Fairland Aquatics Swim Team
FAST Qualifier Meet
December 2-3, 2000
Fairland Aquatic Center
PVC-01-1202-09
Women 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Denman, Heather N 10 FGAC-PV NT 30.05
2 Jones, Katherine L 10 PM-PV 35.14 32.06
3 Conner, Sara E 10 FAST-PV 33.61 32.13
4 Bell, Julie H 10 FISH-PV 33.17 32.32
5 Leblanc, Kathleen V 10 YORK-PV 33.33 32.74
6 Covino, Katherine A 10 YORK-PV 34.46 32.75
7 Weems, Anna C 10 CUBU-PV 33.12 32.79
8 Moody, Sarah E 10 CUBU-PV 33.68 33.05
9 Yensen, Alexandra E 10 CUBU-PV 34.79 33.10
10 Criley, Nicole A 10 PM-PV 33.58 33.17
11 Thach, Marilyn S 10 PM-PV 34.42 33.50
12 Aull, Carly J 10 YORK-PV 34.01 33.58
13 Gavarkavich, Megan J 9 Mako-PV 33.89 33.72
14 Verheul, Joie L 10 PM-PV 33.83 33.96
15 Schwartzman, Robyn N 10 WARD-PV 34.43 34.02
16 Paris, Antonia L 9 FISH-PV 36.18 34.13
17 Tarner, Camille C 10 FAST-PV 34.17 34.19
18 Arzadon, Rachel A 10 Mako-PV 33.50 34.36
19 Scott, Sarah E 10 YORK-PV 34.96 34.39
20 Guevremont, Michelle M 10 FISH-PV NT 34.58
21 Greenlief, Lauren L 10 YORK-PV 36.40 34.86
22 Tamberrino, Lucy D 9 FISH-PV 35.40 35.11
23 Shrestha, June 9 YORK-PV 36.11 35.62
24 Ramin, Peggy A 10 FAST-PV 36.00 36.02
25 Kelly, Stephanie M 10 PM-PV 38.82 36.22
26 Murray, Katie G 9 Rmsc-PV 39.41 36.33
27 Murphy, Nora L 10 YORK-PV 37.66 36.51
28 Murray, Katie M 8 FAST-PV 37.40 36.53
29 Overmiller, Blair A 10 FGAC-PV NT 36.87
30 Gainey, Anna D 9 FISH-PV 42.57 37.25
31 Martino, Rachel D 10 FAST-PV NT 37.38
32 Alford, Karen L 10 FISH-PV 37.98 37.66
33 Fernandez, Elena V 10 FISH-PV 42.50 37.91
34 Blau, Stephanie R 9 FAST-PV 42.56 37.95
35 Grant, Mallory R 8 CUBU-PV 39.11 38.11
36 Owen, Mara-Lise A 10 JFD-PV 39.56 38.29
37 Jeng, Annie J 9 JFD-PV 37.37 38.32
38 Nelson, Katie R 10 FISH-PV 38.10 38.40
39 Humphrey, Jessica P 10 Mako-PV 38.05 38.67
40 Diener, Emily C 9 FISH-PV 36.62 39.54
41 Cox, Crystal M 9 Mako-PV 43.84 39.79
42 Coyle, Jenna L 9 CUBU-PV 38.91 39.90
43 Szymczak, Lindsey C 10 WARD-PV 41.39 41.23
44 Heaphy, Jessica N 9 FAST-PV 42.66 41.40
45 White, Shannon 9 WARD-PV 39.38 41.65
46 Mako, Elizabeth M 9 PM-PV 41.76 41.95
47 Eccles, Mary G 9 FISH-PV 45.13 42.30
48 Reaves, Sophia M 9 JFD-PV NT 42.52
49 McCray, Sarah E 9 FAST-PV 39.74 43.45
50 Hodges, Camille C 9 FISH-PV 48.74 44.15
51 Crawford, Victoria L 9 FAST-PV 53.87 46.24
52 Hollister, Tanya R 9 Mako-PV NT 46.77
53 Rowan, Kelley J 10 CUBU-PV 48.99 47.61
54 Bosch, Allison D 9 FISH-PV NT 48.16
55 Lerche, Susie E 9 WARD-PV NT 51.84
