2001 Northern Region Swim/ Dive Championship
February 8-10, 2001 - Oak Marr RecCenter
Individual Rankings - Through Event 24
Complete Meet Results-Yards
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Region: * 20.69 2/1987 Charles Cline
State: ! 21.35 2/1997 Jon Lowell
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Wellington, Eric SR Mount Vernon 22.17 21.34! 20
2 Fishman, Alan JR Stuart 22.42 22.19 17
3 Balint, Michael SO Jefferson 22.55 22.22 16
4 Eddy, Rick JR Westfield 22.25 22.23 15
5 Briar, Ben SR Centreville 22.52 22.39 14
6 Nolen, Jared JR West Springfield 22.54 22.41 13
7 Blount, Jay SR T.C. Williams 22.59 22.63 12
8 Carroll, Randy JR Falls Church 22.59 22.71 11
B - Final
9 Alderman, Mike JR Yorktown 22.80 22.32 9
10 Miller, Brendan JR Jefferson 23.09 22.66 7
11 Ramsdell, Parker SO Madison 22.91 22.67 5.5
11 Belote, Brandon JR Madison 22.88 22.67 5.5
13 Day, Peter JR South Lakes 22.62 22.75 4
14 Burke, Kevin SR Robinson 22.99 22.97 3
15 Lane, Pat SR Herndon 22.95 23.05 2
16 Kevit, Zack SR Lee 22.88 23.43 1
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Region: * 20.69 2/1987 Charles Cline
State: ! 21.35 2/1997 Jon Lowell
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Wellington, Eric SR Mount Vernon 21.63 22.17
2 Eddy, Rick JR Westfield 22.41 22.25
3 Fishman, Alan JR Stuart 22.83 22.42
4 Briar, Ben SR Centreville 22.72 22.52
5 Nolen, Jared JR West Springfield 22.67 22.54
6 Balint, Michael SO Jefferson 22.46 22.55
7 Blount, Jay SR T.C. Williams 23.25 22.59
7 Carroll, Randy JR Falls Church 23.51 22.59
-------------------------------------------------------------------------
9 Day, Peter JR South Lakes 22.78 22.62
10 Alderman, Mike JR Yorktown 23.09 22.80
11 Belote, Brandon JR Madison 22.78 22.88
11 Kevit, Zack SR Lee 22.85 22.88
13 Ramsdell, Parker SO Madison 22.83 22.91
14 Lane, Pat SR Herndon 23.04 22.95
15 Burke, Kevin SR Robinson 23.12 22.99
16 Miller, Brendan JR Jefferson 22.97 23.09
-------------------------------------------------------------------------
17 Noeth, Jon SR Annandale 23.40 23.23
18 Huycke, Tommy SR Madison 23.84 23.50
-------------------------------------------------------------------------
19 Mallon, Andrew SR Washington-Lee 23.39 23.64
20 Richards, Tim FR Marshall 23.60 23.97
21 Joyner, Clayton JR Falls Church 23.89 24.25
22 Pratt, Stephen JR Langley 24.01 24.44
23 Zimmerman, Jeff SO Lee 24.08 24.45
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Region: * 45.28 2/1987 Charles Cline
State: ! 46.33 2/1997 Brett Cline
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Wellington, Eric SR Mount Vernon 48.90 47.40 20
22.96
2 Ott, Mike SO Oakton 49.00 47.80 17
23.22
3 Harrington, Brian SR Mount Vernon 48.99 49.19 16
23.34
4 Balint, Michael SO Jefferson 50.14 49.49 15
23.21
5 Briar, Ben SR Centreville 49.62 49.50 14
23.63
6 Carroll, Randy JR Falls Church 49.78 50.52 13
23.70
7 Brenneman, Adam JR Herndon 50.47 50.62 12
24.18
8 Kevit, Zack SR Lee 49.93 51.13 11
24.61
B - Final
9 Lane, Pat SR Herndon 51.23 50.38 9
24.14
10 Pizzo, Nick SR West Springfield 50.50 50.48 7
24.04
11 Day, Peter JR South Lakes 51.29 50.51 6
24.24
12 Burke, Kevin SR Robinson 50.59 50.90 5
23.75
13 Burnham, Stephen JR Woodson 50.71 51.36 4
24.08
14 Noeth, Jon SR Annandale 50.93 51.55 3
24.59
15 Tongelides, Steve JR Fairfax 52.08 52.20 2
24.83
16 Velarde, Tommy JR Jefferson 51.78 52.45 1
24.43
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Region: * 45.28 2/1987 Charles Cline
State: ! 46.33 2/1997 Brett Cline
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Wellington, Eric SR Mount Vernon 48.15 48.90
23.53
2 Harrington, Brian SR Mount Vernon 49.87 48.99
23.36
3 Ott, Mike SO Oakton 48.84 49.00
24.21
4 Briar, Ben SR Centreville 50.30 49.62
24.04
5 Carroll, Randy JR Falls Church 52.41 49.78
23.85
6 Kevit, Zack SR Lee 50.09 49.93
24.01
7 Balint, Michael SO Jefferson 50.06 50.14
23.74
8 Brenneman, Adam JR Herndon 49.92 50.47
24.24
-------------------------------------------------------------------------
9 Pizzo, Nick SR West Springfield 50.96 50.50
24.62
10 Burke, Kevin SR Robinson 50.74 50.59
24.10
11 Burnham, Stephen JR Woodson 49.99 50.71
24.00
12 Noeth, Jon SR Annandale 51.71 50.93
24.58
13 Lane, Pat SR Herndon 51.03 51.23
24.77
14 Day, Peter JR South Lakes 51.27 51.29
24.58
15 Velarde, Tommy JR Jefferson 51.42 51.78
24.62
16 Tongelides, Steve JR Fairfax 51.76 52.08
25.12
-------------------------------------------------------------------------
17 Huycke, Tommy SR Madison 52.34 52.09
25.35
18 Mewbourne, Hunter FR Woodson 52.50 52.61
24.94
-------------------------------------------------------------------------
19 Lee, Hank FR Yorktown 52.90 52.67
25.18
20 Mallon, Andrew SR Washington-Lee 53.20 53.29
25.20
21 Hunt, Gus SR Langley 52.80 54.42
25.40
22 Thomas, Mark SR Stuart 56.20 56.31
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Region: * 1:41.52 2/1996 Derek Smiley
State: ! 1:41.62 2/1997 Brett Cline
