Christmas Championship Meet - 2000
Fairland Aquatic Center
Laurel, MD
December 9-10, 2000
PVC-01-1209-11
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sullivan, Hugh V 15 Cubu-PV 23.87 23.55
2 Sonley, Ben B 15 Cubu-PV 24.21 23.65
3 Drumheller, Byron C 16 Rmsc-PV 24.06 23.67
4 Granados, Gerardo J 17 Cubu-PV 24.17 23.84
5 Strite, Andrew J 16 Cubu-PV 23.79 23.88
6 WU, Andy 16 Rmsc-PV 23.86 23.92
7 Olympia, Richard D 16 Cubu-PV 24.43 23.95
8 Dufresne, B. J. F 15 VSC-PV 24.45 24.47
9 Cupido, Frank A 17 Rmsc-PV 24.91 24.55
10 Linnehan, John E 18 Rmsc-PV 24.46 24.73
11 Way, Jesse T 16 UNCUB-PV 24.84 24.76
12 Stewart, Gary J 15 Rmsc-PV 25.06 25.29
13 Hunt, Trey I 15 OCCS-PV 25.37 25.51
14 Prangley, Chris J 17 Rmsc-PV 25.95 26.02
15 Magnanelli, Joseph M 15 Cubu-PV 26.69 26.66
16 Koshetar, Paul W 15 OCCS-PV 26.69 26.77
17 Blalock, John B 15 Snowbirds-PV 26.99 26.78
18 Raymond, Joe D 16 Rmsc-PV 26.01 26.79
19 Patterson, Malcom D 16 VSC-PV 26.05 27.52
20 Knoblach, George A 15 Rmsc-PV 28.35 28.08
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dufresne, B. J. F 15 VSC-PV 52.30 51.15
2 WU, Andy 16 Rmsc-PV 51.24 51.63
3 Drumheller, Byron C 16 Rmsc-PV 53.07 52.94
4 Linnehan, John E 18 Rmsc-PV 52.45 53.27
5 Way, Jesse T 16 UNCUB-PV 54.04 53.29
6 Granados, Gerardo J 17 Cubu-PV 54.44 53.50
7 Knight, Joseph W 16 Cubu-PV 57.90 53.88
8 Coxe, Chris L 16 OCCS-PV 55.26 54.33
9 Dusenbury, Timothy D 18 MSSC-PV 54.94 54.61
10 Stewart, Gary J 15 Rmsc-PV 55.17 55.47
11 Portare, Anthony F 17 VSC-PV 56.53 55.65
12 Leber, Jonathan D 16 PM-PV 55.58 55.70
13 Madej, David C 16 Cubu-PV 52.55 55.82
13 Lee, Andrew W 15 Rmsc-PV 53.80 55.82
15 Hunt, Trey I 15 OCCS-PV 56.06 56.75
16 Gerlach, JM M 15 MSSC-PV 57.25 56.95
17 Prangley, Chris J 17 Rmsc-PV 55.87 57.06
18 Edgemon, Kyle W 15 OCCS-PV 55.91 57.22
19 Henney, Joseph S 15 Cubu-PV 56.63 57.50
20 Simmons, John 17 OCCS-PV NT 57.99
21 Raymond, Joe D 16 Rmsc-PV 58.02 58.22
22 Lee, William W 16 Rmsc-PV 58.85 58.50
23 Cron, David A 16 Rmsc-PV 58.88 59.12
24 Koppal, Brian T 15 Rmsc-PV 1:00.36 59.95
25 Wiedeman, Luke D 15 MSSC-PV 59.90 1:00.02
26 Knoblach, George A 15 Rmsc-PV 1:01.36 1:00.08
27 Blalock, John B 15 Snowbirds-PV 1:01.17 1:00.35
28 Henney, Daniel P 18 Cubu-PV 57.99 1:02.59
29 Kelly, Jim W 15 AVST-PV NT 1:02.67
30 Sturke, Peter M 15 AVST-PV 1:02.61 1:02.88
