daniel D 15 CUBU-PV 5:53.99 5:35.63
1:14.33 2:42.55 4:18.00 5:35.63
19 Dinatale, Eude L 12 CUBU-PV 6:12.99 5:59.07
1:24.28 2:57.39 4:37.54 5:59.07