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Meleski, Chris SO South Lakes 1:48.45 1:42.85 20
24.33 49.95
2 Anstrom, Mike SR Lake Braddock 1:47.58 1:43.37 17
23.51 49.26
3 Gercenstein, Ross JR Langley 1:49.34 1:48.12 16
24.91 51.84
4 Harrington, Brian SR Mount Vernon 1:51.05 1:48.36 15
24.55 51.84
5 Mudd, Chris JR Jefferson 1:49.48 1:49.92 14
25.43 53.22
6 Dufresne, William SO Edison 1:52.04 1:52.07 13
25.59 53.89
7 Hutchison, John FR West Springfield 1:52.65 1:52.76 12
25.55 53.70
8 Honigberg, Mike FR Jefferson 1:55.02 1:56.24 11
27.01 56.85
B - Final
9 Ripanti, Marc SO Robinson 1:56.15 1:54.29 9
27.08 55.83
10 Stark, Chris JR Madison 1:57.30 1:55.90 7
26.96 56.84
11 Peterson, Tim SO Hayfield 1:55.26 1:56.16 6
28.30 58.03
12 Gutteridge, Tim FR Lake Braddock 1:55.63 1:56.22 5
28.34 58.41
13 Brett, Brian FR Jefferson 1:56.61 1:57.19 4
27.27 57.71
14 Lear, Matt SR Herndon 1:57.17 1:57.38 3
27.03 56.63
15 McKenna, Spencer FR Herndon 2:01.13 1:57.72 2
26.67 56.82
16 Noyes, Travis JR Woodson 2:00.26 1:59.60 1
27.05 57.35
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Region: * 1:41.52 2/1996 Derek Smiley
State: ! 1:41.62 2/1997 Brett Cline
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Anstrom, Mike SR Lake Braddock 1:53.36 1:47.58
23.85 51.09
2 Meleski, Chris SO South Lakes 1:44.87 1:48.45
25.12 52.62
3 Gercenstein, Ross JR Langley 1:49.99 1:49.34
25.34 53.03
4 Mudd, Chris JR Jefferson 1:50.22 1:49.48
25.12 52.61
5 Harrington, Brian SR Mount Vernon 1:50.45 1:51.05
24.90 52.93
6 Dufresne, William SO Edison 1:51.67 1:52.04
25.52 53.79
7 Hutchison, John FR West Springfield 1:54.02 1:52.65
26.07 54.63
8 Honigberg, Mike FR Jefferson 1:56.87 1:55.02
26.79 56.28
-------------------------------------------------------------------------
9 Peterson, Tim SO Hayfield 1:54.20 1:55.26
27.43 56.79
10 Gutteridge, Tim FR Lake Braddock 1:54.69 1:55.63
26.66 56.05
11 Ripanti, Marc SO Robinson 1:56.10 1:56.15
27.18 56.43
12 Brett, Brian FR Jefferson 1:55.76 1:56.61
26.69 56.17
13 Lear, Matt SR Herndon 1:57.46 1:57.17
26.33 55.39
14 Stark, Chris JR Madison 1:55.98 1:57.30
26.38 55.62
15 Noyes, Travis JR Woodson 2:01.29 2:00.26
26.75 56.43
16 Marek, Peter SR Mount Vernon 2:04.41 2:00.86
27.18 56.93
-------------------------------------------------------------------------
17 McKenna, Spencer FR Herndon 1:58.01 2:01.13
27.17 57.83
18 Park, Edwin SO West Potomac 1:56.63 2:01.30
27.50 57.39
-------------------------------------------------------------------------
19 Thomas, Alex JR Madison 2:03.42 2:06.13
28.14 59.75
20 Whelan, Joseph SO Madison 2:03.62 2:06.91
27.86 59.01
21 Arnold, Frank JR Falls Church 2:03.47 2:07.26
27.52 59.86
22 Cooper, Ryan SO Langley 2:05.61 2:09.06
23 Jennings, Austin FR Falls Church 2:15.73 2:18.55
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Region: * 4:31.87 2/1993 Tom Dolan
State: ! 4:39.75 2/1997 Greg Long
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Meleski, Chris SO South Lakes 4:54.52 4:44.96 20
25.98 54.30 1:52.00
2 Orton, Michael SR South Lakes 4:50.02 4:45.91 17
26.16 54.30 1:51.96
3 Cooper, Alex SR Stuart 4:57.27 4:48.98 16
26.13 54.75 1:52.61
4 Dufresne, William SO Edison 4:57.51 4:55.13 15
25.80 54.51 1:52.90
5 Mudd, Chris JR Jefferson 4:58.14 4:56.69 14
26.72 55.85 1:55.29
6 Cooper, David SR Chantilly Boys 5:01.33 4:57.25 13
27.08 56.45 1:56.42
7 Ripanti, Marc SO Robinson 5:03.09 5:03.61 12
27.81 58.09 1:58.83
8 Honigberg, Mike FR Jefferson 5:05.15 5:07.01 11
27.48 58.04 2:00.79
B - Final
9 Kelly, Jimmy SO Lee 5:14.81 5:10.96 9
28.31 58.48 2:00.02
10 Peterson, Tim SO Hayfield 5:17.83 5:13.35 7
28.53 59.12 2:01.70
11 Stark, Chris JR Madison 5:12.46 5:15.01 6
28.22 58.77 2:01.62
12 Horn, Matt JR Annandale 5:19.77 5:17.44 5
29.79 1:01.87 2:05.60
13 Kunin, Tim SR Woodson 5:23.43 5:20.28 4
28.23 59.58 2:04.60
14 Koucheravy, Tom SO Robinson 5:21.34 5:20.85 3
28.80 1:00.44 2:04.99
15 Tremonte, Matthew SR Centreville 5:23.17 5:22.86 2
28.48 59.85 2:04.95
16 Mohoni, Arjun FR McLean 5:32.21 5:32.98 1
29.57 1:02.40 2:09.03
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Region: * 4:31.87 2/1993 Tom Dolan
State: ! 4:39.75 2/1997 Greg Long
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Orton, Michael SR South Lakes 4:48.38 4:50.02
26.35 54.51 1:52.71
2 Meleski, Chris SO South Lakes 4:47.82 4:54.52
26.48 55.72 1:55.21
3 Cooper, Alex SR Stuart 4:54.01 4:57.27
26.02 55.07 1:55.54
4 Dufresne, William SO Edison 4:55.97 4:57.51
26.46 55.79 1:55.31
5 Mudd, Chris JR Jefferson 4:57.75 4:58.14
26.47 55.37 1:54.09
6 Cooper, David SR Chantilly Boys 5:00.33 5:01.33
27.33 56.82 1:57.75
7 Ripanti, Marc SO Robinson 5:03.81 5:03.09
27.96 58.30 1:59.83
8 Honigberg, Mike FR Jefferson 5:10.65 5:05.15
27.01 57.00 1:58.91
-------------------------------------------------------------------------
9 Stark, Chris JR Madison 5:09.48 5:12.46
27.34 58.15 2:01.06
10 Kelly, Jimmy SO Lee 5:11.68 5:14.81
