24th Maryland State Long Course Championships
Hosted by the Rockville-Montgomery Swim Club
and Sponsored by Nike Swim
June 1-3, 2001

Event Results for Finals

Event 2  Boys 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:37.72  1982        Frank DeSando
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Phillip Hinrichsen        12 CUBU                 5:13.52Y   4:45.87   20
  2 Peter Humphries           12 FAST                 5:32.77Y   4:50.50   17
  3 Shaun Weinberg            12 GBSA                 5:20.46Y   4:51.53   16
  4 Alex Ray                  12 CUBU                 5:28.95Y   4:51.97   15
  5 Robert Grimmett-Norris    11 CUBU                 5:36.23Y   5:02.59   14
  6 Ben Mechak                12 RMSC                 5:45.62Y   5:10.90   13
  7 Bryan Erickson            12 RMSC                 5:53.23Y   5:15.46   12
  8 Michael Allen             12 AAC                  5:42.01Y   5:16.28   11
  9 Jake Lewis                11 QDD                  5:52.25Y   5:16.54    9
 10 Nathan Swallow            12 RMSC                 5:51.50Y   5:19.92    7
 11 Ethan Gerlach             11 MSSC                 6:01.28Y   5:26.72    6
 12 Ryan Tomajczyk            11 UNAT                 5:49.81Y   5:30.21    5
 13 Chris Winchell            11 OCCS                 5:47.48Y   5:30.66    4
 14 Sebastien Vangelder       12 PM                   6:02.03Y   5:31.09    3
 15 Jared Rubin               12 TCSD                 5:54.09Y   5:31.49    2
 16 Yang Yang                 11 RMSC                 6:00.03Y   5:32.77    1
 17 Peter Linnehan            12 RMSC                 6:00.01Y   5:36.51
 18 Cole Brown                11 RMSC                 6:02.24Y   5:36.87
 19 Joey Frampus              12 TNT                  6:01.23Y   5:44.71

Event 4  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:15.91  1994        David Hartzel
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Matt Dugan                14 CUBU                 4:52.72Y   4:29.42   20
  2 Alex Anderson             13 FISH                 5:03.66Y   4:30.85   17
  3 David Kraft               14 PM                   4:58.71Y   4:32.07   16
  4 Luke Wang                 14 RMSC                 4:59.67Y   4:37.49   15
  5 Daniel Mengering          13 RMSC                 5:00.41Y   4:39.02   14
  6 John Dragelin             14 CUBU                 5:07.81Y   4:43.31   13
  7 Daniel Rohleder           14 TCSD                 5:06.66Y   4:43.68   12
  8 Keith Diggs               13 TCSD                 5:18.98Y   4:43.74   11
  9 Chris Pool                13 CUBU                 5:24.06Y   4:44.12    9
 10 Andrew Wingert            14 RMSC                 5:18.45Y   4:45.68    7
 11 Joey Mechak               14 RMSC                 4:47.99Y   4:46.12    6
 12 Dennis Kwon               14 RMSC                 5:11.19Y   4:46.76    5
 13 Jack Curran               13 RMSC                 5:28.21Y   4:48.69    4
 14 David Iselin              13 RMSC                 5:22.41Y   4:48.99    3
 15 Ian Wandner               14 CUBU                 5:30.76Y   4:53.24    2
 16 Josh Hafkin               13 RMSC                 5:24.53Y   4:55.24    1
 17 Steven Benecki            13 FISH                 5:30.91Y   4:55.42
 18 Christopher Blau          14 FAST                 5:34.24Y   4:57.03
 19 Ryan Newmeyer             13 CUBU                 5:34.29Y   4:58.79
 20 Tommy Chandler            13 CUBU                 5:31.70Y   5:00.59
 21 Nick Raithel              13 RMSC                 5:32.61Y   5:01.25
 22 Thant Thein               14 FISH                 5:31.64Y   5:09.64
 23 Josh Dow                  14 AAC                  5:32.75Y   5:09.87
 24 Matt McLean               13 FISH                 5:29.34Y   5:10.34

