Early Bird Long Course Invitational
Prince George Sports and Learning Complex
Landover, Maryland
May 12-13, 2001
PVC-01-0512-40
Meet Results
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dragacevac, Sara Z 10 Rmsc-PV 30.21Y 34.06
2 Jordan, Temara E 10 Curl-PV 32.95Y 34.33
3 Petrick, Catherine T 10 Curl-PV 32.18Y 35.28
4 Sutton, Chloe E 9 YORK-PV 37.13 36.81
5 Lutz, Mallory C 10 FISH-PV 34.65 37.03
6 Fauber, Kaitlyn M 10 Snowbirds-PV 37.71 37.13
7 Gibeily, Allie Y 9 Rmsc-PV 33.54Y 37.64
8 Underwood, Audrey K 10 Curl-PV 34.35Y 37.84
9 Baker, Taylor A 10 OCCS-PV 39.41 38.42
10 Gazel, Nina L 10 Rmsc-PV 34.11Y 38.49
11 Gurley, Jasmine N 10 Curl-PV 35.00Y 38.66
12 Robison, Rachel M 10 Curl-PV 34.27Y 38.94
13 Schomp, Taylor K 9 OCCS-PV 36.94 38.95
14 Fernandez, Elena V 10 FISH-PV 36.90Y 39.78
15 Kumar, Tripti L 10 FISH-PV 34.17Y 40.05
16 Nelson, Katie R 10 FISH-PV 36.05Y 40.25
16 Vucic, Mina 10 Rmsc-PV 34.53Y 40.25
18 Murphy, Nora L 10 YORK-PV 40.26 40.30
19 Namath, Amalia G 10 Rmsc-PV 35.86Y 40.55
20 Thomas, Lauren E 10 Rmsc-PV 35.07Y 40.58
21 Dill, Lauren M 10 OCCS-PV 39.15 40.69
22 Kenis, Elizabeth F 10 HACC-PV 40.33Y 40.74
23 Maneely, Devan M 10 Rmsc-PV 41.78 40.91
24 Hoag, Kirby A 10 UNAT-PV 34.77Y 42.02
25 Peko - Spicer, Sarah Z 9 Fast-PV 38.28Y 42.03
26 Shepard, Rachel A 10 HACC-PV 36.72Y 42.28
27 McCray, Sarah E 9 Fast-PV 39.74Y 42.60
28 Lanning, Charlie A 9 Rmsc-PV 40.72Y 43.87
29 Gainey, Anna D 10 FISH-PV 36.62Y 44.43
30 Jones, Deirdre M 10 HACC-PV 41.23Y 44.82
31 Raddatz, Emily 9 OCCS-PV 43.22 45.26
32 Carter, Kelsey M 8 Curl-PV 40.60Y 46.55
33 Carlyle, Lily L 10 Snowbirds-PV 45.60 46.74
34 Schwartz, Rebecca M 9 MSSC-PV 40.33Y 46.92
35 Robinson, Victoria M 10 Rmsc-PV 40.67Y 48.72
-- Wilson-El, Karemal K 10 Curl-PV 38.55Y NS
-- Sofastaii, Mallory B 10 YORK-PV 37.35 NS
-- McCarthy, Diana E 10 YORK-PV 49.05 NS
-- Detchon, Deborah R 10 Curl-PV 35.47Y NS
-- Morrish, Sarah 9 Rmsc-PV 40.20Y NS
-- Psaris, Alex H 10 Snowbirds-PV 39.18 NS
-- Thompson, Meghan L 10 YORK-PV 36.91 NS
-- Dinn, Grace F 10 Rmsc-PV 33.48Y NS
-- Wimer, Courtney L 10 Rmsc-PV 32.95Y NS
-- Reeves, Brooke N 10 YORK-PV 1:04.45 NS
-- Beddoe, Anne C 10 YORK-PV 49.70 NS
-- Moores, Aimee E 10 TNT-PV 35.16Y NS