28.55 59.41 2:01.86
11 Peterson, Tim SO Hayfield 5:14.20 5:17.83
29.01 1:00.51 2:04.33
12 Horn, Matt JR Annandale 5:18.26 5:19.77
28.42 59.73 2:03.78
13 Koucheravy, Tom SO Robinson 5:17.05 5:21.34
28.94 1:00.64 2:06.24
14 Tremonte, Matthew SR Centreville 5:24.90 5:23.17
28.06 59.40 2:04.03
15 Kunin, Tim SR Woodson 5:21.58 5:23.43
28.45 1:00.47 2:06.25
16 Mohoni, Arjun FR McLean 5:33.49 5:32.21
30.46 1:03.03 2:09.95
-------------------------------------------------------------------------
17 Marum, Becket SO Langley 5:26.52 5:34.43
30.04 1:02.97 2:09.90
18 Noyes, Travis JR Woodson 5:44.25 5:39.42
29.58 1:02.90 2:12.33
-------------------------------------------------------------------------
19 Thomas, Alex JR Madison 5:42.10 5:44.73
29.84 1:03.04 2:13.88
20 Arnold, Frank JR Falls Church 5:42.61 5:48.95
29.50 1:03.42 2:13.99
21 Phillips, Alex JR Washington-Lee 5:57.80 5:55.20
28.65 1:00.96 4:41.14
22 Hyers, Patrick SO Edison 6:09.52 6:16.67
31.02 1:05.92 2:23.12
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Region: * 51.02 2/2001 Greg Landrum
State: ! 50.20 2/2000 Marcus Rogan
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Landrum, Greg SR West Potomac 51.02 50.93* 20
25.05
2 Fishman, Alan JR Stuart 53.31 52.34 17
25.55
3 Pitts, Cabot SO Robinson 54.90 54.39 16
26.38
4 Wolff, Matt JR Annandale 56.73 55.43 15
27.09
5 Ramsdell, Parker SO Madison 56.50 55.57 14
27.30
6 Elsaesser, Evan JR Jefferson 55.65 55.80 13
27.11
7 Darwin, Scott SO West Springfield 56.63 55.92 12
27.76
8 Brenneman, Adam JR Herndon 56.69 56.62 11
27.11
B - Final
9 Burnham, Stephen JR Woodson 56.74 56.58 9
27.36
10 Gallagher, Neal SR Centreville 57.83 57.25 7
27.88
11 Sarosdy, Will SO McLean 56.77 57.65 6
27.20
12 Hutchison, John FR West Springfield 58.33 58.59 5
28.71
13 Knight, Joe JR Hayfield 59.04 59.23 4
28.67
14 Velarde, Tommy JR Jefferson 59.39 59.53 3
28.47
15 Abbate, Dan SO Washington-Lee 58.43 1:00.36 2
29.58
16 Marum, Becket SO Langley 59.17 1:01.31 1
29.37
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Region: * 51.02 2/2001 Greg Landrum
State: ! 50.20 2/2000 Marcus Rogan
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Landrum, Greg SR West Potomac 51.71 51.02*
25.20
2 Fishman, Alan JR Stuart 53.98 53.31
26.18
3 Pitts, Cabot SO Robinson 54.73 54.90
26.54
4 Elsaesser, Evan JR Jefferson 55.95 55.65
26.98
5 Ramsdell, Parker SO Madison 55.71 56.50
27.73
6 Darwin, Scott SO West Springfield 57.91 56.63
28.02
7 Brenneman, Adam JR Herndon 56.19 56.69
26.95
8 Wolff, Matt JR Annandale 55.29 56.73
26.77
-------------------------------------------------------------------------
9 Burnham, Stephen JR Woodson 56.58 56.74
27.35
10 Sarosdy, Will SO McLean 57.39 56.77
27.15
11 Gallagher, Neal SR Centreville 58.82 57.83
27.97
12 Hutchison, John FR West Springfield 58.57 58.33
28.51
13 Abbate, Dan SO Washington-Lee 1:01.95 58.43
14 Knight, Joe JR Hayfield 1:00.22 59.04
28.42
15 Marum, Becket SO Langley 59.39 59.17
28.94
16 Velarde, Tommy JR Jefferson 58.99 59.39
28.90
-------------------------------------------------------------------------
17 Jacobs, Ethan SR Robinson 1:01.34 59.69
29.09
18 Wharam, Doug SR Herndon 58.13 59.84
28.46
-------------------------------------------------------------------------
19 Liggitt, Alex SR Woodson 1:00.23 59.94
28.96
20 Cooke, Thomas JR Lee 1:00.40 1:00.26
28.27
21 Miller, Brendan JR Jefferson 59.78 1:00.62
28.98
22 Tsui, Will JR Jefferson 1:01.27 1:02.51
29.46
23 Soto, Oscar SR Falls Church 1:03.43 1:02.98
29.62
24 Morales, Jonathan JR Stuart 1:02.79 1:04.92
25 Schneider, Stephan FR Washington-Lee 1:04.71 1:05.63
30.81
26 Spagnolo, Andrew FR Falls Church 1:05.13 1:06.14
32.24
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Region: * 57.13 2/1998 Ed Moses
State: ! 58.57 2/2000 Rick Eddy
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Eddy, Rick JR Westfield 58.01 57.85! 20
27.06
2 Brofft, Bob SR Robinson 1:00.49 1:00.35 17
28.31
3 Blount, Jay SR T.C. Williams 1:01.95 1:01.53 16
28.64
4 Reed, Matt JR West Springfield 1:01.53 1:01.61 15
28.98
5 Sullivan, Sean SO Westfield 1:02.14 1:01.88 14
28.73
6 Pelenberg, Andy SO Annandale 1:01.97 1:02.09 13
29.61
7 Richards, David SO Langley 1:03.71 1:02.99 12
29.29
8 Kapurch, Joey FR Jefferson 1:03.39 1:03.49 11
29.39
B - Final
9 Pickup, Michael JR South Lakes 1:04.21 1:03.20 9
29.38
10 Donohue, Sean SR Centreville 1:03.98 1:03.39 7
29.82
11 Morgan, Marcus SR Robinson 1:04.21 1:04.22 6
30.22
12 Mewbourne, Hunter FR Woodson 1:06.02 1:04.90 5
29.67
13 Menard, Steve SR Stuart 1:03.98 1:05.26 4
30.21
14 Rhodes, James SR Stuart 1:06.46 1:06.92 3
31.09
15 Rostetter, Danny SR South Lakes 1:06.77 1:07.88 2
31.77
16 Planche, Julien SR Washington-Lee 1:07.44 1:08.16 1
29.99
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Region: * 57.13 2/1998 Ed Moses
State: ! 58.57 2/2000 Rick Eddy
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Eddy, Rick JR Westfield 58.81 58.01!