Event 6  Boys Open 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 3:56.89  2000        Tom Dolan
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Yuri Suguiyama            18 CUBU                 4:25.80Y   4:08.61   20
  2 Juan Valdivieso           20 CUBU                 4:25.81Y   4:11.25   17
  3 Steuart Martens           18 CUBU                 4:31.09Y   4:11.47   16
  4 Michael Raab              18 RMSC                 4:31.42Y   4:16.88   15
  5 Jon Dugan                 17 CUBU                 4:39.06Y   4:17.22   14
  6 Jonathan Mengering        16 RMSC                 4:40.17Y   4:17.92   13
  7 Ryan McCabe               16 RMSC                 4:37.17Y   4:18.16   12
  8 Matt Benedick             17 RMSC                 4:38.13Y   4:18.70   11
  9 Tim Carey                 20 CUBU                 4:29.98Y   4:19.32    9
 10 Andrew Mendelsohn         16 CUBU                 4:43.07Y   4:20.96    7
 11 Brett MacLennan           16 OCCS                 4:47.11Y   4:21.26    6
 12 Chris Gibson              17 CUBU                 4:47.32Y   4:26.46    5
 13 Christopher Bassler       19 TCSD                 4:39.91Y   4:28.83    4
 14 Kirk Weldon               17 CUBU                 4:53.86Y   4:31.44    3
 15 B. J. Dufresne            15 VSC                  4:53.11Y   4:31.53    2
 16 Matt Daubresse            17 RMSC                 4:52.18Y   4:32.75    1
 17 Guillermo Garcia          15 TCSD                 4:52.56Y   4:33.17
 18 Daniel Santin-Lorenz      18 CUBU                 4:44.85Y   4:34.22
 19 Mike Honigberg            15 CUBU                 4:53.70Y   4:36.86
 20 Richard Matthews          15 AVST                 4:52.27Y   4:37.64
 21 Adam Zurowski             17 OCCS                 4:44.64Y   4:40.67
 22 Ryan Connor               18 RMSC                 4:53.50Y   4:44.86
 23 Eric Stehle               19 MAKO                 4:45.63Y   4:44.88

Event 8  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:31.85  2000        Shaun Weinberg
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Peter Humphries           12 FAST                 1:02.41Y   2:34.04   20
  2 Phillip Hinrichsen        12 CUBU                 1:04.85Y   2:34.05   17
  3 Shaun Weinberg            12 GBSA                 1:03.10Y   2:40.89   16
  4 Andy Richardson           12 CUBU                 1:05.03Y   2:47.57   15
  5 Michael Allen             12 AAC                  1:08.93Y   2:48.90   14
  6 Ben Mechak                12 RMSC                 1:07.55Y   2:49.06   13
  7 Adam Mcdonald             12 CUBU                 1:05.31Y   2:49.14   12
  8 Frederick Mako            12 PM                   1:08.45Y   2:51.56   11
  9 David Allsopp             12 JFD                  1:07.64Y   2:52.66    9
 10 Stephen Moreland          12 TNT                  1:09.93Y   2:52.94    7
 11 Daniel Killeri            12 TCSD                 1:11.46Y   2:59.08    6
 12 Jonathan Gordon           11 RMSC                 1:11.57Y   2:59.94    5
 13 AJ Dunn                   11 AAC                  1:11.74Y   3:02.24    4
 14 Kevin Merryman            11 OCCS                 1:11.65Y   3:04.93    3
 15 Joseph Finn               11 RMSC                 1:13.24Y   3:05.87    2
 16 Benjamin Lucas            11 AVST                 1:11.70Y   3:06.77    1
 17 Peter Linnehan            12 RMSC                 1:13.00Y   3:07.16
 -- Dan Nichols               12 PM                   1:12.27Y        DQ
 -- Steven Schwarz            12 FISH                 1:12.80Y        DQ
 -- Max Beushausen            12 RMSC                 1:11.82Y        DQ

Event 10  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:15.95  1994        Jeff Sommensato
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 John Kreitler             14 PM                   2:01.18Y   2:23.86   20
  2 Daniel Rohleder           14 TCSD                 2:05.79Y   2:25.99   17
  3 Art Leontiev              14 RMSC                 2:02.84Y   2:26.30   16
  4 David Kraft               14 PM                   2:08.04Y   2:26.48   15
  5 Ben Gordon                14 RMSC                 2:06.73Y   2:29.03   14
  6 Christophr Foley          14 TNT                  2:01.90Y   2:29.39   13
  7 Matt Bowes                13 RMSC                 2:11.00Y   2:32.73   12
  8 John Dragelin             14 CUBU                 2:08.36Y   2:33.98   11
  9 Josh Hafkin               13 RMSC                 2:24.69Y   2:34.26    9
 10 Jamie Reutershan          14 RMSC                 2:13.94Y   2:36.32    7
 11 Kyle Barrett              14 CUBU                 2:08.92Y   2:37.43    6
 12 Vincent Reydams           13 AAC                  2:19.56Y   2:38.04    5
 13 Jason Philpott            14 CUBU                 2:16.86Y   2:38.60    4
 14 Keith Diggs               13 TCSD                 2:14.50Y   2:39.18    3
 15 Jack Curran               13 RMSC                 2:20.94Y   2:39.63    2
 16 Andrew Wingert            14 RMSC                 2:18.33Y   2:40.15    1
 17 Stephen Hinz              14 RMSC                 2:13.78Y   2:41.03
 18 Steven Benecki            13 FISH                 2:19.58Y   2:41.72
 19 Matt Brooks               13 FISH                 2:24.60Y   2:42.82
 20 Tommy Chandler            13 CUBU                 2:17.84Y   2:43.09
 21 Arlen Connolly            14 OCCS                 2:19.47Y   2:44.96
 22 Chris Hart                14 FAST                 2:16.69Y   2:45.12
 23 Eric Schofer              13 RMSC                 2:21.53Y   2:45.38
 24 Matt Laiti                14 AVST                 2:19.90Y   2:45.47
 25 Thant Thein               14 FISH                 2:24.27Y   2:47.61
 26 Steve Frames              14 FISH                 2:21.91Y   2:53.11
 27 Brad Blair                14 OCCS                 2:23.64Y   2:54.15
 28 Casey Barrett             14 CUBU                 2:21.07Y   2:54.60