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Danner, Ashley K 10 VSC-PV 1:03.22Y 1:13.33 20
2 Jones, Katherine L 10 PM-PV 1:08.10Y 1:17.82 17
3 Lutz, Mallory C 10 FISH-PV 1:18.49 1:18.61 16
4 Chuang, Cara Y 9 Rmsc-PV 1:12.23Y 1:18.69 15
5 Rhee, Amy S 10 TCSD-PV 1:07.53Y 1:18.73 14
6 Sutton, Chloe E 9 YORK-PV 1:16.87 1:19.22 13
7 Yu, Dorothy 9 Curl-PV 1:10.01Y 1:20.56 12
8 Gellerson, Tessa 10 Curl-PV 1:20.21 1:21.63 11
9 DE Ornellas, Jean M 10 VSC-PV 1:07.93Y 1:21.79 9
10 Barr, Marysia S 10 VSC-PV 1:10.82Y 1:22.99 7
11 Underwood, Audrey K 10 Curl-PV 1:16.86Y 1:24.66 6
12 Gabala, Allison K 9 Rmsc-PV 1:17.83Y 1:24.88 5
13 Murray, Katie M 9 Fast-PV 1:21.74Y 1:26.01 4
14 Drumheller, Chelsea R 10 TCSD-PV 1:15.92Y 1:26.25 3
15 Gibeily, Allie Y 9 Rmsc-PV 1:18.71Y 1:26.62 2
16 Nelson, Katie R 10 FISH-PV 1:17.45Y 1:27.28 1
17 Gregg, Lindsey N 10 VSC-PV 1:21.75Y 1:28.11
18 Psaris, Alex H 10 Snowbirds-PV 1:21.64 1:29.35
19 Vucic, Mina 10 Rmsc-PV 1:21.64Y 1:29.70
20 Parmelee, Heather A 10 Rmsc-PV 1:21.05Y 1:29.94
21 Kumar, Tripti L 10 FISH-PV 1:16.78Y 1:30.46
22 Portare, Erin A 10 VSC-PV 1:21.58Y 1:31.25
23 Bieber, Abby R 10 Rmsc-PV 1:16.78Y 1:32.22
24 Shook, Kirby M 10 TCSD-PV 1:21.63Y 1:33.09
25 Fauber, Kaitlyn M 10 Snowbirds-PV 1:27.47 1:33.65
26 Wilson, Jenny D 10 TCSD-PV 1:21.74Y 1:33.76
27 Peko - Spicer, Sarah Z 9 Fast-PV 1:25.68Y 1:34.03
28 Thompson, Meghan L 10 YORK-PV 1:35.46 1:34.23
29 Shrestha, June 9 YORK-PV 1:36.34 1:34.32
40.49 40.49 1:34.32
30 Thomas, Lauren E 10 Rmsc-PV 1:19.61Y 1:35.24
31 Shepard, Rachel A 10 HACC-PV 1:24.06Y 1:35.89
32 McCray, Sarah E 9 Fast-PV 1:27.28Y 1:35.95
33 Crowley, Julia H 9 Snowbirds-PV 1:34.24 1:37.35
37.47 37.53 1:37.35
34 Gerlach, Janene M 8 MSSC-PV NT 1:38.86
40.03 40.07 1:38.86
35 Gainey, Anna D 10 FISH-PV 1:24.81Y 1:40.71
36 Smith, Margaret B 9 Rmsc-PV 1:37.37Y 1:41.27
37 Schwartz, Rebecca M 9 MSSC-PV 1:34.54Y 1:41.62
38 Robinson, Victoria M 10 Rmsc-PV 1:30.24Y 1:42.04
39 Bracaglia, Laurie G 10 HACC-PV 1:31.59Y 1:43.39
40 Groll, Zita T 9 Rmsc-PV 1:33.82Y 1:46.92
41 Yeh, Joanna R 9 MSSC-PV 1:34.93Y 1:46.99
42 Morrish, Sarah 9 Rmsc-PV 1:30.11Y 1:49.02
43 Delaney, Katie L 7 MSSC-PV 1:38.96Y 1:49.17
44 Reeves, Brooke N 10 YORK-PV 2:35.71 2:34.89