27.05
2 Brofft, Bob SR Robinson 1:01.52 1:00.49
28.39
3 Reed, Matt JR West Springfield 1:02.99 1:01.53
29.20
4 Blount, Jay SR T.C. Williams 1:04.27 1:01.95
28.89
5 Pelenberg, Andy SO Annandale 1:02.77 1:01.97
29.35
6 Sullivan, Sean SO Westfield 1:02.48 1:02.14
29.26
7 Kapurch, Joey FR Jefferson 1:03.17 1:03.39
29.74
8 Richards, David SO Langley 1:03.87 1:03.71
29.33
-------------------------------------------------------------------------
9 Menard, Steve SR Stuart 1:04.52 1:03.98
29.96
9 Donohue, Sean SR Centreville 1:05.96 1:03.98
30.07
11 Morgan, Marcus SR Robinson 1:06.60 1:04.21
30.32
11 Pickup, Michael JR South Lakes 1:05.15 1:04.21
29.65
13 Mewbourne, Hunter FR Woodson 1:05.65 1:06.02
30.04
14 Rhodes, James SR Stuart 1:06.49 1:06.46
30.33
15 Rostetter, Danny SR South Lakes 1:07.62 1:06.77
31.40
16 Planche, Julien SR Washington-Lee 1:09.31 1:07.44
29.93
-------------------------------------------------------------------------
17 Williamson, Paul SR Madison 1:07.59 1:07.57
31.83
18 Joyner, Clayton JR Falls Church 1:08.04 1:07.92
31.52
-------------------------------------------------------------------------
19 Portare, Anthony SR Hayfield 1:05.91 1:08.09
31.32
20 Zai, Andrew SO Woodson 1:08.41 1:08.73
32.35
21 Menich, David SO Edison 1:09.81 1:08.94
22 Bowman, Sam FR Langley 1:08.95 1:09.29
32.27
23 Hulfish, Davidson JR Edison 1:09.45 1:10.34
24 Baniowski, Aaron FR Madison 1:09.38 1:10.96
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Region: * 50.01 2/1999 Adam Orton
State: ! 49.95 2/2000 Adam Orton
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Landrum, Greg SR West Potomac 51.15 50.58 20
23.36
2 Orton, Michael SR South Lakes 53.18 52.25 17
24.33
3 Gercenstein, Ross JR Langley 53.20 53.09 16
25.06
4 Anstrom, Mike SR Lake Braddock 53.55 53.27 15
24.86
5 Elsaesser, Evan JR Jefferson 53.84 54.15 14
25.23
6 Tsuchitani, Scott FR Yorktown 55.37 54.80 13
25.55
7 Delquadro, Kyle SO Westfield 55.83 55.73 12
25.46
8 Robbins, Mark JR South Lakes 56.34 56.25 11
26.22
B - Final
9 Belote, Brandon JR Madison 57.70 55.65 9
26.09
10 Wharam, Doug SR Herndon 56.58 56.03 7
25.60
11 Abbate, Dan SO Washington-Lee 56.74 56.88 6
26.75
12 Burns, Jeremy JR Robinson 57.76 57.21 5
26.63
13 Freeman, William JR Annandale 57.23 57.36 4
26.63
14 Inglee, Reed SO Mount Vernon 57.26 57.44 3
26.42
15 Merrill, John JR Annandale 58.17 58.04 2
27.11
16 Kayagil, Turan SO Jefferson 58.12 58.45 1
26.72
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Region: * 50.01 2/1999 Adam Orton
State: ! 49.95 2/2000 Adam Orton
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Landrum, Greg SR West Potomac 52.96 51.15
24.22
2 Orton, Michael SR South Lakes 53.53 53.18
24.66
3 Gercenstein, Ross JR Langley 53.38 53.20
24.92
4 Anstrom, Mike SR Lake Braddock 53.80 53.55
25.11
5 Elsaesser, Evan JR Jefferson 54.67 53.84
25.44
6 Tsuchitani, Scott FR Yorktown 55.78 55.37
25.70
7 Delquadro, Kyle SO Westfield 55.59 55.83
25.90
8 Robbins, Mark JR South Lakes 56.70 56.34
26.52
-------------------------------------------------------------------------
9 Wharam, Doug SR Herndon 56.25 56.58
26.22
10 Abbate, Dan SO Washington-Lee 56.59 56.74
26.81
11 Freeman, William JR Annandale 57.70 57.23
26.64
12 Inglee, Reed SO Mount Vernon 59.27 57.26
26.58
13 Belote, Brandon JR Madison 58.01 57.70
26.70
14 Burns, Jeremy JR Robinson 58.82 57.76
26.93
15 Kayagil, Turan SO Jefferson 58.72 58.12
26.90
16 Merrill, John JR Annandale 58.84 58.17
27.28
-------------------------------------------------------------------------
17 Soto, Oscar SR Falls Church 58.47 58.19
26.46
18 Burnett, Rick SR Robinson 59.54 58.46
27.23
-------------------------------------------------------------------------
19 Sarosdy, Will SO McLean 57.52 58.50
26.94
20 Gordon, Jay SO Marshall 58.12 58.54
27.51
21 Physioc, Paul FR Madison 1:01.87 1:02.59
22 Mohoni, Arjun FR McLean 1:01.56 1:02.63
23 Ma, Peter JR Yorktown 1:03.53 1:03.56
-- Khoury, Jae SR Lake Braddock 56.02 DQ
25.39
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Region: * 1:52.64 2/2000 Markus Rogan
State: ! 1:52.66 2/2000 Markus Rogan
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Ott, Mike SO Oakton 1:57.08 1:55.71 20
25.74
2 Cooper, Alex SR Stuart 2:00.46 1:58.35 17
26.24
3 Pitts, Cabot SO Robinson 1:59.28 1:59.56 16
26.13
4 Brofft, Bob SR Robinson 2:00.72 2:00.43 15
26.29
5 Cooper, David SR Chantilly Boys 2:01.15 2:00.63 14
26.46
6 Wolff, Matt JR Annandale 2:00.45 2:03.28 13
25.95
7 Pelenberg, Andy SO Annandale 2:06.35 2:05.80 12
27.67
8 Sullivan, Sean SO Westfield 2:04.75 2:11.67 11
27.15
B - Final
9 Kapurch, Joey FR Jefferson 2:07.62 2:07.11 9
28.64
10 Kunin, Tim SR Woodson 2:08.30 2:07.84 7
27.39
11 Tongelides, Steve JR Fairfax 2:08.94 2:08.61 6
27.36
12 Pickup, Michael JR South Lakes 2:10.91 2:10.54 5
27.68
13 Menard, Steve SR Stuart 2:09.97 2:10.55 4
27.57
14 Leyden, Brant SR Lake Braddock 2:12.97 2:11.23 3
28.10
15 Kelly, Jimmy SO Lee 2:10.74 2:11.45 2
28.94
16 Kayagil, Turan SO Jefferson 2:10.69 2:11.98 1
27.37
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Region: * 1:52.64 2/2000 Markus Rogan
State: ! 1:52.66 2/2000 Markus Rogan
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Ott, Mike SO Oakton 1:56.50 1:57.08
26.10
2 Pitts, Cabot SO Robinson 2:03.41 1:59.28
26.46
3 Wolff, Matt JR Annandale 2:02.02 2:00.45
26.29
4 Cooper, Alex SR Stuart 2:00.71 2:00.46
26.22
5 Brofft, Bob SR Robinson 2:01.80 2:00.72
26.33
6 Cooper, David SR Chantilly Boys 2:02.63 2:01.15
26.64
7 Sullivan, Sean SO Westfield 2:05.45 2:04.75