56 Hart, Kacie M 9 FAST-PV NT 55.27
Women 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bell, Julie H 10 FISH-PV 1:15.30 1:12.30
2 Harvey, Theresa A 10 Mako-PV 1:15.74 1:13.87
3 Yensen, Alexandra E 10 CUBU-PV 1:17.75 1:14.99
4 Schwartzman, Robyn N 10 WARD-PV 1:16.10 1:17.10
5 Verheul, Joie L 10 PM-PV 1:19.46 1:17.89
6 Tamberrino, Lucy D 9 FISH-PV 1:18.12 1:18.55
7 Cormier, Allison M 10 Mako-PV 1:19.09 1:18.67
8 Weems, Anna C 10 CUBU-PV 1:27.20 1:18.99
9 Paris, Antonia L 9 FISH-PV 1:17.76 1:19.08
10 Kumar, Tripti L 10 FISH-PV 1:37.65 1:19.98
11 Greenlief, Lauren L 10 YORK-PV 1:25.88 1:20.33
12 Murray, Katie M 8 FAST-PV 1:21.74 1:22.20
13 Dang, K.C. K 10 Mako-PV 1:24.31 1:22.47
14 Kelly, Stephanie M 10 PM-PV 1:24.40 1:22.71
15 Nelson, Katie R 10 FISH-PV 1:21.12 1:23.16
16 Vassos, Zanna L 10 JFD-PV NT 1:23.67
17 Blau, Stephanie R 9 FAST-PV 1:25.01 1:23.77
18 Alford, Karen L 10 FISH-PV 1:35.59 1:23.87
19 Dang, Hillary H 10 Mako-PV 1:29.31 1:24.36
20 Jackson, Kim J 9 WARD-PV 1:20.97 1:24.75
21 Gainey, Anna D 9 FISH-PV 1:42.05 1:24.81
22 Nguyen, Myanh 10 Mako-PV 1:32.21 1:25.01
23 Shrestha, June 9 YORK-PV 1:25.57 1:25.35
24 Coyle, Jenna L 9 CUBU-PV 1:24.00 1:26.34
25 Smith, Hillary C 10 CUBU-PV 1:28.56 1:26.58
26 Goujon, Saveria 9 FAST-PV 1:26.00 1:27.57
27 Maneely, Devan M 9 Rmsc-PV 1:27.26 1:27.85
28 Schwindt, Jordan L 10 Mako-PV 1:23.14 1:27.90
29 Arzadon, Rachel A 10 Mako-PV 1:18.94 1:28.20
30 Humphrey, Jessica P 10 Mako-PV NT 1:28.66
31 Kim, Nicole 10 YORK-PV NT 1:28.76
32 Maneely, Morgan K 10 Rmsc-PV 1:31.03 1:28.86
33 Alton, Alexandra L 9 JFD-PV 1:26.35 1:28.90
34 Toulousy-Michel, Helena 9 FISH-PV 1:30.70 1:30.25
35 Richards, Maddie J 9 FISH-PV 2:05.88 1:30.53
36 Szymczak, Lindsey C 10 WARD-PV 1:36.89 1:31.76
37 Diener, Emily C 9 FISH-PV 1:24.10 1:32.06
38 Peko - Spicer, Sarah Z 9 FAST-PV 1:35.32 1:32.34
39 Rogers, Patricia A 9 FAST-PV NT 1:32.75
40 Miagkov, Katharina 9 FISH-PV NT 1:32.77
41 South, Danielle V 9 JFD-PV 1:30.83 1:32.99
42 Knisley, Jenna E 9 FAST-PV 1:25.00 1:33.83
43 Ankudinov, Katya 10 FAST-PV 1:37.26 1:35.47
44 Carlson, Catherine E 10 JFD-PV NT 1:36.70
45 Onesty, Victoria M 9 CUBU-PV 1:46.40 1:38.25
46 White, Shannon 9 WARD-PV 1:40.50 1:38.31
47 Eccles, Mary G 9 FISH-PV NT 1:39.08
48 Reaves, Sophia M 9 JFD-PV 1:57.64 1:44.00
49 Rowan, Kelley J 10 CUBU-PV 2:07.52 1:47.28
50 Crawford, Victoria L 9 FAST-PV NT 1:49.20
51 Bosch, Allison D 9 FISH-PV NT 1:53.44
52 Lerche, Susie E 9 WARD-PV NT 1:59.38