31 Chen, Henry 16 MSSC-PV NT 1:10.36
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sullivan, Hugh V 15 Cubu-PV 1:50.80 1:50.76
2 Dufresne, B. J. F 15 VSC-PV 1:51.08 1:50.91
3 Sonley, Ben B 15 Cubu-PV 1:58.63 1:52.15
4 Brochelt, Simon P 19 MSSC-PV NT 1:53.18
5 Morris, James E 16 Cubu-PV 1:53.71 1:53.45
6 WU, Andy 16 Rmsc-PV 1:56.16 1:54.67
7 Strite, Andrew J 16 Cubu-PV 1:52.40 1:54.92
8 Quase, Josh R 16 Cubu-PV 1:55.16 1:56.25
9 Way, Jesse T 16 UNCUB-PV 1:54.88 1:56.46
10 Linnehan, John E 18 Rmsc-PV 1:52.66 1:57.45
11 Drumheller, Byron C 16 Rmsc-PV 1:59.29 1:57.66
12 Quase, Jake B 16 Cubu-PV 1:58.84 1:58.45
13 Cupido, Frank A 17 Rmsc-PV 1:58.98 1:58.47
14 Coxe, Chris L 16 OCCS-PV 1:59.16 1:59.67
15 Gilbert, Jeffrey B 17 MSSC-PV 2:01.52 2:02.60
16 Burton, Karim O 16 Rmsc-PV 2:06.66 2:02.95
17 Stewart, Gary J 15 Rmsc-PV 2:03.46 2:03.18
18 Edgemon, Kyle W 15 OCCS-PV 2:02.96 2:03.96
19 Chang, Kainoa C 15 Rmsc-PV 2:06.19 2:05.57
20 Magnanelli, Joseph M 15 Cubu-PV 2:05.70 2:05.74
21 Raymond, Joe D 16 Rmsc-PV 2:07.50 2:06.06
22 Hunt, Trey I 15 OCCS-PV 2:05.46 2:06.25
23 Knoblach, George A 15 Rmsc-PV 2:11.35 2:06.64
24 Koshetar, Paul W 15 OCCS-PV 2:10.43 2:11.64
25 Koppal, Brian T 15 Rmsc-PV 2:10.67 2:13.49
26 Brooks, Kenneth P 15 Team Elite-PV 2:12.43 2:15.81
27 Blalock, John B 15 Snowbirds-PV 2:19.11 2:16.06
28 Barnett, Rock N 15 Team Elite-PV 2:10.44 2:16.35
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hamilton, Ted W 15 Cubu-PV 5:00.96 4:56.57
2 Morris, James E 16 Cubu-PV 5:07.47 5:07.75
3 Brochelt, Simon P 19 MSSC-PV 5:16.10 5:10.82
4 Linnehan, John E 18 Rmsc-PV 5:35.13 5:21.49
5 Coxe, Chris L 16 OCCS-PV 5:26.15 5:24.14
6 Gerlach, JM M 15 MSSC-PV 5:45.12 5:34.25
7 Lonchyna, Bohdan E 15 MSSC-PV 5:27.86 5:42.19
8 Hunt, Trey I 15 OCCS-PV 5:47.25 5:42.54
9 Wiedeman, Luke D 15 MSSC-PV 6:13.37 5:59.61
10 Sturke, Peter M 15 AVST-PV 6:05.20 6:01.08
11 Simmons, John 17 OCCS-PV 6:27.27 6:09.14
12 Kelly, Jim W 15 AVST-PV NT 6:16.22
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brochelt, Simon P 19 MSSC-PV 58.25 58.18
2 Dufresne, B. J. F 15 VSC-PV 1:01.96 1:00.35
3 Portare, Anthony F 17 VSC-PV 1:01.94 1:00.42
4 Knight, Joseph W 16 Cubu-PV 1:02.71 1:00.83
5 Dusenbury, Timothy D 18 MSSC-PV 1:05.60 1:02.28
6 Mitchell, Robert I 15 HACC-PV 1:01.89 1:02.98