26.37
8 Pelenberg, Andy SO Annandale 2:09.08 2:06.35
27.66
-------------------------------------------------------------------------
9 Kapurch, Joey FR Jefferson 2:06.41 2:07.62
28.51
10 Kunin, Tim SR Woodson 2:05.97 2:08.30
27.43
11 Tongelides, Steve JR Fairfax 2:10.37 2:08.94
27.30
12 Menard, Steve SR Stuart 2:08.34 2:09.97
27.54
13 Kayagil, Turan SO Jefferson 2:12.06 2:10.69
27.37
14 Kelly, Jimmy SO Lee 2:10.18 2:10.74
28.81
15 Pickup, Michael JR South Lakes 2:13.14 2:10.91
27.77
16 Leyden, Brant SR Lake Braddock 2:11.79 2:12.97
27.38
-------------------------------------------------------------------------
17 Bennett, Jacob JR West Potomac 2:12.53 2:13.18
27.93
18 Brown, Ryan SR West Springfield 2:12.73 2:13.22
28.43
18 Gordon, Jay SO Marshall 2:11.14 2:13.22
27.89
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
20 Portare, Anthony SR Hayfield 2:08.77 2:17.44
28.23
21 Ma, Peter JR Yorktown 2:19.98 2:21.87
22 Battocchi, Scott SR Washington-Lee 2:20.95 2:26.20
23 Kromer, Aaron JR Yorktown 2:27.87 2:27.90
Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Region: * 566.95 2/1986 Wes Reed
State: ! 495.50 2/1999 Stephen Krebs
Name Year School Semis Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Alderman, Mike JR Yorktown 330.60 454.40 20
2 Barber, Andrew JR Marshall 309.85 450.15 17
3 Roper, Doug SR Woodson 287.85 406.05 16
4 Hughes, Billy SO Madison 288.85 387.75 15
5 Hudson, Scott FR Lake Braddock 287.50 383.00 14
6 Losin, Neil SR Jefferson 272.55 377.60 13
7 Bradley, Andy SR Robinson 370.50 370.50 12
8 Gates, Chris SR Yorktown 218.55 298.00 11
9 Appuzzo, Ryan JR Oakton 216.60 293.55 9
10 Giron, Olivier JR Robinson 235.85 289.85 7
11 Appleman, John SR Robinson 287.70 287.70 6
12 Koszorus, Francis SR Langley 218.15 287.50 5
13 Hall, Caton FR Hayfield 258.00 258.00 4
14 Horr, Bryan SO Woodson 184.45 256.80 3
15 Battocchi, Scott SR Washington-Lee 217.20 255.15 2
16 Jordan, Drew SR Annandale 247.20 247.20 1
17 Lanchaster, Larom SR Washington-Lee 168.35 236.40
18 Ivey, Trip SO Oakton 162.30 224.60
19 Ahern, Shawn FR Westfield 184.10 184.10
20 Kranstover, Andrew SO Woodson 156.60 156.60
Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Region: * 566.95 2/1986 Wes Reed
State: ! 495.50 2/1999 Stephen Krebs
Name Year School Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 Bradley, Andy SR Robinson 205.55 370.50
2 Alderman, Mike JR Yorktown 212.65 330.60
3 Barber, Andrew JR Marshall 190.90 309.85
4 Hughes, Billy SO Madison 186.75 288.85
5 Roper, Doug SR Woodson 187.35 287.85
6 Appleman, John SR Robinson 190.60 287.70
7 Hudson, Scott FR Lake Braddock 176.50 287.50
8 Losin, Neil SR Jefferson 161.85 272.55
9 Hall, Caton FR Hayfield 145.75 258.00
10 Jordan, Drew SR Annandale 156.65 247.20
11 Giron, Olivier JR Robinson 148.55 235.85
12 Gates, Chris SR Yorktown 137.90 218.55
13 Koszorus, Francis SR Langley 149.75 218.15
14 Battocchi, Scott SR Washington-Lee 145.60 217.20
15 Appuzzo, Ryan JR Oakton 144.35 216.60
16 Horr, Bryan SO Woodson 118.20 184.45
17 Ahern, Shawn FR Westfield 114.70 184.10
18 Lanchaster, Larom SR Washington-Lee 116.40 168.35
19 Ivey, Trip SO Oakton 113.20 162.30
20 Kranstover, Andrew SO Woodson 109.40 156.60
Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Region: * 566.95 2/1986 Wes Reed
State: ! 495.50 2/1999 Stephen Krebs
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Alderman, Mike JR Yorktown 418.15 212.65
2 Bradley, Andy SR Robinson 550.60 205.55
3 Barber, Andrew JR Marshall 451.90 190.90
4 Appleman, John SR Robinson 487.10 190.60
5 Roper, Doug SR Woodson 313.00 187.35
6 Hughes, Billy SO Madison 362.65 186.75
7 Hudson, Scott FR Lake Braddock 438.10 176.50
8 Losin, Neil SR Jefferson 366.35 161.85
9 Jordan, Drew SR Annandale 386.30 156.65
10 Koszorus, Francis SR Langley 285.85 149.75
11 Giron, Olivier JR Robinson 290.30 148.55
12 Hall, Caton FR Hayfield 403.40 145.75
13 Battocchi, Scott SR Washington-Lee 299.30 145.60
14 Appuzzo, Ryan JR Oakton 318.80 144.35
15 Gates, Chris SR Yorktown NT 137.90
16 Horr, Bryan SO Woodson 260.05 118.20
17 Lanchaster, Larom SR Washington-Lee 234.65 116.40
18 Ahern, Shawn FR Westfield 262.40 114.70
19 Ivey, Trip SO Oakton 233.00 113.20
20 Kranstover, Andrew SO Woodson 244.35 109.40
21 Moberly, Evan FR Falls Church 271.80 109.35
22 Thomas, Dave FR Oakton 218.65 106.35
23 Waite, Will JR Oakton 262.75 101.20
24 Dingus, Tommy SR Falls Church 232.45 94.75
25 Nusbaum, Philip SR Edison 245.30 92.35
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Region: * 1:26.78 2/1992
McGrath, McPartlin, Jon Smith, McGowen
State: ! 1:27.00 2/1999
Staten, Webb, Long, Severin
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Thomas Jefferson High School 1:31.06 1:30.12 40
1) Mudd, Chris JR 2) Pack, Ben JR
3) Miller, Brendan JR 4) Balint, Michael SO
23.25
2 Mount Vernon High School 1:30.86 1:30.43 34
1) Harrington, Brian SR 2) Inglee, Reed SO
3) Owen, Hunter FR 4) Wellington, Eric SR
22.54
3 West Springfield High School 1:30.61 1:30.63 32
1) Reed, Matt JR 2) Nolen, Jared JR
3) Pizzo, Nick SR 4) Darwin, Scott SO
23.45
4 Oakton High School 1:31.76 1:31.43 30
1) Harrison, Will JR 2) Ott, Mike SO
3) Overend, Brian SR 4) Kim, Alex FR
23.96
5 Westfield High School 1:31.93 1:32.21 28
1) Delquadro, Kyle SO 2) Sullivan, Sean SO
3) McTigue, Ryan SO 4) Eddy, Rick JR
23.22
6 Centreville High School 1:32.07 1:32.39 26
1) Stevens, James JR 2) Peterson, Michael SO
3) Tracy, Jason SR 4) Briar, Ben SR
23.78
7 Herndon High School 1:32.68 1:32.43 24