Women 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ferraro, Alexandra M 9 FISH-PV NT 2:29.11
2 Gaddi, Courtney D 10 FAST-PV 2:52.12 2:33.39
3 Emery, Molly C 10 CUBU-PV 2:47.76 2:33.63
4 Criley, Nicole A 10 PM-PV NT 2:39.54
5 Harvey, Theresa A 10 Mako-PV NT 2:44.49
6 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 2:51.61 2:49.86
7 Moody, Sarah E 10 CUBU-PV 2:51.08 2:50.11
8 Tamberrino, Lucy D 9 FISH-PV 2:56.64 2:51.30
9 Jackson, Kim J 9 WARD-PV 2:55.00 2:54.93
10 Murray, Katie M 8 FAST-PV 3:14.00 2:55.03
11 Kumar, Tripti L 10 FISH-PV NT 2:55.80
12 Schwindt, Jordan L 10 Mako-PV 3:02.49 2:58.75
13 McCray, Sarah E 9 FAST-PV 3:18.00 3:16.62
14 Peko - Spicer, Sarah Z 9 FAST-PV NT 3:16.70
15 Hodgkins, Sarah E 10 PM-PV 3:27.17 3:17.23
16 Reaves, Sophia M 9 JFD-PV NT 3:59.61
-- Kaskowitz, Sara R 9 JFD-PV NT DQ
Women 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Collins, Siobhan E 10 WARD-PV NT 37.62
2 Yensen, Alexandra E 10 CUBU-PV 39.28 37.89
3 Greenlief, Lauren L 10 YORK-PV 43.70 38.74
4 Thach, Marilyn S 10 PM-PV 39.80 39.13
5 Scott, Sarah E 10 YORK-PV 41.32 39.15
6 Shrestha, June 9 YORK-PV 40.77 39.49
7 Arzadon, Rachel A 10 Mako-PV NT 39.64
8 Gaddi, Courtney D 10 FAST-PV 40.16 39.69
9 Verheul, Joie L 10 PM-PV 45.18 39.78
10 Harvey, Theresa A 10 Mako-PV 41.52 40.08
11 Martino, Rachel D 10 FAST-PV NT 40.13
12 Toulousy-Michel, Helena 9 FISH-PV 42.52 40.54
13 Van Doren, Sarah M 9 WARD-PV 39.63 40.69
14 Paris, Antonia L 9 FISH-PV 41.43 40.85
15 Smith, Hillary C 10 CUBU-PV 43.84 40.97
16 Tamberrino, Lucy D 9 FISH-PV 41.98 41.05
17 Schwartzman, Robyn N 10 WARD-PV NT 41.30
18 Tarner, Camille C 10 FAST-PV 41.97 41.34
19 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 40.10 41.58
20 Weems, Anna C 10 CUBU-PV 42.70 41.73
21 Nelson, Katie R 10 FISH-PV 43.01 42.07
22 Cormier, Allison M 10 Mako-PV 41.52 42.54
23 Nguyen, Myanh 10 Mako-PV NT 42.67
24 Alford, Karen L 10 FISH-PV 49.37 42.68
25 Kelly, Stephanie M 10 PM-PV 44.33 42.82
26 Diener, Emily C 9 FISH-PV 45.20 43.05
27 Fernandez, Elena V 10 FISH-PV 45.75 43.08
28 Murray, Katie M 8 FAST-PV 43.59 43.35
29 Humphrey, Jessica P 10 Mako-PV NT 43.57
30 Dang, K.C. K 10 Mako-PV 44.14 43.97
31 Maneely, Morgan K 10 Rmsc-PV 46.51 45.11
32 Smith, Jessica M 9 FAST-PV 1:05.50 45.53
33 Alton, Alexandra L 9 JFD-PV 46.70 45.76
34 Havasy, Tish M 10 FAST-PV 48.27 45.84
35 Knisley, Jenna E 9 FAST-PV 45.22 45.85
36 Miagkov, Katharina 9 FISH-PV 54.18 46.81
37 Maneely, Devan M 9 Rmsc-PV 46.36 47.34
38 Peko - Spicer, Sarah Z 9 FAST-PV 49.67 47.62