7 Lonchyna, Bohdan E 15 MSSC-PV 1:08.65 1:04.76
8 Cribbs, Matthew C 16 MSSC-PV 1:04.55 1:06.97
9 Lee, William W 16 Rmsc-PV 1:08.02 1:07.68
10 Sturke, Peter M 15 AVST-PV 1:09.94 1:10.61
11 Wiedeman, Luke D 15 MSSC-PV 1:12.09 1:11.21
12 Blalock, John B 15 Snowbirds-PV 1:57.68 1:15.17
13 Chen, Henry 16 MSSC-PV NT 1:19.07
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sonley, Ben B 15 Cubu-PV 2:07.10 2:06.84
2 Olympia, Richard D 16 Cubu-PV 2:10.49 2:13.13
3 Portare, Anthony F 17 VSC-PV 2:12.02 2:14.43
4 Cupido, Frank A 17 Rmsc-PV 2:15.49 2:15.32
5 Koshetar, Paul W 15 OCCS-PV 2:25.82 2:22.82
6 Chang, Kainoa C 15 Rmsc-PV 2:19.74 2:23.30
7 Patterson, Malcom D 16 VSC-PV 2:24.51 2:26.43
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brochelt, Simon P 19 MSSC-PV 1:06.61 1:06.01
2 Granados, Gerardo J 17 Cubu-PV 1:06.32 1:06.55
3 WU, Andy 16 Rmsc-PV 1:07.35 1:06.90
4 Morris, James E 16 Cubu-PV 1:10.14 1:07.49
5 Stewart, Gary J 15 Rmsc-PV 1:10.21 1:08.02
6 Henney, Joseph S 15 Cubu-PV 1:07.75 1:08.28
7 Lee, Andrew W 15 Rmsc-PV 1:06.42 1:08.36
8 Mitchell, Robert I 15 HACC-PV 1:08.89 1:09.23
9 Henney, Daniel P 18 Cubu-PV 1:10.15 1:09.52
10 Cribbs, Matthew C 16 MSSC-PV 1:08.70 1:09.71
11 Prangley, Chris J 17 Rmsc-PV 1:06.31 1:10.12
12 Madej, David C 16 Cubu-PV 1:07.10 1:10.28
13 Dusenbury, Timothy D 18 MSSC-PV 1:16.00 1:10.40
14 Quase, Jake B 16 Cubu-PV 1:10.02 1:11.22
15 Cron, David A 16 Rmsc-PV 1:11.24 1:11.57
16 Quase, Josh R 16 Cubu-PV 1:10.30 1:12.58
17 Koppal, Brian T 15 Rmsc-PV 1:14.83 1:12.76
18 Raymond, Joe D 16 Rmsc-PV 1:11.91 1:13.06
19 Lee, William W 16 Rmsc-PV 1:07.40 1:13.96
20 Leber, Jonathan D 16 PM-PV 1:14.13 1:15.19
21 Brooks, Kenneth P 15 Team Elite-PV 1:18.55 1:15.58
22 Simmons, John 17 OCCS-PV NT 1:15.93
23 Chen, Henry 16 MSSC-PV NT 1:33.40
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 WU, Andy 16 Rmsc-PV 2:29.94 2:23.72
2 Gilbert, Jeffrey B 17 MSSC-PV 2:24.78 2:23.97
3 Portare, Anthony F 17 VSC-PV 2:25.20 2:24.00
4 Granados, Gerardo J 17 Cubu-PV 2:28.99 2:27.08
5 Morris, James E 16 Cubu-PV 2:27.68 2:28.15
6 Brochelt, Simon P 19 MSSC-PV NT 2:31.56
7 Quase, Jake B 16 Cubu-PV 2:35.01 2:31.71
8 Mitchell, Robert I 15 HACC-PV 2:33.03 2:33.13
9 Stewart, Gary J 15 Rmsc-PV 2:32.80 2:35.36
10 Coxe, Chris L 16 OCCS-PV 2:37.23 2:35.98