1) Wharam, Doug SR 2) DeHaven, Brad SR
3) Mitchell, Stevie SO 4) Lane, Pat SR
23.54
8 Lake Braddock Secondary School 1:32.60 1:33.06 22
1) Gutteridge, Tim FR 2) Leyden, Brant SR
3) Morgan, Victor SR 4) Anstrom, Mike SR
24.29
B - Final
9 Madison High School 1:32.90 1:31.98 18
1) Stark, Chris JR 2) Huycke, Tommy SR
3) Belote, Brandon JR 4) Ramsdell, Parker SO
24.30
10 Robinson Secondary School 1:33.53 1:32.30 14
1) Feld, Mike SO 2) Brofft, Bob SR
3) Mossburg, Tony SO 4) Vu, Mike JR
23.61
11 Stuart High School 1:33.01 1:32.54 12
1) Fishman, Alan JR 2) Menard, Steve SR
3) Rhodes, James SR 4) Cooper, Alex SR
22.12
12 Woodson High School 1:33.94 1:33.98 10
1) Burnham, Stephen JR 2) Mewbourne, Hunter FR
3) Kunin, Tim SR 4) Liggitt, Alex SR
23.30
13 Falls Church High School 1:34.81 1:34.33 8
1) Carroll, Randy JR 2) Spagnolo, Andrew FR
3) Soto, Oscar SR 4) Joyner, Clayton JR
23.21
14 Chantilly High School 1:35.32 1:34.91 6
1) Hoffman, Matt JR 2) Weinstein, Marc SO
3) Takane, Matt SO 4) Entwistle, Trey SR
23.83
15 Langley High School 1:34.77 1:35.79 4
1) Hunt, Gus SR 2) Holman, Luke JR
3) Murphy, Kevin SR 4) Gercenstein, Ross JR
24.08
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Region: * 1:26.78 2/1992
McGrath, McPartlin, Jon Smith, McGowen
State: ! 1:27.00 2/1999
Staten, Webb, Long, Severin
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 West Springfield High School 1:37.54 1:30.61
1) Reed, Matt JR 2) Nolen, Jared JR
3) Pizzo, Nick SR 4) Darwin, Scott SO
23.33
2 Mount Vernon High School 1:32.02 1:30.86
1) Harrington, Brian SR 2) Inglee, Reed SO
3) Marek, Peter SR 4) Wellington, Eric SR
22.54
3 Thomas Jefferson High School 1:31.65 1:31.06
1) Mudd, Chris JR 2) Pack, Ben JR
3) Miller, Brendan JR 4) Balint, Michael SO
23.22
4 Oakton High School 1:33.83 1:31.76
1) Overend, Brian SR 2) Harrison, Will JR
3) Kim, Alex FR 4) Ott, Mike SO
22.86
5 Westfield High School 1:32.42 1:31.93
1) Delquadro, Kyle SO 2) McTigue, Ryan SO
3) Eddy, Rick JR 4) Sullivan, Sean SO
23.29
6 Centreville High School 1:33.67 1:32.07
1) Stevens, James JR 2) Peterson, Michael SO
3) Tracy, Jason SR 4) Briar, Ben SR
23.93
7 Lake Braddock Secondary School 1:33.47 1:32.60
1) Gutteridge, Tim FR 2) Leyden, Brant SR
3) Morgan, Victor SR 4) Anstrom, Mike SR
24.01
8 Herndon High School 1:34.28 1:32.68
1) Wharam, Doug SR 2) Mitchell, Stevie SO
3) DeHaven, Brad SR 4) Lane, Pat SR
23.53
-------------------------------------------------------------------------
9 Madison High School 1:33.26 1:32.90
1) Stark, Chris JR 2) Huycke, Tommy SR
3) Belote, Brandon JR 4) Ramsdell, Parker SO
24.49
10 Stuart High School 1:33.73 1:33.01
1) Fishman, Alan JR 2) Menard, Steve SR
3) Rhodes, James SR 4) Cooper, Alex SR
22.65
11 Robinson Secondary School 1:34.53 1:33.53
1) Feld, Mike SO 2) Vu, Mike JR
3) Mossburg, Tony SO 4) Brofft, Bob SR
24.00
12 Woodson High School 1:34.37 1:33.94
1) Burnham, Stephen JR 2) Mewbourne, Hunter FR
3) Liggitt, Alex SR 4) Kunin, Tim SR
23.46
13 Langley High School 1:33.96 1:34.77
1) Hunt, Gus SR 2) Holman, Luke JR
3) Murphy, Kevin SR 4) Gercenstein, Ross JR
24.14
14 Falls Church High School 1:35.83 1:34.81
1) Joyner, Clayton JR 2) Spagnolo, Andrew FR
3) Soto, Oscar SR 4) Carroll, Randy JR
24.45
15 Chantilly High School 1:37.29 1:35.32
1) Entwistle, Trey SR 2) Weinstein, Marc SO
3) Takane, Matt SO 4) Hoffman, Matt JR
23.82
16 Yorktown High School 1:35.64 1:35.44
1) Tsuchitani, Scott FR 2) Kromer, Aaron JR
3) Lee, Hank FR 4) Alderman, Mike JR
23.74
-------------------------------------------------------------------------
17 Annandale HS 1:36.48 1:35.48
1) Noeth, Jon SR 2) Bechtodt, John SO
3) Covucci, David JR 4) Nolan, Keith JR
23.31
18 Lee High School 1:36.87 1:35.64
1) Zimmerman, Jeff SO 2) Fitzgerald, Sean JR
3) Levy, David JR 4) Kevit, Zack SR
23.92
-------------------------------------------------------------------------
19 Washington-Lee High School 1:36.15 1:36.87
1) Abbate, Dan SO 2) Battocchi, Scott SR
3) Planche, Julien SR 4) Mallon, Andrew SR
23.49
20 South Lakes High School 1:33.62 1:37.01
1) Hamilton, Mike JR 2) Rostetter, Danny SR
3) Robbins, Mark JR 4) Donnelly, Drew FR
24.06
21 Fairfax High School 1:41.73 1:37.74
1) Vitali, Chris JR 2) Boston, Matt SR
3) Jones, Zach FR 4) Tongelides, Steve JR
25.81
22 Hayfield Secondary School 1:39.12 1:39.38
1) Jones, Brian SR 2) Portare, Andrew FR
3) Peterson, Tim SO 4) Welch, Ryan SR
24.70
23 Edison High School 1:42.09 1:40.75
1) Dufresne, William SO 2) Menich, David SO
3) Pearce, Tomas SR 4) Heller, Michael SR
23.88
24 West Potomac High School 1:40.73 1:41.47
1) Dugan, Rick SO 2) Wade, Michael SR
3) McGuirk, Hugh FR 4) Amundson, Aaron SO
1:41.62
25 Marshall High School 1:43.97 1:52.88
1) Gordon, Jay SO 2) Palen, Charlie SO
3) Powell, Taylor JR 4) Becketti, Nick SR
27.49
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Region: * 3:12.60 2/1992
Jon Smith, McGowen, McGrath, McPartlin
State: ! 3:08.23 2/1999
Staten, Orton, Long, Severin
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 South Lakes High School 3:21.25 3:17.94 40
1) Pickup, Michael JR 2) Day, Peter JR
3) Orton, Michael SR 4) Meleski, Chris SO
25.14 51.39
2 Mount Vernon High School 3:19.66 3:20.56 34
1) Inglee, Reed SO 2) Owen, Hunter FR
3) Harrington, Brian SR 4) Wellington, Eric SR
24.49 51.53
3 West Springfield High School 3:21.20 3:20.99 32
1) Pizzo, Nick SR 2) Nolen, Jared JR
3) Hutchison, John FR 4) Darwin, Scott SO
24.85 50.75
4 Thomas Jefferson High School 3:23.26 3:22.84 30
1) Mudd, Chris JR 2) Velarde, Tommy JR