-- Fein, Arielle W 9 Rmsc-PV 1:19.39Y NS
-- Gazel, Nina L 10 Rmsc-PV 1:16.81Y SCR
-- Wimer, Courtney L 10 Rmsc-PV 1:16.90Y SCR
-- Maneely, Devan M 10 Rmsc-PV 1:36.41 SCR
-- Lanning, Charlie A 9 Rmsc-PV 1:29.01Y SCR
-- Kim, Joan I 10 VSC-PV 1:45.12Y SCR
-- Petrick, Catherine T 10 Curl-PV 1:12.47Y SCR
-- Robison, Rachel M 10 Curl-PV 1:22.41Y SCR
-- Rogers, Patricia A 10 Fast-PV 1:25.86Y SCR
-- Murphy, Nora L 10 YORK-PV 1:36.50 SCR
-- Stiles, Madeline L 10 YORK-PV 1:15.64 SCR
-- Sofastaii, Mallory B 10 YORK-PV 1:30.98 SCR
-- Moriarty, Maggie A 10 YORK-PV 1:28.22 SCR
-- Salotto, Alexandra L 10 YORK-PV 1:37.07 SCR
-- Pinegar, Allison S 9 YORK-PV 2:00.26 SCR
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dragacevac, Sara Z 10 Rmsc-PV 2:24.00Y 2:41.40
1:17.18 2:41.40
2 Sutton, Chloe E 9 YORK-PV 2:25.40Y 2:45.79
1:19.97 2:45.79
3 Jones, Katherine L 10 PM-PV 2:25.83Y 2:46.24
1:21.33 2:46.24
4 Petrick, Catherine T 10 Curl-PV 2:39.75Y 2:57.90
1:23.16 2:57.90
5 Jordan, Temara E 10 Curl-PV 2:41.18Y 2:58.01
1:27.08 2:58.01
6 Baker, Taylor A 10 OCCS-PV NT 3:07.34
1:30.99 3:07.34
7 Raddatz, Stephanie 10 OCCS-PV 3:19.28 3:09.47
1:31.19 3:09.47
8 Murphy, Nora L 10 YORK-PV 3:29.34 3:15.57
9 Gurley, Jasmine N 10 Curl-PV 3:01.02Y 3:15.93
1:31.42 3:15.93
10 Gibeily, Allie Y 9 Rmsc-PV 2:52.55Y 3:15.97
1:31.87 3:15.97
11 Fauber, Kaitlyn M 10 Snowbirds-PV 3:20.07 3:17.20
1:34.24 3:17.20
12 Blau, Stephanie R 9 Fast-PV 3:00.92Y 3:23.64
1:39.56 3:23.64
13 Thomas, Lauren E 10 Rmsc-PV 3:07.26Y 3:24.90
1:38.56 3:24.90
14 Sullivan, Emma O 10 Rmsc-PV 3:02.10Y 3:24.98
1:39.75 3:24.98
15 Maneely, Devan M 10 Rmsc-PV NT 3:29.60
1:40.12 3:29.60
16 Schwartz, Rebecca M 9 MSSC-PV 3:19.45Y 3:33.31
1:42.91 3:33.31
17 Carlyle, Lily L 10 Snowbirds-PV 4:07.67 3:40.30
1:48.65 3:40.30
18 Raddatz, Emily 9 OCCS-PV NT 3:40.73
1:46.05 3:40.73
19 Robinson, Victoria M 10 Rmsc-PV NT 3:51.13
1:48.97 3:51.13
-- Moores, Aimee E 10 TNT-PV 3:06.62Y NS
-- Wilson-El, Karemal K 10 Curl-PV NT SCR
-- Rogers, Patricia A 10 Fast-PV 3:27.91Y SCR
-- Wimer, Courtney L 10 Rmsc-PV 2:46.03Y SCR
-- Dinn, Grace F 10 Rmsc-PV 2:51.07Y SCR
-- Psaris, Alex H 10 Snowbirds-PV 2:59.42 SCR
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lutz, Mallory C 10 FISH-PV 36.66Y 41.37 20