39 Gainey, Anna D 9 FISH-PV 50.58 47.68
40 Coyle, Jenna L 9 CUBU-PV 44.90 48.17
41 Ankudinov, Katya 10 FAST-PV 46.79 48.30
42 Kim, Nicole 10 YORK-PV NT 49.16
43 Rogers, Patricia A 9 FAST-PV NT 49.29
44 Hodgkins, Sarah E 10 PM-PV 48.50 51.44
45 Eccles, Mary G 9 FISH-PV 55.24 51.53
46 Onesty, Victoria M 9 CUBU-PV 54.14 52.35
47 Bosch, Allison D 9 FISH-PV NT 53.36
48 Mako, Elizabeth M 9 PM-PV 51.09 54.13
49 Fitzsimons, Lizzy 9 FAST-PV NT 54.56
50 Rowan, Kelley J 10 CUBU-PV 59.54 54.82
51 Lerche, Susie E 9 WARD-PV 57.41 57.08
52 Crawford, Victoria L 9 FAST-PV 1:28.42 58.83
53 Hart, Kacie M 9 FAST-PV NT 1:04.61
54 Pizer, Ashley N 7 YORK-PV 1:06.96 1:11.40
-- Kumar, Tripti L 10 FISH-PV 48.77 DQ
-- Ferraro, Alexandra M 9 FISH-PV 39.21 DQ
-- Richards, Maddie J 9 FISH-PV 45.48 DQ
-- Blau, Stephanie R 9 FAST-PV 42.80 DQ
-- Goujon, Saveria 9 FAST-PV 1:00.91 DQ
-- White, Shannon 9 WARD-PV 49.52 DQ
Women 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gaddi, Courtney D 10 FAST-PV NT 1:23.49
2 Lynch, Sarah E 10 CUBU-PV 1:30.36 1:24.59
3 Tamberrino, Lucy D 9 FISH-PV 1:28.56 1:24.61
4 Blau, Stephanie R 9 FAST-PV 1:29.07 1:25.58
5 Leblanc, Kathleen V 10 YORK-PV NT 1:25.81
6 Scott, Sarah E 10 YORK-PV 1:30.40 1:26.41
7 Gavarkavich, Megan J 9 Mako-PV NT 1:26.51
8 Page, Melanie L 10 JFD-PV NT 1:26.61
9 Van Doren, Sarah M 9 WARD-PV 1:27.20 1:26.79
10 Shrestha, June 9 YORK-PV 1:28.65 1:27.61
11 Nelson, Katie R 10 FISH-PV 1:33.44 1:27.87
12 Guevremont, Michelle M 10 FISH-PV NT 1:28.18
13 Schwindt, Jordan L 10 Mako-PV NT 1:31.25
14 Humphrey, Jessica P 10 Mako-PV 1:43.13 1:33.89
15 Diener, Emily C 9 FISH-PV 1:35.90 1:34.62
16 Owen, Mara-Lise A 10 JFD-PV NT 1:34.74
17 Murray, Katie M 8 FAST-PV 1:34.50 1:35.77
18 Richards, Maddie J 9 FISH-PV NT 1:36.29
19 Hodges, Camille C 9 FISH-PV NT 1:38.42
20 Knisley, Jenna E 9 FAST-PV NT 1:38.96
21 McCray, Sarah E 9 FAST-PV NT 1:42.64
-- Kaskowitz, Sara R 9 JFD-PV 1:55.75 DQ
-- Rowan, Kelley J 10 CUBU-PV 2:15.99 DQ
Women 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Collins, Siobhan E 10 WARD-PV 44.74 43.14
2 Aull, Carly J 10 YORK-PV 44.72 44.29
3 Van Doren, Sarah M 9 WARD-PV 44.56 44.36
4 Harvey, Theresa A 10 Mako-PV 43.78 44.62
5 Arzadon, Rachel A 10 Mako-PV 45.78 44.68
6 Ferraro, Alexandra M 9 FISH-PV 44.71 44.98
7 Gainey, Anna D 9 FISH-PV 46.98 45.16
8 Greenlief, Lauren L 10 YORK-PV 51.01 45.43
9 Verheul, Joie L 10 PM-PV 46.26 45.64
10 Murphy, Nora L 10 YORK-PV 53.02 45.74