Event 12  Boys Open 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:04.01  2000        Tom Dolan
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mark Liscinsky            19 RMSC                 1:50.96Y   2:12.71   20
  2 Chris Gibson              17 CUBU                 1:48.60Y   2:14.06   17
  3 Erik Weinberg             17 GBSA                 1:50.69Y   2:16.45   16
  4 Jason Blanken             15 RMSC                 1:54.64Y   2:17.04   15
  5 Buddy Reed                18 RMSC                 1:53.10Y   2:17.28   14
  6 Alan Fishman              17 AAC                  1:53.17Y   2:17.45   13
  7 Rob Persico               17 RMSC                 1:53.14Y   2:17.49   12
  8 Hank Ras                  17 RMSC                 1:53.13Y   2:19.17   11
  9 Sean Murray               15 RMSC                 1:58.00Y   2:19.18    9
 10 Daniel Velez              17 RMSC                 2:00.98Y   2:20.50    7
 11 David Peck                18 RMSC                 1:52.25Y   2:20.67    6
 12 Cory Sanderson            16 RMSC                 1:59.27Y   2:21.63    5
 13 Mike Cartwright           16 OCCS                 2:00.40Y   2:21.67    4
 14 Ryan Kim                  16 CUBU                 2:00.12Y   2:21.89    3
 15 Chris Lindberg            18 OCCS                 1:54.50Y   2:22.10    2
 16 Jason Kapit               17 RMSC                 1:59.15Y   2:22.56    1
 17 Ted Hamilton              16 CUBU                 2:03.06Y   2:23.09
 18 Hugh Sullivan             15 CUBU                 2:01.39Y   2:23.11
 19 Juan Valdivieso           20 CUBU                 1:52.01Y   2:23.33
 20 Kevin Fisher              17 TNT                  1:57.66Y   2:23.73
 21 Chris Dobson              16 RMSC                 2:03.83Y   2:24.06
 22 Brett MacLennan           16 OCCS                 2:00.36Y   2:24.36
 23 Jeff Kelsey               18 RMSC                 2:02.89Y   2:25.90
 24 Ian Mackinnon             16 RMSC                 1:59.44Y   2:26.38
 25 Scott Weldon              17 CUBU                 2:10.65Y   2:26.41
 26 Peter King                17 YORK                 1:59.15Y   2:28.61
 27 Brandon Belote            17 TCSD                 2:06.68Y   2:29.08
 28 Matthew Hinz              17 RMSC                 2:02.30Y   2:31.04
 29 Guillermo Garcia          15 TCSD                 2:07.10Y   2:31.99
 30 Christopher Bassler       19 TCSD                 1:55.92Y   2:32.89
 31 Ryan Connor               18 RMSC                 2:05.75Y   2:34.38
 32 Richard Packard           17 OCCS                 2:11.30Y   2:34.93
 33 Jimmy Lillard             15 YORK                 2:08.94Y   2:35.63
 34 Hunter Mewbourne          15 CUBU                 2:10.86Y   2:36.84
 35 Ken Sessums               16 RMSC                 2:10.34Y   2:37.51
 36 Becket Marum              15 TCSD                 2:11.13Y   2:40.73