2 Jones, Katherine L 10 PM-PV 35.96Y 41.57 17
3 DE Ornellas, Jean M 10 VSC-PV 35.69Y 41.78 16
4 Barr, Marysia S 10 VSC-PV 38.00Y 42.44 15
5 Rhee, Amy S 10 TCSD-PV 35.51Y 42.52 14
6 Shook, Kirby M 10 TCSD-PV 37.09Y 42.94 13
7 Shrestha, June 9 YORK-PV 43.22 43.00 12
8 Jordan, Temara E 10 Curl-PV 37.68Y 43.05 11
9 Yu, Dorothy 9 Curl-PV 37.63Y 43.23 9
10 Klatzkin, Julie A 10 Curl-PV 38.67Y 43.26 7
11 Gellerson, Tessa 10 Curl-PV 42.28 43.38 6
12 Underwood, Audrey K 10 Curl-PV 39.07Y 43.49 5
13 Sutton, Chloe E 9 YORK-PV 40.50 43.65 4
14 Vucic, Mina 10 Rmsc-PV 41.24Y 44.25 3
15 Thompson, Meghan L 10 YORK-PV 46.04 44.63 2
16 Psaris, Alex H 10 Snowbirds-PV 41.47 44.83 1
17 Drumheller, Chelsea R 10 TCSD-PV 37.21Y 45.05
18 Gabala, Allison K 9 Rmsc-PV 39.11Y 45.54
19 Bieber, Abby R 10 Rmsc-PV 41.60Y 45.96
20 Nelson, Katie R 10 FISH-PV 42.07Y 46.48
21 Hoag, Kirby A 10 UNAT-PV 40.58Y 46.74
21 Groll, Zita T 9 Rmsc-PV 49.68Y 46.74
23 Kenis, Elizabeth F 10 HACC-PV 40.68Y 46.75
24 Thomas, Lauren E 10 Rmsc-PV 41.57Y 46.96
25 Walpuck, Leah H 9 Rmsc-PV 41.26Y 47.12
26 Yeh, Joanna R 9 MSSC-PV 41.68Y 47.52
27 Fauber, Kaitlyn M 10 Snowbirds-PV 45.04 47.58
28 Crowley, Julia H 9 Snowbirds-PV 48.61 48.49
29 Shepard, Rachel A 10 HACC-PV 41.66Y 48.84
30 Murray, Katie M 9 Fast-PV 42.00Y 49.09
31 Parmelee, Heather A 10 Rmsc-PV 44.77Y 49.10
32 Schwartz, Rebecca M 9 MSSC-PV 45.90Y 49.28
33 Delaney, Katie L 7 MSSC-PV 45.67Y 49.40
34 Detchon, Deborah R 10 Curl-PV 47.37Y 49.69
35 Bracaglia, Laurie G 10 HACC-PV 44.57Y 49.86
36 Maneely, Devan M 10 Rmsc-PV 50.64 50.77
37 Peko - Spicer, Sarah Z 9 Fast-PV 46.08Y 51.00
38 Robinson, Victoria M 10 Rmsc-PV 45.21Y 51.44
39 McCray, Sarah E 9 Fast-PV 46.26Y 53.63
40 Gainey, Anna D 10 FISH-PV 47.68Y 53.88
41 Gerlach, Janene M 8 MSSC-PV NT 54.40
42 Wilson, Jenny D 10 TCSD-PV 45.66Y 55.23
43 Reeves, Brooke N 10 YORK-PV 1:15.13 1:01.59
44 Carter, Kelsey M 8 Curl-PV 1:00.05Y 1:08.31
-- Smith, Margaret B 9 Rmsc-PV 55.58Y NS
-- Gazel, Nina L 10 Rmsc-PV 42.11Y NS
-- Schwartz, Jenna L 10 HACC-PV 52.92Y NS
-- Schwarz, Stacey E 10 FISH-PV 41.37Y NS
-- Lanning, Charlie A 9 Rmsc-PV 46.71Y NS
-- Petrick, Catherine T 10 Curl-PV 44.67Y NS