10 Moody, Sarah E 10 CUBU-PV 44.71 45.74
12 Hodgkins, Sarah E 10 PM-PV 47.27 45.86
13 Scott, Sarah E 10 YORK-PV 45.76 45.96
14 Smith, Hillary C 10 CUBU-PV 46.37 46.09
15 Gaddi, Courtney D 10 FAST-PV 44.79 46.43
16 Connolly, Cassie J 10 PM-PV 49.09 46.56
17 Criley, Nicole A 10 PM-PV 47.14 46.58
18 Fernandez, Elena V 10 FISH-PV 49.17 46.77
19 Dang, Hillary H 10 Mako-PV 51.82 46.91
20 Martino, Rachel D 10 FAST-PV NT 47.31
21 Dang, K.C. K 10 Mako-PV NT 47.62
22 Blau, Stephanie R 9 FAST-PV 50.52 48.86
23 Tarner, Camille C 10 FAST-PV 54.70 48.99
24 Alton, Alexandra L 9 JFD-PV 46.53 49.07
25 Weems, Anna C 10 CUBU-PV 47.50 49.18
26 Schwindt, Jordan L 10 Mako-PV 47.35 49.34
27 Maneely, Morgan K 10 Rmsc-PV 48.11 49.60
28 Schwartzman, Robyn N 10 WARD-PV 50.18 49.74
29 Alford, Karen L 10 FISH-PV 54.97 49.82
30 Maneely, Devan M 9 Rmsc-PV 48.24 50.08
31 Miagkov, Katharina 9 FISH-PV 55.62 50.20
32 Vassos, Zanna L 10 JFD-PV NT 50.23
33 Richards, Maddie J 9 FISH-PV 49.07 50.25
34 Kumar, Tripti L 10 FISH-PV 51.56 50.57
35 Havasy, Tish M 10 FAST-PV 51.48 50.89
36 Coyle, Jenna L 9 CUBU-PV 50.45 51.03
37 Paris, Antonia L 9 FISH-PV 48.86 51.21
38 Tamberrino, Lucy D 9 FISH-PV 52.79 51.61
39 Murray, Katie M 8 FAST-PV 55.84 51.69
40 Kim, Nicole 10 YORK-PV NT 51.87
41 Carlson, Catherine E 10 JFD-PV NT 52.36
42 Rogers, Patricia A 9 FAST-PV NT 53.33
43 Kelly, Stephanie M 10 PM-PV 52.85 54.26
44 Rowan, Kelley J 10 CUBU-PV 53.10 54.72
45 South, Danielle V 9 JFD-PV 51.85 54.75
45 Crawford, Victoria L 9 FAST-PV 1:13.42 54.75
47 Mako, Elizabeth M 9 PM-PV 58.69 54.83
48 Reaves, Sophia M 9 JFD-PV NT 55.56
49 Ankudinov, Katya 10 FAST-PV 59.24 55.85
50 Toulousy-Michel, Helena 9 FISH-PV 55.34 56.02
51 Smith, Jessica M 9 FAST-PV 1:02.61 56.06
52 Peko - Spicer, Sarah Z 9 FAST-PV 55.65 56.75
53 Eccles, Mary G 9 FISH-PV 1:01.97 57.75
54 White, Shannon 9 WARD-PV 58.08 58.78
55 Goujon, Saveria 9 FAST-PV NT 58.99
56 Bosch, Allison D 9 FISH-PV NT 59.09
57 Fitzsimons, Lizzy 9 FAST-PV NT 1:01.76
58 Hollister, Tanya R 9 Mako-PV NT 1:02.02
59 Hart, Kacie M 9 FAST-PV NT 1:05.23
60 Onesty, Victoria M 9 CUBU-PV 1:06.75 1:06.85
-- Lerche, Susie E 9 WARD-PV NT DQ
Women 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jones, Katherine L 10 PM-PV 1:41.53 1:34.02
2 Aull, Carly J 10 YORK-PV 1:37.00 1:35.66
3 Arzadon, Rachel A 10 Mako-PV 1:38.55 1:36.08
4 Scott, Sarah E 10 YORK-PV 1:36.92 1:37.91
5 Van Doren, Sarah M 9 WARD-PV 1:40.02 1:38.22
6 Harvey, Theresa A 10 Mako-PV 1:43.30 1:38.69