3) Kapurch, Joey FR 4) Elsaesser, Evan JR
24.17 50.61
5 Robinson Secondary School 3:25.03 3:23.04 28
1) Burke, Kevin SR 2) Burnett, Rick SR
3) Ripanti, Marc SO 4) Pitts, Cabot SO
23.92 50.55
6 Annandale HS 3:24.53 3:24.32 26
1) Noeth, Jon SR 2) Merrill, John JR
3) Pelenberg, Andy SO 4) Wolff, Matt JR
24.63 51.47
7 Lake Braddock Secondary School 3:24.20 3:24.62 24
1) Gutteridge, Tim FR 2) Morgan, Victor SR
3) Leyden, Brant SR 4) Anstrom, Mike SR
25.91 52.98
8 Oakton High School 3:27.38 3:27.29 22
1) Overend, Brian SR 2) Kim, Alex FR
3) Harrison, Will JR 4) Ott, Mike SO
24.63 51.70
B - Final
9 Madison High School 3:28.14 3:23.19 18
1) Stark, Chris JR 2) Huycke, Tommy SR
3) Ramsdell, Parker SO 4) Belote, Brandon JR
25.42 52.88
10 Herndon High School 3:29.66 3:27.14 14
1) Lane, Pat SR 2) Lear, Matt SR
3) Jendzejec, Alex FR 4) Brenneman, Adam JR
23.73 49.80
11 Chantilly High School 3:28.14 3:28.16 12
1) Hoffman, Matt JR 2) Takane, Matt SO
3) Entwistle, Trey SR 4) Cooper, David SR
24.93 52.34
12 West Potomac High School 3:28.91 3:29.10 10
1) Amundson, Aaron SO 2) Bennett, Jacob JR
3) Hawkins, DJ SO 4) Landrum, Greg SR
25.65 53.80
13 Lee High School 3:38.32 3:34.95 8
1) Zimmerman, Jeff SO 2) Cooke, Thomas JR
3) Kelly, Jimmy SO 4) Kevit, Zack SR
25.38 53.51
14 Hayfield Secondary School 3:38.39 3:36.11 6
1) Peterson, Tim SO 2) Welch, Ryan SR
3) Portare, Anthony SR 4) Knight, Joe JR
26.13 54.15
15 Centreville High School 3:39.85 3:37.05 4
1) MacDonald, Jonathan JR 2) Tremonte, Matthew SR
3) Tisinger, Jake SO 4) Peterson, Michael SO
26.32 56.02
16 Langley High School 3:42.50 3:40.32 2
1) Holman, Luke JR 2) Pratt, Stephen JR
3) Cozzens, Cory JR 4) Marum, Becket SO
26.28 56.16
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Region: * 3:12.60 2/1992
Jon Smith, McGowen, McGrath, McPartlin
State: ! 3:08.23 2/1999
Staten, Orton, Long, Severin
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Mount Vernon High School 3:26.97 3:19.66
1) Harrington, Brian SR 2) Inglee, Reed SO
3) Marek, Peter SR 4) Wellington, Eric SR
23.43 48.80
2 West Springfield High School 3:25.14 3:21.20
1) Pizzo, Nick SR 2) Nolen, Jared JR
3) Hutchison, John FR 4) Darwin, Scott SO
24.20 50.50
3 South Lakes High School 3:23.78 3:21.25
1) Pickup, Michael JR 2) Day, Peter JR
3) Orton, Michael SR 4) Meleski, Chris SO
24.89 51.21
4 Thomas Jefferson High School 3:26.27 3:23.26
1) Mudd, Chris JR 2) Velarde, Tommy JR
3) Kapurch, Joey FR 4) Elsaesser, Evan JR
24.37 51.14
5 Lake Braddock Secondary School 3:24.76 3:24.20
1) Gutteridge, Tim FR 2) Morgan, Victor SR
3) Leyden, Brant SR 4) Anstrom, Mike SR
25.19 52.08
6 Annandale HS 3:28.83 3:24.53
1) Noeth, Jon SR 2) Merrill, John JR
3) Pelenberg, Andy SO 4) Wolff, Matt JR
24.01 51.00
7 Robinson Secondary School 3:25.94 3:25.03
1) Burke, Kevin SR 2) Burnett, Rick SR
3) Ripanti, Marc SO 4) Pitts, Cabot SO
24.29 51.71
8 Oakton High School 3:27.75 3:27.38
1) Overend, Brian SR 2) Kim, Alex FR
3) Harrison, Will JR 4) Ott, Mike SO
25.12 51.90
-------------------------------------------------------------------------
9 Chantilly High School 3:31.74 3:28.14
1) Hoffman, Matt JR 2) Entwistle, Trey SR
3) Takane, Matt SO 4) Cooper, David SR
25.19 52.47
9 Madison High School 3:29.14 3:28.14
1) Stark, Chris JR 2) Huycke, Tommy SR
3) Ramsdell, Parker SO 4) Belote, Brandon JR
25.77 53.74
11 West Potomac High School 3:35.63 3:28.91
1) Bennett, Jacob JR 2) Park, Edwin SO
3) Hawkins, DJ SO 4) Landrum, Greg SR
24.84 52.76
12 Herndon High School 3:35.16 3:29.66
1) Lane, Pat SR 2) Jendzejec, Alex FR
3) Lear, Matt SR 4) Brenneman, Adam JR
24.52 51.01
13 Lee High School 3:35.53 3:38.32
1) Zimmerman, Jeff SO 2) Little, Kevin JR
3) Kelly, Jimmy SO 4) Kevit, Zack SR
25.53 54.79
14 Hayfield Secondary School 3:37.47 3:38.39
1) Welch, Ryan SR 2) Peterson, Tim SO
3) Portare, Anthony SR 4) Knight, Joe JR
25.72 54.51
15 Centreville High School 3:33.93 3:39.85
1) MacDonald, Jonathan JR 2) Tremonte, Matthew SR
3) Tisinger, Jake SO 4) Peterson, Michael SO
26.82 56.30
16 Langley High School 3:42.71 3:42.50
1) Holman, Luke JR 2) Pratt, Stephen JR
3) Cozzens, Cory JR 4) Marum, Becket SO
26.29 55.98
-------------------------------------------------------------------------
17 Woodson High School 3:49.47 3:46.32
1) Devlin, Dan JR 2) Baus, Joel SR
3) Zai, Andrew SO 4) Noyes, Travis JR
26.94 56.26
18 McLean High School 3:48.37 3:48.22
1) Sarosdy, Will SO 2) Jamison, Nick JR
3) Smith, Austin SO 4) Mohoni, Arjun FR
25.05 52.88
-------------------------------------------------------------------------
19 Falls Church High School 4:00.84 3:51.95
1) Spagnolo, Andrew FR 2) Calcano, Danny SO
3) Morrison, Eddie FR 4) Arnold, Frank JR
27.31 56.67
20 Washington-Lee High School 4:16.43 3:59.66
1) Adler, Jared FR 2) Planche, Julien SR
3) Schlicting, Eric JR 4) Phillips, Alex JR
21 Stuart High School 4:03.93 4:03.87
1) Morales, Jonathan JR 2) Gerlach, Andrew JR
3) Jemisom, Cory JR 4) Thomas, Mark SR
22 Edison High School 4:18.95 4:15.42
1) Hyers, Patrick SO 2) Menich, David SO
3) Pearce, Tomas SR 4) Hulfish, Davidson JR
-- Fairfax High School 3:44.68 DQ
1) Vitali, Chris JR 2) Boston, Matt SR
3) Jones, Zach FR 4) Tongelides, Steve JR
28.01 58.40
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Region: * 1:38.32 2/1993
Jon Smith, Josh Smith, McKinley, Hintenach
State: ! 1:38.49 2/2000
Ott, Sihler, Hanlon, Means
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 West Springfield High School 1:42.72 1:38.93 40
1) Darwin, Scott SO 2) Reed, Matt JR
3) Pizzo, Nick SR 4) Nolen, Jared JR