-- Robison, Rachel M 10 Curl-PV 42.85Y NS
-- Rogers, Patricia A 10 Fast-PV 47.83Y NS
-- Murphy, Nora L 10 YORK-PV 48.57 NS
-- Stiles, Madeline L 10 YORK-PV 40.66 NS
-- Kim, Joan I 10 VSC-PV 47.39Y NS
-- Sofastaii, Mallory B 10 YORK-PV 47.03 NS
-- Moriarty, Maggie A 10 YORK-PV 47.32 SCR
-- Pinegar, Allison S 9 YORK-PV 51.66 SCR
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Katherine L 10 PM-PV 1:16.86Y 1:27.06
2 Jordan, Temara E 10 Curl-PV 1:23.17Y 1:30.42
3 Sutton, Chloe E 9 YORK-PV 1:25.44 1:30.47
4 Schomp, Taylor K 9 OCCS-PV 1:31.58 1:32.87
5 Underwood, Audrey K 10 Curl-PV 1:27.87Y 1:34.40
6 Vucic, Mina 10 Rmsc-PV 1:28.40Y 1:39.57
7 Nelson, Katie R 10 FISH-PV 1:27.87Y 1:40.57
8 Schwarz, Stacey E 10 FISH-PV 1:32.93Y 1:40.60
9 Hoag, Kirby A 10 UNAT-PV 1:29.64Y 1:40.92
10 Kenis, Elizabeth F 10 HACC-PV 1:32.17Y 1:42.04
11 Thomas, Lauren E 10 Rmsc-PV 1:35.75Y 1:42.21
12 Kumar, Tripti L 10 FISH-PV 1:32.68Y 1:42.42
13 Murray, Katie M 9 Fast-PV 1:35.77Y 1:42.50
14 Fauber, Kaitlyn M 10 Snowbirds-PV 1:41.45 1:43.78
15 Murphy, Nora L 10 YORK-PV 1:47.55 1:43.82
16 Schwartz, Rebecca M 9 MSSC-PV 1:35.93Y 1:43.85
17 Raddatz, Stephanie 10 OCCS-PV 1:41.34 1:44.24
18 Fernandez, Elena V 10 FISH-PV 1:31.98Y 1:44.47
19 Sullivan, Emma O 10 Rmsc-PV 1:39.58Y 1:45.89
20 Dill, Lauren M 10 OCCS-PV 1:42.96 1:47.00
21 Robinson, Victoria M 10 Rmsc-PV 1:39.14Y 1:54.84
-- Moores, Aimee E 10 TNT-PV 1:36.64Y NS
-- Beddoe, Anne C 10 YORK-PV NT NS
-- Thompson, Meghan L 10 YORK-PV 1:46.44 NS
-- Rogers, Patricia A 10 Fast-PV 1:51.51Y NS
-- Sofastaii, Mallory B 10 YORK-PV 1:42.27 NS
-- Stiles, Madeline L 10 YORK-PV 1:27.69 NS
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Danner, Ashley K 10 VSC-PV 37.07Y 42.28 20
2 Wilson, Jenny D 10 TCSD-PV 37.52Y 43.19 17
3 Yu, Dorothy 9 Curl-PV 44.31Y 45.76 16
4 Fein, Arielle W 9 Rmsc-PV 39.17Y 46.15 15
5 Lutz, Mallory C 10 FISH-PV 40.67Y 46.17 14
6 Hoag, Kirby A 10 UNAT-PV 40.89Y 46.49 13
7 Detchon, Deborah R 10 Curl-PV 43.55Y 48.21 12
8 Gibeily, Allie Y 9 Rmsc-PV 45.17Y 49.28 11
9 Gainey, Anna D 10 FISH-PV 44.19Y 49.38 9
10 Rhee, Amy S 10 TCSD-PV 40.89Y 49.60 7
11 Parmelee, Heather A 10 Rmsc-PV 44.88Y 49.94 6
12 Shepard, Rachel A 10 HACC-PV 45.57Y 50.16 5