7 Gainey, Anna D 9 FISH-PV 1:42.60 1:39.82
8 Ferraro, Alexandra M 9 FISH-PV 1:48.67 1:40.89
9 Fernandez, Elena V 10 FISH-PV 1:52.05 1:42.63
10 Hodgkins, Sarah E 10 PM-PV NT 1:43.13
11 Miagkov, Katharina 9 FISH-PV NT 1:43.38
12 Schwindt, Jordan L 10 Mako-PV 1:45.09 1:46.00
13 Cox, Crystal M 9 Mako-PV 1:52.17 1:46.29
14 Heaphy, Jessica N 9 FAST-PV NT 1:51.84
15 Rowan, Kelley J 10 CUBU-PV 1:59.97 1:53.30
16 Rogers, Patricia A 9 FAST-PV NT 1:59.17
-- Kaskowitz, Sara R 9 JFD-PV 2:08.14 DQ
Women 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Denman, Heather N 10 FGAC-PV NT 32.14
2 Thach, Marilyn S 10 PM-PV 39.17 37.11
3 Covino, Katherine A 10 YORK-PV 39.13 37.21
4 Page, Melanie L 10 JFD-PV 39.81 37.34
5 Connolly, Cassie J 10 PM-PV 38.22 37.58
6 Ferraro, Alexandra M 9 FISH-PV 40.46 37.79
7 Weems, Anna C 10 CUBU-PV 43.37 38.12
8 Bell, Julie H 10 FISH-PV 40.27 38.34
9 Conner, Sara E 10 FAST-PV 38.72 38.62
10 Tarner, Camille C 10 FAST-PV 39.04 39.59
11 Shrestha, June 9 YORK-PV 44.31 40.08
12 Kelly, Stephanie M 10 PM-PV 41.86 40.11
13 Paris, Antonia L 9 FISH-PV 43.33 40.18
14 Verheul, Joie L 10 PM-PV 40.08 40.22
15 Leblanc, Kathleen V 10 YORK-PV 41.17 40.33
16 Greenlief, Lauren L 10 YORK-PV 45.82 40.39
17 Arzadon, Rachel A 10 Mako-PV NT 40.85
18 Ramin, Peggy A 10 FAST-PV NT 41.03
19 Alford, Karen L 10 FISH-PV 47.22 41.30
20 Diener, Emily C 9 FISH-PV 41.26 41.46
21 Yensen, Alexandra E 10 CUBU-PV 39.99 41.53
22 Overmiller, Blair A 10 FGAC-PV NT 41.85
23 Kumar, Tripti L 10 FISH-PV 53.27 42.18
24 Emery, Molly C 10 CUBU-PV 42.56 42.48
25 Schwartzman, Robyn N 10 WARD-PV 43.77 43.09
26 Humphrey, Jessica P 10 Mako-PV 43.79 43.74
27 Szymczak, Lindsey C 10 WARD-PV 45.17 45.15
28 Miagkov, Katharina 9 FISH-PV NT 45.41
29 Maneely, Morgan K 10 Rmsc-PV 44.98 45.89
30 Murphy, Nora L 10 YORK-PV 47.88 46.28
31 Richards, Maddie J 9 FISH-PV 46.89 46.32
32 Knisley, Jenna E 9 FAST-PV 45.40 46.80
33 Grant, Mallory R 8 CUBU-PV 45.00 48.35
33 Maneely, Devan M 9 Rmsc-PV 46.72 48.35
35 Peko - Spicer, Sarah Z 9 FAST-PV 51.88 48.69
36 Jeng, Annie J 9 JFD-PV 52.52 51.20
37 Mako, Elizabeth M 9 PM-PV 52.19 52.18
38 Rogers, Patricia A 9 FAST-PV NT 53.23
39 Crawford, Victoria L 9 FAST-PV NT 53.26
40 Bosch, Allison D 9 FISH-PV NT 57.87
-- Guevremont, Michelle M 10 FISH-PV NT DQ
-- Reaves, Sophia M 9 JFD-PV NT DQ
Women 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Collins, Siobhan E 10 WARD-PV NT 1:25.84
2 Ferraro, Alexandra M 9 FISH-PV 1:36.38 1:30.16
3 Kyle, Katie M 9 Rmsc-PV NT 1:31.37