26.06
2 Thomas Jefferson High School 1:41.65 1:40.92 34
1) Velarde, Tommy JR 2) Kapurch, Joey FR
3) Elsaesser, Evan JR 4) Balint, Michael SO
26.08
3 South Lakes High School 1:42.49 1:41.15 32
1) Meleski, Chris SO 2) Pickup, Michael JR
3) Orton, Michael SR 4) Day, Peter JR
25.90
4 Westfield High School 1:42.59 1:41.30 30
1) Delquadro, Kyle SO 2) Eddy, Rick JR
3) Sullivan, Sean SO 4) McTigue, Ryan SO
27.20
5 Robinson Secondary School 1:42.92 1:42.13 28
1) Pitts, Cabot SO 2) Brofft, Bob SR
3) Burnett, Rick SR 4) Burke, Kevin SR
26.00
6 Langley High School 1:42.83 1:42.93 26
1) Marum, Becket SO 2) Richards, David SO
3) Gercenstein, Ross JR 4) Hunt, Gus SR
27.20
7 Annandale HS 1:44.83 1:43.04 24
1) Wolff, Matt JR 2) Pelenberg, Andy SO
3) Freeman, William JR 4) Nolan, Keith JR
25.93
8 Stuart High School 1:43.32 1:43.42 22
1) Fishman, Alan JR 2) Menard, Steve SR
3) Cooper, Alex SR 4) Rhodes, James SR
24.75
B - Final
9 Centreville High School 1:44.43 1:42.72 18
1) Gallagher, Neal SR 2) Donohue, Sean SR
3) Tremonte, Jonathan SR 4) Briar, Ben SR
26.79
10 West Potomac High School 1:44.81 1:44.37 14
1) Landrum, Greg SR 2) Bennett, Jacob JR
3) Amundson, Aaron SO 4) Hawkins, DJ SO
24.59
11 Herndon High School 1:45.92 1:44.83 12
1) Brenneman, Adam JR 2) Jendzejec, Alex FR
3) Wharam, Doug SR 4) DeHaven, Brad SR
26.14
12 Woodson High School 1:44.37 1:45.69 10
1) Burnham, Stephen JR 2) Mewbourne, Hunter FR
3) Kunin, Tim SR 4) Liggitt, Alex SR
26.16
13 Washington-Lee High School 1:46.18 1:47.68 8
1) Mallon, Andrew SR 2) Planche, Julien SR
3) Abbate, Dan SO 4) Battocchi, Scott SR
27.29
14 Lake Braddock Secondary School 1:45.69 1:48.26 6
1) Wilson, Andrew JR 2) McKee, Pat FR
3) Khoury, Jae SR 4) McEvoy, Kile SR
29.36
15 Falls Church High School 1:47.68 1:48.67 4
1) Soto, Oscar SR 2) Joyner, Clayton JR
3) Kubik, Stephen SO 4) Carroll, Randy JR
27.89
16 Hayfield Secondary School 1:48.75 1:49.95 2
1) Knight, Joe JR 2) Portare, Andrew FR
3) Welch, Ryan SR 4) Jones, Brian SR
27.72
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Region: * 1:38.32 2/1993
Jon Smith, Josh Smith, McKinley, Hintenach
State: ! 1:38.49 2/2000
Ott, Sihler, Hanlon, Means
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Thomas Jefferson High School 1:41.77 1:41.65
1) Velarde, Tommy JR 2) Kapurch, Joey FR
3) Elsaesser, Evan JR 4) Balint, Michael SO
27.46
2 South Lakes High School 1:41.90 1:42.49
1) Meleski, Chris SO 2) Pickup, Michael JR
3) Orton, Michael SR 4) Day, Peter JR
26.41
3 Westfield High School 1:42.64 1:42.59
1) Delquadro, Kyle SO 2) Eddy, Rick JR
3) Sullivan, Sean SO 4) McTigue, Ryan SO
27.93
4 West Springfield High School 1:42.20 1:42.72
1) Darwin, Scott SO 2) Reed, Matt JR
3) Pizzo, Nick SR 4) Nolen, Jared JR
26.79
5 Langley High School 1:43.62 1:42.83
1) Marum, Becket SO 2) Richards, David SO
3) Gercenstein, Ross JR 4) Hunt, Gus SR
27.17
6 Robinson Secondary School 1:44.52 1:42.92
1) Pitts, Cabot SO 2) Brofft, Bob SR
3) Burnett, Rick SR 4) Burke, Kevin SR
26.33
7 Stuart High School 1:44.85 1:43.32
1) Fishman, Alan JR 2) Menard, Steve SR
3) Cooper, Alex SR 4) Rhodes, James SR
24.90
8 Woodson High School 1:44.27 1:44.37
1) Burnham, Stephen JR 2) Mewbourne, Hunter FR
3) Kunin, Tim SR 4) Liggitt, Alex SR
24.59
-------------------------------------------------------------------------
9 Centreville High School 1:48.47 1:44.43
1) Gallagher, Neal SR 2) Donohue, Sean SR
3) Tremonte, Jonathan SR 4) Briar, Ben SR
27.40
10 West Potomac High School 1:47.88 1:44.81
1) Landrum, Greg SR 2) Bennett, Jacob JR
3) Amundson, Aaron SO 4) Hawkins, DJ SO
24.40
11 Annandale HS 1:44.97 1:44.83
1) Wolff, Matt JR 2) Pelenberg, Andy SO
3) Merrill, John JR 4) Nolan, Keith JR
26.14
12 Lake Braddock Secondary School 1:47.67 1:45.69
1) Wilson, Andrew JR 2) McKee, Pat FR
3) Khoury, Jae SR 4) McEvoy, Kile SR
26.16
13 Herndon High School 1:47.37 1:45.92
1) Brenneman, Adam JR 2) Jendzejec, Alex FR
3) Wharam, Doug SR 4) DeHaven, Brad SR
26.00
14 Washington-Lee High School 1:45.00 1:46.18
1) Mallon, Andrew SR 2) Planche, Julien SR
3) Abbate, Dan SO 4) Battocchi, Scott SR
28.28
15 Falls Church High School 1:48.99 1:47.68
1) Soto, Oscar SR 2) Joyner, Clayton JR
3) Kubik, Stephen SO 4) Carroll, Randy JR
27.29
16 Yorktown High School 1:49.93 1:48.26
1) Lee, Hank FR 2) Day, Cooper SO
3) Tsuchitani, Scott FR 4) Alderman, Mike JR
29.36
-------------------------------------------------------------------------
17 Lee High School 1:53.47 1:48.67
1) Cooke, Thomas JR 2) Fitzgerald, Sean JR
3) Kelly, Jimmy SO 4) Levy, David JR
27.89
18 Hayfield Secondary School 1:49.42 1:48.75
1) Knight, Joe JR 2) Portare, Andrew FR
3) Welch, Ryan SR 4) Jones, Brian SR
27.16
-------------------------------------------------------------------------
19 Edison High School 1:58.19 1:49.95
1) Wilson, Jacob JR 2) Hulfish, Davidson JR
3) Dufresne, William SO 4) Heller, Michael SR
27.72
20 Chantilly High School 1:49.75 1:50.46
1) Beck, Jay JR 2) Weinstein, Marc SO
3) Hoffman, Matt JR 4) Cooper, David SR
28.80
21 Madison High School 1:52.18 1:52.49
1) Physioc, John FR 2) Williamson, Paul SR
3) Physioc, Paul FR 4) Duschne-Stuart, Matt SO
29.75
22 Marshall High School 1:50.16 1:52.97
1) Veoni, Danny SO 2) Powell, Taylor JR
3) Gordon, Jay SO 4) Richards, Tim FR
30.25
23 McLean High School 1:53.95 1:55.70
1) Sarosdy, Will SO 2) Fischer, Nathaniel FR
3) Mohoni, Arjun FR 4) Jamison, Nick JR
24 Mount Vernon High School 1:56.77 1:55.74
1) Marek, Peter SR 2) Cataldo, Mike JR
3) Owen, Hunter FR 4) Coleman, Kevin JR