13 Underwood, Audrey K 10 Curl-PV 44.69Y 50.43 4
14 Moores, Aimee E 10 TNT-PV 45.80Y 50.63 3
15 Walpuck, Leah H 9 Rmsc-PV 45.94Y 50.73 2
16 Gellerson, Tessa 10 Curl-PV 51.13 50.92 1
17 Portare, Erin A 10 VSC-PV 45.42Y 50.93
18 Maneely, Devan M 10 Rmsc-PV 53.19 51.30
19 Gabala, Allison K 9 Rmsc-PV 46.81Y 51.71
20 DE Ornellas, Jean M 10 VSC-PV 45.40Y 52.31
21 Shrestha, June 9 YORK-PV 51.49 52.53
22 Drumheller, Chelsea R 10 TCSD-PV 44.84Y 52.66
23 Gregg, Lindsey N 10 VSC-PV 46.91Y 52.77
24 Shook, Kirby M 10 TCSD-PV 45.57Y 53.73
25 Smith, Margaret B 9 Rmsc-PV 48.20Y 53.82
25 Jordan, Temara E 10 Curl-PV 47.30Y 53.82
27 Crowley, Julia H 9 Snowbirds-PV 58.44 53.83
28 Nelson, Katie R 10 FISH-PV 50.78Y 54.19
29 Groll, Zita T 9 Rmsc-PV 48.43Y 54.88
30 Thomas, Lauren E 10 Rmsc-PV 47.81Y 54.89
31 Thompson, Meghan L 10 YORK-PV 55.51 55.46
32 Kumar, Tripti L 10 FISH-PV 49.43Y 55.55
33 Stiles, Madeline L 10 YORK-PV 46.90 55.60
34 Gurley, Jasmine N 10 Curl-PV 53.04Y 55.87
35 Fauber, Kaitlyn M 10 Snowbirds-PV 51.03 56.94
36 Morrish, Sarah 9 Rmsc-PV NT 58.35
37 Delaney, Katie L 7 MSSC-PV 58.16Y 59.74
38 Peko - Spicer, Sarah Z 9 Fast-PV 47.68Y 59.99
39 LI, Jing Jing 10 Rmsc-PV 54.58Y 1:00.90
40 Bracaglia, Laurie G 10 HACC-PV 56.22Y 1:01.32
41 Schwartz, Rebecca M 9 MSSC-PV 47.48Y 1:03.53
42 Carter, Kelsey M 8 Curl-PV 1:00.81Y 1:11.44
43 Reeves, Brooke N 10 YORK-PV NT 1:13.87
-- Gerlach, Janene M 8 MSSC-PV 1:08.28Y DQ
-- Kim, Joan I 10 VSC-PV 51.28Y NS
-- Salotto, Alexandra L 10 YORK-PV 51.02 NS
-- Rogers, Patricia A 10 Fast-PV 52.60Y NS
-- Schwarz, Stacey E 10 FISH-PV 42.25Y NS
-- Lanning, Charlie A 9 Rmsc-PV 46.93Y NS
-- Robison, Rachel M 10 Curl-PV 49.18Y NS
-- Gazel, Nina L 10 Rmsc-PV 47.85Y NS
-- Petrick, Catherine T 10 Curl-PV 46.90Y NS
-- Wimer, Courtney L 10 Rmsc-PV 48.11Y NS
-- Vucic, Mina 10 Rmsc-PV 52.45Y NS
-- Schwartz, Jenna L 10 HACC-PV NT NS
-- Sofastaii, Mallory B 10 YORK-PV 50.91 NS
-- Pinegar, Allison S 9 YORK-PV 1:06.20 SCR
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dragacevac, Sara Z 10 Rmsc-PV 1:22.33Y 1:37.87
2 Hoag, Kirby A 10 UNAT-PV 1:33.37Y 1:40.67
3 Schwarz, Stacey E 10 FISH-PV 1:31.35Y 1:48.91
3 Namath, Amalia G 10 Rmsc-PV 1:38.19Y 1:48.91
5 Lutz, Mallory C 10 FISH-PV 1:28.90Y 1:49.21