4 Diener, Emily C 9 FISH-PV 1:35.71 1:32.76
5 Scott, Sarah E 10 YORK-PV 1:37.46 1:34.94
6 Bell, Julie H 10 FISH-PV 1:41.86 1:36.08
7 Jackson, Kim J 9 WARD-PV 1:36.17 1:37.19
8 Moody, Sarah E 10 CUBU-PV 1:45.99 1:38.15
9 Shrestha, June 9 YORK-PV 1:41.89 1:38.78
10 South, Danielle V 9 JFD-PV NT 2:01.35
-- Vassos, Zanna L 10 JFD-PV NT DQ
Women 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Denman, Heather N 10 FGAC-PV NT 1:15.98
2 Aull, Carly J 10 YORK-PV 1:23.19 1:22.32
3 Gaddi, Courtney D 10 FAST-PV 1:24.71 1:22.99
4 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 1:23.76 1:23.14
5 Moody, Sarah E 10 CUBU-PV 1:39.18 1:23.23
6 Harvey, Theresa A 10 Mako-PV 1:24.35 1:23.97
7 Connolly, Cassie J 10 PM-PV 1:26.65 1:24.80
8 Criley, Nicole A 10 PM-PV 1:26.08 1:24.92
9 Van Doren, Sarah M 9 WARD-PV 1:26.41 1:25.19
10 Emery, Molly C 10 CUBU-PV 1:28.13 1:25.21
11 Weems, Anna C 10 CUBU-PV 1:28.65 1:26.25
12 Bell, Julie H 10 FISH-PV 1:26.25 1:27.23
13 Greenlief, Lauren L 10 YORK-PV 1:33.81 1:28.84
14 Page, Melanie L 10 JFD-PV 1:33.90 1:29.25
15 Verheul, Joie L 10 PM-PV 1:30.49 1:29.62
16 Covino, Katherine A 10 YORK-PV 1:27.06 1:29.84
17 Schwartzman, Robyn N 10 WARD-PV 1:32.18 1:30.01
18 Paris, Antonia L 9 FISH-PV 1:32.10 1:30.31
19 Tarner, Camille C 10 FAST-PV 1:29.20 1:30.48
20 Ramin, Peggy A 10 FAST-PV NT 1:31.33
21 Kumar, Tripti L 10 FISH-PV 1:36.12 1:32.17
22 Kelly, Stephanie M 10 PM-PV 1:39.50 1:34.10
23 Blau, Stephanie R 9 FAST-PV 1:38.33 1:34.95
24 Nelson, Katie R 10 FISH-PV 1:38.45 1:35.20
25 Martino, Rachel D 10 FAST-PV NT 1:35.33
26 Fernandez, Elena V 10 FISH-PV 1:42.87 1:35.44
27 Maneely, Devan M 9 Rmsc-PV 1:36.11 1:35.56
28 Owen, Mara-Lise A 10 JFD-PV 1:40.79 1:35.85
29 Maneely, Morgan K 10 Rmsc-PV 1:37.37 1:36.12
30 Murphy, Nora L 10 YORK-PV 1:42.21 1:37.22
31 Miagkov, Katharina 9 FISH-PV 1:56.12 1:37.53
32 Alford, Karen L 10 FISH-PV 1:47.23 1:37.93
33 Richards, Maddie J 9 FISH-PV 1:41.77 1:38.02
34 Cox, Crystal M 9 Mako-PV 1:48.73 1:40.42
35 Gainey, Anna D 9 FISH-PV 1:46.45 1:40.43
36 Knisley, Jenna E 9 FAST-PV 1:40.03 1:42.36
37 Coyle, Jenna L 9 CUBU-PV 1:40.70 1:42.41
38 Peko - Spicer, Sarah Z 9 FAST-PV 1:49.89 1:43.21
39 Grant, Mallory R 8 CUBU-PV 1:39.00 1:43.36
40 Murray, Katie G 9 Rmsc-PV 1:58.66 1:43.96
41 Heaphy, Jessica N 9 FAST-PV 1:49.29 1:45.72
42 Rogers, Patricia A 9 FAST-PV NT 1:46.48
43 Jeng, Annie J 9 JFD-PV 1:58.98 1:48.16
44 White, Shannon 9 WARD-PV 1:48.02 1:49.13
45 Szymczak, Lindsey C 10 WARD-PV 1:47.58 1:50.86