Event 14  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.07  1994        Jon Lowell
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 John Kreitler             14 PM                     21.92Y     25.58   20
  2 Daniel Rohleder           14 TCSD                   22.58Y     26.11   17
  3 Art Leontiev              14 RMSC                   23.80Y     27.44   16
  4 Will Kozlowski            14 CUBU                   23.95Y     27.46   15
  5 Matt Bowes                13 RMSC                   24.20Y     27.49   13.5
  5 AJ Blood                  13 FISH                   24.08Y     27.49   13.5
  7 Christophr Foley          14 TNT                    23.41Y     27.72   12
  8 Dennis Kwon               14 RMSC                   24.29Y     27.77   11
  9 Kai Niedermair            13 RMSC                   24.92Y     27.96    9
 10 Ben Solomon               14 RMSC                   25.30Y     28.09    7
 11 Alex Anderson             13 FISH                   25.32Y     28.32    6
 12 Josh Hafkin               13 RMSC                   24.81Y     28.37    5
 13 Thomas Culliton           14 WARD                   28.44      28.43    4
 14 Christopher Blau          14 FAST                   25.00Y     28.46    3
 15 Timothy Allen             14 AAC                    25.65Y     28.52    2
 16 Vincent Reydams           13 AAC                    25.16Y     28.66    1
 17 Josh Dow                  14 AAC                    25.05Y     28.67
 18 Chris Hart                14 FAST                   25.17Y     28.71
 19 Stephen Hinz              14 RMSC                   25.92Y     28.88
 20 Jon Eskow                 14 RMSC                   25.57Y     28.90
 21 Brad Blair                14 OCCS                   25.47Y     29.40
 22 Sam Henderson             14 RMSC                   26.14Y     29.51
 23 Ryan Newmeyer             13 CUBU                   25.89Y     29.52
 24 Tommy Chandler            13 CUBU                   26.40Y     29.78
 25 Ben Gordon                14 RMSC                   26.54Y     29.86
 26 Mario D'Ambrosio          14 RMSC                   30.25      29.91
 27 Arlen Connolly            14 OCCS                   26.08Y     30.10
 28 Matt McLean               13 FISH                   25.74Y     30.12
 28 Steve Frames              14 FISH                   26.29Y     30.12
 30 Eric Schofer              13 RMSC                   30.08      30.20
 31 Jason Philpott            14 CUBU                   26.46Y     30.35
 32 Mark Trigonoplos          13 RMSC                   26.19Y     30.47
 33 Tyler Spindel             14 RMSC                   26.75Y     31.01
 34 Thant Thein               14 FISH                   26.49Y     31.11

Event 16  Boys Open 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.12  1988        Todd Dudley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Brian Luoma               20 UMD                    20.55Y     24.43   20
  2 Mark Liscinsky            19 RMSC                   21.28Y     24.51   17
  3 Mike Anstrom              18 VSC                    21.02Y     25.24   16
  4 Dan Merrill               20 RMSC                   22.66Y     25.74   15
  5 Alan Fishman              17 AAC                    21.81Y     25.78   14
  6 Chris Dean                17 AAC                    23.49Y     25.88   13
  7 Patrick Samsel            17 TNT                    22.35Y     25.92   12
  8 Erik Weinberg             17 GBSA                   22.16Y     25.97   11
  9 Levan Beridze             17 RMSC                   22.82Y     26.02    9
 10 David Peck                18 RMSC                   22.79Y     26.14    7
 11 Jason Blanken             15 RMSC                   22.07Y     26.20    6
 12 Ryan McCabe               16 RMSC                   22.05Y     26.21    5
 13 Adam Zurowski             17 OCCS                   22.41Y     26.33    4
 14 Matt Benedick             17 RMSC                   22.02Y     26.37    3
 15 Brad Coyle                17 RMSC                   22.44Y     26.51    1.5
 15 Kevin Fisher              17 TNT                    22.42Y     26.51    1.5
 17 Byron Drumheller          16 RMSC                   22.99Y     26.61
 18 Matthew Hinz              17 RMSC                   22.84Y     26.67
 19 Brandon Belote            17 TCSD                   22.56Y     26.70
 20 John Baxter               16 RMSC                   23.48Y     26.71
 20 Brian Daniels             21 RMSC                   23.00Y     26.71
 22 Hank Ras                  17 RMSC                   23.20Y     26.73
 23 Pat Gibson                15 CUBU                   22.14Y     26.75
 24 Hank Lee                  15 AAC                    23.31Y     26.87
 25 Ian Mackinnon             16 RMSC                   23.24Y     26.99
 26 Chris Tappis              16 RMSC                   22.51Y     27.12
 27 Jonathan Mengering        16 RMSC                   23.96Y     27.32
 28 B. J. Dufresne            15 VSC                    23.75Y     27.34
 29 Richard Packard           17 OCCS                   23.09Y     27.48
 30 Rob Swendiman             15 CUBU                   27.62      27.66
 31 Daniel Velez              17 RMSC                   23.65Y     27.73
 32 Hunter Mewbourne          15 CUBU                   24.41Y     27.78
 33 Ryan Connor               18 RMSC                   23.38Y     27.87
 34 Ryan Hardy                15 RMSC                   23.43Y     27.90
 35 Billy Rinehart            18 RMSC                   23.42Y     28.15
 36 James Morris              17 CUBU                   24.49Y     28.27
 37 Everett Kimball           15 GBSA                   23.96Y     28.29
 38 John Linnehan             18 RMSC                   24.46Y     28.35
 39 Roger Carman              15 RMSC                   24.40Y     28.84