6 Shepard, Rachel A 10 HACC-PV 1:38.73Y 1:51.98
7 Gainey, Anna D 10 FISH-PV 1:38.83Y 1:52.03
8 Jones, Deirdre M 10 HACC-PV 1:38.69Y 1:52.36
9 Lanning, Charlie A 9 Rmsc-PV 1:43.17Y 1:53.07
10 Fernandez, Elena V 10 FISH-PV 1:41.05Y 1:53.90
11 Raddatz, Stephanie 10 OCCS-PV 1:58.48 1:55.10
34.13 34.02 1:55.10
12 Murray, Katie M 9 Fast-PV 1:42.66Y 1:55.53
13 McCarthy, Diana E 10 YORK-PV NT 2:00.03
35.31 35.37 2:00.03
14 Carlyle, Lily L 10 Snowbirds-PV 2:15.06 2:00.65
14 Blau, Stephanie R 9 Fast-PV 1:46.00Y 2:00.65
16 Dill, Lauren M 10 OCCS-PV 1:56.74 2:01.66
17 Gurley, Jasmine N 10 Curl-PV NT 2:05.64
37.38 37.41 2:05.64
18 Raddatz, Emily 9 OCCS-PV 1:58.07 2:06.14
34.02 34.00 2:06.14
19 Peko - Spicer, Sarah Z 9 Fast-PV 1:49.77Y 2:08.78
20 McCray, Sarah E 9 Fast-PV NT 2:13.50
-- Beddoe, Anne C 10 YORK-PV 2:01.84 NS
34.35 34.24
-- Wimer, Courtney L 10 Rmsc-PV 1:42.62Y NS
-- Stiles, Madeline L 10 YORK-PV 1:40.46 NS
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lutz, Mallory C 10 FISH-PV 35.55Y 41.78
2 Jones, Katherine L 10 PM-PV 37.58Y 42.45
3 Underwood, Audrey K 10 Curl-PV 38.15Y 42.90
4 Gazel, Nina L 10 Rmsc-PV 37.90Y 43.15
5 Schomp, Taylor K 9 OCCS-PV 41.03 44.60
6 Schwarz, Stacey E 10 FISH-PV 43.99Y 46.02
7 Kenis, Elizabeth F 10 HACC-PV 43.05Y 46.20
8 Petrick, Catherine T 10 Curl-PV 42.43Y 46.50
9 Nelson, Katie R 10 FISH-PV 47.02Y 46.95
10 Vucic, Mina 10 Rmsc-PV 39.75Y 46.96
11 Namath, Amalia G 10 Rmsc-PV 40.56Y 47.14
12 Murray, Katie M 9 Fast-PV 42.55Y 47.60
13 Shepard, Rachel A 10 HACC-PV 45.64Y 47.80
14 Lanning, Charlie A 9 Rmsc-PV 45.26Y 48.18
15 Gibeily, Allie Y 9 Rmsc-PV 42.77Y 49.12
16 Kumar, Tripti L 10 FISH-PV 42.18Y 49.31
17 Jones, Deirdre M 10 HACC-PV 44.65Y 49.47
18 Baker, Taylor A 10 OCCS-PV 42.19 49.53
19 Maneely, Devan M 10 Rmsc-PV 48.91 52.18
20 Peko - Spicer, Sarah Z 9 Fast-PV 47.44Y 52.22
21 Sullivan, Emma O 10 Rmsc-PV 46.05Y 53.49
22 Robison, Rachel M 10 Curl-PV 46.57Y 53.56
23 Gainey, Anna D 10 FISH-PV 49.51Y 53.79
24 Blau, Stephanie R 9 Fast-PV 49.84Y 58.35
25 McCray, Sarah E 9 Fast-PV 48.98Y 58.48
26 McCarthy, Diana E 10 YORK-PV 1:01.44 1:01.60
-- Sofastaii, Mallory B 10 YORK-PV 51.11 NS
-- Dinn, Grace F 10 Rmsc-PV 46.05Y NS