11 Raymond, Joe D 16 Rmsc-PV 2:38.10 2:37.12
12 Linnehan, John E 18 Rmsc-PV 2:39.90 2:38.09
13 Prangley, Chris J 17 Rmsc-PV 2:30.54 2:40.85
14 Koppal, Brian T 15 Rmsc-PV 2:39.38 2:45.57
15 Burton, Karim O 16 Rmsc-PV 2:47.37 2:50.86
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Olympia, Richard D 16 Cubu-PV 59.68 58.03
2 Quase, Josh R 16 Cubu-PV 59.88 59.32
3 Portare, Anthony F 17 VSC-PV 1:00.44 59.65
4 Edgemon, Kyle W 15 OCCS-PV 59.38 1:00.12
5 Sullivan, Hugh V 15 Cubu-PV 1:00.68 1:00.88
6 Drumheller, Byron C 16 Rmsc-PV 1:00.92 1:01.06
7 Patterson, Malcom D 16 VSC-PV 1:05.36 1:03.89
8 Magnanelli, Joseph M 15 Cubu-PV 1:05.14 1:05.22
9 Knoblach, George A 15 Rmsc-PV 1:07.02 1:07.33
10 Blalock, John B 15 Snowbirds-PV 1:14.00 1:09.71
11 Barnett, Rock N 15 Team Elite-PV 1:08.73 1:10.25
12 Brooks, Kenneth P 15 Team Elite-PV 1:33.67 1:14.01
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Edgemon, Kyle W 15 OCCS-PV 2:14.76 2:15.85
2 Drumheller, Byron C 16 Rmsc-PV 2:19.95 2:21.77
3 Leber, Jonathan D 16 PM-PV NT 2:50.38
4 Lonchyna, Bohdan E 15 MSSC-PV 3:32.35 2:59.03
-- Knoblach, George A 15 Rmsc-PV 2:30.65 DQ
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Portare, Anthony F 17 VSC-PV 2:10.86 2:08.79
2 WU, Andy 16 Rmsc-PV 2:09.99 2:08.86
3 Way, Jesse T 16 UNCUB-PV 2:10.34 2:09.58
4 Dufresne, B. J. F 15 VSC-PV 2:11.21 2:10.03
5 Morris, James E 16 Cubu-PV 2:13.45 2:12.59
6 Granados, Gerardo J 17 Cubu-PV 2:14.58 2:13.91
7 Madej, David C 16 Cubu-PV 2:12.09 2:16.79
8 Coxe, Chris L 16 OCCS-PV 2:17.53 2:18.17
9 Lee, Andrew W 15 Rmsc-PV 2:14.80 2:18.71
10 Drumheller, Byron C 16 Rmsc-PV 2:20.23 2:18.74
10 Edgemon, Kyle W 15 OCCS-PV 2:21.60 2:18.74
12 Cribbs, Matthew C 16 MSSC-PV 2:23.90 2:18.75
13 Koppal, Brian T 15 Rmsc-PV 2:29.43 2:24.64
14 Gerlach, JM M 15 MSSC-PV 2:50.87 2:25.91
15 Brooks, Kenneth P 15 Team Elite-PV 2:31.65 2:31.38
16 Kelly, Jim W 15 AVST-PV 2:47.61 2:41.30
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morris, James E 16 Cubu-PV 4:42.47 4:37.82
2 Brochelt, Simon P 19 MSSC-PV NT 4:39.11
3 Dufresne, B. J. F 15 VSC-PV 4:35.50 4:39.30
4 Quase, Josh R 16 Cubu-PV 4:53.47 4:43.80
5 Quase, Jake B 16 Cubu-PV 4:53.21 4:50.29
6 Gilbert, Jeffrey B 17 MSSC-PV 4:53.31 4:51.83
7 Coxe, Chris L 16 OCCS-PV 4:55.03 4:52.74
8 Edgemon, Kyle W 15 OCCS-PV 5:05.02 5:00.51