46 Hodges, Camille C 9 FISH-PV 2:13.95 1:52.11
47 Eccles, Mary G 9 FISH-PV 2:06.64 1:56.01
48 Bosch, Allison D 9 FISH-PV NT 1:58.44
49 Crawford, Victoria L 9 FAST-PV NT 2:04.19
-- Lerche, Susie E 9 WARD-PV NT DQ
-- Jackson, Kim J 9 WARD-PV 1:34.57 DQ
-- Overmiller, Blair A 10 FGAC-PV NT DQ
Women 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Aull, Carly J 10 YORK-PV 3:07.00 2:58.53
2 Gaddi, Courtney D 10 FAST-PV 3:26.55 2:59.46
3 Massie, Kristina W 10 CUBU-PV 3:08.23 3:04.26
4 Bell, Julie H 10 FISH-PV 3:12.01 3:04.79
5 Tarner, Camille C 10 FAST-PV 3:07.55 3:06.15
6 Connolly, Cassie J 10 PM-PV NT 3:08.36
7 Moody, Sarah E 10 CUBU-PV 3:18.38 3:10.66
8 Nelson, Katie R 10 FISH-PV 3:27.04 3:15.56
9 Fernandez, Elena V 10 FISH-PV 3:41.13 3:19.76
10 Schwindt, Jordan L 10 Mako-PV 3:16.72 3:22.29
11 Knisley, Jenna E 9 FAST-PV 3:36.09 3:34.74
-- Cormier, Allison M 10 Mako-PV 3:14.46 DQ
-- Reaves, Sophia M 9 JFD-PV NT DQ
Women 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fairland Aquatics S.T.-PV 'A' NT 2:13.19
1) Ramin, Peggy A 10 2) Tarner, Camille C 10
3) Gaddi, Courtney D 10 4) Conner, Sara E 10
2 Mako Swimming-PV 'A' NT 2:17.07
3 Joe Flaherty's Dolphins-PV 'A' 2:19.51 2:29.32
4 Ward's Wolverines-PV 'A' NT 2:35.15
1) Jackson, Kim J 9 2) Szymczak, Lindsey C 10
3) White, Shannon 9 4) Schwartzman, Robyn N 10
5 Fairland Aquatics S.T.-PV 'B' NT 2:36.65
1) Knisley, Jenna E 9 2) Blau, Stephanie R 9
3) Martino, Rachel D 10 4) Murray, Katie M 8
6 Fairland Aquatics S.T.-PV 'C' NT 2:45.89
1) Rogers, Patricia A 9 2) McCray, Sarah E 9
3) Peko - Spicer, Sarah Z 9 4) Heaphy, Jessica N 9
Women 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ward's Wolverines-PV 'A' NT 2:34.51
1) Collins, Siobhan E 10 2) Van Doren, Sarah M 9
3) Jackson, Kim J 9 4) Schwartzman, Robyn N 10
2 Mako Swimming-PV 'A' 2:48.61 2:39.12
1) Dang, K.C. K 10 2) Harvey, Theresa A 10
3) Gavarkavich, Megan J 9 4) Arzadon, Rachel A 10
3 Fairland Aquatics S.T.-PV 'A' NT 2:41.65
1) Blau, Stephanie R 9 2) Tarner, Camille C 10
3) Gaddi, Courtney D 10 4) Murray, Katie M 8
4 Fairland Aquatics S.T.-PV 'B' NT 2:58.35
1) Havasy, Tish M 10 2) Martino, Rachel D 10
3) Knisley, Jenna E 9 4) Smith, Jessica M 9
5 Mako Swimming-PV 'B' 3:10.22 2:59.44
1) Hollister, Tanya R 9 2) Schwindt, Jordan L 10
3) Humphrey, Jessica P 10 4) Dang, Hillary H 10
6 Joe Flaherty's Dolphins-PV 'A' 2:43.96 3:05.20
1) Vassos, Zanna L 10 2) Reaves, Sophia M 9
3) South, Danielle V 9 4) Alton, Alexandra L 9