-- Psaris, Alex H 10 Snowbirds-PV 41.66 NS
-- Thompson, Meghan L 10 YORK-PV 45.44 NS
-- Rogers, Patricia A 10 Fast-PV 49.17Y NS
-- Reeves, Brooke N 10 YORK-PV NT NS
-- Stiles, Madeline L 10 YORK-PV 42.51 NS
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Klatzkin, Julie A 10 Curl-PV 1:18.25Y 1:31.89 20
2 Chuang, Cara Y 9 Rmsc-PV 1:31.25Y 1:38.33 17
39.04 38.98 1:38.33
3 Walpuck, Leah H 9 Rmsc-PV 1:27.00Y 1:41.12 16
4 Psaris, Alex H 10 Snowbirds-PV 1:43.22 1:41.34 15
38.29 38.24 1:41.34
5 Yeh, Joanna R 9 MSSC-PV 1:40.83Y 1:48.21 14
6 Kenis, Elizabeth F 10 HACC-PV 1:38.60Y 1:49.20 13
38.16 38.22 1:49.20
-- LI, Jing Jing 10 Rmsc-PV NT DQ
-- Moores, Aimee E 10 TNT-PV NT NS
38.95
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Danner, Ashley K 10 VSC-PV 2:42.50Y 2:57.91 20
40.28 1:25.12 2:16.44 2:57.91
2 Jones, Katherine L 10 PM-PV 2:46.06Y 3:10.39 17
41.29 1:30.07 2:27.68 3:10.39
3 Sutton, Chloe E 9 YORK-PV 3:09.96 3:16.09 16
42.60 1:31.24 2:33.11 3:16.09
4 Klatzkin, Julie A 10 Curl-PV NT 3:17.67 15
38.77 1:30.56 2:27.82 3:17.67
5 Chuang, Cara Y 9 Rmsc-PV 3:10.09Y 3:18.69 14
40.27 1:29.59 2:32.86 3:18.69
6 Fein, Arielle W 9 Rmsc-PV 3:01.03Y 3:19.57 13
42.24 1:35.15 2:32.91 3:19.57
7 Barr, Marysia S 10 VSC-PV 2:55.98Y 3:25.04 12
43.92 1:35.49 2:37.35 3:25.04
8 Portare, Erin A 10 VSC-PV 3:15.22Y 3:29.61 11
51.75 1:44.42 2:42.13 3:29.61
9 Jordan, Temara E 10 Curl-PV NT 3:33.76 9
46.70 1:39.67 2:45.42 3:33.76
10 Murray, Katie M 9 Fast-PV NT 3:37.08 7
48.51 1:43.03 2:47.58 3:37.08
11 Kenis, Elizabeth F 10 HACC-PV 3:23.81Y 3:37.80 6
47.97 1:43.87 2:47.07 3:37.80
12 Gurley, Jasmine N 10 Curl-PV NT 3:37.87 5
48.32 1:42.27 2:49.10 3:37.87
13 Gregg, Lindsey N 10 VSC-PV 3:14.82Y 3:40.54 4
48.87 1:45.75 2:50.92 3:40.54
14 Kumar, Tripti L 10 FISH-PV 3:21.41Y 3:40.91 3
49.64 1:44.62 2:51.27 3:40.91
15 Bieber, Abby R 10 Rmsc-PV NT 3:41.99 2
51.48 1:47.95 2:49.33 3:41.99
16 Moores, Aimee E 10 TNT-PV 3:29.69Y 3:48.58 1
58.84 1:56.49 3:00.80 3:48.58
17 McCray, Sarah E 9 Fast-PV 3:37.71Y 3:59.05
57.27 1:58.46 3:06.81 3:59.05
-- Hoag, Kirby A 10 UNAT-PV 3:02.37Y SCR
-- Murphy, Nora L 10 YORK-PV 3:46.89 SCR
-- Wimer, Courtney L 10 Rmsc-PV 3:11.58Y SCR
-- Schwarz, Stacey E 10 FISH-PV 3:00.16Y SCR